Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ειναι το thread της Tesla. Δηλαδη ειναι για να ποσταρουμε σχετικα με την Tesla. Δηλαδη ειναι για να ανεβαζουμε γεγονοτα, γνωμες, φημες, αποψεις και οτι του κατεβει του καθενα σχετικα με την Tesla. Εγω ανεβασα φωτο απο το stand της Τesla σε διεθνες σαλονι αυτοκινητου, που ειναι και η 2η (μετα τη Γαλλια) μεγαλη παρουσιαση του model 3 στην Ευρωπη, που συνεπεσε να ειναι και εν αναμονη των πρωτων παραδοσεων του στους πρωτους Ευρωπαιους πελατες, που προσελκυσε μεγαλο κοινο στο κεντρο της Ευρωπης, και που εγω που συμμετεχω σε αυτο το thread τα ειδα αυτα προσωπικα απο πρωτο χερι και μπηκα μεσα στο αυτοκινητο και το ειδα με τα ματια μου και το επιασα με τα χερια μου. Οποιος θελει να συζητησουμε κατι, το συζηταμε. Οποιος θελει αλλους διαλογους, παιρνει και αλλες απαντησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, sattack είπε

Αυτο ειναι το thread της Tesla. Δηλαδη ειναι για να ποσταρουμε σχετικα με την Tesla. Δηλαδη ειναι για να ανεβαζουμε γεγονοτα, γνωμες, φημες, αποψεις και οτι του κατεβει του καθενα σχετικα με την Tesla. Εγω ανεβασα φωτο απο το stand της Τesla σε διεθνες σαλονι αυτοκινητου, που ειναι και η 2η (μετα τη Γαλλια) μεγαλη παρουσιαση του model 3 στην Ευρωπη, που συνεπεσε να ειναι και εν αναμονη των πρωτων παραδοσεων του στους πρωτους Ευρωπαιους πελατες, που προσελκυσε μεγαλο κοινο στο κεντρο της Ευρωπης, και που εγω που συμμετεχω σε αυτο το thread τα ειδα αυτα προσωπικα απο πρωτο χερι και μπηκα μεσα στο αυτοκινητο και το ειδα με τα ματια μου και το επιασα με τα χερια μου. Οποιος θελει να συζητησουμε κατι, το συζηταμε. Οποιος θελει αλλους διαλογους, παιρνει και αλλες απαντησεις.

Ποιους αλλους διαλογους φανταζεσαι οτι ηθελα και εδωσες αλλες απαντησεις; Δικαιολογεις την ανωριμοτητα που πεταξες δηλαδή; Θεωρεις λογικη απαντηση το περαστικα σου;

Αν ισχυε η τελευταια προταση σου δεν θα εγραφες ολο αυτο το κατεβατο απο πανω. Στην τελικη εγω δεν καταλαβα οτι ησουν παρων ο ιδιος εκει. Αν στην πρωτη ερωτηση μου απαντουσες οτι ημουν παρων και σκεφτηκα να το μοιραστω στο thread δε θα γινοταν ολο αυτο. Οπως και να εχει δεν αμφισβητησε κανεις οτι η Tesla σαν εταιρια και τα προιοντα της ειναι απιστευτα δημοφιλη. Εχει χρησιμοποιηθει μαλιστα κατα καιρους σαν επιχειρημα εναντιον της σε οτι αφορα αναφορα παραπονων, μεταχειρισμένα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2019 στις 12:51 ΠΜ, Choulio είπε

Ανεβασες καποιες φωτο οι οποιοες αποδεικνυουν τι ακριβως;

Γιατί υπέθεσες, ότι οι φωτογραφίες αποδεικνύουν κάτι παραπάνω από αυτό που δείχνουν;

Αυτό δεν είναι ένα ειδικό θέμα της tesla στις ειδήσεις. Αυτό είναι το γενικό θέμα της tesla.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Choulio είπε

Εχω παρακολουθησει απο την αρχη και τις 138 σεδιλες αυτου του thread. Εχω γραψει αρκετες φορες παντα υπερ της Tesla εως τωρα. Πρωτη φορα εγραψα κατι οχι υπερ και η απαντηση που παιρνω ειναι ουτε δημοτικου. Περαστικα μου; 

Welcome to Tesla-Fan universe. Απαγορεύεται δια ροπάλου οποιαδήποτε κριτική από τον οποιοδήποτε! Τώρα είσαι και επισήμως Hater και Short (seller). 

Εδώ πέσαν να φάνε τον συντάκτη της Electrek, του πιο pro-tesla site που υπάρχει, σε σημείο να κάνει edit και να δηλώσει ότι είναι απογοητευμένος από τις αντιδράσεις τους, επειδή τόλμησε να σχολιάσει την τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας και τις overnight αλλαγές τιμών (γενικά οι fan, όχι του forum αυτού συγκεκριμένα). Σε σένα θα κωλώσουν. 

 

btw, όταν θα ποστάρετε ένα κατεβατό φωτογραφίες, βάλτε τις σε ένα spoiler. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Whargoul είπε

btw, όταν θα ποστάρετε ένα κατεβατό φωτογραφίες, βάλτε τις σε ένα spoiler. 

Αν ειναι να διακοψω μια συζητηση, θα τις βαλω. Αν το νημα εχει να κινηθει μερες, δεν σου χαλασα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Whargoul είπε

btw, όταν θα ποστάρετε ένα κατεβατό φωτογραφίες, βάλτε τις σε ένα spoiler. 

 

14 λεπτά πριν, sattack είπε

Αν ειναι να διακοψω μια συζητηση, θα τις βαλω. Αν το νημα εχει να κινηθει μερες, δεν σου χαλασα τιποτα.

@sattack

για το συγκεκριμένο σχολιο του whargoul δεν στη λεει επειδή εβαλες φωτογραφίες του model αλλα γιατί εβαλες χυμα πολλες μαζεμένες φωτογραφίες και αυτο δημιουργει προβλημα στους αναγνώστες απο κινητά και επηρεάζει τα mobile data τους. Δεν ειναι προσωπικό προς εσενα αλλά γενικοτερο προς το forum. 

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Γιατί υπέθεσες, ότι οι φωτογραφίες αποδεικνύουν κάτι παραπάνω από αυτό που δείχνουν;

Αυτό δεν είναι ένα ειδικό θέμα της tesla στις ειδήσεις. Αυτό είναι το γενικό θέμα της tesla.

Κακως το υπεθεσα λοιπον αλλα μπορουσα να παρω μια απαντηση διαφορετικη απο "περαστικα σου" λες και ειμαστε στο σχολειο Δευτερα πρωι μετα απο μεγαλο ντερμπι. Δεν ειδα κανενα σχολιο ομως ως προς αυτο απο την μερια σου..

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sattack είπε

Αν ειναι να διακοψω μια συζητηση, θα τις βαλω. Αν το νημα εχει να κινηθει μερες, δεν σου χαλασα τιποτα.

Υποθέτω από την ανυπομονησία σου να θιχτείς, δεν σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούνται τα thumbnails και ότι οι ιστοσελίδες έχουν μάκρος 2-3 οθόνες. Αλλιώς θα κάνα όλοι ένα σιδηρόδρομο με 10 post και 20 full-size photos την μια ενωμένη με την άλλη για να γλιτώνουν και τα hyperlinks αφού δεν μου χαλάνε εμένα προσωπικά τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2018 στις 3:26 ΜΜ, Droulas13 είπε

https://www.tesloop.com/blog/2018/8/2/model-x-90d-300000-miles-in-two-years

Ένα model x συμπλήρωσε 480.000 χλμ  μέσα σε δύο χρόνια. Όλα με την ίδια μπαταρία και τον ίδιο κινητήρα. Η φθορά της μπαταρίας μόλις 12.6% αν και το υπερφορτιζουν 4 φορές κάθε μέρα στο 95% αντί για το 80% που συστήνει η tesla για καθημερινή φόρτιση. Το εντυπωσιακό είναι ότι σχεδόν όλη η φθορά σημειώθηκε τους πρώτους 10 μήνες, δηλαδή περίπου στα πρώτα 150.000-200.000 χλμ, και από εκεί και μετά η φθορά είναι αμελητέα.

6 μήνες και 80.000 χλμ μετά (560.000 σύνολο) η φθορά παραμένει κοντά στο 13% με καθημερινή ταχυφόρτιση (4 φορές) στο 95%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isay είπε

@sattack

για το συγκεκριμένο σχολιο του whargoul δεν στη λεει επειδή εβαλες φωτογραφίες του model αλλα γιατί εβαλες χυμα πολλες μαζεμένες φωτογραφίες και αυτο δημιουργει προβλημα στους αναγνώστες απο κινητά και επηρεάζει τα mobile data τους. Δεν ειναι προσωπικό προς εσενα αλλά γενικοτερο προς το forum. 

ενταξει. παροτι τις ειχα μειωσει σε μεγεθος, δεν υπολογισα οτι κι ετσι μπορει να τρωει mobile data. Τις εκρυψα τις περισσοτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://cleantechnica.com/2019/01/28/tesla-model-3-1-best-selling-car-in-usa-in-terms-of-revenue-4th-quarter-2018/

Τα λεγαμε και προς το τελος του 18, τωρα ηρθε η ωρα να δουμε και συνολικα το 2018. Το πιο καλο δεν ειναι σκετα ο αριθμος των πωλησεων, το πιο καλο ειναι ο τζιρος που εκανε, τα λεφτα που μαζεψε απο την αγορα. Με ενα μονο μοντελο και με σκαρτους 6 μηνες μεσα στο 2018 ο Musk μαζεψε πολυ "χαρτι"...

Οι ανταγωνιστες το εχουν παρει χαμπαρι και τρεχουν να προλαβουν. Τωρα σιγα σιγα θα το παρουν χαμπαρι και οι δημοσιογραφοι. Για να δουμε κατι Bloomberg, business insider, cnbc ...

Tesla_revenue_1.jpg

Tesla_revenue_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sattack είπε

https://cleantechnica.com/2019/01/28/tesla-model-3-1-best-selling-car-in-usa-in-terms-of-revenue-4th-quarter-2018/

Τα λεγαμε και προς το τελος του 18, τωρα ηρθε η ωρα να δουμε και συνολικα το 2018. Το πιο καλο δεν ειναι σκετα ο αριθμος των πωλησεων, το πιο καλο ειναι ο τζιρος που εκανε, τα λεφτα που μαζεψε απο την αγορα. Με ενα μονο μοντελο και με σκαρτους 6 μηνες μεσα στο 2018 ο Musk μαζεψε πολυ "χαρτι"...

Οι ανταγωνιστες το εχουν παρει χαμπαρι και τρεχουν να προλαβουν. Τωρα σιγα σιγα θα το παρουν χαμπαρι και οι δημοσιογραφοι. Για να δουμε κατι Bloomberg, business insider, cnbc ...

Tesla_revenue_1.jpg

Tesla_revenue_2.jpg

Το ερωτημα ειναι αν θα συνεχισει ετσι.. για μενα μακαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα προς το παρον θα πουλησει περισσοτερα στην Ευρωπη και λιγοτερα στην Αμερικη. Μετα εχει κι αλλα πραγματα να περιμενει, φτηνοτερο 3, το Υ.

Εμαθα οτι στη Γανδη ψαχνουν να προσλαβουν εξτρα πωλητες λογω του model 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sattack είπε

https://cleantechnica.com/2019/01/28/tesla-model-3-1-best-selling-car-in-usa-in-terms-of-revenue-4th-quarter-2018/

Τα λεγαμε και προς το τελος του 18, τωρα ηρθε η ωρα να δουμε και συνολικα το 2018. Το πιο καλο δεν ειναι σκετα ο αριθμος των πωλησεων, το πιο καλο ειναι ο τζιρος που εκανε, τα λεφτα που μαζεψε απο την αγορα. Με ενα μονο μοντελο και με σκαρτους 6 μηνες μεσα στο 2018 ο Musk μαζεψε πολυ "χαρτι"...

Οι ανταγωνιστες το εχουν παρει χαμπαρι και τρεχουν να προλαβουν. Τωρα σιγα σιγα θα το παρουν χαμπαρι και οι δημοσιογραφοι. Για να δουμε κατι Bloomberg, business insider, cnbc ...

Tesla_revenue_1.jpg

Tesla_revenue_2.jpg

 

Το πιο σημαντικό δεν είναι ο τζιρος, αλλά το καθαρός κέρδος από κάθε αμάξι. Και εδώ ο ίδιος ο Musk πριν 2 βδομάδες είπε ότι έχουν πρόβλημα στον συγκεκριμένο τομέα γι αυτό και οι μαζικές απολύσεις. + Σύμφωνα πάλι με τον ίδιο τον Musk, ο συγκεκριμένος τζίρος/κέρδος οφείλεται στις πωλήσεις ακριβών εκδόσεων τα δυο συγκεκριμένα τρίμηνα. 

+ Αυτές οι πωλήσεις στις ΗΠΑ είναι λόγω των προπαραγγελιών. Οι ίδιοι το λέτε και οι ίδιοι λέτε ότι τώρα δεν θα τις κάνουν και θα καλύψουν την παραγωγή από Ευρώπη - Κίνα, αλλά συνεχίζετε να δείχνετε αυτά τα γραφήματα με τα 2 εξάμηνα πυροτέχνημα. Εάν οι πωλήσεις στις ΗΠΑ είναι 2000/week όπως περιμένει ο Droulas, τότε όλα αυτά τα γραφήματα καταρρέουν παταγωδώς. 

+ Κανείς δεν τρέχει να προλάβει γιατί όπως λέει και ο Musk, οι πωλήσεις δεν βγάζουν κέρδος για την εταιρεία.  + Δεν πουλάνε μόνο μπαταρίες οι άλλες εταιρείες.  Οι επενδύσεις που ανακοινώνουν για τις μπαταρίες είναι για τα hybrids προς το παρών. Εκτός εάν ανακοίνωσε η VW πχ ότι θα χτύσει άμεσα 20 Gigafactories για να μετατρέψει όλες τις πωλήσεις σε BEV.   + Hydrogen projects σε περίπτωση που ακόμα αρνείστε την ύπαρξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...