Προς το περιεχόμενο

Blaupunkt 49'' DVBT2 Full HD 279 € στο You.gr [ΤΕΛΟΣ]


iosif1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Στέλιο μ'αυτά που διαβάζω μάλλον έπρεπε να παραλάβεις τελικά!

Φίλε μου άλλες 7 μέρες θα είναι εκεί που έχω βάλει για παραλαβή ;)

 

Είμαι υπό σκέψη. Θα δω τι θα κάνω. Έχω όλο το χρόνο να το σκεφτώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, what_if είπε

για αρχη θα πω οτι δεν εχω εργαλειο για να κανω καλιμπραρισμα αλλα

η εικονα που ειδα βαζοντας star trek discovery 1080p 3.5gb αρχειο ειναι ακρως ικανοποιητικη , θα ελεγα μαλιστα οτι καποιος που ξερει κ με τις διαθεσιμες ρυθμισεις στο service menu θα μπορουσε να κανει την τιβι να βγαζει πολυ καλη εικονα

μαυρα δεν περιμενα τοσο καλα 

το overscanning ειναι οταν η εικονα στην τιβι γινεται ζουμ χανωντας ολα τα ακρα σε καποιο ποσοστο 5% πχ

αυτο χαλαει το 1:1 pixel mapping ,αυτο παρακτικα σημαινει οτι η τιβι χρησιμοποιει αλγοριθμο για να "φερει" την εικονα στο panel της οποτε κ χανεις την κρυσταλλινη εικονα

παρατηρησα οτι οταν σβησω την τιβι εκτος του οτι χανονται οι ρυθμισεις στο overscan ,αλλαζει κ καποιες αλλες στο νορμαλ μενου ,οπως το μειωση θορυβου στο χαμηλο ενω το σωστο ειναι απενεργοποιημενο 

edit

το βρηκα ,ρυθμισεις ,μενου εικονας ,λογος διαστασεων ,point to point

Καλορίζικη και καλά σκαλίσματα! (ομοιοπαθής που σκαλίζει εδώ.. : )

Είναι εύκολο να μας αναφέρεις πως είναι το back panel της τηλεόρασης ? Δηλαδή αν έχει θέματα με dirty screen, bleed κλπ προβλήματα οθόνης?

Είναι χοντρούλα, μάλλον δεν είναι edge led, σωστά?

Η κίνηση έχεις πει ότι είναι καλή (με digea Live HD), θετικό αυτό.

Έχεις προσέξει αν τα οριζόντια crawl είναι ομαλά? (τα οριζόντια γράμματα που κυλάνε κάτω-κάτω στην οθόνη, πχ στις ειδήσεις), είναι ένας χονδρικός τρόπος να ανιχνεύσεις stuttering του lcd.

Προσωπική μου άποψη είναι, ότι το dirty screen (όλες οι μορφές του) και η κακή κίνηση της εικόνας είναι τα χειρότερα ελαττώματα που μπορεί να ''φας'' σε ένα πάνελ - περισσότερο από το βαθύ γκρι αντί μαύρο, του IPS.

Έχεις κάνει κάποια δοκιμή με HEVC υλικό?

Επειδή είναι DVB T2 και S2 θα κάνει downscaling το 4Κ σε 1080, άραγε το κάνει σωστά?

Έχει έντονη μυρωδιά πλαστικού? (όχι καλό για υπνοδωμάτιο και γενικά όχι καλό).

Ευχαριστώ, καλές θεάσεις.

ΥΓ Σαν τιμή είναι πολύ καλή, μόνες επιφυλάξεις μου είναι η αξιοπιστία της και το - αχρείαστο να 'ναι - service.

Επεξ/σία από dess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, dess είπε

Καλορίζικη και καλά σκαλίσματα! (ομοιοπαθής που σκαλίζει εδώ.. : )

Είναι εύκολο να μας αναφέρεις πως είναι το back panel της τηλεόρασης ? Δηλαδή αν έχει θέματα με dirty screen, bleed κλπ προβλήματα οθόνης?

Είναι χοντρούλα, μάλλον δεν είναι edge led, σωστά?

Η κίνηση έχεις πει ότι είναι καλή (με digea Live HD), θετικό αυτό.

Έχεις προσέξει αν τα οριζόντια crawl είναι ομαλά? (τα οριζόντια γράμματα που κυλάνε κάτω-κάτω στην οθόνη, πχ στις ειδήσεις), είναι ένας χονδρικός τρόπος να ανιχνεύσεις stuttering του lcd.

Προσωπική μου άποψη είναι, ότι το dirty screen (όλες οι μορφές του) και η κακή κίνηση της εικόνας είναι τα χειρότερα ελαττώματα που μπορεί να ''φας'' σε ένα πάνελ - περισσότερο από το βαθύ γκρι αντί μαύρο, του IPS.

Έχεις κάνει κάποια δοκιμή με HEVC υλικό?

Επειδή είναι DVB T2 και S2 θα κάνει downscaling το 4Κ σε 1080, άραγε το κάνει σωστά?

Έχει έντονη μυρωδιά πλαστικού? (όχι καλό για υπνοδωμάτιο και γενικά όχι καλό).

Ευχαριστώ, καλές θεάσεις.

ΥΓ Σαν τιμή είναι πολύ καλή, μόνες επιφυλάξεις μου είναι η αξιοπιστία της και το - αχρείαστο να 'ναι - service.

μπηκα μονο κ μονο να σου απαντησω ,ειδα το μνμα απο τον chromium του libreelec

δεν ειμαι τοσο ψαγμενος ,απλα θα σου πω οτι ειδα κανα 3ωρο τωρα που την σκαλιζω

ως εικονα out of the box ειναι αξιοπρεπης κ το λεω εχοντας panasonic plasma πριν καμποσα χρονια κ μια samsung va 100hz σειρας 6

δεν ξερω τι ειδους led ειναι

dirty screen δεν ειδα ,εμενα εχει light bleeding πανω αριστερα καμποσο αλλα οχι ενοχλητικο ,το βλεπω ομως ,η samsung ηταν πιο dirty

για την κινηση δεν ειχα γραψει εγω ,αλλα δεν παρατηρησα κατι που να με χαλαει ,στο star trek οταν σε καποια φαση η καμερα εκανε οριζοντιο panning ειδα λιγο stuttering ,τπτ ομως φοβερο

hevc δεν δοκιμασα ,ουτε ασχοληθηκα με τον δορυφορικο δεκτη ,βασικα η χρηση που κανω ειναι 1080p απο mini pc με torrents κλπ

ως κατασκευη ειναι λιτη κ καλη θα ελεγα ,δεν τριζει τιποτα ,η βαση ειναι σταθερη κ δεν μυριζει πλαστικο καθολου,ηχος ειναι οκ ,τπτ το φοβερο απλα οκ, το remote το νιωθεις λιγο ψευτικο αλλα δουλευει μια χαρα

γενικα θα ελεγα για βοηθητικη σε αυτα τα λεφτα ειναι παραπανω απο οκ ,αλλα κ για κυρια χρηση αν δεν εισαι πολυ απαιτητικος κ αναλογιστεις κ τι πληρωσες

τo service menu εχει τοσες πολλες ρυθμισεις που δεν εχω ξαναδει σε τιβι

αλλαξα το backlight για να βελτιωσω το μαυρο χωρις να χαλασω την υπολοιπη εικονα στο 30

κ αλλαξα κ το gamma σε linear που μου φανηκε οτι φτιαχνει την αντιθεση (δεν εχει νουμερα να το παω στο 2,2)

αυριο θα πειραματιστω ακομα λιγο κ θα ποσταρω ρυθμισεις

καλουλα ειναι ,περιμενα πολυ χειροτερα ,βεβαια το οτι δεν ειναι va κανει μπαμ αλλα οπως ειπα ειναι αξιοπρεπης

 

ps

για τον φιλο που ρωτησε τι ειναι το point to point ,πλην dtv στις αλλες εισοδους σου ριχνει τα pixel ακριβως πανω στο panel (1920x1080) οποτε κ δεν τρως τσαμπα αλλοιωση της εικονας

ειναι η νο1 αλλαγη που κανουν ολοι οσοι καλιμπραρουν τηλεορασεις

Επεξ/σία από what_if
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πολύ κοντά πως τα πάει η τηλεόραση?δλδ σε απόσταση 1,5-1,8μ είναι εφικτό κάποιος να την τοποθετησει;η θα είναι κουραστική και καλύτερα να προβεί σε μικρότερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά την έχω στα 2.5 μέτρα και μου φαίνεται μια χαρά. Κάτω από 2 δεν θα την έβαζα ιδίως για κανάλια που τα βγάζει τελείως στη φόρα σ'αυτές τις ίντσες. Επιπλέον όταν πας κάτω από 2μ κάπου χάνεις τις άκρες της οθόνης κάτι το οποίο κουράζει ότι κι αν παρακολουθείς.

 

Point to Point δεν μου εμφανίζεται στη κανονική λειτουργία πάρα μόνο αν συνδέσω το pc και επιλέξω hdmi>pc.Kάνω κάτι λάθος;

Παρεμπιπτόντως  σε pc mode έχω την αίσθηση ότι καθαρίζει η εικόνα αλλά δε μπορώ ν' αλλάξω τις επιμέρους ρυθμίσεις color,contrast κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης. Παρέλαβα εχθές και η τηλεόραση είναι χτυπημένη.(ηρθε με κουριερ επαρχία). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vlgeor είπε

Εγώ πάλι είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης. Παρέλαβα εχθές και η τηλεόραση είναι χτυπημένη.(ηρθε με κουριερ επαρχία). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? 

η τηλεοραση εχει παθει ζημια η μονο η κουτα;

αν ηταν χτυπημενη πολυ η συσκευασια γιατι την παρελαβες; 

τηλεφωνο στο you εκανες;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς με you και βγάζεις και τις απαραίτητες φωτογραφίες μήπως χρειαστεί κάτι.

Αν ήταν πολύ χτυπημένη συσκευασία δεν έπρεπε να παραλάβεις ή έστω να έγραφες σε video το unboxing για κάθε περίπτωση.

Αν έρθει κάτι πολύ ταλαιπωρημένο απο Κίνα ή οπουδήποτε πάντα κάνω το δεύτερο. ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος επιχείρησε κανείς ;

19 λεπτά πριν, postfire είπε

απο οτι βλεπω εχει καλο μαυρο

Μια χαρά είναι το μαύρο για ips panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον οι ρυθμισεις που εκανα για χρηση mini pc μεσω hdmi για θεαση ταινιων ειναι οι παρακατω (πειτε κ τις δικες σας η παρατηρησεις ,κουβεντα κλπ)

προφιλ εικονας προσαρμοσμενο

φωτεινοτητα 50

αντιθεση 50

χρωμα 40

οξυτητα 0

μειωση θορυβου ανενεργο

θερμοκρασια χρωματος θερμο (η κανονικο για τηλεοπτικο)

διαταξη οθονης point to point

λειτουργια hdmi pc

--------------------------------------------------

απο service menu

overscan 0 σε οσα ειναι διαθεσιμα

backlight 30

gamma, Liner

-----------------------------------------------------------------------------------------------

προσοχη δεν λεω οτι ειναι καλιμπραρισμενες ρυθμισεις ,με το ματι τις εβγαλα 

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...