Προς το περιεχόμενο

Blaupunkt 49'' DVBT2 Full HD 279 € στο You.gr [ΤΕΛΟΣ]


iosif1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ παρέλαβα καλές πρώτες εντυπώσεις ακόμα δεν έκανα ρυθμίσεις εικονας .παντως για εμένα που δεν με ενθουσιάζει το υπερεαλιστικο φίλτρο που έχουν οι νέες tv με την ρύθμιση στο "ήπια" βγάζει ποιο κινηματογραφική εικόνα ότι πρέπει για τα γούστα μου.Κατι που δεν το ήξερα και με βόλεψε πάρα πολύ αν και αφορά λίγους ,η τηλεόραση υποστήριζει και dvb-c (δεν νομίζω ότι το έχουν όλες) δηλαδή καλωδιακή τηλεόραση και ως συνδρομητής της hcn μου έπιασε κανονικά όλα τα κανάλια του "μπουκέτου" καμία 70αρια δηλαδή.Το κουτί φαινόταν ανοιγμένο και σε εμένα και με ψαρωσε αλλά μέσα ήταν κανονικά όλα ζελατίνες κτλ παντού.Σε όλους φαινόταν ανοιγμένο το κουτί;έχει κάτι στο κρυφό μενού που να λέει ώρες λειτουργίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, iguana είπε

Και εγώ παρέλαβα καλές πρώτες εντυπώσεις ακόμα δεν έκανα ρυθμίσεις εικονας .παντως για εμένα που δεν με ενθουσιάζει το υπερεαλιστικο φίλτρο που έχουν οι νέες tv με την ρύθμιση στο "ήπια" βγάζει ποιο κινηματογραφική εικόνα ότι πρέπει για τα γούστα μου.Κατι που δεν το ήξερα και με βόλεψε πάρα πολύ αν και αφορά λίγους ,η τηλεόραση υποστήριζει και dvb-c (δεν νομίζω ότι το έχουν όλες) δηλαδή καλωδιακή τηλεόραση και ως συνδρομητής της hcn μου έπιασε κανονικά όλα τα κανάλια του "μπουκέτου" καμία 70αρια δηλαδή.Το κουτί φαινόταν ανοιγμένο και σε εμένα και με ψαρωσε αλλά μέσα ήταν κανονικά όλα ζελατίνες κτλ παντού.Σε όλους φαινόταν ανοιγμένο το κουτί;έχει κάτι στο κρυφό μενού που να λέει ώρες λειτουργίας;

Καλοθέατη φίλε, το δικό μου κουτί ήταν μια χαρά.

2 ώρες πριν, green_D είπε

Παιδιά βλέπω το topic από την ημέρα που ανοίχθηκε και είμαι στο τσακ να την παραγγείλω. Την θέλω για βασική (και μοναδική) τηλεόραση στο σαλόνι για να βλέπει η γυναίκα τα βράδια τις "χαζοεκπομπές" της στα απλά κανάλια και πέραν τούτου, από κοινού με εμένα ταινιούλες μέσω netflix.  Θα τοποθετηθεί μπροστά από μπαλκονόπορτα και επομένως δεν ξέρω αν θα φαίνεται καλά η εικόνα την ημέρα (γενικά δεν μπορώ να καταλάβω αν φαίνεται καλά μια τηλεόραση σε τέτοιο σημείο, αλλά δεν έχω άλλη επιλογή).  Είμαι ανάμεσα σε  αυτήν και σε καμιά hitachi που ναι μεν κοστίζει περισσότερο, αλλά είναι smart και έχει μεγαλύτερη εγγυηση (επομένως αν πάρω την tv του θέματος, θα πρέπει -σε άλλο τόπικ...- να αρχίσω το ψάξιμο με κανα tv box). Με τον ρυθμό ανανέωσης έχετε διαπιστώσει κανένα πρόβλημα ? Από ό,τι κατάλαβα, το "100AMR" ισούται με 50 Hz απλά το μετράνε με δική τους μονάδα μέτρησης. Επίσης, περισσότερες ημέρες μένει η παραγγελία προκειμένου να την παραλάβεις σε ACS ή  σε κατάστημα του YOU ? 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

50 hz είναι το πάνελ, αφού θέλεις smart να αγοράσεις την hitachi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Για εγγυηση γραφει στα χαρτια  ποιος τα καλυπτει

Λογικα ο Μανωλοπουλος , εαν δεν εχει πεισημε εδω

https://www.manolopoulos-service.gr/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελεγαν αυτος τα εφερνε μαζι με τις σαρπ http://etyt.gr/contact/

Τωρα καποιες σαρπ λενε φερνει η ινφοκουεστ .Ιδιο εργοστασιο φτιαχνει και τις σαρπ, σε αλλη χωρα

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λίγο χρόνο να παίξω με τις ρυθμίσεις σήμερα.

Για την ώρα έχω καταλήξει στα: 

contrast 45

ευκρίνεια 10

θερμοκρασία τυπικό. (Δε μου καθέται τελείως καλά αλλά το warm μου φαίνεται επίσης υπερβολικο. Ισώς με πείραγμα στο service menu καποιος γνώστης μπορεί να το iσορροπήσει κάπως)

μείωση θορύβου απενεργοποιημένο

και μέσω service menu

overscan στο 5 κάθετα και όριζόντια ισά ισά για να καλύπτει τυχόν artifacts

gamma liner

Gamma και ευκρίνεια κάνουν τη διαφορά imo. Κανάλια με μέτρια εικόνα π.χ epsilon  δε σώζονται

 

2018-02-15 16.28.26.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τηλεοραση την αγορασα για τους γονεις μου και για να ειμαι ειλικρινης ειναι σιγουρα μια χαρα για τα λεφτα της. Μαλιστα σε σχεση με την 48αρα Samsung που εχω στο δικο μου σπιτι και πληρωσα 500 πριν 2 χρονια σε θεμα εικονας δεν ειχαν τεραστια διαφορα που να αντιστοιχει στην χρηματικη διαφορα. Επισης, ευχαριστω πολυ τα παιδια που προτειναν τις service menu ρυθμισεις για την εικονα. Εκει που ειναι μαλλον κακη ειναι ο ηχος. Η επιλογη surround βγαζει μπουκομενο ηχο ενω αν ξετσεκαρω το surround ο ηχος ειναι λιγο flat. Εχει καποιος να προτεινει κατι στις νορμαλ η στο service menu ρυθμισεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2018 στις 2:46 ΜΜ, what_if είπε

λοιπον οι ρυθμισεις που εκανα για χρηση mini pc μεσω hdmi για θεαση ταινιων ειναι οι παρακατω (πειτε κ τις δικες σας η παρατηρησεις ,κουβεντα κλπ)

προφιλ εικονας προσαρμοσμενο

φωτεινοτητα 50

αντιθεση 50

χρωμα 40

οξυτητα 0

μειωση θορυβου ανενεργο

θερμοκρασια χρωματος θερμο (η κανονικο για τηλεοπτικο)

διαταξη οθονης point to point

λειτουργια hdmi pc

--------------------------------------------------

απο service menu

overscan 0 σε οσα ειναι διαθεσιμα

backlight 30

gamma, Liner

-----------------------------------------------------------------------------------------------

προσοχη δεν λεω οτι ειναι καλιμπραρισμενες ρυθμισεις ,με το ματι τις εβγαλα 

Την ρύθμιση point to point που την βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@wakabanka

οταν κλεισεις k ανοιξεις την τηλεοραση 

το gamma επανερχεται σε default

οπως κ το overscan

ΟΜΩΣ

στις εισοδους hdmi αν ρυθμισεις το αναλογια οθονης σε point to point τοτε εχεις overscan 0 το οποιο παραμενει κ ειναι κ safe για ολες τις πηγες ακομα κ για dtv

επισης αν θελετε να παιξετε με την φωτεινοτητα (που θελετε να την μειωσετε για να κερδισετε σε μαυρο) τοτε η καλυτερη ρυθμιση ειναι να κατεβασετε το backlight απο το service menu ,εγω το εχω κανει 30

σε ολες τις tv η θερμοκρασια χρωματος θερμο ειναι η συνιστωμενη γιατι ρυθμιζει το gamma κοντα στο 2,2 που ειναι το ιδανικο ,σε συτην νομιζω το μονο που κανει ειναι να αλλαζει τις αναλογιες των χρωματων ,εγω στην εισοδο που βλεπω ταινιες το εχω κανει θερμο μηπως κ πειρααζει κ τπτ αλλο κ εχω ριξει το white balance ,red gain σε 100

αλλιως γενικα εχω αφησει ρυθμιση προσωπικη ,χρωμα 50 ,φωτεινοτητα 50 (backlight 30 που δεν επειρεαζει τπτ αλλο περα απο την φωτεινπτητα),αντιθεση 50 ,οξυτητα 0 (γιατι διαφορετικα ασπριζει τεχνητα τις ακμες κανοντας σκληρη την εικονα , μειωση θορυβου 0,θερμοκρασια χρωματος κανονικη

22 λεπτά πριν, iguana είπε

Την ρύθμιση point to point που την βρίσκεις;

ειναι στην ρυθμιση εικονας ,λογος διαστασεων ,αλλα δεν ειναι διαθεσιμη παντου ,στις hdmi εισοδους ειναι ,βασικα εναι η καλυτερη ρυθμιση οπου ειναι διαθεσιμη

Επεξ/σία από what_if
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελά ρε, ούτε το gamma σώζει; Για το backlight έχεις δίκιο, ξέχασα ν' αναφερθω θέλει κατέβασμα, αν και προσώπικα το έχω αρκέτα πιο ψήλα 60-70.

Ευχαρίστω επίσης για τα tips.

Πάντως δε μπορεί να μη σώζονται όλες οι ρυθμίσεις κάτι μας διαφεύγει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Ελά ρε, ούτε το gamma σώζει; Για το backlight έχεις δίκιο, ξέχασα ν' αναφερθω θέλει κατέβασμα, αν και προσώπικα το έχω αρκέτα πιο ψήλα 60-70.

Ευχαρίστω επίσης για τα tips.

Πάντως δε μπορεί να μη σώζονται όλες οι ρυθμίσεις κάτι μας διαφεύγει...

το μεσημερι προσπαθησα να πειραξω μονο το gamma κ να αποθηκευσω τις ρυθμισεις πατωντας διαφορα απο το service menu η το τηλεκοντρολ η κ την ιδια την tv η κ να την σβησω μετα τις ρυθμισεις για να αποθηκευσω το gamma liner που οντως κανει αισθητη διαφορα προς το καλυτερο αλλα τζιφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και γω.
Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, το βραδάκι θα αρχίσω να σκαλίζω πιο βαθιά.

ΥΓ. Την έχει κρεμάσει κανείς στον τοίχο? Αν ναι, πρόταση για δοκιμασμένη vesa παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από τόσα σχόλια, πείστηκα και εγώ. Παρέλαβα σήμερα. Για απλή οικογενειακή χρήση είναι μια εξαιρετική επιλογή!

Από ότι βλέπω στο you.gr πρέπει να ανέβηκε η τιμή της στα 328 ευρώ (φαίνεται όταν κάνεις προσθήκη στο καλάθι).

blaupunkt.jpg

Επεξ/σία από bpikou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...