Προς το περιεχόμενο

Blaupunkt 49'' DVBT2 Full HD 279 € στο You.gr [ΤΕΛΟΣ]


iosif1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον εγω μειωσα στο service menu το wb balance ,red gain σε 120 απο 128 (ρυθμιση εικονας θερμο κ ρυθμισεις στα color gain απο κανονικο χρωμα)

γιατι εχω την αισθηση οτι τα χρωματα της ξεφευγαν προς το κοκκινο

ιδεα μου η εχει κ αλλος την ιδια εντυπωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tiniakos είπε

Στα 329 δεν αξίζει οπότε θα ξαναρίξουν τη τιμή. 

Εκει εχει καλους ανταγωνιστες : Hitachi 48HB6W62  , Telefunken 48FB5510

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημαντικη ερωτηση : οσοι βαλατε και την παραλαβατε απο you ποιντ ή acs πειτε μας χωραει - κουβαλιεται με αμαξι στα πισω καθισματα ή θα τρεχουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Μια σημαντικη ερωτηση : οσοι βαλατε και την παραλαβατε απο you ποιντ ή acs πειτε μας χωραει - κουβαλιεται με αμαξι στα πισω καθισματα ή θα τρεχουμε ?

Εξαρτάται από το αμάξι προφανώς.

Ο αδερφός μου πχ έχει αγοράσει και μεταφέρει 55αρα LG με Hyundai Coupe και πάλι 55αρα F&U με Fiat Sedici.

Αν θες με κάνα 500αρακι ή Smartακι να θες να μεταφέρεις μεγάλη τηλεόραση...ατυχησες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, villasg είπε

Μια σημαντικη ερωτηση : οσοι βαλατε και την παραλαβατε απο you ποιντ ή acs πειτε μας χωραει - κουβαλιεται με αμαξι στα πισω καθισματα ή θα τρεχουμε ?

Στα πίσω καθίσματα με την καμμία. Θέλεις αμάξι με μεγάλο άνοιγμα πίσω (5η πόρτα και να πέφτουν οι πλάτες των καθισμάτων πίσω και να έρχονται σε ευθεία με τα πίσω καθίσματα).

Ένα SUV θα ήταν ότι πρέπει για αυτή την δουλειά και τις διαστάσεις του κουτιού. Αλλιώς με απλό αυτοκινητάκι θα παιδευτείς να ξέρεις. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου ρυθμισετε την τηλεοραση οπως θελετε ,ανοιξτε με εναν browser μια λευκη σελιδα 

θα δειτε οτι η τηλεοραση εχει εντονη μετατοπιση των χρωματων προς το κοκκινο

πηγαινετε στο service menu ,picture settings ,wb balance ,k καντε το R gain (δλδ red gain) 120

λογικα τωρα εχετε 

R(ed) gain 120 απο 128

G(reen) gain 104

B(lue) gain 104 απο 108

βουαλα normal φυσικα κ ισορροπημενα χρωματα 

επισης στο service menu ,panel settings ριξτε το backlight οσο χαμηλοτερα γινεται χωρις να σας φαινεται σκοτεινη η εικονα (οχι κατω απο 30)

αποτελεσμα οσο το δυνατον καλυτερα μαυρα κ χαμηλοτερη ενεργειακη καταναλωση

επισης το ρυθμιση εικονας ,λογος διαστασεων οπου ειναι δυνατο ρυθμιστε το σε point to point

ομορφη εικονα με λιγες καιριες ρυθμισεις

ps

πειτε ρε κ καμια γνωμη κανα feedback κλπ

ps2

αυτες οι ρυθμισεις πρεπει να γινουν σε καθε εισοδο ξεχωριστα πλην του backlight που ειναι καθολικη ρυθμιση

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος what_if, το σκαλίζεις πολύ το πράμα! Μπράβο!

Μετά από 2 μέρες χρήσης οι εντυπώσεις μου και μένα πολύ καλές (χωρίς βέβαια να θεωρώ τον εαυτό μου απαιτητικό χρήστη).

Ιδανική περίπτωση για κάποιον που ψάχνει "χαζή" τηλεόραση για να κοτσάρει το δικό του boxάκι.

Αν ήθελα να βρώ σημείο που μειονεκτεί το συγκεκριμένο μοντέλο, θα έλεγα στον ήχο ο οποίος στα δικά μου αυτιά φαίνεται σχετικά φτωχός και αδιάφορος. 

Το τηλεκοντρόλ πολύ ελαφρύ, σχεδόν μισό βάρος από ένα lg που έχω, ελπίζω να μη σημαίνει κάτι αυτό για την ποιότητά του.

Εν ολίγοις, πολύ ικανοποιημένος πιστεύω να συνεχίσει έτσι.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ικανοποιημενος ειμαι ο ηχος βεβαια δεν ειναι πολυ καλος. Επισης εχει πολυ καλη υποστήριξη απο τον  what_if . Το μονο που λειπει ειναι ενα tutorial.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποτε δεν φανταστηκα οτι θα κανω support σε σλοβακικη tv

final ρυθμισεις καλες για ολες τις περιπτωσεις αν κ εγω βλεπω κυριως βραδυ η με κλειστες κουρτινες

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) καλο θα ηταν αν εχουμε καποιο usb led να το συνδεσουμε μονιμα στις πισω usb της τηλεορασης ,ετσι οταν την ανοιγουμε εχουμε φωτισμο απο πισω που βοηθα να μην κουραζονται τα ματια κ αυξανει την αισθηση του κοντραστ κ του μαυρου

2) στο κανονικο menu βαζουμε αυτες τις ρυθμισεις εικονας ξεχωριστα σε ολες τις εισοδους που χρησιμοποιουμε ,πχ DTV ,HDMI1 ,COMPONENT κλπ , oπου δεν υπαρχει διαθεσιμη η επιλογη point to point βαζουμε 16:9

https://postimg.org/image/cqch9t16j/ 

3) μπαινουμε στο service menu πατωντας διαδοχικα αλλα οχι γρηγορα στο τηλεκοντρολ ,menu,  1, 1, 4, 7,στην συνεχεια παμε στο panel settings κ κανουμε το backlight 60 η  οσο χαμηλοτερα μπορουμε χωρις να νιωθουμε την εικονα σκοτεινη ,με αυτη την ρυθμιση κερδιζουμε σε μαυρο χωρις να επηρεαζονται οι υπολοιπες ρυθμισεις εικονας ,επισης κερδιζουμε σε καταναλωση ρευματος κ στην μακροζωια του panel ,προσοχη αν το παρακανετε στις σκοτεινες σκηνες θα χανεται πληροφορια εικονας 

https://postimg.org/image/kkho8hny3/

4) μεσα στο service menu ,πιεζουμε menu μεχρι να γυρισουμε στο αρχικο επιπεδο ρυθμισεων ,μετα επιλεγουμε picture settings k μετα WB adust (white balance),περναμε αυτες τις ρυθμισεις κ πιεζουμε menu k μετα exit, με αυτες τις ρυθμισεις φτιαχνουμε την εντονη μετατοπιση των χρωματων σε κοκκινο κ λιγο μπλε που εχει το panel k απολαμβανουμε ισσοροπημενα σωστα χρωματα συνολικα

https://postimg.org/image/kx92emghn/

αν αλλαξουμε το source μπορουμε να περασουμε τις ρυθμισεις κ σε αλλες εισοδους

επειδη δεν ειναι ολα τα panel ιδια ουτε ολες οι πηγες (πχ το android box μας) καλο θα ειναι να επιβεβαιωσουμε τις τελευταιες ρυθμισεις πηγαινοντας σε μια λευκη σελιδα με ενα browser k παιζοντας με τις τιμες να προσπαθησουμε να παρουμε οσο το δυνατον πιο λευκο

αν το παρακανουμε επιλεγουμε reset wb στο ιδιο μενου κ ολα επανερχονται στο κανονικο

-------------------------------------------------------------------------------------

ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι επαγγελματιας ,ουτε εχω μηχανημα καλιμπραρισματος tv

τα παραπανω ειναι κοινες πρακτικες που ακολουθουν οι επαγγελματιες ανεξαρτητως panel ,πχ απενεργοποιουν την μειωση θορυβου σε ψηφιακες πηγες γιατι δεν εχει κανενα νοημα κ θολωνει την εικονα η επισης μηδενιζουν την ευκρινεια γιατι εισαγει σκαλοπατακια στις ακμες των αντικειμενων κ σκληραινει την εικονα

επισης οι ρυθμισεις χρωματος ειναι κ θεμα γουστου ,συνθηκων στον χωρο μου ,συνδιασμος hardware κ του mini pc μου κλπ ,λογικα ισχυουν περιπου τα ιδια κ σε εσας κ αναφερω κ τροπο να το ρυθμισετε σωστα για την δικη σας περιπτωση

οριστε κ ενα αρθρο απο ενα site που οι περισσοτεροι το θεωρουν καλο

https://www.rtings.com/tv/learn/how-to-calibrate-your-tv

Επεξ/σία από what_if
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...