Προς το περιεχόμενο

Cobra Kai (Karate Kid)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν γινεται αυτο :-) (κι εμένα θα μου άρεσε αυτη η προοπτικη)

Ο Jackie διδασκε κουνγκ φου...Και η ταινία για εμπορικους λόγους ονομάστηκε karate kid.

Ειναι διαφορετικό συμπαν. Εχουν αν θέλουν να παρουσιάσουν άλλον κακό.

Ειναι οι Paul Dugan και Ned Randall από το next generation. Και οι 2 άνετα μπορουν να ταιριάξουν με τον Kριζ.  Ειδικά ο Dugan ειναι στρατιωτικός και υπάρχει άμεση συνδεση με τον Κριζ. Πολύ δυνατές προσωπικότητες, ωστε να έχουμε και τη πολυποθητη εμφάνιση της Τζουλι Πιρς. 

Νομιζω οτι κάπως έτσι θα μπορουσε να κλεισει η 6η σεζόν.

Προσωπικά μιλώντας, μου είναι αδιάφορο το τελευταίο karate kid με την κοπέλα. Δεν ξέρω, το Karate Kid είναι, ήταν, και θα είναι ο Daniel. Οπότε, δεν μπορώ να νιώσω σύνδεση ούτε με την πρωταγωνίστρια, ούτε με τους κακούς της ταινίας αυτής. Οπότε θα είναι αδιάφορο για μένα.

Από την άλλη, αν οι σεναριογράφοι κρίνουν ότι πρέπει να μπουν, οκ, θα δούμε πώς θα το κάνουν.

Προσωπικά, μία τελευταία σεζον με τον Kreese ως τον final boss villain θα την ανεχόμουν σίγουρα και δε θα με κούραζε τόσο.

Δεν θέλω να δω πισωγυρίσματα (προδοσίες μεταξύ της ομάδας), ή κάτι άλλο που να αναιρέσει το χτίσιμο τόσων σεζον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 767
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι τα Karate Kid έχουν σχέση με Daniel. Δεν βρίσκω λόγο να εμπλακούν χαρακτήρες από την ταινία με τη Hilary Swank. Δεν κολλάνε.

Silver για final boss με ικανοποιεί πλήρως. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι τα Karate Kid έχουν σχέση με Daniel. Δεν βρίσκω λόγο να εμπλακούν χαρακτήρες από την ταινία με τη Hilary Swank. Δεν κολλάνε.

Silver για final boss με ικανοποιεί πλήρως. 

Ή τον Silver, δε με πειράζει ούτε μένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα καρατε kid δεν ηταν τοσο ο Ντάνιελ οσο ο Μιγιάγκι.

Οπότε όπου υπάρχει Μιγιάγκι, υπάρχει και υπόθεση. Για αυτο και πιστευω οτι θα παιξει και η 4η ταινία και ας μην ειχε ανάλογη επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, pontez2 είπε

Παιδιά τα καρατε kid δεν ηταν τοσο ο Ντάνιελ οσο ο Μιγιάγκι.

Οπότε όπου υπάρχει Μιγιάγκι, υπάρχει και υπόθεση. Για αυτο και πιστευω οτι θα παιξει και η 4η ταινία και ας μην ειχε ανάλογη επιτυχία.

Συμφωνώ ότι ο Μιγιάγκι ήταν μέγιστο κεφάλαιο αλλά από τη στιγμή που έχει πεθάνει δεν υπάρχει κάποιος συνεκτικός κρίκος. 

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταινία φυσικά και είχε Μιγιάγκι σαν κολώνα του franchise, αλλά ο πρωταγωνιστής ήταν ο Daniel. Την ζωή του Daniel βλέπουμε, την δική του οπτική ακολουθούμε ως θεατές. Κυριολεκτικά Karate Kid είναι ο Daniel.

Το δίδυμο όμως αυτό είναι η ουσία του KK. Χωρίς τον Μιγιαγκι, πλέον ο Daniel καλείται να τραβήξει το κουπί, και όπως βλέπουμε πολύ πετυχημένα.

Η Τζουλι τώρα...meh, άγευστο :P 

Επεξ/σία από KaRouLi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα η Τζουλι αν θα έρθει, δε θα ειναι για να πρωταγωνιστει, αλλά για να μπει ως σφηνα στο πλευρο του Ντανιελ, ως μαθητρια του Μιγιάγκι. Μαζι με τον Ντανιελ και τον Τσοζεν ειναι οι μονοι συνδετικοι κρικοι.

Ε υποθέτω οτι για να την εμφανισουν, θα φέρουν και τους κακους εκεινης της ταινίας που οπως εξηγησα, άνετα θα συνδεθουν με τον Κριζ. Φως φανάρι πάει το πράγμα :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μου αρεσε η 5η σαιζον, ισως η καλυτερη μεχρι τωρα. Και ηταν και πρωτη  σαιζον που δε με ενοχλησαν ιδιαιτερα τα πιτσιρικια, που μεχρι τωρα ειχαν το πιο αδυναμο γραψιμο. Ποτε δε περιμενα οτι απο  τις ταινιες θα μπορουσε να βγει τοσο καλη σειρα.
MVP για φετος ο Τσοζεν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Dude...

 

Το έχω δει το βίντεο, πραγματικά τα σπάνε χαχαχαχα :P 

Που να ξέρανε μετά από χρόνια ότι θα είναι πρωταγωνιστές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Το έχω δει το βίντεο, πραγματικά τα σπάνε χαχαχαχα :P 

Που να ξέρανε μετά από χρόνια ότι θα είναι πρωταγωνιστές...

Οπότε ξέρεις ποιος είναι το αληθινό Karate Kid! 😉💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Το έχω δει το βίντεο, πραγματικά τα σπάνε χαχαχαχα :P 

Που να ξέρανε μετά από χρόνια ότι θα είναι πρωταγωνιστές...

Πω ρε φιλε όταν είχα δει το επεισόδιο έλεγα πως κατάντησαν οι 2 πρωταγωνιστές τους karate kid. Χρονια μετα το cobra Kai έρχεται και κάνει όλο τον κόσμο να τους αγαπήσουμε με σεβασμό στο lore του karate kid και επιτέλους με το background κάθε χαρακτήρα ανέβηκαν στα μάτια μας και οι ταινίες. Και όχι μόνο οι 2 βασικοί αλλά έχουμε τσοζεν σιλβερ κρις και το ξανθό μωρό που ακόμα κρατιέται που κρίμα που έπαιξε μόνο σε ένα επεισόδιο. Να βάλουν και κουμικο τώρα και μη ξεχάσω και τον Μάικ. Οι ίδιοι ηθοποιοί γουστάρουν αυτό που κάνουν με το cobra Kai και βγαίνει 100% προς τον θεατή για αυτό και γουστάρουμε τόσο πολύ. Δεν θέλω να τελειώσει στην επόμενη σεζόν αλλά ούτε θέλω να το ξεχειλωσουν. Ακόμα κρατάει ειδικά αν βαλουν και σουανκ άνετα πάει 2 σεζόν ακόμα αλλά θα δούμε. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Φαίνεται πολύ ότι έχουν μεράκι και περνάει στον θεατή.

Το έχω ξαναπεί, η σειρά είναι υπόδειγμα ενός καλού σεναρίου που πάτησε σε κάτι ήδη υπάρχον, και το εξέλιξε. Απίστευτη δουλειά.  

Την έχω δει συνολικά όλη 3 φορές από την αρχή. Ο συνδυασμός της νοσταλγίας με τις φρέσκες ιδέες είναι εκρηκτικός. Θυμάμαι όταν είχα δει την πρώτη σεζον στο YouTube, είχα μείνει με το στόμα ανοικτό που δύο από τους παιδικούς μου ήρωες, μεγάλοι πλέον, έπαιζαν πάλι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Ακριβώς. Φαίνεται πολύ ότι έχουν μεράκι και περνάει στον θεατή.

Το έχω ξαναπεί, η σειρά είναι υπόδειγμα ενός καλού σεναρίου που πάτησε σε κάτι ήδη υπάρχον, και το εξέλιξε. Απίστευτη δουλειά.  

 

Πραγματικα οι συγγραφεις θα επρεπε να παρουν οτι τηλεοπτικο βραβειο σεναριου υπαρχει εκει εξω. Απιστευτο το ποσο καλα εστησαν τους χαρακτηρες, που οκ, ας ειμαστε ειλικρινεις, χαρτινοι ηταν ως επι το πλειστον. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...