Προς το περιεχόμενο

Cobra Kai (Karate Kid)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς υπεράσπιση μου δεν την παράτησα στη 3η σεζόν. Δεν είχε άλλα επεισόδια να δω και απλά δεν έπιασα ποτέ την 4η. Τώρα ειδικά που κάπου είδα ότι έχει και cliffhanger δε ξέρω ίσως την πιάσω μια και καλή όταν τελειώσει, έτσι έκανα και με το Better Call Saul, την είχα αφήσει κάπου στη μέση και την έπιασα όταν έμαθα ότι είναι να βγει η τελευταία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά είναι όλα και εξαρτάται και απ' το τι θέλει κάποιος από τη σειρά. Προσωπικά θεωρώ την προηγούμενη σεζόν την καλύτερη μέχρι στιγμής αλλά και η φετινή ήταν πολύ καλή. Γενικά είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα του πως μπορείς φτιάξεις κάτι ποιοτικό βασισμένος σε κάτι παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeareN είπε

Τόσο καλή ρε παιδιά? Για κάποιο λόγο έχω κολλήσει 2 σεζόν πίσω δλδ έχω δει μέχρι την 3η και δε μου βγαίνει εύκολα να δω την 4η, μετά το τέλος της 3ης καμία αίσθηση να το ξαναπιάσω, ανέβηκε τόσο πολύ? 

Κοιτα ως καποιος που θεωρουσε παντα τα karate kid οκ ταινιες η σειρα με εκανε να αγαπησω ολη τη νοοτροπια του Karate kid και τι πρεσβευει ο καθε χαρακτηρας. Τη νιωθω ζεστη τη σειρα απο την πρωτη σεζον με εκανε να νιωσω ζεστα να αγαπησω να νοιαστω να μισησω. Και ολα αυτα με τον καθε χαρακτηρα να εχει υποσταση να συνδεονται ολα με το παρελθον του και να δικαιολογουνται οι πραξεις του. Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο καποιες φορες. Για μενα συνεχισε την. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε βλεπεται πλεον.. 😕

Εκατσα να τη δω τωρα που ειχα ησυχια και κατεληξα να μαστορευω.

Την ειδε πρωτη μια φιλη μου,η οποια δεν ειδε οπως ειδαμε εμεις τα καρατε κιντ,ειναι 28 τωρα.
Δε μπορουσα να καταλαβω τι καθομαι και βλεπω ,μου ειπε.

Αυτο το σχολιο για την 5η,οχι για ολη τη σειρα.
Σκεψου δηλαδη να μην ειχαμε και τη νοσταλγια..

 

 

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Τα ίδια και τα ίδια.

Κουράζει

Είχε αρκετά επαναλαμβανόμενα μοτίβα αυτή η σεζόν. Καλή σχετικά, αλλά θα έλεγα ότι μιας και ήρθε και νωρίτερα όχι όπως μας συνήθισαν 2 σεζόν πίσω εκεί γύρω στην πρωτοχρονιά ίσως ήταν καθαρή επέκταση της 4ης οπότε ίσως να δικαιολογείται κάπως έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Την ειδε πρωτη μια φιλη μου,η οποια δεν ειδε οπως ειδαμε εμεις τα καρατε κιντ,ειναι 28 τωρα.
Δε μπορουσα να καταλαβω τι καθομαι και βλεπω ,μου ειπε.

Αυτο το σχολιο για την 5η,οχι για ολη τη σειρα.

 Ε λογικό. Εμείς που τα είδαμε την γουστάρουμε την σειρά. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Glikos είπε

 Ε λογικό. Εμείς που τα είδαμε την γουστάρουμε την σειρά. 😁

Τη γουσταρα μεχρι να ξεκινησω την 5η.
Αφησα το επεισοδιο στη μεση και πηγα για υπνο.

Πραγματικα,τι βλεπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Τη γουσταρα μεχρι να ξεκινησω την 5η.
Αφησα το επεισοδιο στη μεση και πηγα για υπνο.

Πραγματικα,τι βλεπουμε..

Τι να πω..Εγώ ακόμα δεν έχω πιάσει τη 5η αλλά με ότι ακούω φαίνεται δυνατή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Glikos είπε

Τι να πω..Εγώ ακόμα δεν έχω πιάσει τη 5η αλλά με ότι ακούω φαίνεται δυνατή.

Οι μισοι τη μισησαν,οι αλλοι μισοι τη λατρεψαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση της 5ης με τις ταινίες και οι απαντήσεις που δίνει για τη διαμόρφωση των χαρακτήρων είναι εκπληκτική. 

Σημαντική είναι επίσης και η διαμόρφωση των νέων χαρακτήρων της σειράς μέσα από τις εξελίξεις. 

Γενικά με εξέπληξαν ευχάριστα, όμως δεν θα ήθελα παραπάνω από μια σεζόν ακόμα στην οποία επιβάλλεται πλέον να συμμετέχει η πρωταγωνίστρια της 4ης ταινίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά είναι καλή, συνεχίζει με μαεστρία τις ταινίες, και προσωπικά έχει γίνει από τις αγαπημένες μου. Ναι, οκ, έχει λίγο teen drama, αλλά δεν είναι τόσο κουραστικό. Από την άλλη, και οι ταινίες είχανε drama οπότε δεν ενοχλεί και τόσο.

Η καλύτερη σεζον για μένα είναι η 4η, με την 5η να πετάει λίγο χαμηλότερα, που όμως θεωρώ ήταν πολύ καλή.

Σεβασμός στο αρχικό υλικό, αλλά δίνεται χώρος για να προσθέσουν νέα και φρέσκα πράγματα, χωρίς να ενοχλούν. Αναγκαία η προσθήκη τόσων νέων χαρακτήρων. Οι βασικοί χαρακτήρες έχουν καλογραμμένα arcs (τα οποία ανεβοκατεβαίνουν, καθώς είναι παιδιά ακόμα), και οι OG ενισχύονται με πλευρές που δεν ξέραμε ως τώρα.

Θεωρώ χαρακτηριστικό υπόδειγμα περίπτωσης που σεβάστηκε όσα έγιναν, και πάτησε σε αυτά για να δημιουργήσει κάτι όμορφο.

Όσοι λάτρεψαν τις ταινίες, θα λατρέψουν και την σειρά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...