Προς το περιεχόμενο

Cobra Kai (Karate Kid)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είδα και εγώ. Πέρασε νεράκι όλη η σεζόν. Ούτε που κατάλαβα ποτέ τελείωσε. Όλες οι σεζόν παραδόξως ωραίες και οι ηθοποιοί. 

Αλλά είναι σαφώς κατώτερη των υπολοίπων σεζόν. Μεγάλες υπερβολές με τα παιδάκια να σου βγάζουν ο,τι ντεντεκτιβιστικη υπάρχει αλα stranger things. Περίμενα να χάσουν ξανά, μιας και όλοι τους φάγανε ξύλο από τον Σίλβερ συνέχεια. Και θα προτιμούσα η μεγάλη ήττα του Σιλβερ να φανεί στον παγκόσμιο διαγωνισμό, όπως συνέβαινε σε αντίστοιχες περιπτώσεις στις ταινίες. 

Προφανώς, ο Τσοζεν και Σίλβερ είναι το highlight της σεζόν. Οι υπόλοιποι, ιδίως τα παιδιά, είναι λίγο μιεεεχ.

Κατεμε, η 3η και 4η σεζον παραμένουν οι τοπ μέχρι στιγμής 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 763
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ωραια σεζον.. Τσοζεν μορφη. Με χαλασε

  • Spoiler
    • Οτι δεν ξεμπερδευουν με τον Κριζ και την ευκολια με την οποια εφυγε
    • Κειν και ο αλλος ο ασιατης ειναι απο αυτους που πρωτα του ριχνεις χαστουκι χωρις λογο και του λες "ξερεις εσυ". Ξαφνικα ο μικρος σε ενα βραδυ εμαθε τελεια την κινηση του Σιλβερ στο διαφραγμα.
    • Ενταξει ο διαιτητης εδινε οτι ναναι ποντους οι αλλοι απο το Σεκαι Ταικαι δεν εβλεπαν;
    • Οτι ο Ρομπιν δεν γεμισε φουσκους τον μαυρο

     

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ωραια σεζον.. Τσοζεν μορφη. Με χαλασε

  •   Απόκρυψη περιεχομένων
    • Οτι δεν ξεμπερδευουν με τον Κριζ και την ευκολια με την οποια εφυγε
    • Κειν και ο αλλος ο ασιατης ειναι απο αυτους που πρωτα του ριχνεις χαστουκι χωρις λογο και του λες "ξερεις εσυ". Ξαφνικα ο μικρος σε ενα βραδυ εμαθε τελεια την κινηση του Σιλβερ στο διαφραγμα.
    • Ενταξει ο διαιτητης εδινε οτι ναναι ποντους οι αλλοι απο το Σεκαι Ταικαι δεν εβλεπαν;
    • Οτι ο Ρομπιν δεν γεμισε φουσκους τον μαυρο

     

Αυτά που γράφεις στο spoiler ακριβως αυτά λέγαμε με την γυναίκα όταν το τελειώσαμε! 🤣

Πολυ καλή σεζόν μου αρεσε αρκετά με αποκορύφωμα τον τσοζεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ δεν είμαι σίγουρος πως

Spoiler

σκοπεύουν να επαναφέρουν τον Κριζ για να πάρει εκδίκηση και τα σχετικά. Όντως θα κουράσει αν γίνει κάτι τέτοιο.

Αλλά πώς θα καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη των μαθητών του και να τους μαζέψει στο dojo. Δεν ξέρω τι μπορεί να σκεφτούν. 

Για εμένα το τέλος θα μπορούσε να σταθεί και χωρίς συνέχεια. Απλά η σκηνή με τον Κριζ να μπήκε για να μας δείξουν πως εν τέλει απέδρασε, από τη στιγμή που είχε φυλακιστεί άδικα. Είμαι πολύ περίεργος να δω πού θα πάει το στόρυ από εδώ και πέρα. Μόνο άλλο arc θα μπορούσε να ξεκινήσει, για να μην κουράσει απίστευτα.

Όπως και να έχει η σεζόν μου άρεσε. Ο Τσόζεν πολύ γέλιο και επίσης θετικός ο τρόπος που επέλεξαν να επιστρέψει ο Μάικ. Προτιμώ που τον βλέπω σε redemption arc από να τον βλέπαμε σαν ακόμα έναν αντίπαλο κολλημένο στα παλιά. Μαζί με Τσόζεν έδωσαν ευχάριστη νότα στη σεζόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και από μένα.

Μου αρέσει πάρα πολύ που κατάφεραν να βάλουν στη σειρά όλους αυτούς τους χαρακτήρες των ταινιών.

Η σεζόν είχε πολύ καλή ροή, βλεπόταν ευχάριστα, χωρίς να κουράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2022 στις 1:17 ΜΜ, panther_512 είπε

Τέλος και από μένα.

Μου αρέσει πάρα πολύ που κατάφεραν να βάλουν στη σειρά όλους αυτούς τους χαρακτήρες των ταινιών.

Η σεζόν είχε πολύ καλή ροή, βλεπόταν ευχάριστα, χωρίς να κουράζει.

εκτος απο την Hilary Swank. Mακαρι να την φερνανε και αυτην πισω. Ισως το σκεφτηκανε, αλλα το κασε της ναναι εκτος των δυνατοτητων τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία και αυτή η σεζόν. Ελπίζω να διατηρήσουν την καλή δουλειά μέχρι το τέλος. 

Spoiler

Το μοναδικό που με χάλασε είναι η σκηνή που ο Kreese εξοντώνει τους συγκρατούμενους του με τη μορφή του νεαρότερου σε ηλικεία. Καταλαβαίνω γιατί επέλεξαν να το γυρίσουν έτσι αλλά και πάλι θα προτιμούσα κάτι λίγο πιο ρεαλιστικό. Θα μπορούσαν να τον περιορίσουν τουλάχιστον σε ένα γρήγορο one-on-one ξεκαθάρισμα μόνο με τον αρχηγό με τους υπόλοιπους να δήλωναν υποταγή και σεβασμό μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2022 στις 11:00 ΠΜ, Charismo είπε

Πάντως εγώ δεν είμαι σίγουρος πως

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

σκοπεύουν να επαναφέρουν τον Κριζ για να πάρει εκδίκηση και τα σχετικά. Όντως θα κουράσει αν γίνει κάτι τέτοιο.

Αλλά πώς θα καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη των μαθητών του και να τους μαζέψει στο dojo. Δεν ξέρω τι μπορεί να σκεφτούν. 

Για εμένα το τέλος θα μπορούσε να σταθεί και χωρίς συνέχεια. Απλά η σκηνή με τον Κριζ να μπήκε για να μας δείξουν πως εν τέλει απέδρασε, από τη στιγμή που είχε φυλακιστεί άδικα. Είμαι πολύ περίεργος να δω πού θα πάει το στόρυ από εδώ και πέρα. Μόνο άλλο arc θα μπορούσε να ξεκινήσει, για να μην κουράσει απίστευτα.

Όπως και να έχει η σεζόν μου άρεσε. Ο Τσόζεν πολύ γέλιο και επίσης θετικός ο τρόπος που επέλεξαν να επιστρέψει ο Μάικ. Προτιμώ που τον βλέπω σε redemption arc από να τον βλέπαμε σαν ακόμα έναν αντίπαλο κολλημένο στα παλιά. Μαζί με Τσόζεν έδωσαν ευχάριστη νότα στη σεζόν.

 

Spoiler

Αυτό φοβάμαι κι εγώ. Το να πάρει εκδίκηση ο Κριζ δε με πειράζει, αλλά όχι πάλι με το dojo, θα κουράσει εδώ. Όπως επίσης αν κάνουν πισωγυρίσματα, για μία τελική μάχη πάλι Daniel vs Johnny, αν και δε νομίζω. Το ελπίζω δηλαδή να μην γίνει :P 

Βέβαια, έχουμε δει το backstory του Κριζ. Τι απέμεινε να κάνει τώρα, για να κορυφωθεί ότι είναι ο all-time villain? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έπρεπε να τελειώσει σε αυτή τη σεζόν για μένα.

Spoiler

με το μιγιαγκι ντο να σταματαει τον Σίλβερ και την παγκόσμια κυριαρχία του κόμπρα και.

τον κριζ να πεθαίνει με κάποιον τρόπο.

χαπι εντ για τζονι και τους άλλους.

τώρα τι άλλο να δείξει; πάλι τον κριζ να επιστρέφει να επανιδρυει το κόμπρα και και μια απο τα ίδια ;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφαγα μια φλασιά όσον αφορά την 6η σεζόν.

Spoiler

Κατ'αρχάς όπως είπα παραπάνω αν επιστρέψει ο Κριζ σε ρόλο εκδικητή θα κουράσει πολύ. 

Από τη στιγμή ωστόσο που έκαναν αναφορά στο διεθνές τουρνουά στο οποίο το Μιγιάγκι-ντο έγινε δεκτό, θα είχε ενδιαφέρον να γίνει crossover εμφάνιση του remake του Karate Kid με τον Jackie Chan στην Κίνα. 

Φυσικά να καταφέρουν να κλείσουν τον Jackie Chan είναι θεωρώ σχεδόν ακατόρθωτο, αλλά θα μου άρεσε να δούμε κόντρα με κανένα Κινεζικό dojo. Θα είναι όπως στα anime που σε κάθε σεζόν η απειλή είναι όλο και πιο παγκοσμιοποιημένη. 😄

Ελπίζω μόνο να μην καταλήξουν να παλεύουν μαχητές από άλλους πλανήτες. 😆

 

Επεξ/σία από Charismo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Charismo είπε

Έφαγα μια φλασιά όσον αφορά την 6η σεζόν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κατ'αρχάς όπως είπα παραπάνω αν επιστρέψει ο Κριζ σε ρόλο εκδικητή θα κουράσει πολύ. 

Από τη στιγμή ωστόσο που έκαναν αναφορά στο διεθνές τουρνουά στο οποίο το Μιγιάγκι-ντο έγινε δεκτό, θα είχε ενδιαφέρον να γίνει crossover εμφάνιση του remake του Karate Kid με τον Jackie Chan στην Κίνα. 

Φυσικά να καταφέρουν να κλείσουν τον Jackie Chan είναι θεωρώ σχεδόν ακατόρθωτο, αλλά θα μου άρεσε να δούμε κόντρα με κανένα Κινεζικό dojo. Θα είναι όπως στα anime που σε κάθε σεζόν η απειλή είναι όλο και πιο παγκοσμιοποιημένη. 😄

Ελπίζω μόνο να μην καταλήξουν να παλεύουν μαχητές από άλλους πλανήτες. 😆

 

Δεν γινεται αυτο :-) (κι εμένα θα μου άρεσε αυτη η προοπτικη)

Ο Jackie διδασκε κουνγκ φου...Και η ταινία για εμπορικους λόγους ονομάστηκε karate kid.

Ειναι διαφορετικό συμπαν. Εχουν αν θέλουν να παρουσιάσουν άλλον κακό.

Ειναι οι Paul Dugan και Ned Randall από το next generation. Και οι 2 άνετα μπορουν να ταιριάξουν με τον Kριζ.  Ειδικά ο Dugan ειναι στρατιωτικός και υπάρχει άμεση συνδεση με τον Κριζ. Πολύ δυνατές προσωπικότητες, ωστε να έχουμε και τη πολυποθητη εμφάνιση της Τζουλι Πιρς. 

Νομιζω οτι κάπως έτσι θα μπορουσε να κλεισει η 6η σεζόν.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να μην ξεχειλωσουν την σειρα και γκρεμισουν οτι εκτισαν.Ενας κυκλος ακομα ειναι αρκετος να κλεισει με μαεστρια η σειρα.

Ξερουμε αν θα βγει σε dvd ολοι οι κυκλοι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...