Προς το περιεχόμενο

Το Nvidia Turing είναι ένα crypto-mining chip που έφτιαξε ο Jen-Hsun Huang για να σώσει το PC gaming


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, tsakfot είπε

Μην φας έχει γλάρο.

Να σε ενημερώσω ότι η φούσκα έχει σκάσει καμιά 15άρα φορές από το 2009, και μάντεψε.

Μια φιλική συμβουλή, ενημερώσου - διάβασε για να μην μείνεις τεχνολογικά αναλφάβητος ή τουλάχιστο πριν κρίνεις κάτι, να μπορείς να το βασίσεις και κάπου.

Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στα cryptos, αλλά στο decentralized database (blockchain) μοντέλο που θα αλλάξει κυριολεκτικά τα πάντα.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι, και αφιέρωσε λίγο χρόνο να ενημερωθείς.

Γατόνι μου εσύ :D

Δύο απλές ερωτήσεις.

1) Γιατί οι miners επιμένουν να αποτιμούν τα κέρδη τους σε ευρώ; Γιατί να μην μετατρέψουν φερειπείν το βιός τους σε κάποιο από τα εκατοντάδες κρυπτονομίσματα; Αφού είναι κανονικότατο χρήμα και μάλιστα όχι "fiat money" που τυπώνεται αβέρτα από τις "ερπετοσιωνιστικές" κεντρικές τράπεζες. Καλα δεν τα λέω;

2)Πληρώνεις την εφορία σου σε κρυπτονομίσματα; Εννοώ, τα δέχεται αν της τα πας επειδή είναι "legit νόμισμα όπως όλα";

Μόνο αυτες τις δύο ερωτήσεις να απαντήσεις. Τα άλλα είναι περιττά.

υ.γ.: Τα κρυπτονομίσματα σαν πηγή πλούτου(άλλο πράγμα η χρήση σαν νόμισμα) είναι zero sum game όπως και τα χρηματιστήρια. Όταν ένας γιατρός πληρώνεται πληρώνεται γιατί δημιούργησε αληθινό πλούτο. Τις υπηρεσίες του. Όταν κερδίζεις από κρυπτονόμισμα, νομοτελειακά κάποιος άλλος χάνει. Ακόμα και με τα ακίνητα και οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο που αλλάζει συνέχεια χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/18/2018 στις 10:48 ΠΜ, nik5163 είπε
  Στις 2/18/2018 στις 5:10 ΠΜ, SilverMachine είπε

Πως λεγεται το μηχανημα? Υπολογιστης- οχι παιχνιδομηχανη.

Παμε ξανα--> ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ. 

Που σημαινει οτι εχει βγει για να δουλευουμε, οχι να παιδιαριζουμε.

 

Tα Home PC χρησιμοποιούνται κυριώς για:

  • Ενημέρωση
  • Παιχνίδια
  • Ψυχαγωγία (μουσική - ταινίες)
  • Τσόντες

Ελάχιστοι δουλεύουν παραγωγικά στο PC της οικίας τους.

Η ενημέρωση είναι ελεγχόμενη. Τα παιχνίδια μας τα κόψανε (λόγω κόστους GPU). Άμα μας κόψουν και τα άλλα δύο την κάτσαμε.:lol:

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν παίζεις παιχνίδια και απλά κάνεις δουλειά στο 90% των περιπτώσεων τη βγάζεις και με pc 10ετιας..

Και μην ακούσω πάλι για video editors ή κάτι τέτοιο..

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tonycooper είπε

Ακριβως τα ιδια ελεγε και καποιος "αναλυτης" καμποσο καιρο πριν,Ηταν οικονομολογος και στελεχος τραπεζας. Μου προτεινε να βαλω τα λεφτα μου στην κυπρο για μεγαλες αποδοσεις σε προθεσμιακες... Οτι οι καρτες γραφικων δεν εχουνε μελλον και οτι ειναι φουσκα τα coins, τελος το 2012 αυτα,Εγω εχω ακομα τις ATI 7990 και κοβουνε coins ασταματητα...

Φροντισε να Θυμασαι και εσυ τα λογια σου σε 2 χρονια .

Δεν είμαι αναλυτής και κάνεις πολύ καλά που κόβεις χρήμα και μπράβο σου. Αλλά μην βιάζεσαι να δώσεις απάντηση γιατί από την βιασύνη σου δεν διάβασες προσεκτικά τι έγραψα. Κόψτε χρήμα αλλά μην τα αφήνετε μέσα γιατί θα τα χάσετε και μετά θα κλαίτε. Αυτό είπα και τίποτε άλλο. 

Εγω ένα έχω μάθει από την ζωή. Τίποτε δεν δίνεται τσάμπα. Και όταν κάτι είναι τόσο εύκολο τότε χίλια της εκατό βρωμάει και θα υπάρξουν λίγοι κερδισμένοι και πολλοί Χαμένοι. Είναι νόμος του χρήματος αυτός. 

Επαναλαμβάνω λοιπόν. Δεν είπα να μην κάνει κάνεις εξόρυξη αλλά να μην τα κρατάς μέσα γιατί είναι μαθηματικά βέβαια ότι κάποια στιγμή κάποιοι θα χάσουν και κάποιοι θα κερδίσουν. Αυτοί που θα τα έχουν σε ηλεκτρονική μορφή θα τα χάσουν με κάποιο τρόπο και οι κερδισμένοι θα είναι αυτοί που θα τα έχουν σε κανονική μορφή.

Εγώ ζω Ελλάδα φίλε μου και είναι εντελώς ασύμφορο να κάνω εξόρυξη. Αν το είχα ξεκινήσει από νωρίς η αν είχα βρει τρόπο για "φθηνό" ρεύμα  τότε θα έκανα και εγώ. Ποιος τυφλός(φτωχός) δεν θέλει το φως(χρήμα) του?

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δύο απλές ερωτήσεις.

1) Γιατί οι miners επιμένουν να αποτιμούν τα κέρδη τους σε ευρώ; Γιατί να μην μετατρέψουν φερειπείν το βιός τους σε κάποιο από τα εκατοντάδες κρυπτονομίσματα; Αφού είναι κανονικότατο χρήμα και μάλιστα όχι "fiat money" που τυπώνεται αβέρτα από τις "ερπετοσιωνιστικές" κεντρικές τράπεζες. Καλα δεν τα λέω;

2)Πληρώνεις την εφορία σου σε κρυπτονομίσματα; Εννοώ, τα δέχεται αν της τα πας επειδή είναι "legit νόμισμα όπως όλα";

Μόνο αυτες τις δύο ερωτήσεις να απαντήσεις. Τα άλλα είναι περιττά.

υ.γ.: Τα κρυπτονομίσματα σαν πηγή πλούτου(άλλο πράγμα η χρήση σαν νόμισμα) είναι zero sum game όπως και τα χρηματιστήρια. Όταν ένας γιατρός πληρώνεται πληρώνεται γιατί δημιούργησε αληθινό πλούτο. Τις υπηρεσίες του. Όταν κερδίζεις από κρυπτονόμισμα, νομοτελειακά κάποιος άλλος χάνει. Ακόμα και με τα ακίνητα και οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο που αλλάζει συνέχεια χέρια.

1oν: Αν ρωτήσεις εμένα πόσο αξίζει ένα bitcoin, θα σου απαντήσω ότι αξίζει και θα αξίζει, ακριβώς και για πάντα 1 bitcoin.

Στην φάση που είμαστε, ποιός σου είπε ότι είναι κανονικότατο χρήμα?

Αν δεν έχεις καταλάβει βρισκόμαστε ακόμα στα σπάργανα μιας επανάστασης στον τρόπο που ανθρωποι και μηχανές, πλέον έχουν έναν διαφορετικό τρόπο να χτίζουν γέφυρες εμπιστοσύνης - trust, χωρίς να χρειάζεται να βασίζονται σε κυβερνήσεις - τράπεζες - paypall etc.

Εξαφανίζει τον middle man. 

Όταν είδες το 56κ μοντεμ στα 80s, και σου είπε κάποιος ότι αυτό είναι το Internet, κατάλαβες και αποτίμησες εσύ και όλος ο υπόλοιπος πλανήτης τι ακριβώς ερχόταν?

2ον : H Αριζόνα σου κάνει ? http://fortune.com/2018/02/10/arizona-bitcoin-taxes/

Και έρχονται περισσότερες πολιτείες.

Και το fortune είναι mainstream media outlet . 

 

ΥΓ: Καλή η κριτική, αλλά έχω βαρεθεί την τελευταία 3ετία, οι "έξυπνοι" να μιλάνε για τουλίπες και λοιπές μπούρδες. Διάβασε το white paper του Bitcoin, και όταν πάρεις μυρωδιά τι ακριβώς συμβαίνει, έλα να το ξανασυζητήσουμε.

Κριτική καφενείου δεν δέχομαι .

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα που ζούμε η δική μου η απορία είναι, ξαναγράφω απορία δεν κρίνω το mining, έστω οτι κάποιος που minαρει επενδύσει σε hardware και βγάλει ένα σεβαστό οσο π.χ. ο Βασιλάκης, και πάει στο ανταλλακτήριο και πιστωθούν στο λογαριασμό του 100,000€, μετά εφ' όσον ο Βασιλάκης δουλεύει ας πούμε delivery και δηλώνει 5000€ το χρόνο στην εφορία πώς θα δικαιολογήσει τα 100,000€ που κέρδισε......., απο το mining, με ευχές με ξόρκια, ή θα το θεωρήσει η εφορία χρήμα από παράνομη επιχειρηματική δραστηριότητα και θα τρέχει κατηγορούμενος, ότι και να κερδίσεις λαχείο, λόττο, στοίχημα κλπ, φορολογείται, το ανταλλακτήριο όμως ουδεμία σχέση έχει με την εφορία, τα κέρδη από το mining πως δικαιολογούναι νόμιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μην τον κρεμάσουν κιόλας, πληρώνεις φόρο και έχεις κανονικά το χρήμα σου.

 

Αν απλά φέρεις 100 χιλιάρικα στο λογαριασμό σου προφανώς και θα έχεις θέμα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsakfot είπε

1oν: Αν ρωτήσεις εμένα πόσο αξίζει ένα bitcoin, θα σου απαντήσω ότι αξίζει και θα αξίζει, ακριβώς και για πάντα 1 bitcoin.

Στην φάση που είμαστε, ποιός σου είπε ότι είναι κανονικότατο χρήμα?

Αν δεν έχεις καταλάβει βρισκόμαστε ακόμα στα σπάργανα μιας επανάστασης στον τρόπο που ανθρωποι και μηχανές, πλέον έχουν έναν διαφορετικό τρόπο να χτίζουν γέφυρες εμπιστοσύνης - trust, χωρίς να χρειάζεται να βασίζονται σε κυβερνήσεις - τράπεζες - paypall etc.

Εξαφανίζει τον middle man. 

Όταν είδες το 56κ μοντεμ στα 80s, και σου είπε κάποιος ότι αυτό είναι το Internet, κατάλαβες και αποτίμησες εσύ και όλος ο υπόλοιπος πλανήτης τι ακριβώς ερχόταν?

2ον : H Αριζόνα σου κάνει ? http://fortune.com/2018/02/10/arizona-bitcoin-taxes/

Και έρχονται περισσότερες πολιτείες.

Και το fortune είναι mainstream media outlet . 

ΥΓ: Καλή η κριτική, αλλά έχω βαρεθεί την τελευταία 3ετία, οι "έξυπνοι" να μιλάνε για τουλίπες και λοιπές μπούρδες. Διάβασε το white paper του Bitcoin, και όταν πάρεις μυρωδιά τι ακριβώς συμβαίνει, έλα να το ξανασυζητήσουμε.

Κριτική καφενείου δεν δέχομαι .

Το white paper ασχολείται με τις τεχνικές λεπτομέρειες ενός αποκεντρωμένου νομίσματος. Αφορά πληροφορικάριους και δεν είπα ποτέ ότι αμφισβητώ τα νομίσματα αυτά σε επίπεδο ασφάλειας/αξιοπιστίας. Αν και το καθένα θα μπορούσε να έχεις αδυναμίες στους αλγόριθμούς του.

Εσύ από τη μεριά σου ξεκίνα από έγκυρες πηγές και άρθα νομπελιστών οικονομολόγων, σχετικά με το γιατί η ανθρωπότητα εγκατέλειψε το χρυσό(πεπερασμένος και με δυνατότητα κλοπής όπως και τα κρυπτονομίσματα) και στράφηκε σε πληθωρίσιμο fiat money. Ποιά είναι με άλλα λόγια η σημασία του πληθωρισμού για την οικονομία και η ύπαρξη ενός ρυθμιστή της προσφοράς χρήματος. Άλλο το να υπάρχουν κάποια συμπληρωματικά νομίσματα και άλλο να εκτοπίσουν τα υπόλοιπα επίσημα νομίσματα.

Δες επίσης και την κατανομή πλούτου στο δημοκρατικό και αποκεντρωμένο bitcoin.https://www.google.gr/search?q=bitcoin+wealth+distribution&rlz=1C1AVNE_enGR702GR702&oq=bitcoin+wealth&aqs=chrome.2.69i57j0l5.8999j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Και να μην ξεχάσω φυσικά ότι ο χρυσός είναι ένας. Δεν μπορεί ο κάθε tech guru να βγάζει από δέκα είδη χρυσών. Και να μην ξέρει στο τέλος κανένας ποιός από όλους θα "σκάσει" και θα εγκαταλειφθεί, ώστε να μην τον αγοράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το white paper ασχολείται με τις τεχνικές λεπτομέρειες ενός αποκεντρωμένου νομίσματος. Αφορά πληροφορικάριους και δεν είπα ποτέ ότι αμφισβητώ τα νομίσματα αυτά σε επίπεδο ασφάλειας/αξιοπιστίας. Αν και το καθένα θα μπορούσε να έχεις αδυναμίες στους αλγόριθμούς του.

Εσύ από τη μεριά σου ξεκίνα από έγκυρες πηγές και άρθα νομπελιστών οικονομολόγων, σχετικά με το γιατί η ανθρωπότητα εγκατέλειψε το χρυσό(πεπερασμένος και με δυνατότητα κλοπής όπως και τα κρυπτονομίσματα) και στράφηκε σε πληθωρίσιμο fiat money. Ποιά είναι με άλλα λόγια η σημασία του πληθωρισμού για την οικονομία και η ύπαρξη ενός ρυθμιστή της προσφοράς χρήματος. Άλλο το να υπάρχουν κάποια συμπληρωματικά νομίσματα και άλλο να εκτοπίσουν τα υπόλοιπα επίσημα νομίσματα.

Δες επίσης και την κατανομή πλούτου στο δημοκρατικό και αποκεντρωμένο bitcoin.https://www.google.gr/search?q=bitcoin+wealth+distribution&rlz=1C1AVNE_enGR702GR702&oq=bitcoin+wealth&aqs=chrome.2.69i57j0l5.8999j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Και να μην ξεχάσω φυσικά ότι ο χρυσός είναι ένας. Δεν μπορεί ο κάθε tech guru να βγάζει από δέκα είδη χρυσών. Και να μην ξέρει στο τέλος κανένας ποιός από όλους θα "σκάσει" και θα εγκαταλειφθεί, ώστε να μην τον αγοράζει.

Καλώς τον κύριο obvious .

Μια χαρά δεν διαφωνούμε .

Αξία υπάρχει σε οτιδήποτε κάποιος άλλος πιστεύει-νομίζει ότι αξίζει και θέλει να το αποκτήσει .

ειτε είναι πούπουλα - βόλοι - fiat - υπερεκτιμημένο ακίνητο - ψηφιακό μαχαίρι στο CS go 

Είπαμε δεν διαφωνούμε ως προς την φούσκα .

Πιστευω ότι τεχνολογικά έχει αξία και μελλοντικά θα αλλάξει τον τρόπο που συναλλασσόμαστε άνθρωποι και μηχανες με αποκεντρωμένα δίκτυα εμπιστοσύνης .

Αν θα αντικαταστήσει τα τωρινά μέσα συναλλαγών/αξίας είμαι σίγουρος .

Αν θα λέγεται Bitcoin -κουτοπόνηρος-coin, αυτό δεν το ξέρω .

Την μιρλα των άμπαλων-άμυαλων no coiner δεν την παλεύω .

Για κάθε νομπελίστα υπάρχουν κάμποσοι επιστήμονες που έχουν αντίθετη άποψη .

Να θυμηθούμε την πρόβλεψη του Κρούγκερ για το internet στα 90s?Οτι το impact του θα είναι όπως το φαξ και θα κάνει degrade?

Αφήστε τις αυθεντίες και δώστε στον εαυτό σας χρονο να ενημερωθείτε - διαβάσετε πριν τις αμολάτε σαν τις πορδες 

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...