Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, eddie11 είπε

Σε ευχαριστώ για την πληροφορια. Απλά μ έσκασε καμπάνα από watt and wolt και μαζευτηκανε πολλα έξοδα

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

στην περίπτωσή σου που δε σε παίρνει άλλη υπερχρέωση, μην περιμένεις απάντηση 10 εργάσιμες , άσε μία και πήγαινε στο online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ουφ!!!! Βγήκε τελικά λογαριασμός από την Solar κανονικά με την "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης" και χωρίς κάποια ενημέρωση για αλλαγές κτλ.

Κάθε φορά πριν την έκδοση λογαριασμού με βλέπω να φοβάμαι να ανοίξω το mail μη δω τίποτα για αλλαγές.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Κλαίω και ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ για σένα...😂

 

Δεν χρειαζεται γιατι το μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι απο πριν θα πληρωνω λιγοτερα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι στην Protergia 2 χρόνια και έχω βαρεθεί να βλέπω περίεργες χρεώσεις σε όλους τους λογαριασμούς. Λήγει όμως τώρα το συμβόλαιο μου, οπότε θα μπορώ να αλλάξω χωρίς να μου ζαλίσουν τον έρωτα. 

Με πήρανε αυτές τις μέρες από την Watt & Volt και μου προτείνανε το Zero. Τον μήνα έχω 200-300 kWh κατανάλωση, οπότε μου φάνηκε οκ προσφορά. Εφόσον δεν είδα αυτές τις έξτρα χρεώσεις όπως της Protergia άρχισε να μου αρέσει. 

Παρόλαυτα, μπήκα εδώ και είδα ότι πολλοί λέτε για την ΔΕΗ και το πρόγραμμα Enter.. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να επιστρέψεις πίσω στην ΔΕΗ..

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή όλοι όσοι έχουμε (ή θα έχουμε) χρέωση ΟΤΣ στο λογαριασμό τρέχουμε πίσω στη ΔΕΗ ( στα online και enter)...

Δεν υπάρχει κάτι άλλο, μόνο τα κεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2021 στις 8:36 ΠΜ, ekrepali είπε

Να γράφετε πότε υπογράψατε τη σύμβαση, έχει σημασία.

Το πρώτο 6μηνο δεν έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν τιμή βάσει νόμου, μετά μπορούν κι άμα θες φεύγεις αζημίως.

12/2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

12/2020

Φύγε τώρα για ΔΕΗ, αν πληρώσεις 2 μήνες ρήτρα αποχώρησης δε χάλασε κι ο κόσμος. Αν χάσεις τα σταθερά της ΔΕΗ, κάηκες.

3 ώρες πριν, kr3.zw είπε

Με πήρανε αυτές τις μέρες από την Watt & Volt και μου προτείνανε το Zero. Τον μήνα έχω 200-300 kWh κατανάλωση, οπότε μου φάνηκε οκ προσφορά. Εφόσον δεν είδα αυτές τις έξτρα χρεώσεις όπως της Protergia άρχισε να μου αρέσει.

Η "προσφορά" που σου έδωσαν είναι να πληρώνεις όλη τη χονδρική τιμή, συν προμήθεια 0.02

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Αυτή τη στιγμή η χονδρική 0.27, δηλαδή τελική τιμή 0.29€/kwh. Kαι γαμώ τις προσφορές. 😄

Τράβα ΔΕΗ Enter (με απευθείας αίτηση στο κατάστημα), μη μπλέξεις με το Online χριστουγεννιάτικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

 

στο 360 οικιακό με 0,1100 0,0790 αρχικές και 10 % έκπτωση χωρίς δέσμευση/πάγιο

 

Στο ιδιο ειμαστε!!!! Αντε να δουμε τι θα κανει κ η volterra,γτ αν αλλαξει κ δεν προλαβουμε τη δεη,,,τη βαψαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βγήκε και στους δικούς μου ο λογαριασμός της σολαρ κομπλέ μου φαίνεται αλλα ας δουν και οι έμπειροι γιατί είμαι και στο κινητό πάλι... 

Spoiler

IMG_20211123_093407.jpg.2e62876a81873b97964559e4f6ac7a1a.jpgIMG_20211123_093519.jpg.1b6d9dbc7474c15e4f700b2830518646.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Φύγε τώρα για ΔΕΗ, αν πληρώσεις 2 μήνες ρήτρα αποχώρησης δε χάλασε κι ο κόσμος. Αν χάσεις τα σταθερά της ΔΕΗ, κάηκες.

Η "προσφορά" που σου έδωσαν είναι να πληρώνεις όλη τη χονδρική τιμή, συν προμήθεια 0.02

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Αυτή τη στιγμή η χονδρική 0.27, δηλαδή τελική τιμή 0.29€/kwh. Kαι γαμώ τις προσφορές. 😄

Τράβα ΔΕΗ Enter (με απευθείας αίτηση στο κατάστημα), μη μπλέξεις με το Online χριστουγεννιάτικα.

 

Για ποιο λόγο να φύγω; Δεν έχει αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα μου.

Άλλωστε δεν έχω πάγιο, δεν έχω καμμιά ρήτρα. Και σ ένα μήνα έφευγα αν ήθελα.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Για ποιο λόγο να φύγω; Δεν έχει αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα μου.

Άλλωστε δεν έχω πάγιο, δεν έχω καμμιά ρήτρα. Και σ ένα μήνα έφευγα αν ήθελα.

Οκ είσαι αορίστου λοιπόν, φεύγεις όποτε θες. Τους τελευταίους μήνες δε πληρώνεις ρήτρα αναπροσαρμογής; Δε θεωρείς ότι αυτός είναι λόγος να φύγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Οκ είσαι αορίστου λοιπόν, φεύγεις όποτε θες. Τους τελευταίους μήνες δε πληρώνεις ρήτρα αναπροσαρμογής; Δε θεωρείς ότι αυτός είναι λόγος να φύγεις;

Όχι δεν πληρώνω. 

Για αυτό πήγα σε τέτοιου τύπου πρόγραμμα, με σταθερή τιμή κιλοβατώρας, άνευ ΟΤΣ.

Εάν το αλλάξουν μονομερώς, φυσικά και θα φύγω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Όχι δεν πληρώνω. 

Για αυτό πήγα σε τέτοιου τύπου πρόγραμμα, με σταθερή τιμή κιλοβατώρας, άνευ ΟΤΣ.

Εάν το αλλάξουν μονομερώς, φυσικά και θα φύγω.

 

Οκ, αλλά αν το αλλάξουν το Γενάρη, δε θα έχει μείνει τίποτα για να πας αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οκ, αλλά αν το αλλάξουν το Γενάρη, δε θα έχει μείνει τίποτα για να πας αλλού

Θεωρώ πως αν ήταν να αλλάξει, θα είχε γίνει ήδη, το τρίμηνο που διανύουμε, όπου ανέβηκε η χονδρική τιμή.

Βλεποντας και κάνοντας...

Στο τέλος θα βάλω ένα virtual net metering για μενα, τους γονείς και το πεθερό και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Θεωρώ πως αν ήταν να αλλάξει, θα είχε γίνει ήδη, το τρίμηνο που διανύουμε, όπου ανέβηκε η χονδρική τιμή.

Βλεποντας και κάνοντας...

Στο τέλος θα βάλω ένα virtual net metering για μενα, τους γονείς και το πεθερό και τέλος.

Γενικά μεχρι Γενάρη - Φλεβάρη ανεβαινει η τιμή κάθε χρονο , οπότε δε νομιζω να γινει κατι διαφορετικο φετος . Λογικά ομως αν ηταν να σε χρεώσουν θα σε χρεωναν ηδη εχει περάσει 3 και 4 φορές τις τιμες που δινουν στα κυμαινόμενα συμβολαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...