Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εγώ λέω οτι δε χάνεις το ΚΟΤ, το όριο το περνάς αλλά δε χάνεις το ΚΟΤ

το παλικάρι ρωτούσε μεν για το όριο αλλά απο ότι κατάλαβα τον καίει αν χάσει το ΚΟΤ

Αν περασεις το οριο το χανεις το ΚΟΤ και τιμολογεισαι κανονικα.

Να στειλω καφε να πιουμε μηπως και βρουμε ακρη?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ λέω οτι δε χάνεις το ΚΟΤ, το όριο το περνάς αλλά δε χάνεις το ΚΟΤ

το παλικάρι ρωτούσε μεν για το όριο αλλά απο ότι κατάλαβα τον καίει αν χάσει το ΚΟΤ

σωστα καταλαβες. :) 

σε προηγουμενες σελιδες θυμαμαι πως αν δωσουμε ενδειξη σε εναντι μεγαλυτερες απο οτι πρεπει, σε αφαιρουν την εκπτωση κοτ για λογους ασφαλειας (ετσι ειπωθηκε τουλαχιστον) ,για αυτο και η αρχικη μου ερωτηση. το θεμα ειναι αν σε αυτο επιρεαζονται οι κιλοβατορες της νυχτας ή οχι.

Επεξ/σία από lazarnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lazarnik είπε

σωστα καταλαβες. :) 

σε προηγουμενες σελιδες θυμαμαι πως αν δωσουμε ενδειξη σε εναντι μεγαλυτερες απο οτι πρεπει, σε αφαιρουν την εκπτωση κοτ για λογους ασφαλειας (ετσι ειπωθηκε τουλαχιστον) ,για αυτο και το αρχικη μου ερωτηση. το θεμα ειναι αν σε αυτο επιρεαζονται οι κιλοβατορες της νυχτας ή οχι.

Δεν παιζει ρολο αν ειναι νυχτας η ημερας για το αν περασεις το οριο.Συνολικα πιανονται.

Το τι γινεται με τους εναντι ειναι αλλο θεμα.Για το οριο ομως μετρανε ολες οι κιλοβατωρες και ημερησιες και νυχτερινες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Δεν παιζει ρολο αν ειναι νυχτας η ημερας για το αν περασεις το οριο.Συνολικα πιανονται.

Το τι γινεται με τους εναντι ειναι αλλο θεμα.Για το οριο ομως μετρανε ολες οι κιλοβατωρες και ημερησιες και νυχτερινες.

 

αρα ο κορ κανει λαθος? το ερωτημα παραμενει χανεις ή οχι το κοτ αν περαεις το οριο (νυχτας και ημερας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Να στειλω καφε να πιουμε μηπως και βρουμε ακρη?:P

όχι είναι ο 4ος που πίνω 😁

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Αν περασεις το οριο το χανεις το ΚΟΤ και τιμολογεισαι κανονικα.

βασικά αν έχεις όριο 1400 και κάψεις 1000 ημερήσιες και 12345 νυχτερινές δεν το χάνεις,

το έχουμε αναλύσει στο σωστό θέμα

2 λεπτά πριν, lazarnik είπε

το θεμα ειναι αν σε αυτο επιρεαζονται οι κιλοβατορες της νυχτας ή οχι.

κοίτα να δεις που μας άναψες φωτιές απο το πουθενά 😂

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν παιζει ρολο αν ειναι νυχτας η ημερας για το αν περασεις το οριο.Συνολικα πιανονται.

πήγες ΔΕΗ και ξέχασες αυτά που ήξερες 😁

Αναφορά σε κείμενο

Για τον υπολογισμό της υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης κάθε κατηγορίας δικαιούχου δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας βάσει νυκτερινού τιμολογίου.

 

1 λεπτό πριν, lazarnik είπε

αρα ο κορ κανει λαθος? το ερωτημα παραμενει χανεις ή οχι το κοτ αν περαεις το οριο (νυχτας και ημερας)

αν οι ημερήσιες είναι πάνω απο το όριο το χάνεις όλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι είναι ο 4ος που πίνω 😁

βασικά αν έχεις όριο 1400 και κάψεις 1000 ημερήσιες και 12345 νυχτερινές δεν το χάνεις,

το έχουμε αναλύσει στο σωστό θέμα

πήγες ΔΕΗ και ξέχασες αυτά που ήξερες 😁

 

Στειλε εναν καφε μη μαμησω.-_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

αν οι ημερήσιες είναι πάνω απο το όριο το χάνεις όλο

lazar οτι γραφει εδω ο kor ισχυει.

Μόλις τώρα, ppmarkos είπε

Κι εγω αυτο ξερω...οι νυχτερινες δεν προσμετρουνται στο οριο...

Ναι μπερδευτηκα απο την αρχη με την ολη συζητηση.

Μονο το ημερησιο μετραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

lazar οτι γραφει εδω ο kor ισχυει.

Ναι μπερδευτηκα απο την αρχη με την ολη συζητηση.

Μονο το ημερησιο μετραει.

Κερνας καφε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δώσει τώρα μέτρηση, θα πληρώσει ένα μέρος της κατανάλωσης σε νυχτερινή χρέωση συν ΥΚΩ. Επίσης αν δώσει μέτρηση τώρα, τότε θα πρέπει όταν στείλει τα δικαιολογητικά στη ΔΕΗ να ξαναπάρει νέα μέτρηση, διαφορετικά η μέτρηση της φωτογραφίας θα είναι μικρότερη της τωρινής ένδειξης οπότε θα αναγκαστεί να περιμένει τον ΔΕΔΔΗΕ για νέα καταμέτρηση ώστε να γίνει η αλλαγή παρόχου. Απ'την άλλη αν δε δώσει τώρα μέτρηση, μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει την αλλαγή παρόχου μετά από βδομάδες με την ένδειξη της φωτογραφίας που μπορεί να φουσκώσει τη κατανάλωση στον επόμενο λογαριασμό. Από παντού μπορεί να τη πάθει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kurupakis είπε

Μιλάει με στοιχεία μέχρι Σεπτεμβρίου. Με αυτό το δεδομένο, το άρθρο μπορεί και να έχει κάποια λογική, καθώς η "Μεγάλη Επιστροφή" μάλλον ξεκίνησε από 'κει κι έπειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μιλάει με στοιχεία μέχρι Σεπτεμβρίου. Με αυτό το δεδομένο, το άρθρο μπορεί και να έχει κάποια λογική, καθώς η "Μεγάλη Επιστροφή" μάλλον ξεκίνησε από 'κει κι έπειτα.

οι μισοί ούτε που θα έδωσαν σημασία , οι άλλοι μισοί θα ψάρωσαν γιατί θα τους είπανε παντού έτσι είναι και θα πάρετε επιδότηση , 1/100 το πολύ να επιστρέψει σε σταθερό της ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι ο thread starter. 

3 χρόνια μετά κ έχοντας αλλαξει τελικα σε elpedison, θελω να ξαναρωτησω... Ποια ειναι η οικονομικοτερη τωρα; 

Μονοκατοικία με 3 ατομα, 120-130τμ σπιτι, 3φασικο,113κιλοβατωρες εκαψα σενα μηνα λεει ο λογαριασμος της elpedison που είδα τωρα. Πληρωνω παντα στην ωρα μου. 

Ειμαι ολος αυτιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...