Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα... Αρχισαν τα οργανα... Με τις τιμες στα υψη υπαρχουν δυσκολιες..

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3597068/apokleistiko-pros-polisi-i-etaireia-volterra-apo-ton-omilo-avax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Volton πάντα σαρώνει στη μεταγραφική περίοδο. Κορακιε σε βλέπω να αλλάζεις φανέλα. 

Το πιο τρελό πάντως θα είναι να την αγοράσει η ΝRG. 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή.

Αν θυμάται κάποιος είχα κάνει αίτηση για efa τον Σεπτέμβρη αλλά υπήρξε ένα κόλλημα με τη ΔΕΔΔΗΕ όπου ενώ είχα αλλάξει μετρητή λόγω βλάβης, δεν είχε περαστεί η αλλαγή και μου την απέρριψαν.

Έχω κάνει λοιπόν εδώ και μια εβδομάδα αίτηση για ΔΕΗ on line. Ακόμα περιμένω.

Το θέμα είναι ότι αύριο λήγει το συμβόλαιο με την elpedison.

17/9 είχα στείλει email που ζήτησα προσφορά ανανέωσης. Με πήραν τηλεφωνικά και την απέρριψα.

Έχω φτάσει λοιπόν σε ένα σημείο που δεν θέλω να ανανεωθεί το συμβόλαιο, εκκρεμεί αίτηση σε άλλο πάροχο και αύριο λήγει το παλιό.

Τσάμπα αγχώνομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Έχω φτάσει λοιπόν σε ένα σημείο που δεν θέλω να ανανεωθεί το συμβόλαιο, εκκρεμεί αίτηση σε άλλο πάροχο και αύριο λήγει το παλιό.

Τσάμπα αγχώνομαι;

Πάρε τηλέφωνο την elpedison και επιβεβαίωσε ότι δεν επιθυμείς ανανέωση, μη τυχόν και στο ανανεώσουν αυτόματα. Επιβεβαίωσε επίσης ότι δε θα προχωρήσουν σε διακοπή παροχής κι ότι θα συνεχίσουν να σε εκπροσωπούν μέχρι να αλλάξεις πάροχο. Να διευκρινίζουν βέβαια πώς θα γίνεται η τιμολόγηση για το εν λόγω διάστημα πχ αορίστου χρόνου στη βασική τιμή κιλοβατώρας; 

Για το θέμα της ΔΕΗ δε ξέρω... τα έχει παίξει το econtract

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πριν λίγο να κάνω αίτηση μέσω site δεη για μετάβαση στο MyHome Online αλλά ...

" Τα myHome προϊόντα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμα στο e-contract "

"Μπουκωσαν" απο αιτήσεις , σταμάτησαν το πρόγραμμα ??? Δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Δοκίμασα πριν λίγο να κάνω αίτηση μέσω site δεη για μετάβαση στο MyHome Online αλλά ...

" Τα myHome προϊόντα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμα στο e-contract "

"Μπουκωσαν" απο αιτήσεις , σταμάτησαν το πρόγραμμα ??? Δεν ξέρω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

εμένα το μόνο που θα με άγχωνε θα ήταν η ολοκλήρωση του αιτήματος προς τη ΔΕΗ

Αν θελεις ρίξε μια ματια το βιντεο παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! εχω κοινωνικο οικιακο τιμολογιο Α(1700ΚW) ειμαι στην watt and volt .Μου ειρθε λογαριασμος εκαθαριστικος 280 ευρω τα 191 ητανε ρητρα κοστους προμηθειας.Σκευτομαι να παω σε αλλο παροχο..εχω μπερδευτη..ποιον προτεινετε?για ΚΟΤ Α? επισης εχω ποσο εγγυησης 63 ευρω αυτα αν φυγω αφαιρουνται απο το λογαριασμο μου?  ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, batolis είπε

εχω ποσο εγγυησης 63 ευρω αυτα αν φυγω αφαιρουνται απο το λογαριασμο μου

 

3 λεπτά πριν, batolis είπε

αφαιρουνται

 

4 λεπτά πριν, batolis είπε

Σκευτομαι να παω σε αλλο παροχο..εχω μπερδευτη..ποιον προτεινετε?

μόνο το online

5 λεπτά πριν, batolis είπε

Μου ειρθε λογαριασμος εκαθαριστικος 280 ευρω τα 191 ητανε ρητρα κοστους προμηθειας

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

μόνο το online

 

Μία ερώτηση σε αυτά που γράφεις @korakios. Την διαδικασία αυτή θα την κάνουμε μόνο άμα είχαμε συμβόλαιο με σταθερό ΟΤΣ και το αλλάζει μονομερώς η εταιρεία ή ακόμα και αν δεν είχαμε σταθερό ΟΤΣ στη σύμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@batolis πάνω η προβλεπόμενη διαδικασία με τη σειρά. Πλέον όμως υπάρχει πίεση χρόνου γιατί τα σταθερά της ΔΕΗ είναι διαθέσιμα ως 31/12... μπορεί να και να τα κόψουν ή να τα ανεβάσουν ανά πάσα στιγμή. Επιπλέον όσο παραμένεις στη W&V συνεχίζεις να χρεώνεσαι υψηλή ρήτρα αναπροσαρμογής (για την οποία μπορεί να δικαιωθείς, μπορεί και όχι).

Η ανάποδη μέθοδος είναι να κλείσεις άμεσα ραντεβού στη ΔΕΗ για υπογραφή Γ1/Γ1Ν και μετά ενεργοποίηση το Online απ'το ebill. Ταυτόχρονα αμφισβήτηση στην W&V. Θα μετράει όμως εναντίον σου το γεγονός ότι έφυγες χωρίς να τους αφήσεις πρώτα να επιλύσουν το ζήτημα, οπότε δυσκολεύει το πράγμα στην διεκδίκηση της ρήτρας αποδέσμευσης.

Μ'αυτά που βλέπω το τελευταίο μήνα από άλλους που κάνουν αμφισβητήσεις και αργούν να πάρουν απαντήσεις... κι απ'τη ΔΕΗ που έχει μπουκώσει στις αιτήσεις, προτείνω να κάνεις το 2ο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...