Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

η γειτονιά κλαίει που ήταν με ηρων watt and wolt *και τρέχουν να επιστρέψουν δεη. *

η γειτονιά κλαίει που ήταν με ηρων watt and wolt σε πρόγραμμα με ρήτρες και τρέχουν να επιστρέψουν δεη σε σταθερό πρόγραμμα ή να τρέξουν να αλλάξουν απο το Γ1 της ΔΕΗ (που εκεί εφάρμοσαν ρήτρα χωρίς ειδοποίηση)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

η γειτονιά κλαίει που ήταν με ηρων watt and wolt σε πρόγραμμα με ρήτρες και τρέχουν να επιστρέψουν δεη σε σταθερό πρόγραμμα ή να τρέξουν να αλλάξουν απο το Γ1 της ΔΕΗ

Και στα fixed νομίζω μπήκαν ρητρες και έγινε ένας χαμός. Και το απλό Γ1 της δεης είναι τραγικό ναι. Εγώ χωρίς δήμους ερτ που είναι στάνταρ κάθε μήνα και 0kw να κάψω μου βγαίνει 15 λεπτά η kw με 1300 kw μέρας και 400kw νύχτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Και στα fixed νομίζω μπήκαν ρητρες

όχι, δεν μπήκαν

2 λεπτά πριν, apollotonkosmo είπε

Σε ευχαριστώ πολύ και φυσικά δεν είναι νόμιμα απλά δεν ήθελα να φανώ θερμοκέφαλος μιας και δεν έχω διαβάσει αρκετά τι και πως.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις το λινκ με τα βήματα αμφισβήτησης? (Αν φυσικά το έχεις ευκαιρο.)

σου απαντάω εδώ

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο excel διορθώθηκε η έξτρα επιδότηση (0,03€/kw 300<kw<600) στο Γ1/ΓΝ1 (για τα οικιακά με ρήτρα)

και μπήκε πεδίο "Το Πρόγραμμά σας" σε περίπτωση που θέλει να τσεκάρει κάποιος κυμαινόμενο .

Φυσικά εκτός απο ΤΕΑ κτλ ,συμπληρώνει και τα αντίστοιχα πεδία για τον τύπο υπολογισμού

Αυξήθηκε απο 10% σε 15% ο συντελεστής που έχω ,για να "πατσίζει" κάπως το οτι το περισσότερο ρεύμα το καίμε όταν και η ΤΕΑ είναι υψηλή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2021 στις 3:29 ΜΜ, korakios είπε

όχι , κάνεις την αμφισβήτηση και 99,999% θα πάρεις μια τυποποιημένη απάντηση κονσέρβα

μετά κάνεις καταγγελία η οποία θα πάρει καιρό

στο ενδιάμεσο τα χρεώνεσαι κανονικά όλα και αν πάρεις κάτι καλώς

Τώρα αν το κάνεις ή όχι , δικό σου θέμα , δικά σου λεφτά/χρόνος , δικά σου τα δικαιώματα σαν καταναλωτής :)

Το αρχικό μου πρόγραμμα, ήταν το home liberty 3 τον 3/2021. Κάναμε τροποποιητική σύμβαση, μετά από 2 μήνες 5/2021, για το Home Low 1.

Αυτό που καταλαβαίνω από το κείμενο της τροποποιητικής σύμβασης, είναι ότι οι μήνες παραμονής, σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης μετράνε από όταν ξεκίνησε το home low και όχι από όταν γύρισε αρχικά ο μετρητής στην WnVolt.

Οπότε με αυτό, στο τέλος Νοέμβρη, δεν κλείνω 8 μήνες αλλά 6.

Και σε αυτή την περίπτωση, προχωράμε με την διαδικασία καταγγελίας που ανέφερες;

Αναφέρουν στους όρους της σύμβασης, ότι ο τελικός λογαριασμός που θα βγει, θα πρέπει να εξοφληθεί άμεσα, αλλιώς θα επιβαρυνθεί με τόκους κλπ. Μήπως τελικά είναι προτιμότερο να τον πληρώσουμε και να περιμένουμε κάποιο πιστωτικό αν υπάρξει στο τέλος;

σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

2. Διάρκεια - Καταγγελία
Α. Στο πλαίσιο της παρούσας προωθητικής ενέργειας η αρχική διάρκεια της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας συμφωνείται δώδεκα (12) μηνών και τίθεται σε ισχύ από την ημε- ρομηνία έναρξης εκπροσώπησης του Μετρητή Φορτίου του Πελάτη από τον Προμηθευτή, σύμφωνα με τα ειδικότερα οριζόμενα στο α. 3 των Γενικών Όρων της Σύμβασης. Με την πάροδο των δώδεκα (12) μηνών η Σύμβαση καθίσταται αορίστου χρόνου, διέπεται εφεξής από τους Γενικούς Όρους της και τιμολογείται με βάση τον εκάστοτε ισχύοντα γενικό τιμοκατάλογο του Προμηθευτή.
Β. Η Σύμβαση δύναται να καταγγελθεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 11 των Γενικών Όρων της.
Γ. Σε περίπτωση που ο Πελάτης καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας πριν την παρέλευση της συμφωνηθείσας αρχικής δωδεκάμηνης διάρκειας της, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται, ανάλογα με τους μήνες παραμονής του στην προωθητική ενέργεια «HOME LOW 1» με τα ακόλουθα ποσά, πλέον των νόμιμων επιβαρύνσεων (τέλος χαρτοσήμου 2% πλέον ΟΓΑ 20%), ήτοι: α) από τον 1ο μήνα έως την συμπλήρωση του 8ου μήνα, εξήντα (60) ευρώ και από τον 9ο μήνα έως την συμπλήρωση του 12ου μήνα, τριάντα (30) ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, esofron είπε

Οπότε με αυτό, στο τέλος Νοέμβρη, δεν κλείνω 8 μήνες αλλά 6.

Και σε αυτή την περίπτωση, προχωράμε με την διαδικασία καταγγελίας που ανέφερες;

το εξάμηνο έχει σχέση με την διατήρηση τιμών και όρων , όχι στο οτι πχ εφαρμόζεται ρήτρα ή όχι

3 λεπτά πριν, esofron είπε

Αναφέρουν στους όρους της σύμβασης, ότι ο τελικός λογαριασμός που θα βγει, θα πρέπει να εξοφληθεί άμεσα, αλλιώς θα επιβαρυνθεί με τόκους κλπ. Μήπως τελικά είναι προτιμότερο να τον πληρώσουμε και να περιμένουμε κάποιο πιστωτικό αν υπάρξει στο τέλος;

πάντα προτείνω σε κόσμο αν μπορεί για να μην έχει τρεξίματα μετά να τον πληρώνει

πρώτα όμως κάνεις την αμφισβήτηση , αν θες πλήρωσέ τον πριν τη λήξη

Επίσης αμφισβήτηση είναι η διαδικασία αμφισβήτησης του λογαριασμού

Καταγγελία είναι η καταγγελία σε ΡΑΕ ή ΣτΚ

Καταγγελία σύμβασης είναι κάτι που ποτέ δεν κάνετε γιατί σημαίνει οτι αιτήστε τη διακοπή της παροχής σας, άρα θα μείνετε χωρίς ρεύμα.  Την "καταγγελία σύμβασης" την κάνει ο επόμενος πάροχος που εξουσιοδοτείτε όταν υπογράφετε στο νέο πάροχο/πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, άνοιξε η καταχώρηση ένδειξεις για εναντι (nrg), βλέπω πως εχω αυτόν τον μηνα H:316 και Ν:271 (συνολο 587), στο κοτ εχω οριο 1900 (1900/4=475) θα εχω θέμα ή να βαλω λιγότερες? η νυχτερινες ειπαμε αν θυμαμαι καλα δεν μετρανε στο οριο κοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Καλησπερα, άνοιξε η καταχώρηση ένδειξεις για εναντι (nrg), βλέπω πως εχω αυτόν τον μηνα H:316 και Ν:271 (συνολο 587), στο κοτ εχω οριο 1900 (1900/4=475) θα εχω θέμα ή να βαλω λιγότερες? η νυχτερινες ειπαμε αν θυμαμαι καλα δεν μετρανε στο οριο κοτ

Όλες οι κιλοβατώρες μετράνε στο ΚΟΤ, και χρεώνονται με ημερήσια χρέωση.

Αφού έχεις κάνει ήδη αίτηση στη ΔΕΗ, δε θα δώσεις μέτρηση στην NRG... γιατί θα τα κάνεις μπάχαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαχαλο τα εκανα είδη. οταν ακυρωσα την αιτηση επειδη δεν μπορουσα να εκδωσω την υπευθυνη δηλωση (στο ονομα της συζηγου) καποιο θεμα με το κινητο της. ξανα εκανα αιτηση με δικα μου στοιχεια πλεον αλλα ψιλο αργησαν να επικοινωνησουν.......

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όλες οι κιλοβατώρες μετράνε στο ΚΟΤ, και χρεώνονται με ημερήσια χρέωση.

Αφού έχεις κάνει ήδη αίτηση στη ΔΕΗ, δε θα δώσεις μέτρηση στην NRG... γιατί θα τα κάνεις μπάχαλο.

στο εξελ του καρακιου γιατι οταν βαζει πολλες κιλοβατορες στην νυχα, δεν επιρεαζει την τιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όλες οι κιλοβατώρες μετράνε στο ΚΟΤ, και χρεώνονται με ημερήσια χρέωση.

για το όριο λέει , δε μετράνε οι νυχτερινές

15 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Καλησπερα, άνοιξε η καταχώρηση ένδειξεις για εναντι (nrg), βλέπω πως εχω αυτόν τον μηνα H:316 και Ν:271 (συνολο 587), στο κοτ εχω οριο 1900 (1900/4=475) θα εχω θέμα ή να βαλω λιγότερες? η νυχτερινες ειπαμε αν θυμαμαι καλα δεν μετρανε στο οριο κοτ

κανονικά δώσε μιας και μπορεί να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ όταν κάνεις αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μπα

Kατσε μηπως μπερδευομαστε τωρα.......εγω που εχω οριο 3100kwh αν εχω καψει 3000 σε ημερησιο και 1000 σε νυχτερινο το περναω η οχι το οριο?

Εγω λεω οτι το περναω γιατι μετρανε οι συνολικες κιλοβατωρες.

Εσυ λες οχι οτι δεν το περναω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Εσυ λες οχι οτι δεν το περναω? 

εγώ λέω οτι δε χάνεις το ΚΟΤ, το όριο το περνάς αλλά δε χάνεις το ΚΟΤ

το παλικάρι ρωτούσε μεν για το όριο αλλά απο ότι κατάλαβα τον καίει αν χάσει το ΚΟΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...