Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, korakios είπε

με τη λήξη είτε θα παραμείνεις με τις ίδιες τιμές ή θα τιμολογούν βάσει εμπορικού προγράμματος επιλογής τους, εξαρτάται απο τα κέφια τους

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό ακριβώς. Αν είναι να μείνω έτσι όπως είμαι μέχρι νεοτέρας. Δεν θα με χάλαγε καθόλου.

Εμένα μου μυρίζει καταχρηστική ανανέωση παρόλο που τους είπε ότι δε θέλει ανανέωση. Για την elpedison μιλάμε...

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Εμπρός για 300 ευρώ αδέρφια, στον 7ο ουρανό!energ1_2.jpg.a421444fd018037093f72f1c27ef1bae.jpg

4.jpg.2c2353e28b3c3572de55ed5466e34d6c.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Σημερα ηρθε μια προσφορα απο τον ΗΡΩΝ που αφορα το συνολο των συναδελφων μου για προνομιακη τιμολογηση στα προγραμματα ρευματος. (Ειμαι τραπεζικος)

Πηρα τηλ. για να μαθω τι ειδους "προνομιακη τιμολογηση" ειναι αυτη και μου ειπαν οτι μου δινουν για 2 χρονια την τιμη της ημερησιας κιλοβατωρας στα 0,55€ και το νυχτερινο στα 0,39€. Το μισο δηλ. απο της ΔΕΗ , οπως μου ειπαν. Εκανα το λαθος να μην ρωτησω αν υπαρχει παγιο. (θα ξαναπαρω αυριο τηλ.)

Ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο ή υπάρχει κατι αλλο που μου διαφευγει ... 

Ευχαριστω πολυ.

Αααα , επισης οταν την ρωτησα αν υπαρχει στο site... μου ειπε σε σχεδον εντονο υφος " Οχι βεβαια κυριε..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jgavaris είπε

Καλησπέρα. Σημερα ηρθε μια προσφορα απο τον ΗΡΩΝ που αφορα το συνολο των συναδελφων μου για προνομιακη τιμολογηση στα προγραμματα ρευματος. (Ειμαι τραπεζικος)

Πηρα τηλ. για να μαθω τι ειδους "προνομιακη τιμολογηση" ειναι αυτη και μου ειπαν οτι μου δινουν για 2 χρονια την τιμη της ημερησιας κιλοβατωρας στα 0,55€ και το νυχτερινο στα 0,39€. Το μισο δηλ. απο της ΔΕΗ , οπως μου ειπαν. Εκανα το λαθος να μην ρωτησω αν υπαρχει παγιο. (θα ξαναπαρω αυριο τηλ.)

Ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο ή υπάρχει κατι αλλο που μου διαφευγει ... 

Ευχαριστω πολυ.

Αααα , επισης οταν την ρωτησα αν υπαρχει στο site... μου ειπε σε σχεδον εντονο υφος " Οχι βεβαια κυριε..."

Κράτα μικρό καλάθι συνάδερφε...

Μπορεί να είναι χαμηλή η τιμή της  κιλοβατώρας αλλά σίγουρα θα παίζει πρόγραμμα με ΟΤΣ..

Εμένα τελειώνει σύντομα το πρόγραμμα μου στον Ηρων & θα επιστρέψω στην ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jgavaris είπε

θα ξαναπαρω αυριο τηλ

ρωτάς αν στο πρόγραμμα προβλέπεται εφαρμογή ρήτρας ή όχι

ότι και να σου πουν για το αν εφαρμόζουν ή όχι , ξαναρωτάς αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα

αν λένε όχι , ανέβασε το συμβόλαιο εδώ (γενικούς και τυχών ειδικούς όρους)

χάσιμο χρόνου , σίγουρα θα έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής , αλλά ίσως σου έκατσε τζόκερ

τώρα σε ποιο πρόγραμμα είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgavaris είπε

Καλησπέρα. Σημερα ηρθε μια προσφορα απο τον ΗΡΩΝ που αφορα το συνολο των συναδελφων μου για προνομιακη τιμολογηση στα προγραμματα ρευματος. (Ειμαι τραπεζικος)

 

  Δε βρίσκουν πελάτες και είπαν να τα πασάρουν σε εσάς; 😋 Στη Πειραιώς είσαι;

7 λεπτά πριν, jgavaris είπε

 

Ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο ή υπάρχει κατι αλλο που μου διαφευγει ... 

Σου διαφεύγει η ρήτρα αναπροσαρμογής (η προσαύξηση χονδρεμπορικής τιμής που έχουν βουήξει οι ειδήσεις) που κάνει το 0.055€/kwh --> 0.25€/kwh

Tα φτηνότερα προγράμματα αυτή τη στιγμή είναι τα σταθερά ΜyHomeEnter και MyHomeOnline της ΔΕΗ με ~0.095.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 7:37 ΜΜ, >-Nosakos<- είπε

Τι φάση με την Ρήτρα ΟΤΣ στην Volton? Αισθάνομαι σαν να έφαγα τρελή σκαρπαζιά.

218

Δε ξερω τι να κανω και εχω αλλον εναν χρονο συμβολαιο

image.png.6b294a502c351b58b24b9fb7015bb53f.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panich46 είπε

Τι φάση με την Ρήτρα ΟΤΣ στην Volton?

χαμηλή αρκετά 0,123 , τώρα είναι 0,19 και ο Νοέμβρης κλείνει με +0,23

αν είναι πρόσφατη η περίοδος κατανάλωσης λίγα είναι

2 λεπτά πριν, panich46 είπε

Δε ξερω τι να κανω και εχω αλλον εναν χρονο συμβολαιο

το σπας , βάζεις κάτω πόσο είναι οι ρήτρες που τρως VS ρήτρα αποχώρησης

επίσης

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

επιμένεις στην αποστολή της ηχογράφησης της παρουσίασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ρωτάς αν στο πρόγραμμα προβλέπεται εφαρμογή ρήτρας ή όχι

ότι και να σου πουν για το αν εφαρμόζουν ή όχι , ξαναρωτάς αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα

αν λένε όχι , ανέβασε το συμβόλαιο εδώ (γενικούς και τυχών ειδικούς όρους)

χάσιμο χρόνου , σίγουρα θα έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής , αλλά ίσως σου έκατσε τζόκερ

τώρα σε ποιο πρόγραμμα είσαι ?

Ok, θα ρωτησω αυριο. 

Τωρα ειμαι στην Elin. Περιμενω τον λογαριασμο...!!! Ειμαι σε αυτους που τους βαλανε 12€ παγιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgavaris είπε

Ειμαι σε αυτους που τους βαλανε 12€ παγιο

θα σου πρότεινα να βιαστείς και να πας σε κατάστημα της ΔΕΗ να βάλεις απευθείας το enter (αν δεν έχεις ΚΟΤ)

συνέχεια στο άλλο θέμα αφού διαβάσεις τελευταίες σελίδες να δεις τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Δε βρίσκουν πελάτες και είπαν να τα πασάρουν σε εσάς; 😋 Στη Πειραιώς είσαι;

Σου διαφεύγει η ρήτρα αναπροσαρμογής (η προσαύξηση χονδρεμπορικής τιμής που έχουν βουήξει οι ειδήσεις) που κάνει το 0.055€/kwh --> 0.25€/kwh

Tα φτηνότερα προγράμματα αυτή τη στιγμή είναι τα σταθερά ΜyHomeEnter και MyHomeOnline της ΔΕΗ με ~0.095.

 

Ναι , Πειραιως... 

Θα ρωτησω επισης γι΄ αυτο που λες !! Σε ευχαριστω. 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

θα σου πρότεινα να βιαστείς και να πας σε κατάστημα της ΔΕΗ να βάλεις απευθείας το enter (αν δεν έχεις ΚΟΤ)

συνέχεια στο άλλο θέμα αφού διαβάσεις τελευταίες σελίδες να δεις τι παίζει

Απ΄οτι ειδα , μπορω να κανω και ηλεκτρονικα την αιτηση.. Εχω τα εγγραφα και τις προυποθεσεις που χρειαζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, jgavaris είπε

Απ΄οτι ειδα , μπορω να κανω και ηλεκτρονικα την αιτηση.. Εχω τα εγγραφα και τις προυποθεσεις που χρειαζονται..

Όχι μη! Θα καθυστερήσεις πάρα πολύ. Πλάκωσε κόσμος κι έχουν μπλέξει τα μπούτια τους.

Κοίτα την απάντηση μου στο θέμα του Electricon

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από έλεγχο στο οικιακό σταθερό της volterra είδα ότι η τιμή έχει πάει στο σταθερό πρόγραμμα 0,234 από 0,99-0,71  ανά kwh που έχω υπογράψει, φοβάμαι λοιπόν ότι μετά το πέρας του 6μήνου θα μας αλλάξουν όλους τις τιμές, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να αλλάξω από τώρα σε ΔΕΗ home, ή θα γίνει και εκεί το ίδιο μετά από 31/12. Τί λέτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...