Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, papalias είπε

φοβάμαι λοιπόν ότι μετά το πέρας του 6μήνου θα μας αλλάξουν όλους τις τιμές, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να αλλάξω από τώρα σε ΔΕΗ home, ή θα γίνει και εκεί το ίδιο μετά από 31/12. Τί λέτε;

δε μπορεί να σου πει κάποιος κάτι , αλλά αν είναι να μπεις στο enter (τέλος το online) , μέχρι τέλος εβδομάδας πρέπει να πας σε κατάστημα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρεπιπτόντως η ΔΕΗ απέσυρε τα προγραμματα my home. Δεν παιρνανε πλεον νέες αιτήσεις (μόνο Γ1/Γ1N). 

Όποιος προλαβε προλαβε

Από Δεκέμβρη θα ανεβάσουν νέα προγραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ctct είπε

Όποιος προλαβε προλαβε

enter σε κατάστημα μέχρι τέλος εβδομάδας και αν φυσικά δεν είναι ραδιοαρβύλα και απλά κόλλησε το σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για επαγγελματικό χώρο που πληρώνω τα μαλλιοκέφαλά μου.

Είμαι στη ΔΕΗ, έχω Γ22 επαγγελματικό τιμολόγιο, και πληρώνω τον μήνα 1.000 ευρώ παρά κάτι ψιλά...

Όπως καταλαβαίνετε, κάτι τέτοιο πιέζει αφάνταστα μία επιχείρηση από την οποία βγάζουν το ψωμί τους αρκετοί άνθρωποι.

Κατέβασα λοιπόν το Excel και προσπάθησα να δω αν με συμφέρει να πάω σε άλλη εταιρεία αλλά δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι συμπληρώνω που.

Καταρχάς έχω τους κιλοβατώρες του λογαριασμού, που φαντάζομαι ότι τους πολλαπλασιάζω επί 12.

Τους συμπληρώνω στο Κιλοβατώρες ανα έτος, στο (Γ22) Kw ισχύος ανα έτος ή και στα δύο;

Στο Μέση ΤΕΑ τι συμπληρώνω; Πληρώνω ρήτρα αναπροσαρμογής, είναι σχεδόν ο μισός λογαριασμός.

Την κρατική επιδότηση την αφήνω ως έχει;

Τέλος τι βάζω στα Τρόπος υπολογισμού, συμπληρώστε άνω όριο και συντελεστές α + β αντίστοιχα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Trapper είπε

Είμαι στη ΔΕΗ, έχω Γ22 επαγγελματικό τιμολόγιο

άργησες , όχι λίγο , αλλά μήνες

11 λεπτά πριν, Trapper είπε

Καταρχάς έχω τους κιλοβατώρες του λογαριασμού, που φαντάζομαι ότι τους πολλαπλασιάζω επί 12.

αν αυτός που έχεις είναι αντιπροσωπευτικός μήνα , ναι επι 12

11 λεπτά πριν, Trapper είπε

Τους συμπληρώνω στο Κιλοβατώρες ανα έτος,

σωστά

11 λεπτά πριν, Trapper είπε

Kw ισχύος ανα έτος

αυτή είναι η χρέωση ισχύος , νόμιζα όλα τα Γ22 έχουν , άστο μηδέν

11 λεπτά πριν, Trapper είπε

Την κρατική επιδότηση την αφήνω ως έχει;

κανείς δεν ξέρει τι θα κάνουν , άστο όπως είναι

11 λεπτά πριν, Trapper είπε

Στο Μέση ΤΕΑ τι συμπληρώνω;

είναι πρόβλεψη για χοντρική , τώρα είναι στα 200+ , δύσκολο να πέσει ο μέσος όρος στα 140 ,προς το παρών άστο όπως είναι

11 λεπτά πριν, Trapper είπε

Τέλος τι βάζω στα Τρόπος υπολογισμού, συμπληρώστε άνω όριο και συντελεστές α + β αντίστοιχα;

αυτά είναι για να συγκρίνεις προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής . Τα νούμερα που είναι αφορούν της ΔΕΗ , απλά στο

"τιμή κιλοβατώρας προγράμματος -->" βάζεις 0,0675507 (είναι μαζί με τις εκπτώσεις , για Γ22 )

αν θες να συγκρίνεις άλλο πρόγραμμα με ρήτρα πρέπει να δεις σε κάθε πρόγραμμα , εκτός της χρέωσης κιλοβατώρας/πάγια και τους συντελεστές και όρια υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

enter σε κατάστημα μέχρι τέλος εβδομάδας και αν φυσικά δεν είναι ραδιοαρβύλα και απλά κόλλησε το σύστημα

Σαν πιο ειδήμων μπορείς να μου πεις τι διαφορά έχουν τα προγράμματα Myhome Online &  Myhome Enter 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_kor06 είπε

Σαν πιο ειδήμων μπορείς να μου πεις τι διαφορά έχουν τα προγράμματα Myhome Online &  Myhome Enter 

Διαβασε καλυτερα τις τελευταιες 10 ισως και 20 σελιδες στο αλλο θεμα και θα καταλαβεις.

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Εμπρός για 300 ευρώ αδέρφια, στον 7ο ουρανό!

@Thresh εχεις κανεναν γνωστο στην Πολωνια να παω για κανενα 6μηνο?:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Trapper είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για επαγγελματικό χώρο που πληρώνω τα μαλλιοκέφαλά μου.

Είμαι στη ΔΕΗ, έχω Γ22 επαγγελματικό τιμολόγιο, και πληρώνω τον μήνα 1.000 ευρώ παρά κάτι ψιλά...

Όπως καταλαβαίνετε, κάτι τέτοιο πιέζει αφάνταστα μία επιχείρηση από την οποία βγάζουν το ψωμί τους αρκετοί άνθρωποι.

Κατέβασα λοιπόν το Excel και προσπάθησα να δω αν με συμφέρει να πάω σε άλλη εταιρεία αλλά δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι συμπληρώνω που.

Καταρχάς έχω τους κιλοβατώρες του λογαριασμού, που φαντάζομαι ότι τους πολλαπλασιάζω επί 12.

Τους συμπληρώνω στο Κιλοβατώρες ανα έτος, στο (Γ22) Kw ισχύος ανα έτος ή και στα δύο;

Στο Μέση ΤΕΑ τι συμπληρώνω; Πληρώνω ρήτρα αναπροσαρμογής, είναι σχεδόν ο μισός λογαριασμός.

Την κρατική επιδότηση την αφήνω ως έχει;

Τέλος τι βάζω στα Τρόπος υπολογισμού, συμπληρώστε άνω όριο και συντελεστές α + β αντίστοιχα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!

Δυστυχώς όπως λέει και ο korakios αργήσαμε πολύ..... το μόνο πρόγραμμα για Γ22  που έμεινε είναι wv fix με σταθερό 0,20 άνευ ρήτρας, όπως πάει η δουλειά δεν βλέπω να πέφτουν οι τιμές οπότε για μένα συμφέρει. Πόσες kw έχεις το μήνα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_kor06 είπε

Σαν πιο ειδήμων μπορείς να μου πεις τι διαφορά έχουν τα προγράμματα Myhome Online &  Myhome Enter 

κανονικά θα έπρεπε να περιμένω πρώτα να ανεβάσεις το fix του Ηρών 😁, αλλά οκ έχω το λινκ έτοιμο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58929844

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Διαβασε καλυτερα τις τελευταιες 10 ισως και 20 σελιδες στο αλλο θεμα και θα καταλαβεις.

Spoiler

σσσσ, έχει το fix στο αέριο , πάρτον με το καλό αν και μας γκάστρωσε μέχρι να ανεβάσει λογαριασμό 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Σαν πιο ειδήμων μπορείς να μου πεις τι διαφορά έχουν τα προγράμματα Myhome Online &  Myhome Enter 

α και μάλλον ξεχνάς το online , στο άλλο θέμα

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Διαβασε καλυτερα τις τελευταιες 10 ισως και 20 σελιδες στο αλλο θεμα και θα καταλαβεις.

 

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Δεν ειναι κακη ιδεα ν'ανοιξουμε ενα θεμα για καρβουνα σαν εναλλακτικο τροπο θερμανσης ετσι οπως παει.:P

μαγκάνι , πολύς κόσμος την πάτησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mikes prime είπε

Αξίζει να κάνω επαγγελματικο Γ1 ( αν το λέω σωστά ) σε γραφείο 21 τμ; η να κοιτάξω άλλο πάροχο; έχει κάποιος παρόμοιο πακέτο;

Γ21-Γ22 και Γ23 υπαρχουν επαγγελματικα.

Εσυ εισαι για Γ21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, korakios είπε

enter σε κατάστημα μέχρι τέλος εβδομάδας και αν φυσικά δεν είναι ραδιοαρβύλα και απλά κόλλησε το σύστημα

Δεν είναι λογικό ρε παιδιά μια ολόκληρη ΔΕΗ που αποτελεί το 77% της αγοράς να παύει στα καλά καθούμενα επειδή έτσι γουστάρει ένα πολυδιαφημισμένο προϊόν που το υποσχέθηκε στον κόσμο μέχρι 31/12!!? 
Αφού το διαφήμιζε εως 31/12, είναι ηθικά υποχρεωμένη να το διατηρήσει εως 31/12! 
Άλλο αν δεν έχει προσωπικό στο econtract να διαχειριστεί τον υπερβολικό φόρτο των νέων αιτήσεων ή να έπεσε το λογισμικό της πλατφόρμας του econtract. 

Εγώ πιθανολογώ πως κράσαρε το σύστημα τους, δεν μπορούν να επεξεργαστούν τον όγκο των νέων αιτήσεων.

Επεξ/σία από Fallen333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...