Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Trapper είπε

Βέβαια αν σε ένα εξάμηνο πέσουν οι τιμές, το πρόγραμμα έχει 24 μήνες δέσμευση.

Πληρωνεις ρητρα αποχωρησης και φευγεις.Θα σου φανει και λιγη σε σχεση με το ποσα θα πληρωνες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, mikes prime είπε

6000 το χρόνο μέσο όρο θεωρώ, το μεσο ορο χοντρικης δεν ξερω καν να τον υπολογιζω

κανένας δεν ξέρει γιατί θέλει χρονομηχανή

τώρα είναι 230 , πριν 200 , απο Απρίλιο πέφτει η τιμή φυσικού αερίου άρα και του ρεύματος , απο καλοκαίρι αυξάνεται η ζήτηση , με αυτά τα δεδομένα βάλε ένα νούμερο και παίξε τζόκερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τελευταίο λογαριασμο της NRG ενημερώνουν οτι θα κοπει το fixed και για δικαίωμά μου από το άρθρο 21του κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας. Αυτό είναι το φεύγω αζημίως ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nixi είπε

Στον τελευταίο λογαριασμο της NRG ενημερώνουν οτι θα κοπει το fixed και για δικαίωμά μου από το άρθρο 21του κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας. Αυτό είναι το φεύγω αζημίως ε?

ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nixi είπε

Χρειάζεται να ενημερώσω την nrg ότι φεύγω και για το δικαίωμα "αζημίως" ή απλά κάνω αίτηση ΔΕΗ?

 

3 λεπτά πριν, nixi είπε

αίτηση ΔΕΗ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 5:31 ΜΜ, korakios είπε

Προς Volterra-ιώτες

φτιάξανε το volterramou αλλά δεν ξέρω αν λείπει το διάστημα καταχώρησης ένδειξης

Πχ μου δίνει να δώσω σήμερα τη δυνατότητα ένδειξης , παλιότερα δεν έγραφε και διάστημα καταχώρησης ? Είχα ειδοποίηση τη προηγούμενη φορά σε Viber ,αλλά δεν έχει έρθει τίποτα

Αν είναι εκτός περιόδου καταμέτρησης το έχει κλειδωμένο ? αν είναι να δώσω σήμερα

τελικά έδωσα τότε και μου ήρθε κανονικά λογαριασμός μέσω email με τις μετρήσεις που έδωσα :)

Άσχετο , (ξανα) αλλάξανε οι τιμές στο site , πλέον πήγε 0,26€/kw και έκπτωση 10% 😂

μετά το 6μηνο δεν μας βλέπω καλά , εκτός αν έχουν κόσμο σε ρητροπρογράμματα

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους. Είμαι στην nrg απο τον 6/2021. Κάποια στιγμή ενεργοποιησα αρχες 9/2021 νομιζω το nrg fixed με 9,90 τον μήνα. Λέω ησύχασα. Με το που ήρθε προχτες ο λογαριασμος με έκδοση 17/11/2021 έλεγε με ψιλά γράμματα κάτω-κάτω οτι απο 1/3/2022 καταργειται η συνδρομη μου στο fixed. Οπότε μάλλον δεν θα συμφέρει απο 1/3/2022. Υποψιν οτι εχω το nrg smart με διαρκεια 2 ετη και πληρώνω 0,06265 (χωρια την ΟΤΣ αρχικά,και μετά το fixed)

Διαβάζω εδώ οτι μια καλή λύση για σταθερότητα για 2 χρόνια ειναι το ΔΕΗ ΕΝTER (το απλό ,όχι το plus). Μιλησα πριν λίγο με τηn nrg στο chat. Και μου ειπαν οτι αν αποχωρήσω εγκάιρως  απαλλάσομαι απο την ρητρα προωρης αποχώρησης. Ρώτησα διευκρινήσεις και μου είπαν οτι οτι εχω περιθωριο 2 μηνών. Τους ρώτησα "εννοείται 2 μήνες απο την 17/11/2021 που το διάβασα στον λογαριασμό? " και η απάντηση ηταν ναι. Και οτι πρέπει να στειλω το έντυπο καταγγελία σύμβασης προμηθειας.

Μετά τους ρώτησα ,αν πρέπει πρώτα να κανω αιτηση στον νεο πάροχο και μετά να στειλω το εντυπο καταγγελίας,και μου απάντησαν οτι δεν έχει σημασία. Τους ρώτησα μηπως μείνω χωρίς ρεύμα καποιο διάστημα και μου ειπαν αποκλείεται.

Εσείς παιδιά που είστε πιό έμπειροι στο θέμα τι λέτε?

1) Ισχυει οτι γλυτώνω το κόστος αποχώρησης αν το κάνω εντος 2 μηνών?

2) Μήπως να πάω πρώτα σε κατάστημα ΔΕΗ ,να κάνω αίτηση για το MY HOME ENTER, και μετά να τους στείλω στην nrg την καταγγελία?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

1) Ισχυει οτι γλυτώνω το κόστος αποχώρησης αν το κάνω εντος 2 μηνών?

ναι

2 λεπτά πριν, xraxra είπε

2) Μήπως να πάω πρώτα σε κατάστημα ΔΕΗ ,να κάνω αίτηση για το MY HOME ENTER, και μετά να τους στείλω στην nrg την καταγγελία?

όχι μη στέλνεις τίποτα στην NRG

2 λεπτά πριν, xraxra είπε

Διαβάζω εδώ οτι μια καλή λύση για σταθερότητα για 2 χρόνια ειναι το ΔΕΗ ΕΝTER

για 6 μήνες , τώρα αν κρατήσει την ίδια τιμή 2 χρόνια άγνωστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

όχι μη στέλνεις τίποτα στην NRG

για 6 μήνες , τώρα αν κρατήσει την ίδια τιμή 2 χρόνια άγνωστο

Καλημέρα και ευχαριστώ. Γιατί λές για 6 μηνες. Στο site της ΔΕΗ ,λέει στο προγραμμα αυτό,σταθερότητα τιμών. Αρα δεν ισχυει για 2 χρόνια ,χωρις το δικαίωμα να το αλλάξουν? (0,1050 ημερας/0,07897 νυχτερινό/1,5 ευρώ πάγιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ. Γιατί λές για 6 μηνες. Στο site της ΔΕΗ ,λέει στο προγραμμα αυτό,σταθερότητα τιμών. Αρα δεν ισχυει για 2 χρόνια ,χωρις το δικαίωμα να το αλλάξουν? (0,1050 ημερας/0,07897 νυχτερινό/1,5 ευρώ πάγιο)

βάσει νομοθεσίας , 6 μήνες είναι η ελάχιστη εγγύηση σταθερότητας τιμών/όρων

τα προγράμματα με δέσμευση ,δεσμεύουν τους καταναλωτές , όχι τις εταιρίες

φυσικά σε τυχών αλλαγή τιμής ,πέραν του 6μήνου , έχεις δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ. Γιατί λές για 6 μηνες. Στο site της ΔΕΗ ,λέει στο προγραμμα αυτό,σταθερότητα τιμών. Αρα δεν ισχυει για 2 χρόνια ,χωρις το δικαίωμα να το αλλάξουν? (0,1050 ημερας/0,07897 νυχτερινό/1,5 ευρώ πάγιο)

Προλαβαν την πήγαν 0,10 αλλά μάλλον με την έκπτωση συνεπειας αφερει 5%+ 2%πάγια εντολή , οπότε διαμορφώνεται το 0,09765

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έφτασε επιτέλους στα αφτιά της W&V οτι φεύγουμε και με έχουν πάρει 10 τηλέφωνα. Σήμερα μπόρεσα και το σήκωσα και η τύπισα αφού πρώτα με 'ενημέρωσε' οτι θα πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης, μετά με ρώτησε που θα παω, μπας και μπορέσει φαντάζομαι να με μεταπείσει. Με το που της είπα οτι παω στην ΔΕΗ μου λέει "Μα ξέρετε, δεν το δίνουν αυτό το πρόγραμμα πια". "Έχω ήδη γραφτεί" της λέω και ήταν το πιο γρήγορο "αντιο" που έχω ζήσει με ένα από αυτά τα κοράκια (No offense @korakios )

Anyway, τώρα λέω να στείλω την καταγγελία στον Στκ και θα ήθελα λίγη καθοδήγηση όσον αφορά το πως να διατυπώσω την καταγγελία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, korakios είπε

βάσει νομοθεσίας , 6 μήνες είναι η ελάχιστη εγγύηση σταθερότητας τιμών/όρων

τα προγράμματα με δέσμευση ,δεσμεύουν τους καταναλωτές , όχι τις εταιρίες

φυσικά σε τυχών αλλαγή τιμής ,πέραν του 6μήνου , έχεις δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

Και τι θα πρότεινες να κάνω? Ειμαι μια ιδιάζουσα περίπτωση οπου έχω ετησιες καταναλώσεις 2800 ημερήσιο και 7000 νυχτερινό(κατα πολύ μεγάλο ποσοστό αυτο καταναλώνεται απο Νοέμβριο έως τέλη Μαρτιου λόγω θερμοσυσσωρευτών) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

Και τι θα πρότεινες να κάνω? Ειμαι μια ιδιάζουσα περίπτωση οπου έχω ετησιες καταναλώσεις 2800 ημερήσιο και 7000 νυχτερινό(κατα πολύ μεγάλο ποσοστό αυτο καταναλώνεται απο Νοέμβριο έως τέλη Μαρτιου λόγω θερμοσυσσωρευτών) .

να πάρεις με δόσεις κλιματιστικό , απο εκεί ξεκινάς , και πας στο enter

5 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Anyway, τώρα λέω να στείλω την καταγγελία στον Στκ και θα ήθελα λίγη καθοδήγηση όσον αφορά το πως να διατυπώσω την καταγγελία.  

στη WV έστειλες αμφισβήτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...