Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Brown είπε

Στον λογαριασμό που γράφει την τιμή γτ σε εκκαθάριστικο Αυγούστου δεν γράφει πουθενά τπτ δεν έπρεπε να γράφει; 

Έχεις δίκιο,  πάρ' τους τηλέφωνο να σε χρεώσουν παραπάνω. 👍

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έγιναν αλλαγές στο excel και έβαλα τις νέες τιμές , στο πεδίο "Το Πρόγραμμά σας" είναι το παλιό online

(με το enter είχαν μικρή διαφορά)

Να αναφέρω οτι δεν περιλαμβάνεται η κρατική επιδότηση στα σταθερά 0,02€/kw ούτε τυχών δώρα στις τελικές τιμές

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρανε 16:40 τηλέφωνο απ'τον ΗΡΩΝ να μου πούνε ότι θα μου πιστώσουν τα λεφτά που μου χρωστάνε στον επόμενο λογαριασμό. Είπα κι εγώ μια μέρα να μην ασχοληθώ μ'αυτά και μου γάμησαν και τον ύπνο. Το ωραίο πάντως είναι ότι απέκτεισα αποκλειστική εξυπηρέτηση μετά τη καταγγελία στο myrae. Πλέον στέλνω email "ειδοποιήστε τη τάδε υπάλληλο να με καλέσει γι'αυτό το θέμα" και την άλλη μέρα τηλέφωνο. Απίστευτα πράγματα. 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Οδεύει προς το τέλος του αυτό το νήμα αφού όλοι πλέον ξαναγύρισαν στην ΔΕΗ, οδεύει και το 2021 προς το τέλος του, μια χρονιά που θα κλείσει με την μεγάλη φιέστα του τελικού. 
Μετά την μεγάλη απόδραση των @ababa641Πελέ και Σταλόνε @DownUNDERground στα κρυφά από τα ΕΛΤΑ, κλείδωσε (εκτός απροόπτου) και η 2η ομάδα που συμπληρώνει το ζευγάρι του μεγάλου τελικού του ΤσούΛού ρεύματος,,, αντίπαλος της SOLAR θα παίξει η Volterra η οποία αποτελούσε το μεγαλύτερο outsider των ομίλων. 
 
Αυτή η άγνωστη ομάδα που κατάφερε να προκριθεί χάρη στο πρόγραμμα επιδόσεων που είχε μόλις το τελευταίο εξάμηνο, έχει μόνο έναν παίχτη-"μουλάρι" να κουβαλά την μπάλα και να κάνει παιχνίδι, τον @Mule206, όλοι οι υπόλοιποι παίχτες της είναι εντελώς άσημοι, αλλά κατάφερε να κάνει το μεγάλο μπαμ στην αγορά και προχώρησε στους ομίλους του CL χάρη στην μεγαλύτερη μεταγραφή όλων των εποχών, τον Μαραντόνα @korakios που έχει βάλει τόσα γκολ όσα και τα posts του! 


Οι "μαυραετοί" όμως της SOLAR δεν φοβούνται τα "κοράκια" της Volterra, έχουν δυνατούς, σταθερούς, πειθαρχειμένους κι εργατικούς ταλαντούχους παίχτες, μια πολύ δεμένη ομάδα και έναν πρόεδρο που τους στήριξε όλη την χρονιά ακόμη και στα πιο δύσκολα όταν έμπεναν ρήτρες και οι άλλοι τρώγανε φύτρες... και βρούβες!! :P

 

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι εγώ και ο @DownUNDERground στα ΕΛΤΑ είχαμε πρόγραμμα ΟΤΣ ενώ εσείς fixed οπότε είστε σε άλλη διοργάνωση 😜 παίζατε εκ του ασφαλούς ενώ εμείς ριψοκίνδυνα...

@Fallen333 Πέρα από την πλάκα θέλει λίγο προσοχή για το πότε λήγει το συμβόλαιό σου μην βρεθείς προ εκπλήξεων...
Στα ΕΛΤΑ ήταν ετήσιο και τον Ιανουάριο έληγε σε μένα, οπότε  όχι μόνο φοβόμουν την ΟΤΣ αλλά οτι θα είχε και αύξηση στις κιλοβατώρες όπως φάνηκε και σε άλλους πιο παλιούς πελάτες των ΕΛΤΑ.
Έτσι όπως μας έκατσε με την ΔΕΗ την δεδομένη στιγμή νομίζω οτι έχουμε μικρή χασούρα... ο τελικός λογαριασμός θα δείξει με την ΟΤΣ ... 🤑

 

16 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Eιναι ελαχιστοι αυτοι που επεστρεψαν στην ΔΕΗ.Μετρημενοι στα δαχτυλα που λενε(και λεει ο λογος).

Μην κοιτας εδω μεσα η και σε αλλο φορουμ που επεστρεψαν καμια 100αρια ατομα που μιλαμε καθημερινα.Το 99% δεν εχει ιδεα τι γινεται με τους λογαριασμους ρευματος και γιατι ειναι τοσο ακριβο το ρευμα.Επισης το 99,9999999% δεν ειχε και δεν εχει ιδεα τι να κανει τι να ψαξει και που να παει για να πληρωνει φθηνοτερα.

Να μην μιλησω για επαγγελματικα γιατι εκει ειναι χειροτερη η κατασταση.Εχω μιλησει τους τελευταιους 3 μηνες με παρα πολυ κοσμο και κανεις δεν εχει ιδεα.Απλα πληρωνει και γκρινιαζει.

Μακαρι ν'αλλαξει η κατασταση οσο πιο γρηγορα γινεται και να ξαναφυγουμε απο την ΔΕΗ ακομη γρηγοροτερα γιατι αν συνεχιστει για πολυ καιρο ακομη θα το πληρωσουμε 10πλα το καρκινωμα.

@HERTHAN σε ερώτησή μου στη ΔΕΗ σχετικά με το αν έχουν επιστρέψει κι άλλοι στη ΔΕΗ μου είπε πολλοί από elpedison και μετά απο protergia... για τα ΕΛΤΑ δεν ήξερε ούτε καν οτι ήταν πάροχος ενέργειας 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ababa641 είπε

 

@HERTHAN σε ερώτησή μου στη ΔΕΗ σχετικά με το αν έχουν επιστρέψει κι άλλοι στη ΔΕΗ μου είπε πολλοί από elpedison και μετά απο protergia... για τα ΕΛΤΑ δεν ήξερε ούτε καν οτι ήταν πάροχος ενέργειας 😁

Πού να δεις όταν πήγα σε κατάστημα ΗΡΩΝ το καλοκαίρι, κι έφυγα απ'το electricon της Ελίν.

4.jpg.156f2d453e3109bfd7aa16f9f5e7ea56.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Έχεις δίκιο,  πάρ' τους τηλέφωνο να σε χρεώσουν παραπάνω. 👍

Οχι ρε φιλε αλλα αμα σε επομενο λογαριασμο χρεωσουν να προλαβω κανενα καλο συμβολαιο, εγω προλαβα 0,77  ή καπου εκει χωρις οτς για φιλο μου κοιταω και ειναι δεη δεν τον χρεωνουν οτς αλλα αργοτερα;τι θα κανω θα περιμενω να με χρεωσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά , επειδή ειμαι στο φυσικό αεριο κ έχει καει η γουνα μου το τελευταίο εξάμηνο... Βλέπω αυτό το volton smart και μου φαίνεται ενδιαφέρον. Υποτίθεται ότι αναλογα το προγραμμα που θα διαλεξεις πληρώνεις στάνταρ ποσό άμα κρατιέσαι στο όριο του προγράμματος... Καταλαβαίνω κάτι λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Brown είπε

τι θα κανω θα περιμενω να με χρεωσουν;

αν δεν ενεργοποιήσεις σήμερα το online ή enter , θα σου έρθει

βασικά θα σου έρθει έτσι κι αλλιώς , μέχρι την ημερομηνία που είσαι στο Γ1

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, bravehard said:

ρε παιδιά , επειδή ειμαι στο φυσικό αεριο κ έχει καει η γουνα μου το τελευταίο εξάμηνο... Βλέπω αυτό το volton smart και μου φαίνεται ενδιαφέρον. Υποτίθεται ότι αναλογα το προγραμμα που θα διαλεξεις πληρώνεις στάνταρ ποσό άμα κρατιέσαι στο όριο του προγράμματος... Καταλαβαίνω κάτι λάθος? 

Ναι αλλά.. 450kwh 81,9 με την έκπτωση συνέπειας. Η αλλιως 0,182 η kWh. Χωρίς την συνέπεια 0,2022

και αν κάνεις το λάθος και τις ξεπεράσεις σου ρίχνουν στο ψαχνό 0,2239 για εμπρόθεσμη πληρωμή η 0,2488 

δεν το λες και κελεπούρι 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 λεπτά πριν, bravehard είπε

ρε παιδιά , επειδή ειμαι στο φυσικό αεριο κ έχει καει η γουνα μου το τελευταίο εξάμηνο... Βλέπω αυτό το volton smart και μου φαίνεται ενδιαφέρον. Υποτίθεται ότι αναλογα το προγραμμα που θα διαλεξεις πληρώνεις στάνταρ ποσό άμα κρατιέσαι στο όριο του προγράμματος... Καταλαβαίνω κάτι λάθος? 

κλείσε ραντεβού για το enter αν δεν έχεις ΚΟΤ

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

δεν έχεις χρόνο άρα κάνε σήμερα την αμφισβήτηση και ξέχνα την αναμονή 10 ημερών

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ναι αλλά.. 450kwh 81,9 με την έκπτωση συνέπειας. Η αλλιως 0,182 η kWh. Χωρίς την συνέπεια 0,2022

και αν κάνεις το λάθος και τις ξεπεράσεις σου ρίχνουν στο ψαχνό 0,2239 για εμπρόθεσμη πληρωμή η 0,2488 

δεν το λες και κελεπούρι 

στον τελευταίο εκκαθαριστικό μου πλήρωσα για 1222 κιλοβατωρες 335 ευρω. Στο προγραμμα αυτό της volton υποτίθεται ότι μεχρι 1200 κιλοβατώρες πληρώνεις 220 ευρώ. Όχι κελεπούρι αλλά βελτίωση νομίζω το λες ... 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bravehard είπε

στον τελευταίο εκκαθαριστικό μου πλήρωσα για 1222 κιλοβατωρες 335 ευρω. Στο προγραμμα αυτό της volton υποτίθεται ότι μεχρι 1200 κιλοβατώρες πληρώνεις 220 ευρώ. Όχι κελεπούρι αλλά βελτίωση νομίζω το λες ... 

εδώ είσαι

https://www.watt-volt.gr/zero/

μαμάει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...