Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωρίζει κανείς πως ο κάθε πάροχος βγάζει τις μηνιαίες καταναλώσεις για τον εκκαθαριστικό 4μηνου άρα και τις αντίστοιχες χρεώσεις ρήτρας ανά μήνα για διάστημα πχ Σεπ Δεκ?

Αν κάποιος τις καταχωρεί μηνιαία καλώς. Γνωρίζω ότι έχουν στατιστικά αλλά δεν νομίζω να έχουν ανά μήνα. Στο παραπάνω παράδειγμα πχ έχουν τα στατιστικά των περασμένων ετών αλλά πάντα για το 4μηνο, όχι ανά μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Καλησπέρα για την επιχείρηση ξεκινάω σε νέα εταιρεία με σταθερό 12 μηνών. στους όρους εμένα δεν λέει για 6μηνό ότι μπορεί να γίνει αναπροσαρμογή μόνο ότι θα ενημερωθώ 60 μέρες πριν.

Έχε γούστο με τον πρώτο λογαριασμό να μου στείλουν ειδοποίηση ότι αλλάζει η χρέωση. 

Δεν θα μείνει επιχείρηση όρθια με αυτά που γίνονται. 

Ηδη αρχισαν καποιοι τοπικοι συλλογοι να αντιδρουν.

Ξεκινησαν οι κρεοπωληδες που εχουν κατι παλια ψυγεια τοιχου που καινε τρελο ρευμα..

Στην Λαρισα ξεκινανε διαμαρτυρια διαβασα καπου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη παιδια για να καταλαβω...επειδη και εγω ειδα διαφημιση μια 6μηνο ΜΗ εφαρμογης ρητρας....εννοουν απλα οτι δεν θα αλλαξουν την βασικη τιμη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Καλησπέρα για την επιχείρηση ξεκινάω σε νέα εταιρεία με σταθερό 12 μηνών. στους όρους εμένα δεν λέει για 6μηνό ότι μπορεί να γίνει αναπροσαρμογή μόνο ότι θα ενημερωθώ 60 μέρες πριν.

Σε όλες τις συμβάσεις (γενικοί όροι) γίνεται αναφορά στον ΚΠΗΕ, δηλαδή Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, οπότε αποδέχεσαι το νόμο. Μετά το 6μηνο μπορούν να κάνουν τροποποιήσεις.

4.jpg.51af9ffcdd59ba857de68c8f7c20b572.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

16 ώρες πριν, marmagia είπε

Αυτό είχα κατά νου, μιλάμε όμως για τελική τιμή η αρχική συν οποία ρήτρα;. Εννοώ στο εξάμηνο δεν μπορεί να επιβληθεί ρήτρα αναπροσαρμογής;

φυσικά και μπορεί αν προβλέπεται εξαρχής στο συμβόλαιο

16 ώρες πριν, TSINE είπε

Λέει 0.039 και χωρίς ρήτρα πλάκα μας κάνουν ? 

ναι

 

43 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Καλησπέρα για την επιχείρηση ξεκινάω σε νέα εταιρεία με σταθερό 12 μηνών. στους όρους εμένα δεν λέει για 6μηνό ότι μπορεί να γίνει αναπροσαρμογή μόνο ότι θα ενημερωθώ 60 μέρες πριν.

η αλλαγή όρων 60 μέρες πριν ,

η αλλαγή τιμών γίνεται άμεσα (μετά το εξάμηνο)

26 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Δηλαδη παιδια για να καταλαβω...επειδη και εγω ειδα διαφημιση μια 6μηνο ΜΗ εφαρμογης ρητρας....εννοουν απλα οτι δεν θα αλλαξουν την βασικη τιμη?

 

κάποιες εταιρίες δίνανε σαν προσφορά 6 μήνες χωρίς ρήτρα (ζενιθ ,προτέργια , ελπέδισον κτλ), τώρα φυσικά το κόψανε

14 ώρες πριν, Printezis7 είπε

Καλημέρα σας, είμαι πελάτης watt and volt, ενώ τα τελευταία έναντι μου είχαν έρθει μεταξύ 45 και 60 ευρώ με τον εκκαθαριστικό να μου έρχεται στα 145, σήμερα είδα στον νέο λογαριασμό έναντι το ποσό των 325 ευρώ, εγκεφαλικό, σκέφτομαι να γυρίσω ΔΕΗ, ποια η άποψη σας;

Ευχαριστώ. 

άργησες , επίσης δεν παίζει ρόλο η εταιρία αλλά το πρόγραμμα , πχ αν πας ΔΕΗ στο Γ1 τα ίδια θα πλήρωνες

δες αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TSINE είπε

Πιστευέται πραγματικά ότι μετά τον Μάιο θα πέσουν οι τιμές?

Εαν δωσουν την μιση Ουκρανια στον Πουτιν θα πεσουν

Θα δουμε προγραμματα με 0,020€/KW

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, ξέρετε μηπως πότε βάζει η EFA την εκπτωση συνέπειας; Μου έχουν ερθει 2 λογαριασμοί απο τοτε που ενεργοποιηθηκα, ο πρωτος ηταν εκκαθαριστικός και ο δευτερος έναντι, και ακόμα δεν εχει μπει. Και το site τους ΓΤΠ... καμια σχεση με την οργάνωση του e-bill. Εχω αρχισει να μετανιωνω που εφυγα απο ΔΕΗ..

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fragma είπε

Παιδιά, ξέρετε μηπως πότε βάζει η EFA την εκπτωση συνέπειας; Μου έχουν ερθει 2 λογαριασμοί απο τοτε που ενεργοποιηθηκα, ο πρωτος ηταν εκκαθαριστικός και ο δευτερος έναντι, και ακόμα δεν εχει μπει. 

Λογικα στο εκκαθαριστικο 4μηνου.

Εαν ο 1ος που σου ηρθε ηταν εκκαθαριστικος (εγινε μετρηση τον πρωτο μηνα που πηγες) δεν εβαλαν εκπτωση.

Αλλα μιλαμε για την EFA .... ειπαμε και πριν μπαχαλο και κατι αλλο που αρχιζει απο μπ...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Λογικα στο εκκαθαριστικο 4μηνου.

Εαν ο 1ος που σου ηρθε ηταν εκκαθαριστικος (εγινε μετρηση τον πρωτο μηνα που πηγες) δεν εβαλαν εκπτωση.

Αλλα μιλαμε για την EFA .... ειπαμε και πριν μπαχαλο και κατι αλλο που αρχιζει απο μπ...

 

Γιατί είμαι και εγώ στην EFA, τι αλλα προβλήματα έχουν εντοπιστεί? Είμαι 3 μήνες και δεν έχω έκπτωση συνέπειας, αλλα περιμένω τον εκκαθαριστικό. Το παράδοξο είναι ότι για λογαριασμό από 29/11 με 29/12 έβαλαν : Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης (200kWh x 0,03€/kWh) -6,00 .

*Μιλάμε για το FIX πακέτο που δεν έχει ρήτρα ( για τους πρώτους 6 μήνες )

Επεξ/σία από lsk1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Γιατί είμαι και εγώ στην EFA, τι αλλα προβλήματα έχουν εντοπιστεί? Είμαι 3 μήνες και δεν έχω έκπτωση συνέπειας, αλλα περιμένω τον εκκαθαριστικό. Το παράδοξο είναι ότι για λογαριασμό από 29/11 με 29/12 έβαλαν : Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης (200kWh x 0,03€/kWh) -6,00 .

*Μιλάμε για το FIX πακέτο που δεν έχει ρήτρα ( για τους πρώτους 6 μήνες )

Οπως εγραψα και πριν 4-5 σελιδες η ΕFA παραπλανησε πολυ κοσμο και εμενα μαζι.

Υπεγραψαν για την FIX συνδεση και τους πηγε λογαριασμος σε Εfa POWER γιατι ειχαν κοινωνικο τιμολογιο.

Εγω εχω κανει καταγγελια σε ΡΑΕ και Συνηγορο του Καταναλωτη και περιμενω απαντηση.

Σε επομενη φαση θα βαλω δικηγορο .. 

Θα ψαξω ποσοι αλλοι το επαθαν εδω μεσα μηπως κανουμε μαζικη αγωγη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Γιατί είμαι και εγώ στην EFA, τι αλλα προβλήματα έχουν εντοπιστεί? Είμαι 3 μήνες και δεν έχω έκπτωση συνέπειας, αλλα περιμένω τον εκκαθαριστικό. Το παράδοξο είναι ότι για λογαριασμό από 29/11 με 29/12 έβαλαν : Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης (200kWh x 0,03€/kWh) -6,00 .

*Μιλάμε για το FIX πακέτο που δεν έχει ρήτρα ( για τους πρώτους 6 μήνες )

Είμαι στο ίδιο προγράμμα. 3 μήνες μετά την ενεργοποίηση και η έκπτωση συνέπειας πουθενα.

Και εμένα μόνο 6ευρώ για Ταμειο Μετάβασης αφαίρεσαν απο λογαριασμό 220 ευρώ.

Μάλλον την εχουν σαν τυρακι την έκπτωση για να μην φύγουμε στο 6μηνο πριν χωσουν την ρητρα. 

Για σφαλιάρες ειναι οι τύποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Υποτίθεται οτι ρητρα ΟΤΣ δεν μπορουν να βαλουν σε FIX προγραμμα ....

μετά απο 6 μήνες μπορουν (με ειδοποίηση 60 μέρες νωρίτερα για την αλλαγή των όρων)

Η περίπτωση για ΚΟΤ είναι διαφορετική , ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να βάλει σε όποιο πρόγραμμα θέλει όσους δικαιούνται ΚΟΤ ,

το fix power ΔΕΝ έπαιρνε ΚΟΤ τελικά , παρά τις γραπτές διαβεβαιώσεις

φυσικά όφειλαν να ενημερώσουν και υπάρχει αντίστοιχο πλαίσιο στον κώδικα προμήθειας και νομίζω έχει ανοιχτεί και ξεχωριστό θέμα απο τον @ekrepali

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...