Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετές σελίδες πίσω κάποιος εδώ που είναι κι αυτός στην ΕΦΑ, είχε γραψει ότι ρώτησε-έψαξε για το πότε μπαίνει η έκπτωση συνέπειας και του είχαν απαντήσει ότι γίνεται μόνο στους εκκαθαριστικος λογαριασμους. 

Οπότε όσοι μπήκαμε το Σεπτέμβριο (βλέπω οτι είμαστε αρκετοί) θα δούμε την έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό που θα είναι εκκαθαριστικος.

3 ώρες πριν, userAnon είπε

γνωρίζει κανείς πως ο κάθε πάροχος βγάζει τις μηνιαίες καταναλώσεις για τον εκκαθαριστικό 4μηνου άρα και τις αντίστοιχες χρεώσεις ρήτρας ανά μήνα για διάστημα πχ Σεπ Δεκ?

Αν κάποιος τις καταχωρεί μηνιαία καλώς. Γνωρίζω ότι έχουν στατιστικά αλλά δεν νομίζω να έχουν ανά μήνα. Στο παραπάνω παράδειγμα πχ έχουν τα στατιστικά των περασμένων ετών αλλά πάντα για το 4μηνο, όχι ανά μήνα.

Στους δικούς μου λογαριασμούς έναντι η ΕΦΑ χρεώνει πραγματικά ότι ναναι. Σε τρεις λογαριασμούς που έχω πάρει για Οκτωβριο-Νοεμβριο-Δεκεμβριο έχουν υπολογίσει 562-734-878kw αντίστοιχα για κάθε μήνα.

Υποτίθεται ότι οι έναντι βγαίνουν με βάση την περσινή κατανάλωση για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Πέρυσι αυτους τους μήνες είχα 174-493-777 κιλοβατώρες αντίστοιχα. Τα ξέρω με ακρίβεια επειδή πέρυσι στην watt+volt έδινα εγώ την ένδειξη. 

Τα προηγούμενα έτη οι καταναλώσεις ήταν πάνω κάτω σε αυτά τα επίπεδα και ποτέ στις τιμες που έβαλε η ΕΦΑ. Βέβαια για να είμαι και δικαιος η ΕΦΑ πρέπει να είναι εντελώς καφενείο, ίσως άλλες εταιρείες πράγματι να χρησιμοποιούν καταναλώσεις προηγούμενων ετών αλλά πολύ αμφιβάλλω αν τα χρεώνουν με ακρίβεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, aek21.23 είπε

αντεχω να πληρωνω 400 ευρω το μηνα. να παει στα κομματια. οτι γλυτωνω σε ενοικιο για 3 μηνες να το δωσω εκει. τι να κανω; αλλα θα ερθει τοσο η θα παει 600; ;στο σημειο που ειμαι αν δεν εχω το παραμικρο ανοιχτο, τρυπαει κοκκαλα το κρυο. το υγραεριο θα το κοιταξω. η παροχη στο ονομα μου, το σπιτι στο ονομα του παππου ως δευτερη του κατοικια.Νυχτερινο μετρητη δεν ρχω αλλα ειναι το φοιτητικο πακετο.

η τιμη πριν ξεφυγει το ρευμα ηταν σε πολυ χαμηλα επιπεδα

ουτε ΚΟΤ.

καιω  τη σομπα της xiaomi.σομπα αλογονου, και ενα καλοριφερ λαδιου. προφανως οχι ολα μαζι. κατα κανονα τα 2 πρωτα μαζι. κανα θερμοσιφωνο αναβω 1 φορα στις 2 3 μερες. κανα φουρνο το ιδιο.

Screenshot_20220114-102907_Drive.jpg

 

 

Φύγε γρήγορα από το φυσικοαεριοελλαδος και πήγαινε δεη ... οι άνθρωποι είναι απατεώνες απλά... σαν όλους τους άλλους

Εγω εφυγα λιγο μετα το 6μηνο και αν και κανονικα θα πληρωνα ποινη αποδεσμευσης...ενεργοποιησα το κοτ και με αφησαν να φυγω δωρεαν.... να ναι καλα τα παλικαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, korakios είπε

μετά απο 6 μήνες μπορουν (με ειδοποίηση 60 μέρες νωρίτερα για την αλλαγή των όρων)

Η περίπτωση για ΚΟΤ είναι διαφορετική , ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να βάλει σε όποιο πρόγραμμα θέλει όσους δικαιούνται ΚΟΤ ,

το fix power ΔΕΝ έπαιρνε ΚΟΤ τελικά , παρά τις γραπτές διαβεβαιώσεις

φυσικά όφειλαν να ενημερώσουν και υπάρχει αντίστοιχο πλαίσιο στον κώδικα προμήθειας και νομίζω έχει ανοιχτεί και ξεχωριστό θέμα απο τον @ekrepali

Οταν λες το FIX POWER δεν επαιρνε ΚΟΤ τι ακριβως εννοεις ? 

Το απαγορευει καποιος νομος ? Τοτε για ελεγαν οτι γινεται οι πωλητες τους ?

Εγω αυτο εχω υπογραψει. Δεν αναγνωριζω καμια συμβαση με αλλη τιμη!!

Περιμενω την αποφαση της ΡΑΕ και του ΣτΚ .

Εαν και αυτοι κανουν την παπια θα κανω αγωγη.

Το συμβολαιο ειναι συμβολαιο και η μονομερης τροποποιηση χωρις ενημερωση ειναι βλαπτικη προς τον ενα συμβαλομενο...

Εαν το ηξερα δεν θα πηγαινα σε αυτους και ειναι παραπλανηση ...

Ειχα πριν στην ELPEDISON 0,0603€/KW με ΚΟΤ  και τωρα εχω 0,0731€..

Υπηρχε περιπτωση να αλλαζα παροχο και να παω σε ακριβοτερο ?

Για αυτο λεω ειναι απατη !!!

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,κ εγω πονεμένος πελάτης volterra.λογαριασμος 400 ευρω όπου τα 320 η ρητρα.με το βοηθητικό excel που βρηκα εδω,(μπραβο σε αυτον που το έφτιαξε) αλλαξα σε δεη my home enter.παντως ουτε σε εμας υπηρχε η ειδοποίηση 60 μερες πριν που διαβασα σε καποιο post.σκεφτομαι κ εγω καταγγελία στην rae αν κ δεν πιστευω οτι θα γινει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Οταν λες το FIX POWER δεν επαιρνε ΚΟΤ τι ακριβως εννοεις ? 

Το απαγορευει καποιος νομος ?

δεν απαγορεύει , αλλά επιτρέπει να βάλουν σε όποιο πρόγραμμα θέλουν δικαιούχους ΚΟΤ

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εαν το ηξερα δεν θα πηγαινα σε αυτους και ειναι παραπλανηση ...

εννοείται όπως και πολλοί άλλοι και κάνεις καταγγελία στη ΡΑΕ

3 λεπτά πριν, angvvf είπε

παντως ουτε σε εμας υπηρχε η ειδοποίηση 60 μερες πριν που διαβασα σε καποιο post

εξαρτάται τι διάβασες και αν το κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fyi  εφα σημερινό σχετικά με τη χρεωθείσα ρήτρα αποχώρησης

 

"Καλησπέρα σας,

 Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την εταιρεία μας.

Επιβεβαιώνουμε ότι, όπως ενημερωθήκατε και τηλεφωνικά, θα εκδοθεί (τον επόμενο μήνα) νέος τελικός λογαριασμός, χωρίς την ρήτρα, οπότε παρακαλούμε όπως αγνοήσετε τον παρόντα.

 Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση,

Για την ΕΦΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ Α.Ε."

 

Αυτά από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν απαγορεύει , αλλά επιτρέπει να βάλουν σε όποιο πρόγραμμα θέλουν δικαιούχους ΚΟΤ

εννοείται όπως και πολλοί άλλοι και κάνεις καταγγελία στη ΡΑΕ

 

Εχω κανει και στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ. 

Εχουν απαντησει σε κανεναν ?

Εχω λογαριασμο με ρητρα 123€ ρητρα ΟΤΣ στα χερια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εχω κανει και στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ. 

Εχουν απαντησει σε κανεναν ?

Εχω λογαριασμο με ρητρα 123€ ρητρα ΟΤΣ στα χερια μου...

δε θυμάμαι κάποιον να έχει ποστάρει εξελίξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

δε θυμάμαι κάποιον να έχει ποστάρει εξελίξεις

Προβλεπω γλεντια....

Δικηγορος που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι υποχρεωμενοι για 6 μηνες τουλαχιστον να μου παρεχουν οτι λεει το συμβολαιο.

Μετα εαν θελουν το αλλαζουν αλλα πρεπει να με ενημερωσουν πρωτα και μπορω να μην δεχτω και να φυγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, aek21.23 είπε

αντεχω να πληρωνω 400 ευρω το μηνα. να παει στα κομματια. οτι γλυτωνω σε ενοικιο για 3 μηνες να το δωσω εκει. τι να κανω; αλλα θα ερθει τοσο η θα παει 600; ;στο σημειο που ειμαι αν δεν εχω το παραμικρο ανοιχτο, τρυπαει κοκκαλα το κρυο. το υγραεριο θα το κοιταξω. η παροχη στο ονομα μου, το σπιτι στο ονομα του παππου ως δευτερη του κατοικια.Νυχτερινο μετρητη δεν ρχω αλλα ειναι το φοιτητικο πακετο.

η τιμη πριν ξεφυγει το ρευμα ηταν σε πολυ χαμηλα επιπεδα

ουτε ΚΟΤ.

καιω  τη σομπα της xiaomi.σομπα αλογονου, και ενα καλοριφερ λαδιου. προφανως οχι ολα μαζι. κατα κανονα τα 2 πρωτα μαζι. κανα θερμοσιφωνο αναβω 1 φορα στις 2 3. μερες. κανα φουρνο το ιδιο.

Screenshot_20220114-102907_Drive.jpg

Φιλε μου οι σομπες αλογονου και τα ηλεκτρικά καλοριφέρ έχουν αθλια θερμική απόδοση και μεγάλη κατανάλωση.

Πάρε μια σόμπα υγραερίου με 10κιλη φιάλη. 100 ευρώ κοστίζουν και 20 ευρώ η φιάλη που βγάζει και 2 βδομάδες με λογική χρήση.  Εναλλακτικά κλιματιστικό inverter Α++ κλάσης. Ξεκινούν απο 300 ευρω και είναι η μερα με την νύχτα σε θέμα θερμικής απόδοσης σε σχέση με σόμπα αλογονου. Σε 3 μήνες θα έχει βγάλει τα λεφτά του απο την εξοικονόμηση που θα κάνεις

 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ειναι ή ηταν στην  efa fix power και εχουν λαβει εκκαθαριστικο λογαριασμο(οχι εναντι), εχουν δει χρεωση  στο λογαριασμο με την ενδειξη " διαφορες χρεωσεις/ πιστωσεις"?Γνωριζει καποιος τι ακριβως αντιπροσωπευουν?Τις ειχε και στον εκκαθαριστικο 4μηνου( οχι στους 3 εναντι) και στον τελικο εκκαθαριστικο με διαφορα 45 ημερων μεταξυ τους.Διαφορετικες χρεωσεις ομως,ισως αναλογα τις ημερες καταναλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Στους δικούς μου λογαριασμούς έναντι η ΕΦΑ χρεώνει πραγματικά ότι ναναι. Σε τρεις λογαριασμούς που έχω πάρει για Οκτωβριο-Νοεμβριο-Δεκεμβριο έχουν υπολογίσει 562-734-878kw αντίστοιχα για κάθε μήνα.

Υποτίθεται ότι οι έναντι βγαίνουν με βάση την περσινή κατανάλωση για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Πέρυσι αυτους τους μήνες είχα 174-493-777 κιλοβατώρες αντίστοιχα. Τα ξέρω με ακρίβεια επειδή πέρυσι στην watt+volt έδινα εγώ την ένδειξη. 

Τα προηγούμενα έτη οι καταναλώσεις ήταν πάνω κάτω σε αυτά τα επίπεδα και ποτέ στις τιμες που έβαλε η ΕΦΑ. Βέβαια για να είμαι και δικαιος η ΕΦΑ πρέπει να είναι εντελώς καφενείο, ίσως άλλες εταιρείες πράγματι να χρησιμοποιούν καταναλώσεις προηγούμενων ετών αλλά πολύ αμφιβάλλω αν τα χρεώνουν με ακρίβεια.

Όταν δίνει τις μετρήσεις ο χρήστης είναι κατανοητό. Αλλά όταν έχουν τις μετρήσεις 4μηνου δεν καταλαβαίνω πως βγάζουν τις χρεώσεις ανά μήνα. Θεωρητικά υπάρχει κάποιο τρεντ ανάλογα με τους μήνες αλλά ιστορικά στοιχεία ανά μήνα δεν έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, elen46 είπε

Για οσους ειναι ή ηταν στην  efa fix power και εχουν λαβει εκκαθαριστικο λογαριασμο(οχι εναντι), εχουν δει χρεωση  στο λογαριασμο με την ενδειξη " διαφορες χρεωσεις/ πιστωσεις"?Γνωριζει καποιος τι ακριβως αντιπροσωπευουν?Τις ειχε και στον εκκαθαριστικο 4μηνου( οχι στους 3 εναντι) και στον τελικο εκκαθαριστικο με διαφορα 45 ημερων μεταξυ τους.Διαφορετικες χρεωσεις ομως,ισως αναλογα τις ημερες καταναλωσης

Ακυρο το βρηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Δικηγορος που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι υποχρεωμενοι για 6 μηνες τουλαχιστον να μου παρεχουν οτι λεει το συμβολαιο.

άλλα λέει η νομοθεσία

δε λέω να μη βάλεις δικηγόρο , αλλά να είσαι σίγουρος οτι τον εμπιστεύεσαι και δε σου τρώει λεφτά

πες του να διαβάσει

Άρθρο 11Τιμολόγια Προμήθειας

δηλαδή για παράδειγμα με τη ΔΕΗ , όποιος έβαζε το παλιό enter και έκανε αίτηση για ΚΟΤ τότε πήγαινε αυτόματα στο Γ1

φυσικά η παραπλάνηση στο οτι δε σας ενημερώσανε παραμένει (ούτε καν στο site τους δεν είχαν πρόγραμμα για ΚΟΤ και σας πήγαν στης Volton )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλα λέει η νομοθεσία

δε λέω να μη βάλεις δικηγόρο , αλλά να είσαι σίγουρος οτι τον εμπιστεύεσαι και δε σου τρώει λεφτά

πες του να διαβάσει

Άρθρο 11Τιμολόγια Προμήθειας

δηλαδή για παράδειγμα με τη ΔΕΗ , όποιος έβαζε το παλιό enter και έκανε αίτηση για ΚΟΤ τότε πήγαινε αυτόματα στο Γ1

φυσικά η παραπλάνηση στο οτι δε σας ενημερώσανε παραμένει (ούτε καν στο site τους δεν είχαν πρόγραμμα για ΚΟΤ και σας πήγαν στης Volton )

Παλιο λεγοντας?Μιας και το αναφερες επειδη εγω εχω βαλει το enter που παιζει τωρα με τα 0.18 σε περιπτωση που βαλω Κοτ δεν πιστευω να μου κανουν καμια τετοια π$$%στια?

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...