Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, icenex είπε

Παλιο λεγοντας?Μιας και το αναφερες επειδη εγω εχω βαλει το enter που παιζει τωρα με τα 0.18 σε περιπτωση που βαλω Κοτ δεν πιστευω να μου κανουν καμια τετοια π$$%στια?

...εννοεί τις τιμές/όρους που ίσχυαν μέχρι και 2/12/21 (0,105 η ημερήσια kWh και 24 μήνες δέσμευση και δεν δεχόταν ΚΟΤ vs 0,18 και 12 μήνες και  δέχεται ΚΟΤ, από 3/12).

Είσαι ΟΚ, τσιλ.

2 ώρες πριν, angvvf είπε

Καλησπερα σας,κ εγω πονεμένος πελάτης volterra.λογαριασμος 400 ευρω όπου τα 320 η ρητρα.με το βοηθητικό excel που βρηκα εδω,(μπραβο σε αυτον που το έφτιαξε) αλλαξα σε δεη my home enter.παντως ουτε σε εμας υπηρχε η ειδοποίηση 60 μερες πριν που διαβασα σε καποιο post.σκεφτομαι κ εγω καταγγελία στην rae αν κ δεν πιστευω οτι θα γινει κατι.

...σίγουρα δεν έχεις τουλάχιστον το παρακάτω στο κάτω μέρος της πίσω σελίδας, από Αύγουστο και μετά;

10-21.PDF.png

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

...σίγουρα δεν έχεις τουλάχιστον το παρακάτω στο κάτω μέρος της πίσω σελίδας, από Αύγουστο και μετά;

10-21.PDF.png

Ναι το εχω αυτο στους τελευταίους λογαριασμους,να υποθεσω οτι καλύπτονται με αυτο..αν κ πολυ γενικο το βρισκω.τουλαχιστον αλλαξαμε μπας κ σωθει κατι στην συνεχεια.μου προτειναν να παραμεινω με 0,22 γιατι ειμαι λενε vip πελατης( επειδη ημουν 3 χρονια σε αυτους)εδω γελαμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος λογαριασμος σε efa energy και μου γραφει ότι σε 6 μηνες εχουν δικαιωμα να αλλάξουν την τιμη και να φύγω αζημίως… ΕΛΕΟΣ τι τα πουλατε αυτα τα προγράμματα… για να μηνπαρεξηγηθω γτ ξερω οτι εχουν δικαιωμα στο 6μηνο αλλα γράψτο στον 5 λογαριασμο…

4 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Αρκετές σελίδες πίσω κάποιος εδώ που είναι κι αυτός στην ΕΦΑ, είχε γραψει ότι ρώτησε-έψαξε για το πότε μπαίνει η έκπτωση συνέπειας και του είχαν απαντήσει ότι γίνεται μόνο στους εκκαθαριστικος λογαριασμους. 

Οπότε όσοι μπήκαμε το Σεπτέμβριο (βλέπω οτι είμαστε αρκετοί) θα δούμε την έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό που θα είναι εκκαθαριστικος.

Στους δικούς μου λογαριασμούς έναντι η ΕΦΑ χρεώνει πραγματικά ότι ναναι. Σε τρεις λογαριασμούς που έχω πάρει για Οκτωβριο-Νοεμβριο-Δεκεμβριο έχουν υπολογίσει 562-734-878kw αντίστοιχα για κάθε μήνα.

Υποτίθεται ότι οι έναντι βγαίνουν με βάση την περσινή κατανάλωση για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Πέρυσι αυτους τους μήνες είχα 174-493-777 κιλοβατώρες αντίστοιχα. Τα ξέρω με ακρίβεια επειδή πέρυσι στην watt+volt έδινα εγώ την ένδειξη. 

Τα προηγούμενα έτη οι καταναλώσεις ήταν πάνω κάτω σε αυτά τα επίπεδα και ποτέ στις τιμες που έβαλε η ΕΦΑ. Βέβαια για να είμαι και δικαιος η ΕΦΑ πρέπει να είναι εντελώς καφενείο, ίσως άλλες εταιρείες πράγματι να χρησιμοποιούν καταναλώσεις προηγούμενων ετών αλλά πολύ αμφιβάλλω αν τα χρεώνουν με ακρίβεια.

 

Και λίγα λες…για καφενείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Brown είπε

Πρώτος λογαριασμος σε efa energy και μου γραφει ότι σε 6 μηνες εχουν δικαιωμα να αλλάξουν την τιμη και να φύγω αζημίως… ΕΛΕΟΣ τι τα πουλατε αυτα τα προγράμματα… για να μηνπαρεξηγηθω γτ ξερω οτι εχουν δικαιωμα στο 6μηνο αλλα γράψτο στον 5 λογαριασμο…

Και λίγα λες…για καφενείο.

Μπορεί τυπικά να ειναι καλυμμένοι με την ειδοποίηση, αλλά νομικά δεν ξέρω πόσο στέκει να πουλάς ενα διετές συμβόλαιο που πραγματικά ισχύει μόνο για 6 μήνες αφού στέλνεις την ειδοποίηση αλλαγής όρων με το καλημέρα. Ενας δικηγόρος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει αν πραγματικά εχουν αυτό το δικαίωμα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι αθέτηση συμβολαίου. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Όταν δίνει τις μετρήσεις ο χρήστης είναι κατανοητό. Αλλά όταν έχουν τις μετρήσεις 4μηνου δεν καταλαβαίνω πως βγάζουν τις χρεώσεις ανά μήνα. Θεωρητικά υπάρχει κάποιο τρεντ ανάλογα με τους μήνες αλλά ιστορικά στοιχεία ανά μήνα δεν έχουν

Το μόνο που μου έχει λείψει από τη watt&volt είναι η δυνατότητα να δίνω κάθε μήνα μέτρηση και να παίρνω κάθε μήνα εκκαθαριστικό. Τόσα έκαψα τόσα πληρώνω. 

Κανείς δεν έχει καταλάβει πως ακριβώς βγαίνουν στην πραγματικότητα οι έναντι χρεώσεις και όταν ρωτήσεις σου απαντάνε με γενικότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Brown είπε

Πρώτος λογαριασμος σε efa energy και μου γραφει ότι σε 6 μηνες εχουν δικαιωμα να αλλάξουν την τιμη και να φύγω αζημίως… ΕΛΕΟΣ τι τα πουλατε αυτα τα προγράμματα… για να μηνπαρεξηγηθω γτ ξερω οτι εχουν δικαιωμα στο 6μηνο αλλα γράψτο στον 5 λογαριασμο…

 

14 λεπτά πριν, fragma είπε

Μπορεί τυπικά να ειναι καλυμμένοι με την ειδοποίηση, αλλά νομικά δεν ξέρω πόσο στέκει να πουλάς ενα διετές συμβόλαιο που πραγματικά ισχύει μόνο για 6 μήνες αφού στέλνεις την ειδοποίηση αλλαγής όρων με το καλημέρα. Ενας δικηγόρος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει αν πραγματικά εχουν αυτό το δικαίωμα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι αθέτηση συμβολαίου. 

πάμε πάλι

ανάλογα τα κέφια σας ή  απαιτείτε να ισχύσει το εξάμηνο και να φύγετε αζημίως τότε ή απο τώρα

παλιά ιστορία , διαλέξτε και πάρτε (αν και πλέον συμφέρει να μείνετε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ την βοήθειά σας.

Σήμερα με πήραν από φυσικό αέριο για ηλεκτρικό ρεύμα με την εξής πρόταση σε τριφασικό ρεύμα οικιακό ( επειδή λέει έχω ακόμα ένα ρολόι σε αυτούς, επαγγελματικό)

Πρόγραμμα Οικιακό maxi 50, τιμή 0545 Ημερ + 039 Νυκτερινό , με πάγιο 3,60€, με τον 8,16 & 24ο εκκαθαριστικό λογαριασμό δώρο (όπως γράφουν & στο site τους) χωρίς εγγύηση με πάγια εντολή.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν πως δίνουν δώρο τον συντελεστή Β υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ.

Και μειώνεται η τιμή αυτής αρκετά.

Ξέρει κάποιος σας κάτι σχετικά; Αληθεύει ή εμπορικά τερτίπια;

 

Σήμερα είμαι στην πρωτέργεια (συμβόλαιο 10/920-10/9/22 & πέναλτυ διακοπής 50€ εάν φύγω) στο πρόγραμμα Οικιακό Ν/Μax 45/24M με πάγιο 2,60€, Ημερ 06065 έως 2.000Κwh και μετά 06201 & Νυκτερινό 04343.

Ετήσια κατανάλωση 2021σε ημερ 5.451Kwh & νυκτ 1.925 Kwh.(2021ανά 4μηνο κατανάλωση 1.693/524 - 1.321/461 & 2.437/940)

Πλήρωσα 1.733,39€

Σαν σύγκριση στο 2020 με κατανάλωση ημερ 5.676 Kwh & 1.998 Kwh νυκτερινό πλήρωσα 1.267,31.

(2020 ανά 4μηνο κατανάλωση 1.489/421 - 1.718/566 & 2.469/1.011)

Στα 2 πρώτα 4μηνα το 2021 πλήρωσα σχεδόν τα ίδια σε σοπά με το 2020.

Όμως στο τρίτο 4μηνο υπάρχει μεγάλη επιβάρυνση 

2020= 2.469/1.011 Kwh πλήρωσα συνολικά 554,36€

2021= 2.437/940 Kwh πλήρωσα συνολικά 930,88 € !!

ΥΓ. Μίλησα με NRG, ΦΑ και πρωτεργεια για σταθερή τιμή Kwh, στον ετήσιο όμως υπολογισμό με τις σημερινές υψηλές τιμές διαπίστωσα, ότι θα γλύτωνα μόνον 36€.

Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

 

πάμε πάλι

ανάλογα τα κέφια σας ή  απαιτείτε να ισχύσει το εξάμηνο και να φύγετε αζημίως τότε ή απο τώρα

παλιά ιστορία , διαλέξτε και πάρτε (αν και πλέον συμφέρει να μείνετε)

Οταν αναφέρετε ότι αναγνωρίζετε το δικαίωμα του παρόχου να τροποποιεί τους όρους του συμβολαίου στους 6 μήνες, τι περίμενετε να βγει απο αυτό το αίτημα; Να στείλει την ειδοποίηση την τελευταία μέρα για να κερδηθουν λίγες μέρες επιπλέον με τους αρχικούς όρους; 

Ρε παιδιά αφου έχει ηδη σταλεί σε όλους η ειδοποίηση. Πως θα ξε-σταλει και εν πάσει περίπτωσει, για λίγες μέρες κέρδος παλεύουμε;

Πιστεύω ότι πρέπει να γραφτεί μια πιο σκληρή καταγγελία για συγκαλυμμένη απάτη. Ο νόμος που επικαλούνται για τροποποίηση των όρων αφορά τις απροβλεπτες αυξησεις στην τιμή της ενέργειας. Αυτοί προσέφεραν "24μηνο συμβόλαιο με 0,0774 χωρίς ΟΤΣ" γνωρίζοντας εκ των προτέρων τις αυξησεις και γι'αυτό εστειλαν την ειδοποίηση αμέσως μετά την υπογραφή με τον πρώτο λογαριασμό.

Αν αυτό δεν ειναι απάτη, τι είναι; Δικηγόρος δεν είμαι, αλλα πιστεύω ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε την τήρηση των συμφωνηθέντων όρων για ολη την διάρκεια της σύμβασης με μια μαζική αγωγή. Και θα κοστίσει και ελάχιστα αν μαζευτούμε αρκετά άτομα που υπογράψαμε στο fix power εκεί γύρω στον Σεπτέμβρη. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2022 στις 10:40 ΠΜ, aek21.23 είπε

αντεχω να πληρωνω 400 ευρω το μηνα. να παει στα κομματια. οτι γλυτωνω σε ενοικιο για 3 μηνες να το δωσω εκει. τι να κανω; αλλα θα ερθει τοσο η θα παει 600; ;στο σημειο που ειμαι αν δεν εχω το παραμικρο ανοιχτο, τρυπαει κοκκαλα το κρυο. το υγραεριο θα το κοιταξω. η παροχη στο ονομα μου, το σπιτι στο ονομα του παππου ως δευτερη του κατοικια.Νυχτερινο μετρητη δεν ρχω αλλα ειναι το φοιτητικο πακετο.

η τιμη πριν ξεφυγει το ρευμα ηταν σε πολυ χαμηλα επιπεδα

ουτε ΚΟΤ.

καιω  τη σομπα της xiaomi.σομπα αλογονου, και ενα καλοριφερ λαδιου. προφανως οχι ολα μαζι. κατα κανονα τα 2 πρωτα μαζι. κανα θερμοσιφωνο αναβω 1 φορα στις 2 3 μερες. κανα φουρνο το ιδιο.

Screenshot_20220114-102907_Drive.jpg

Δεν ανέβασες ολόκληρο τον λογαριασμό να δούμε και περίοδο κατανάλωσης και άλλες λεπτομέρειες, αλλά τουλάχιστον βλέπουμε ότι την επιδότηση σου την αποδώσανε σωστά. Την οποία όμως με αυτό που είπες ότι είναι δευτερεύουσα του παππού, φοβάμαι μήπως την χάσεις, ΕΚΤΟΣ κι αν την έχεις εσύ δηλώσει στην δική σου φορολογική ως κύρια κατοικία σου....; Τί είναι; Παραχώρηση απ' τον παππού ή δηλώνεις φιλοξενούμενός του; Τεσπα ρώτα τον λογιστή (μην το αμελήσεις) ποιο είναι το...status σου φορολογικά και αν σου πει "έχεις πρόβλημα", ρώτα τον αν μπορείτε να κάνετε κάτι (κάποια αλλαγή τεσπα - αν και δύσκολο κάτι τέτοιο). Βέβαια το ότι έχεις παροχή στο όνομά σου, μάλλον σημαίνει ότι έχει γίνει παραχώρηση που είπα (αλλιώς ΜΑΛΛΟΝ θα σου βγάζανε προβλημα όταν ζήτησες να μπεις στην ΕΦΑ) και αυτό ΜΑΛΛΟΝ το έχεις δηλώσει στο Taxis ως κύρια κατοικία....ΑΝ είναι έτσι, καλώς. ΑΝ όχι,,,,,τον ήπιες, γιατί 4.400kwh το τετράμηνο (αν συνεχίσεις να καταναλώνεις με τον ίδιο ρυθμό), ΜΟΝΟ η "ρήτρα" θα σου έρθει με ~0,277 (δεν ξέρω γιατί στην υπολογίσαν ΤΟΣΟ ψηλά, και όχι ~0.23) για ΟΛΕΣ τις kWh του κάθε μήνα, δηλαδή κοντά στα 300 τον μήνα, αλλά το άλλο κακό είναι πως ανεβαίνουν και οι τιμολογήσεις των "Ρυθμιζόμενων Χρεώσεων" που πάνε κλιμακωτά και πάνω από 2.000kWh είναι φωτιά...Αν κρατήσουμε το "rule of thumb" ότι η ρήτρα περίπου διπλασιάζει έναν λογαριασμό, τότε παίζει να πας όντως στο 600άρι τον μήνα (με πολύ μπακαλικους υπολογισμούς και αν συνεχίσεις αυτές τις καταναλώσεις).Υπ' όψιν ότι επειδή παίρνεις "έκπτωση συνέπειας εξόφλησης" (επί της τιμής της kWh) 45%, θα ΠΡΕΠΕΙ να εξοφλήσεις ΠΡΙΝ την λήξη του τον επόμενο εκκαθαριστικό που θα σου έρθει,,,αβάσταχτος (γιατί εκτός των προαναφερθέντων, πληρώνεις την κιλοβατώρα πριν την έκπτωση συνέπειας με 0,107€) ώστε ΝΑ πάρεις στον επόμενο έναντι από αυτόν, πίσω (με πίστωση) αυτά τα λεφτά (μιλάμε για γύρω στα 250€ στο 4μηνο...).

Γενικά είσαι σε δύσκολη θέση. Κανονικά πρέπει να φύγεις ΧΘΕΣ για σταθερό ΔΕΗ, για να περιορίσεις την ζημιά του μέλλοντος (έστω κι αν είναι ήδη αργά), αλλά υποθέτω πως έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης; Αν ναι, πόσα; Πότε πήγες στην ΕΦΑ; Πρόσφατα αν κατάλαβα καλά; (...τί,,,εμπνευσάρα ήταν αυτή, αλήθεια; ΚΑΙ σε ρητροπρόγραμμα.....; Χμ!....). ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ, ζήτα να σε βάλουν στο δικό τους σταθερό. Αν και είναι καλύτερα να πας ΔΕΗ, ακόμη κι αν σου έρθει "μία-ή-άλλη" σε περίπτωση που πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης στην ΕΦΑ...

Σκέψου ΣΟΒΑΡΑ αυτό που είπα για σόμπα/ες υγραερίου. Και καλύτερα θα σε ζεστάνουν, και οικονομικότερα. Για ένα δωμάτιο υπερκεί η μία (από Leroy/Praktiker έχουν - οι τύπου "budget" - γύρω στο 50άρικο). Εναλλακτικά μάλιστα μπορείς να πάρεις αντί για "ολόκληρη σόμπα", "μονές εστίες" που βγαίνουν και λίγο πιο φθηνές (εφαρμόζουν πάνω στις φιάλες) και στην ουσία γλυτώνεις έτσι τα 10-15 παραπάνω Ευρώ που θα δώσεις για "τις λαμαρίνες" μιας σόμπας. Με σχεδόν τα ίδια λεφτά θα πάρεις 2, μία για το δωμάτιο που "κλειδώνεσαι" και μία για το υπόλοιπο σπίτι (κουζίνα ξερωγώ). Ή και τρεις....Αν μάλιστα βρεις βενζινάδικο με υγραέριο για αμάξια που δέχεται να σου τις γεμίσει (κανονικά απαγορεύεται, αλλά κάποιοι το κάνουν, πρέπει ή να ρωτήσεις αριστεροδέξια γνωστούς, φίλους, καυστηρατζήδες, περιπτεράδες κλπκλπ, ή απλώς να πάρεις σβάρνα τα βενζινάδικα της περιοχής και να ρωτάς έτσι απλά αν γεμίζουν φιάλες), την έκανες λαχείο, διότι στα βενζινάδικα βάζουν σχεδόν την διπλάσια ποσότητα υγραερίου απ' ό,τι στις "έτοιμες" φιάλες (βάζουν δηλαδή όσο θα ΕΠΡΕΠΕ να έχει μέσα, η "έτοιμη", γιατί τόση είναι η μέγιστη χωρητικότητά της, σε κιλά : 10 με 11) με πιο χαμηλή τιμή. Η μεταφορά τους θα είναι ΛΙΓΟ παλούκι, διότι 10 το περιεχόμενο 10 και το σίδερο = 20 κιλά και αφού είπες κάτι για αμάξι (εκτός κι αν είναι Σμαρτάκι...), θα πρέπει να βάζεις κάθε φορά όσες μπορείς (3-4). Αν ΕΧΕΙΣ πουθενά έστω 1-2 άδειες φιάλες είσαι ΟΚ, αλλιώς αρχικά θα πρέπει να υπολογίζεις ΚΑΙ το κόστος αυτών (γύρω στο 20άρικο αλλά βρίσκεις και φθηνότερα, όπως και ακριβότερα), συν ότι θα πρέπει να πληρώσεις για την πρώτη φορά ΚΑΙ το "ακριβό περιεχόμενο", "έτοιμων" φιαλών, σε κάποιο σχετικό μαγαζί που θα ΔΕΧΤΕΙ να σου πουλήσει ΚΑΙ "το σίδερο" (κάποιοι δεν το κάνουν...). Γενικά για την ΑΡΧΗ, ΘΕΛΕΙ η όλη φάση ένα "τρέξιματάκι". ΜΕΤΑ όμως, θα είσαι αρκετά οικονομικότερα, αν τα κάνεις όλα όπως στα είπα. Ενδεικτικά, και 15 ώρες να την έχεις να καίει, μια φιάλη γεμισμένη σε βενζινάδικο (10 λίτρα που κάνουν 17€), θα σου πάει (αν μιλάμε για σόμπα 3ων "εστιών" και ανάβεις τις 2 εστίες, που με το πολύ κρύο είναι το μίνιμουμ), θα σου πάει μία βδομάδα και θα σε καλύπτει αρκετά για ένα δωμάτιο. Θα πρέπει όμως να αερίζεις τις πιο ζεστές ώρες της ημέρας, γιατί όπως τα λες το σπίτι δεν έχει θερμομόνωση και οι σόμπες υγραερίου είναι ένα κι ένα για να γίνεται υγροποίηση του αέρα και να έχεις μούχλα σε τζάμια, ταβάνι, τοίχους, ντουλάπες...Επίσης θέλει μια προσοχή ειδικά όταν αλλάζεις φιάλη (να μην ξέχασεις ποτέ να βάλεις φλάντζα/τσιμούχα/όπως αλλιώς το λένε εκεί που είσαι, ΑΝ το "ρολόι" της σόμπας δεν έχει λαστιχένια τέτοια που την αλλάζεις περίπου μια φορά τον χρόνο - πρόσεχε, όχι ΚΑΙ λαστιχένια ΚΑΙ εξτρά δική σου). Θέλεις κι ένα 25άρι κλειδί για το ξεβίδωμα (ΟΧΙ "κάβουρα", γιατί θα χαλάσεις τα πάσα). Γενικά ΔΕΝ έχεις φόβο με το υγραέριο, αρκεί αν είσαι προσεκτικός και συγκεντρωμένος όταν συνδέεις μέα φιάλη, να έχεις τον νου σου να υπάρχει πάντα φλάντζα, είτε η "χάρτινη" της μίας χρήσης είτε η λαστιχένια και να τσεκάρεις πού και πού να μην κάνει καμμιά σχισμή το λάστιχο, αν μιλάμε για σόμπα κι όχι "σκέτη εστία". Και φυσικά δεν θα φεύγεις από το σπίτι αφήνοντάς την αναμμένη. Ζεσταίνει γρήγορα άλλωστε με το που θα γυρίσεις/ανάψεις. Γενικά είναι δύσκολο να γίνει ατύχημα με φιάλη υγρερίου - θα πρέπει να κάνεις/πάει κάτι ΠΟΛΥ λάθος, ώστε να γίνει έκρηξη, καθώς θέλει να υπάρχει "πολύωρη" διαρροή σε κλειστό χώρο. Αν πάντως παρεις, μέχρι να την "συνηθίσεις", μην την αφήνεις αναμμενη όταν πας για ύπνο - παρ' ό,τι οι ΣΟΜΠΕΣ έχουν (κι αυτός ΕΙΝΑΙ ένας λόγος να πάρεις σόμπα κι όχι "εστία", είναι η αλήθεια) σύστημα που αν σβήσει η φλόγα (συμβαίνει πχ από ρεύματα αέρα, ή από ανεπαρκές άνοιγμα της στρόφιγγας της φιάλης) κάτω στον "αναπτήρα" της, σταματάει την παροχή αερίου ώστε να μην,,,,δηλητηριαστεί κανείς από το άκαυστο υγραέριο (ή να μην γίνει κα'να μπουμ μετά από την πολύωρη έκλυσή του σε κλειστό/μικρό χώρο).

Επίσης αν είναι να μείνεις σε αυτό το σπίτι για τουλάχιστον ενα χρόνο ακόμα, κάνε άμεσα αίτηση για μετρητή νυχτερινού. Και δες αν δικαιούσαι ΚΟΤ (9.000 εισόδημα, πραγματικό & τεκμαρτό) - ρώτα στην χειρότερη τον λογιστη σου (αν δεν έχεις, ρώτα τον λογιστή κάποιου της οικογένειας τεσπα). Ο μετρητής νυχτερινού θα βοηθήσει ΚΑΙ με τα όρια του ΚΟΤ όπως ΚΑΙ με τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" (ειδικά αν συνεχίσεις να έχεις μεγάλες καταναλώσεις, τον θες ΧΘΕΣ - το κακό είναι ότι θα τον βάλουν ίσως σε μήνες...).

Κάνε ό,τι μπορείς, αλλά μην στέκεσαι με σταυρωμένα χέρια. Εκτός φυσικά κι αν έχεις το οικονομικό περιθώριο ν' αντέξεις όσα ακόμη θα σου έρθουν μέχρι να βγει ο χειμώνας.

23 ώρες πριν, rafm είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ την βοήθειά σας.

Σήμερα με πήραν από φυσικό αέριο για ηλεκτρικό ρεύμα με την εξής πρόταση σε τριφασικό ρεύμα οικιακό ( επειδή λέει έχω ακόμα ένα ρολόι σε αυτούς, επαγγελματικό)

Πρόγραμμα Οικιακό maxi 50, τιμή 0545 Ημερ + 039 Νυκτερινό , με πάγιο 3,60€, με τον 8,16 & 24ο εκκαθαριστικό λογαριασμό δώρο (όπως γράφουν & στο site τους) χωρίς εγγύηση με πάγια εντολή.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν πως δίνουν δώρο τον συντελεστή Β υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ.

Και μειώνεται η τιμή αυτής αρκετά.

Ξέρει κάποιος σας κάτι σχετικά; Αληθεύει ή εμπορικά τερτίπια;

 

Σήμερα είμαι στην πρωτέργεια (συμβόλαιο 10/920-10/9/22 & πέναλτυ διακοπής 50€ εάν φύγω) στο πρόγραμμα Οικιακό Ν/Μax 45/24M με πάγιο 2,60€, Ημερ 06065 έως 2.000Κwh και μετά 06201 & Νυκτερινό 04343.

Ετήσια κατανάλωση 2021σε ημερ 5.451Kwh & νυκτ 1.925 Kwh.(2021ανά 4μηνο κατανάλωση 1.693/524 - 1.321/461 & 2.437/940)

Πλήρωσα 1.733,39€

Σαν σύγκριση στο 2020 με κατανάλωση ημερ 5.676 Kwh & 1.998 Kwh νυκτερινό πλήρωσα 1.267,31.

(2020 ανά 4μηνο κατανάλωση 1.489/421 - 1.718/566 & 2.469/1.011)

Στα 2 πρώτα 4μηνα το 2021 πλήρωσα σχεδόν τα ίδια σε σοπά με το 2020.

Όμως στο τρίτο 4μηνο υπάρχει μεγάλη επιβάρυνση 

2020= 2.469/1.011 Kwh πλήρωσα συνολικά 554,36€

2021= 2.437/940 Kwh πλήρωσα συνολικά 930,88 € !!

ΥΓ. Μίλησα με NRG, ΦΑ και πρωτεργεια για σταθερή τιμή Kwh, στον ετήσιο όμως υπολογισμό με τις σημερινές υψηλές τιμές διαπίστωσα, ότι θα γλύτωνα μόνον 36€.

Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

 

1) Να μείνεις μακρυά από ρητροπρογράμματα.

2) Να μεταβείς ΔΕΗ (αν πχ δεν υπάρχει οφειλή σε αυτούς από παλιότερα επί της συγκεκριμένης παροχής, ΑΝ ποτέ ήταν στην ΔΕΗ - διότί δεν θα σε δεχτούνε χωρίς αποληρωμή της) σε πρόγραμμα ΣΤΑΘΕΡΗΣ τιμής. Έλεγξέ τα, σύγκρινέ τα  και διάλεξε.

Ενδεικτικά κατέβασε και δες διαφορές στα σταθερά προγράμματα, στο excel αρχείο που έχει το μέλος korakios στην υπογραφή του, για να πειστείς περισσότερο. Αλλά και πέρα από αυτό, όπως έχουν τα πράγματα, για διάφορους λόγους καλύτερα ΔΕΗ. Μέχρι το καλοκαίρι που πέρασε (και ξεκίνησε "το χάος"), οι "εναλλακτικοί" ήταν μια χαρά φάση (πολύ καλύτερα από ΔΕΗ). Ε πλέον οι "εναλλακτικοί" είναι πανούκλα (ο καθένας για διαφορετικούς ίσως λόγους, αλλά και για παρόμοιους συνδυαστικά), και η ΔΕΗ παρ' όλα τα "shortcomings" της - παρελθοντικά αλλά και τρέχοντα - είναι το πιο "ασφαλές" καταφύγιο. ΔΕΝ στα λέω, και δη έτσι "γενικόλογα" (και ακούγομαι σαν "κράχτης" της) επειδή έχω κάποιο συμφέρον (δεν είμαι καν πελάτης της), αλλά επειδή έχω βαρεθεί να τ' αναλύω και σου λέω απλώς το πηλίκο : πάνε ΔΕΗ (σταθερό).

3) Για την ιστορία, τί ακριβώς έχεις καταλάβεις ότι κερδίζεις με το "δώρο του συντελεστή Β"; (Βλέπεις, επίσης, να το αναφέρουν στο site τους ή σε κάποιο έγγραφό τους; Της Ελπέντισον ας πούμε τα παιδιά, διαφημίζουν - στα τηλέφωνα - είτε ότι "είναι πιο φτηνοί επειδή αγοράζουν περισσότερη ενεργεια από άλλους" ή εναλλακτικά ότι επειδή έχουν δική τους παραγωγή πετρελαίου, τους παιρνει να έχουν φτηνότερο ρεύμα από όλους...)

4) Η τιμή χονδρικής έχει ξεφύγει από τον Αύγουστο (το "3ο 4μηνο"). Δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει - επειδή "συγκρίνεις με πέρσι" (από 50€ μέση τιμή "μια ζωή", η ΜWh έχει φτάσει στα 250. Πενταπλασιασμός). Και οι καταναλώσεις σου είναι σχετικά υψηλές. Συμπέρασμα, πάνω απ' όλα, όσο μπορείς περιόρισε τις καταναλώσεις, ανεξαρτητως προγράμματος και παρόχου.

 

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Printezis7 είπε

Έχω νυχτερινό

Πρόγραμμα Zero χωρίς κάποια ποινή

Είναι η κύρια κατοικία μου, στο όνομα μου η παροχή

Στον τελευταίο εκκαθαριστικό είχα κατανάλωση τετράμηνου περίπου 900kw (Έχω πληρώσει τρία έναντι των 45 ,45 ,65 και εκκαθαριστικό των 145€), το επόμενο έναντι μου ήρθε 328€.

Δεν ανέβασες τους δύο τελευταίους λογαρισμούς - τα ποσά που αναφέρεις λένε "τα μισά πράγματα" (άρα και οι απαντήσεις,,,μισές θα είναι). ΟΚ όμως, επιλογή σου. Κατά τ' άλλα :

Όταν δεν ξέρουμε για ποιο 4μηνο ήταν οι 900kWh και τα 300€ σύνολο (και αν δούμε και ανάλυση χρεώσεων/εκπτώσεων) δεν μπορούμε να σου πούμε και πολλά. ΑΛΛΑ μάλλον μιλάμε για 4μηνο Αυγούστου - Νοέμβρη (και μάλλον η W&V δεν σου απέδωσε όλη την κρατική επιδότηση, ως συνηθίζει άλλωστε. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όμως, διακαιούσαι του Γενάρη, επειδή είναι η κύρια κατοικία σου. Τώρα αν θα στην δώσουν,,,,,,άλλο καπέλο). "Με τα μάλλον" όμως δεν μπορούμε να σου πούμε αν έχεις να διεκδικήσεις χρήματα πίσω.

Το Zero είναι ρητροπρόγραμμα. Ό,τι χειρότερο δηλαδή τέτοιο καιρό. Δεν έχεις όμως δέσμευση, οπότε φύγε άμεσα και πάνε σε σταθερό ΔΕΗ. Κυρίως για να μην σε κλέβουνε (ΑΝ σε κλέβουνε που λέγαμε) στις επιδοτήσεις. Η κατανάλωση ΔΕΝ είναι μεγάλη (το ότι ήρθε έναντι 328, αν δεν έδωσες εσύ μέτρηση κιλοβατωρών και αν δεν αυξήθηκε πολύ η κατανάλωσή σου - βλέπεις; Χωρίς στοιχεία, με "αν" θα παίζουμε...- τότε στον εκκαθαριστικό παίζει μέχρι και πιστωτικό ποσό να έχεις). Στο μεταξύ βέβαια θα έρθουν ΑΛΛΑ ΔΥΟ "έναντι", κι ένας θεός ξέρει βάσει πόσων "εικονικών" κιλοβατωρών θα τιμολογηθείς. Δεν έχουν και τον θεό τους στην W&V, οπότε,,,να είσαι έτοιμος για όλα (πχ να έρθουν,,,άλλα 2 έναντι των,,,,300ων, και στον εκκαθαριστικό να έχεις πιστωτικό πχ,,,,"-500€". Ψιλοπαράνοια, και δεν σε ρωτάνε αν τα 900€ θα έχεις να τα δώσεις,,,,πριν σου πιστώσουν πίσω πχ τα 500.......). ΔΕΝ θα σωθείς, είπαμε το ρεύμα ούτως ή άλλως ακρίβυνε, απλά η ΔΕΗ (σταθερό, δηλαδή είτε το "Home Online" είτε το "Home Enter") είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις, από διάφορες απόψεις (κι όχι απλά "οι τιμές"). Μέχρι έστω να ξαναγυρίσουν τα πράγματα στη κατάσταση που ήταν πριν το καλοκαίρι του '21 (προβλέπω να κάνουν καιρό, αν όχι ν' αργήσουν, να ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΟΥΝ. Γιατί το να πέσουν, πχ την άνοιξη, τί να το κάνω, αν ξανανέβουν τέλος καλοκαιριού/φθινόπωρο...).

Δες αν δικαιούσαι Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο, είναι σημαντική έκπτωση. ΔΕΗ σταθερό και νυχτερινό και ΚΟΤ, είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να έχεις αυτή την στιγμή (αν πας, να τους τονίσεις ότι ήδη έχεις νυχτερινό μετρητή. Κι ελπίζω αυτό αν εννοούσες όταν είπες "έχω νυχτερινό" : ότι δηλαδή ΕΧΕΙΣ εγκατεστημένο νυχτερινό μετρητή...).

3 ώρες πριν, fragma είπε

και εν πάσει περίπτωσει, για λίγες μέρες κέρδος παλεύουμε;

Ναι...

Πιστεύω ότι πρέπει να γραφτεί μια πιο σκληρή καταγγελία για συγκαλυμμένη απάτη. Ο νόμος που επικαλούνται για τροποποίηση των όρων αφορά τις απροβλεπτες αυξησεις στην τιμή της ενέργειας. Αυτοί προσέφεραν "24μηνο συμβόλαιο με 0,0774 χωρίς ΟΤΣ" γνωρίζοντας εκ των προτέρων τις αυξησεις και γι'αυτό εστειλαν την ειδοποίηση αμέσως μετά την υπογραφή με τον πρώτο λογαριασμό.

Αν αυτό δεν ειναι απάτη, τι είναι; Δικηγόρος δεν είμαι, αλλα πιστεύω ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε την τήρηση των συμφωνηθέντων όρων για ολη την διάρκεια της σύμβασης με μια μαζική αγωγή. Και θα κοστίσει και ελάχιστα αν μαζευτούμε αρκετά άτομα που υπογράψαμε στο fix power εκεί γύρω στον Σεπτέμβρη. 

...αυτό που επικαλούνται, είναι ο Κώδκας Προμήθειας και δεν έχει να κάνει με "τις απρόβλεπτες αυξήσεις". Οι "απρόβλεπτες αυξήσεις", είναι το χρύσωμα του χαπιού/το "κλάψιμο" προς τον καταναλωτή.

Κατά τ' άλλα, πες ότι καλά τα λες. Το δια ταύτα, ποιο νομίζεις ότι θα είναι; Πόσοι νομίζεις θα "μαζευτούν"; Και άντε και μαζεύονται αρκετοί (και υπεραρκετοί τελικά σου λέω εγώ). Στην πράξη, πότε νομίζεις ότι θα "φέρει καρπούς" μια μαζική αγωγή; Τουλάχιστον σε βάθος 3ετίας.

Για την ιστορία, τον Σεπτέμβρη κανένας δεν περίμενε το χάλι που προέκυψε τον Οκτώβρη (και την καταστροφή του Δράμαλη που ακολούθησε Νοέμβρη-Δεκέμβρη). Τον Σεπτέμβρη όλοι περίεμεναν να ΠΕΣΟΥΝ οι τιμές χονδρικής. ΔΕΝ το λέω για να δικαιολογήσω κανέναν, αλλά επειδή έτσι ήταν. Ούτε με νοιάζει αν θα κυνηγήσετε τον οποιονδήποτε για απάτη (απάτη είναι από μόνο του ΟΛΟ το σύστημα των,,,"παρόχων" - τί να λέμε τώρα - εδώ ο ίδιος ο Κώδικας τους δίνει το αβάντζο να πηδάνε τα συμβόλαια...), καλά θα κάνετε ενδεχομένως, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι απλώς όλοι πιάστηκαν με τα βρακιά κάτω το φθινόπωρο, και δεν στόχευαν σε ΤΕΤΟΙΕΣ απάτες που λες...Άλλωστε χέσε μέσα απάτη είναι, όταν έχεις το δικαίωμα να φύγεις αζημίως.....(ναι οκ πολλοί ούτε που το ξέρουν/θα το μάθουν/θα το καταλάβουν και ακόμη και να το καταλάβουν θα κάτσουν και θα την φάνε και απλά θα πληρώνουν - αλλά δεν ξεκινάς έτσι μια απάτη, σε φάση "όλο και κάποιος θα μείνει"...Πρακτικά η ουσία είναι ότι κάνουν ό,τι θέλουν. Επειδή ΔΕΝ υπάρχει κανείς - πρακτικά και πάλι - να τους μαζέψει...)

Δεν στα λέω ολ' αυτά για να κατευνάσω την αγωνιστική σου διάθεση, καλά κάνεις και την έχεις, αλλά να ξέρεις και πού βαδίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 Οκτωβρίου έγινε η έναρξη του συμβολαίου μου στο "24μηνο fixed χωρίς ΟΤΣ" πρόγραμμα. Τότε είχε ήδη σκαρφαλώσει στα ουράνια η τιμή χονδρικής της κιλοβατώρας. Και απο Σεπτέμβρη δηλαδή ειχε αρχίσει η άνοδος. Ας μου έλεγαν ΤΟΤΕ συγγνώμη δεν μπορούμε πια να προσφέρουμε αυτό το πρόγραμμα, έχουμε ενα αλλο αν ενδιαφέρεστε κλπ. Τα συμβόλαια δεν είναι αστεία πράγματα. Σε δεσμεύουν νομικά. Μπορει η λέξη "απάτη" να είναι υπερβολική, αλλα είναι σίγουρα παραπλανητική τακτική.

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fragma είπε

Οταν αναφέρετε ότι αναγνωρίζετε το δικαίωμα του παρόχου να τροποποιεί τους όρους του συμβολαίου στους 6 μήνες, τι περίμενετε να βγει απο αυτό το αίτημα; Να στείλει την ειδοποίηση την τελευταία μέρα για να κερδηθουν λίγες μέρες επιπλέον με τους αρχικούς όρους; 

Ρε παιδιά αφου έχει ηδη σταλεί σε όλους η ειδοποίηση. Πως θα ξε-σταλει και εν πάσει περίπτωσει, για λίγες μέρες κέρδος παλεύουμε;

Πιστεύω ότι πρέπει να γραφτεί μια πιο σκληρή καταγγελία για συγκαλυμμένη απάτη. Ο νόμος που επικαλούνται για τροποποίηση των όρων αφορά τις απροβλεπτες αυξησεις στην τιμή της ενέργειας. Αυτοί προσέφεραν "24μηνο συμβόλαιο με 0,0774 χωρίς ΟΤΣ" γνωρίζοντας εκ των προτέρων τις αυξησεις και γι'αυτό εστειλαν την ειδοποίηση αμέσως μετά την υπογραφή με τον πρώτο λογαριασμό.

Αν αυτό δεν ειναι απάτη, τι είναι; Δικηγόρος δεν είμαι, αλλα πιστεύω ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε την τήρηση των συμφωνηθέντων όρων για ολη την διάρκεια της σύμβασης με μια μαζική αγωγή. Και θα κοστίσει και ελάχιστα αν μαζευτούμε αρκετά άτομα που υπογράψαμε στο fix power εκεί γύρω στον Σεπτέμβρη. 

 

9 λεπτά πριν, fragma είπε

5 Οκτωβρίου έγινε η έναρξη του συμβολαίου μου στο "24μηνο fixed χωρίς ΟΤΣ" πρόγραμμα. Τότε είχε ήδη σκαρφαλώσει στα ουράνια η τιμή χονδρικής της κιλοβατώρας. Και απο Σεπτέμβρη δηλαδή ειχε αρχίσει η άνοδος. Ας μου έλεγαν ΤΟΤΕ συγγνώμη δεν μπορούμε πια να προσφέρουμε αυτό το πρόγραμμα, έχουμε ενα αλλο αν ενδιαφέρεστε κλπ. Τα συμβόλαια δεν αστεία πράγματα. Σε δεσμεύουν νομικά. Μπορει η λέξη "απάτη" να είναι υπερβολική, αλλα είναι σίγουρα παραπλανητική τακτική.

Να μαζευτουμε και αλλοι να βαλουμε ενα δικηγορο ....

Θα μας ερθει και πιο φτηνα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, korakios είπε

 

πάμε πάλι

ανάλογα τα κέφια σας ή  απαιτείτε να ισχύσει το εξάμηνο και να φύγετε αζημίως τότε ή απο τώρα

παλιά ιστορία , διαλέξτε και πάρτε (αν και πλέον συμφέρει να μείνετε)

Καλημερα συμφωνα με το excel σου το online της ΔΕΗ τουλαχιστον εχει μικροτερο παγιο, εγω αν και συμβολαιο εχει μηνες που υπογραψα αμα θυμασε τι εγραφα εδω.. σημερα ηρθε ο πρωτος λογαριασμος οποτε εχω αλλους 5 μηνες ή μετραει απο τότε που υπεγραψα; Τους εστειλα mail γτ με αυτους μονο ετσι μιλας παντα γραπτος ρωτοντας ¨μεχρι ποτε μπορω να φυγω αζημίως; Χωρις να σας χρωσαταω τίποτα;¨ Κατα λεξη.

Παντος για θέμα ηθικο οπως εχω εγω ρητρα αμα φυγω επρεπε και αυτοι να εχουν κατι αναλογο δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν ξερουν που θα κινηθουν οι τιμες τις αγορας το επομενο 6μηνο

Επεξ/σία από Brown
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...