Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 14/1/2022 at 10:09 ΜΜ, washcloud said:

 

...σίγουρα δεν έχεις τουλάχιστον το παρακάτω στο κάτω μέρος της πίσω σελίδας, από Αύγουστο και μετά;

10-21.PDF.png

Ποιό Αύγουστο. Από ότι βλέππω στο ιστορικό μου από την εφαρμογή τους, η παραπάνω παράγραφος υπάρχει στους λογαριασμούς ακόμα και σε λογαριασμό του 2018...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, nicksoti said:

Ποιό Αύγουστο. Από ότι βλέππω στο ιστορικό μου από την εφαρμογή τους, η παραπάνω παράγραφος υπάρχει στους λογαριασμούς ακόμα και σε λογαριασμό του 2018...

...ή κάτι δεν βλέπεις καλά, είτε το ιστορικό σου έχει πάθει κοκομπλόκο, είτε η εφαρμογή τους έχει βαρέσει μπιέλα, διότι το περί ου ο λόγος κείμενο αναφέρει πρόσφατα γεγονότα, με χαρακτηριστικότερο αυτό της "πανδημίας". Και το '18, αν μη τί άλλο, οπωσδήποτε δεν είχαμε καμμία πανδημία...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, washcloud said:

...βασικά η προτροπή ήταν για τον xagios, αλλά καλά έκανες κι ανέβασες κι εσύ - στο τέλος του λογαριασμού είναι η ενημέρωση που δεν είχες προσέξει. Δώσε βάση σε ό,τι σου είπε ο Korakios (αν δεν σε είχαν ειδοποιήσει για την αλλαγή στον προηγούμενο ή προ-προηγούμενο λογαριασμό, έχεις πάτημα να φύγεις καταγγέλοντάς τους για μη προειδοποίηση, ζητώντας να μη σου χρεωθεί ποινή αποχώρησης).

Κατά τ' άλλα, ό,τι είπαμε : πας ΔΕΗ σταθερό (Home Online υποχρεωτική αυτόματη εξόφληση - Home Enter υποχρεωτική εγγύηση)(...θα πρότεινα το Έντερ, υπογράφοντάς το σε κατάστημα. Αν βάλεις αυτόματη εξόφληση, θα σου επιστραφεί η εγγύηση).

Καλημέρα. Δύο λογαριασμούς νωρίτερα υπήρχε η ενημέρωση που φαίνεται παρακάτω. Οπότε απο τη μεριά τους φαντάζομαι αυτοί είναι καλυμμένοι, σωστά? Δε με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ποτέ. Αφού λοιπόν καταργείται η υπηρεσία nrg fixed, στον τελευταίο λογαριασμό δικαιολογείται να μου χρεώνει και nrg fixed και χρέωση αναπροσαρμογής? (υποθέτω είναι χρέωση για το Δεκέμβριο του 2021 και απο τον επόμενο μήνα δε θα υπάρχει καθόλου χρέωση fixed)?

Και ας υποθέσουμε οτι φεύγω απο την nrg. Με τα σημερινά δεδομένα θα λέγατε οτι το πιο συμφέρον πρόγραμμα είναι της ΔΕΗ το enter που αναφέρετε παραπάνω?  Τώρα θα μπω να τα κοιτάξω κιόλας απλά θα ήθελα κ τη γνώμη σας.

page3.PNG

Επεξ/σία από xarispgs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, korakios said:

που λέει οτι απο 1/12 χρεώνεσαι ρήτρα και έφευγες αζημίως έως 1/1 χωρίς ρήτρα αποχώρησης

αλλά ψάξε αν έχεις την ειδοποίηση σε παλιότερο λογαριασμό

να ξέρεις οτι για αλλαγή γενικών όρων η εταιρία υποχρεούται να σε ειδοποιήσει 60 μέρες πριν

γράφει στους όρους προς υπολογίζεται , μπορείς και να ζητήσεις ανάλυση , αλλά καλύτερα αμφισβήτηση (λινκ υπογραφής μου)

είσαι κλασσικά μεταξύ πανάκριβου σταθερού και 0,30 κυμαινόμενο με επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

ευχαριστώ, με τις τιμές που μου έδωσες πάντως, δεν βγαίνουν τα ποσά που μου χρεώνουν για ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, washcloud said:

...ή κάτι δεν βλέπεις καλά, είτε το ιστορικό σου έχει πάθει κοκομπλόκο, είτε η εφαρμογή τους έχει βαρέσει μπιέλα, διότι το περί ου ο λόγος κείμενο αναφέρει πρόσφατα γεγονότα, με χαρακτηριστικότερο αυτό της "πανδημίας". Και το '18, αν μη τί άλλο, οπωσδήποτε δεν είχαμε καμμία πανδημία...

Μια χαρά το βλέπω. Pdf του λογαριασμού είναι, δεν είναι σελίδα html. Και δεν πρόκειται καν για ξέχωρη σελιδα. Στην ίδια σελίδα έχει τις αναλύσεις του λογαριασμού.

Όντως γράφει για πανδημία! Αν δεν το ανέφερες δεν θα το παρατηρούσα! 

Τους ξέφυγε μάλλον αρκετά προς τα πίσω η τροποποίηση του κειμένου.. έλεος..

Θα ψάξω αν έχω κατεβασμένο παλαιότερο να δω τι πραγματικά έγραφε τότε.

Όσοι έχετε το volterraμου σε app η και από browser για μπείτε και δείτε από περιέργεια.... 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, nobody64 said:

ευχαριστώ, με τις τιμές που μου έδωσες πάντως, δεν βγαίνουν τα ποσά που μου χρεώνουν για ΟΤΣ.

κάνε € ρήτρα δια σύνολο kw που έκαψες να δεις την προσαύξηση (πλέον περίπου +0,22-0,24)

την ΤΕΑ την βλέπεις στο https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

πρώτα επιλέγεις πόσους μήνες πριν είναι , μετά βάζεις περίοδο

πχ αν ο λογαριασμός σου έχει περίοδο που είναι πριν τον προηγούμενο μήνα , στο site επιλέγεις 6μηνη και μετά βάζεις ημερομηνίες

Η volton έχει και τα ΛΠ μέσα  ~15 και ΕΛΑΠΕ

1,1371*(ΤΕΑ+ΛΠ+0,2-45)/1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, VFR said:

Kαλησπέρα στα μέλη που έχουν κάνει δώσει όλα εξαιρετική πληροφορία στο κοινό.

Θέλω να πώ τα παρακάτω.
Σπίτι με ρεύμα φυσικό αέριο Αττικής.
Γ1Ν, κατανάλωση 823kWh.
Λοιπες χρεώσεις, ΔΤ κλπ. 32,14 Ευρώ
Ρυθμιζόμενες χρεώσεις 35,18 Ευρώ.

Κατανάλωση νύχτας και ημέρας 68,77
προσαρμογή με το άρθρο 10.1 >> κάτσε καλά >> 206,38 Ευρώ.

Πάω στην εταιρία.
Πάροχος Volterra.
Γ22, κατανάλωση 2083kWh
Λοιπές χρεώσεις, ΔΤ κλπ. 224,38
Ρυθμιζόμενες χρεώσεις 134,49
Κατανάλωση 144,28
Ρήτρα προσαρμογής, 482,49 Ευρώ. Εγκεφαλικό.

Εδώ έπεσε και ένα σημείωμα στον εν λόγω λογαριασμό:
image.png.85c7fbdb5a4b088b8a26af87d0967574.png

Όντως αν συνεχίσει έτσι είναι για κλείσιμο πολλά μαγαζιά. Τα νούμερα είναι απλά απίστευτα.
Και ρωτάω γιατί όντως, είναι και 1200 σελίδες το thread και το άρχισα απο πιο πίσω. Έκανα τις αμφισβητήσεις μου, και έκανα και καταγγελία στην ΡΑΕ, απλά για να υπάρχουν τα πάντα και γραπτώς, άσχετα με το αν θα γίνει κάτι. Αλλά να ρωτήσω και κάτι. Αν τους δείνει ο νόμος το δικαίωμα να αλλάζουν τις τιμές απλά με μία ενημέρωση 60 ημερών, θα έπρεπε γραπτώς να το αποδεχθεί ο πελάτης και αν όχι, να μπορεί να φύγει άμεσα απο την εν λόγω εταιρία.

Εν τέλη αγαπητοί φίλοι, υπάρχει κάτι που να έχει πιο ακριβή kWh και να μην έχει ρήτρα? Γιατί αυτό είναι ενδιαφέρον απο όλες τις απόψεις μιας και ΕΓΩ κανονίζω την κατανάλωσή μου, κλείνοντας τα πάντα αφήνοντας μόνο το ψυγείο να λειτουργεί αμα γουστάρω. Ωστόσο δεν έχω καταλάβει με την καμία τον υπολογισμό αυτής της ρήτρας. Τα παραπάνω δείχνουν μία συνέπεια, δηλαδή στις 823 kWh, 206 Ευρώ, στις 2083 πόσο? Και με την απλή μέθοδο των τριών βγαίνει περίπου 521 Ευρώ. Άρα μειώνεις την κατανάλωση στο ελάχιστο και προσεύχεσαι προς το παρόν. Αλλά θα μείνει έτσι τον άλλον μήνα?
 

Το σημείωμα που σε καίει δεν είναι αυτό, είναι εκείνο στις ειδοποίησεις που λέει ότι άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας. Ο νέος τύπος είναι: 1,25*τιμή εκκαθάρισης + 11.5 , που με άλλα λόγια για το 200+ που είναι η τιμή εκκαθάρισης, έχεις πάρει γύρω στα 6 λεπτά επιπλεόν στην κιλωβατώρα, που την φτάνει γύρω στα 30 λεπτά.
Και το πιο ωραίο είναι πρώτα την εφαρμόζουν και μετά ειδοποιούν, ενώ στο συμβόλαιο λέει ότι πρέπει να ειδοποιήσουν και να την εφαρμόσουν 60 ημέρες μετά την ειδοποίηση.
Εγώ έφυγα μόλις το είδα αυτό και πήγα στη ΔΕΗ, ενώ είναι σε εκκρεμότητα αμφισβήτηση αυτών των λογαριασμών. 

 

Καταγραφή23.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, korakios said:

αυτές έχω και στο excel

κάνε χειροκίνητα για επαλήθευση και αν δεις διαφορά πες μου

ελπίζω να μην μπερδεύεσαι με άσχετα πράγματα όπως ρυθμιζόμενες ,τέλη κτλ

Φίλε Korakios,

Εκτιμώντας την δουλειά και τον κόπο σου πρωτίστως όμως τις γνώσεις σου, μπήκα στην διαδικασία αποτύπωσης σε ένα excel κι εγώ όλων των πραγματικών δεδομένων από 4 παροχές ρεύματος που διατηρώ, για να επαληθεύσω και να τσεκάρω όσα λέμε και γράφουμε εδώ.

Οι 2 οικιακές μονοφασικές παροχές είναι σε ΔΕΗ πρόγραμμα myHomeEnter

Η επαγγελματική παροχή είναι στο Φυσικό αέριο στο πρόγραμμα Ρεύμα Επαγγελματικό 1 24Μ

Και τέλος η οικιακή τριφασική είναι στην Protergia στο πρόγραμμα Οικιακό Ν/ΜΑΧ 45/24Μ ( με νυκτερινό)

Έχω συμπληρώσει όλα τα πεδία από τους λογαριασμούς των διαφόρων παρόχων σωστά κι έχω τσεκάρει και την επαλήθευσή τους.

Έχω βάλει ανορθόδοξα βέβαια (αφού μιλάς για ετήσιες καταναλώσεις) στο δικό σου excel τις καταναλώσεις του 4μήνου αναφοράς.

Πιστεύω ότι σε αυτό το στάδιο δεν μας ενδιαφέρουν οι μικροδιαφορές που προκύπτουν, αλλά το πνεύμα σύγκρισης τιμών.

Έχω αποτυπώσει τις χρεώσεις που προκύπτουν από το excel σου, με το πρόγραμμα ΔΕΗ myHomeOnline,στις 3 απλές παροχές.

Στο τριφασικό από το αντίστοιχο excel σου με το νυκτερινό τριφασικό της ΔΕΗ myHomeOnline γιατί θεωρώ ότι σε αυτό με συμφέρει να μεταβώ.

Στο τριφασικό ρεύμα που έχει και την υψηλότερη κατανάλωση θα ήθελα να μου πείς εάν τα υπολογίζω σωστά.

Η διαφορά είναι συντριπτικά υπέρ της ΔΕΗ. -273€!!

Στις 2 παροχές ΔΕΗ που είναι σε σταθερό πρόγραμμα κι αυτές κάποιες διαφορές προκύπτουν που δεν ξέρω από που.

Κάνω κάπου λάθος ; Ή οφείλεται σε παλιότερο τιμοκατάλογο φθηνότερο της ΔΕΗ ;

Λάβε υπόψη σου ότι προσπάθησα να προσεγγίσω αλλά είμαι άσχετος με τους τρόπους υπολογισμού ρεύματος.

Και η πηγή βοήθειας είναι η δική σου δουλεία με τους τύπους στο excel σου.

Πιστεύω όμως ότι οι τιμές για ένα ακόμα εξάμηνο θα είναι ούτως ή άλλως υψηλές, ( διαφορετικά δεν θα υπήρχε επιδότηση τιμών κλπ). Άρα αξίζει να μεταβώ στο myHomeOnline έως τις 31/1, πληρώνοντας 50€ ποινή αποχώρησης στην Protergia.

Περιμένω την γνώμη σου

ΑΝΑΛΥΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΔΕΗ 3ου 4ΜΗΝΟΥ 2021.xlsx

Επεξ/σία από rafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, rafm said:

Η διαφορά είναι συντριπτικά υπέρ της ΔΕΗ. -273€!!

λογικό

4 minutes ago, rafm said:

Έχω βάλει ανορθόδοξα βέβαια (αφού μιλάς για ετήσιες καταναλώσεις) στο δικό σου excel τις καταναλώσεις του 4μήνου αναφοράς.

στην καρτέλα με τα σταθερά θέλει τετράμηνες

στην καρτέλα με τα κυμαινόμενα θέλει ετήσιες , συν να μαντέψεις ΤΕΑ συν τις επιδοτήσεις

δηλαδή στα κυμαινόμενα θέλει καλές γνώσεις (&πολύ τύχη)  και φυσικά μπορεί να μην έχει καμία σχέση μιας και πχ μπορεί να πέσει η ετήσια χοντρική ή να κόψουν επιδοτήσεις . Μόνο με χρονομηχανή βγαίνει αποτέλεσμα

είδα το excel σου , βάζεις τιμή κιλοβατώρας μαζί με ρυθμιζόμενες το οποίο είναι τελείως λάθος για σύγκριση  μιας και οι ρυθμιζόμενες εκτός του οτι είναι κοινές για όλους αυξομειώνονται απο τις ΥΚΩ με τις κλίμακες κατανάλωσης

για το mvp 50% , ότι έγινε έγινε ,εκτός της χοντρικής που αλλάζει , αλλάζουν οι επιδοτήσεις

για τον παρών μήνα είναι ότι γράφω καθημερινά

~0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα


έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Για το επαγγελματικό , μάλλον πρόλαβες την εξάμηνη απαλλαγή ρήτρας που έδινε η elpdison , κάτσε όπως είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, xarispgs said:

Καλημέρα. Δύο λογαριασμούς νωρίτερα υπήρχε η ενημέρωση που φαίνεται παρακάτω. Οπότε απο τη μεριά τους φαντάζομαι αυτοί είναι καλυμμένοι, σωστά?

Ναι.

Δε με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ποτέ.

Νομικά είναι καλυμμένοι για την ειδοποίηση στον λογαριασμό.

Αφού λοιπόν καταργείται η υπηρεσία nrg fixed, στον τελευταίο λογαριασμό δικαιολογείται να μου χρεώνει και nrg fixed και χρέωση αναπροσαρμογής? (υποθέτω είναι χρέωση για το Δεκέμβριο του 2021 και απο τον επόμενο μήνα δε θα υπάρχει καθόλου χρέωση fixed)?

Ναι. (...λογικά)

Και ας υποθέσουμε οτι φεύγω απο την nrg. Με τα σημερινά δεδομένα θα λέγατε οτι το πιο συμφέρον πρόγραμμα είναι της ΔΕΗ το enter που αναφέρετε παραπάνω?  Τώρα θα μπω να τα κοιτάξω κιόλας απλά θα ήθελα κ τη γνώμη σας.

...το πιο συμφέρον, χωρίς να σημαίνει σωτηρία. Η ουσία είναι ότι το ρεύμα ακρίβυνε από το καλοκαίρι, που σημαίνει πρωτ' απ' όλα όσο περισσότερο περιορισμό στις καταναλώσεις μπορείς, και είσοδο σε πρόγραμμα σταθερής τιμολόγησης (και δη της ΔΕΗ που και λίγο πιο οικονομικό είναι, και δείχνει η ΔΕΗ να μην κάνει - για την ώρα έστω - πράγματα όπως οι άλλοι, να αλλάζει τιμές ή και προγράμματα στον κόσμο κατά βούληση και με την μία) για να προφυλαχτείς από τα - πιθανά - χειρότερα σε βάθος χρόνου (πχ όσοι παρέμειναν σε ρητροπρόγραμμα, βασιζόμενοι στις κυβερνητικές επιδοτήσεις και δεν είναι δηλωμένο το σπίτι που μένουν ως η κύριά τους κατοικία, τον έχουν πιει με την νέα χρονιά, αφού τις χάνουν).

Ταυτόχρονα όποιος δεν είχε νυχτερινό πρέπει οπωσδήποτε να βάλει για να γλυτώσει λεφτά κι από 'κει (όχι μόνο απ' το νυχτερινό αλλά κι από τις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις κι αν έχει και ΚΟΤ, βοηθάει στα όριά του). Σε άλλους παρόχους ή νυχτερινό δεν δέχονται, είτε ΚΟΤ, είτε,,,τίποτα, άρα ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ που τα δέχεται όλα, αποδίδει σωστά τις επιδοτήσεις (άλλοι από λάθος έως και,,,καθόλου) και γενικά σταθερό της ΔΕΗ, για όσους έχουν μεγάλες καταναλώσεις πχ πάνω από 1.000kWh τον μήνα, είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Και χαμηλό πάγιο (άλλοι έχουν και κλιμακούμενα ανάλογα την κατανάλωση, και φτάνει μέχρι και τα 35-40 ΤΟΝ ΜΗΝΑ, σε σταθερά) και πολύ μικρή ποινή πρόωρης αποχώρησης (στο 6μηνο, που είναι το πιθανότερο να θελήσει να φύγει κάποιος, είναι απλώς ένα 20άρι. Ενώ σε άλλους, από 120 έως και κοντά 200,,,,ακόμα και κοντά στην λήξη ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΜΗΝΗΣ, παρακαλώ, σύμβασης. Απροπό, στην ΔΕΗ είναι 12μηνη. Γενικά "ΔΕΗ ΟΛΕ!" είναι η φάση...Απ' όλες τις μπάντες).

Υπ' όψιν πως τα της ΔΕΗ ισχύουν μέχρι 31/1 (αν δεν κάνει καμμιά αιφνιδιαστική και τ' αλλάξει και νωρίτερα), εννοώ για όσους υπογράψουν έως τότε. Από 1/2 ποιος ξέρει αν θ' αλλάξουν κάτι (ή τιμές, είτε δέσμευση, είτε ποινή αποχώρησης, ή και....όλα μαζί). Σε καταλαβαίνω λοιπόν που θες να "νιώσεις" τί θες να κάνεις (λογικό, θεμιτό και ΣΩΣΤΟ), αλλά να έχεις υπ' όψιν για το deadline της ΔΕΗ και να μην το παρακαθυστερήσεις. Κι επειδή τον περασμένο μήνα (αρχές Δεκέμβρη που είχε πρωταλάξει τις τιμές της η ΔΕΗ που τότε ήταν οι ΜΙΣΕΣ απ' ό,τι από 3/12 και μετά, και όποιος πρόλαβε ΤΟΤΕ να μπει στα σταθερά της, κυριολεκτικά σώθηκε) είχε σημειωθεί ένας κακός χαμός και καθυστερούσαν οι ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ των προγραμμάτων της, με αποτέλεσμα κάποιος που πήγε να μπει σε σταθερό της, πχ 20-25 Νοέμβρη, και ήταν από άλλο πάροχο και δη το έκανε μέσω "econtract", να ενεργοποιήθηκε μέσα Δεκέμβρη ή και ακόμη αργότερα, και μετά να προσπαθεί μέσω φόρμας παραπόνου ή και καταγγελίας στην ΡΑΕ, να διεκδικήσει το αυτονόητου του ότι είχε υπογράψει πριν το deadline καιόφειλαν να του αναγνωρίσουν ότι είχε προλάβει τις παλιές τιμές/όρους. Κι ένα παραπάνω για το "MyHome Online", που είναι πιο "μπελάς" για να ενεργοποιηθεί (αν δεν κάνεις σωστές κινήσεις θα βρεθείς στο Γ1 ρητροπρόγραμμα της ΔΕΗ, που ας πούμε δεν έχει διαφορά από της NRG). Γι' αυτό, καλύτερα "άμεσα" σε κάτασημα ΔΕΗ (έχει εφαρμογή για ραντεβού το σάιτ τους - υπάρχουν κατά περιοχή ΚΑΙ απογευματινά, χρειάζεσαι ράπιντ ή εμβόλιο), από όπου γίνονται πιο γρήγορα τα πράγματα, για να υπογράψεις για "MyHome Enter" (το "Οnline" είναι μόνο για,,,,ονλάιν ενεργοποιήσεις) και να είσαι πιο σίγουρος ότι μετά δεν θα έχεις "μπελάδες" και θα ενεργοποιηθείς πριν το τέλος του μήνα...

Βάλε τα κάτω, σιγουρέψου τί θες να κάνεις και πράξε αναλόγως. Αν πάντως πας σε σταθερό ΔΕΗ κι αν τυχόν αλλάξουν τα πράγματα (τιμές χονδρικής, άρα θα πρέπει να παρακολουθείς τις εξελίξεις, τουλάχιστον μέσα από εδώ) σε κάποιους μήνες από τώρα, και δείχνουν να ΜΕΝΟΥΝ και ισορροπημένα, ξαναγυρνάς σε ρητροπρόγραμμα με μικρή ποινή αποχώρησης (αλλά μετά από το περσινό καζίκι, αναρωτιέμαι ΠΟΙΟΣ που έχει μεγάλες καταναλώσεις, θ' αφήσει ένα σταθερό πρόγραμμα, για ψύλλου πήδημα.....Θα πρέπει να μείνουν σταθερά χαμηλά για μήνες οι τιμές, για να πει να το κάνει...Κι αν ακόμη το κάνει, να ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ έστω να πάει κάπου όπου ΔΕΝ θα έχει ποινή αποχώρησης από ρητροπρόγραμμα....πχ ΔΕΗ και πάλι...). Γενικά δεν το βλέπω να "σταθεροποιούνται" τα πράγματα, πριν βγει ΚΑΙ ο χειμώνας,,,,,,,,,,,,του '23, εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, washcloud said:

...το πιο συμφέρον, χωρίς να σημαίνει σωτηρία. Η ουσία είναι ότι το ρεύμα ακρίβυνε από το καλοκαίρι, που σημαίνει πρωτ' απ' όλα όσο περισσότερο περιορισμό στις καταναλώσεις μπορείς, και είσοδο σε πρόγραμμα σταθερής τιμολόγησης (και δη της ΔΕΗ που και λίγο πιο οικονομικό είναι, και δείχνει η ΔΕΗ να μην κάνει - για την ώρα έστω - πράγματα όπως οι άλλοι, να αλλάζει τιμές ή και προγράμματα στον κόσμο κατά βούληση και με την μία) για να προφυλαχτείς από τα - πιθανά - χειρότερα σε βάθος χρόνου (πχ όσοι παρέμειναν σε ρητροπρόγραμμα, βασιζόμενοι στις κυβερνητικές επιδοτήσεις και δεν είναι δηλωμένο το σπίτι που μένουν ως η κύριά τους κατοικία, τον έχουν πιει με την νέα χρονιά, αφού τις χάνουν).

Ταυτόχρονα όποιος δεν είχε νυχτερινό πρέπει οπωσδήποτε να βάλει για να γλυτώσει λεφτά κι από 'κει (όχι μόνο απ' το νυχτερινό αλλά κι από τις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις κι αν έχει και ΚΟΤ, βοηθάει στα όριά του). Σε άλλους παρόχους ή νυχτερινό δεν δέχονται, είτε ΚΟΤ, είτε,,,τίποτα, άρα ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ που τα δέχεται όλα, αποδίδει σωστά τις επιδοτήσεις (άλλοι από λάθος έως και,,,καθόλου) και γενικά σταθερό της ΔΕΗ, για όσους έχουν μεγάλες καταναλώσεις πχ πάνω από 1.000kWh τον μήνα, είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Και χαμηλό πάγιο (άλλοι έχουν και κλιμακούμενα ανάλογα την κατανάλωση, και φτάνει μέχρι και τα 35-40 ΤΟΝ ΜΗΝΑ, σε σταθερά) και πολύ μικρή ποινή πρόωρης αποχώρησης (στο 6μηνο, που είναι το πιθανότερο να θελήσει να φύγει κάποιος, είναι απλώς ένα 20άρι. Ενώ σε άλλους, από 120 έως και κοντά 200,,,,ακόμα και κοντά στην λήξη ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΜΗΝΗΣ, παρακαλώ, σύμβασης. Απροπό, στην ΔΕΗ είναι 12μηνη. Γενικά "ΔΕΗ ΟΛΕ!" είναι η φάση...Απ' όλες τις μπάντες).

Υπ' όψιν πως τα της ΔΕΗ ισχύουν μέχρι 31/1 (αν δεν κάνει καμμιά αιφνιδιαστική και τ' αλλάξει και νωρίτερα), εννοώ για όσους υπογράψουν έως τότε. Από 1/2 ποιος ξέρει αν θ' αλλάξουν κάτι (ή τιμές, είτε δέσμευση, είτε ποινή αποχώρησης, ή και....όλα μαζί). Σε καταλαβαίνω λοιπόν που θες να "νιώσεις" τί θες να κάνεις (λογικό, θεμιτό και ΣΩΣΤΟ), αλλά να έχεις υπ' όψιν για το deadline της ΔΕΗ και να μην το παρακαθυστερήσεις. Κι επειδή τον περασμένο μήνα (αρχές Δεκέμβρη που είχε πρωταλάξει τις τιμές της η ΔΕΗ που τότε ήταν οι ΜΙΣΕΣ απ' ό,τι από 3/12 και μετά, και όποιος πρόλαβε ΤΟΤΕ να μπει στα σταθερά της, κυριολεκτικά σώθηκε) είχε σημειωθεί ένας κακός χαμός και καθυστερούσαν οι ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ των προγραμμάτων της, με αποτέλεσμα κάποιος που πήγε να μπει σε σταθερό της, πχ 20-25 Νοέμβρη, και ήταν από άλλο πάροχο και δη το έκανε μέσω "econtract", να ενεργοποιήθηκε μέσα Δεκέμβρη ή και ακόμη αργότερα, και μετά να προσπαθεί μέσω φόρμας παραπόνου ή και καταγγελίας στην ΡΑΕ, να διεκδικήσει το αυτονόητου του ότι είχε υπογράψει πριν το deadline καιόφειλαν να του αναγνωρίσουν ότι είχε προλάβει τις παλιές τιμές/όρους. Κι ένα παραπάνω για το "MyHome Online", που είναι πιο "μπελάς" για να ενεργοποιηθεί (αν δεν κάνεις σωστές κινήσεις θα βρεθείς στο Γ1 ρητροπρόγραμμα της ΔΕΗ, που ας πούμε δεν έχει διαφορά από της NRG). Γι' αυτό, καλύτερα "άμεσα" σε κάτασημα ΔΕΗ (έχει εφαρμογή για ραντεβού το σάιτ τους - υπάρχουν κατά περιοχή ΚΑΙ απογευματινά, χρειάζεσαι ράπιντ ή εμβόλιο), από όπου γίνονται πιο γρήγορα τα πράγματα, για να υπογράψεις για "MyHome Enter" (το "Οnline" είναι μόνο για,,,,ονλάιν ενεργοποιήσεις) και να είσαι πιο σίγουρος ότι μετά δεν θα έχεις "μπελάδες" και θα ενεργοποιηθείς πριν το τέλος του μήνα...

Βάλε τα κάτω, σιγουρέψου τί θες να κάνεις και πράξε αναλόγως. Αν πάντως πας σε σταθερό ΔΕΗ κι αν τυχόν αλλάξουν τα πράγματα (τιμές χονδρικής, άρα θα πρέπει να παρακολουθείς τις εξελίξεις, τουλάχιστον μέσα από εδώ) σε κάποιους μήνες από τώρα, και δείχνουν να ΜΕΝΟΥΝ και ισορροπημένα, ξαναγυρνάς σε ρητροπρόγραμμα με μικρή ποινή αποχώρησης (αλλά μετά από το περσινό καζίκι, αναρωτιέμαι ΠΟΙΟΣ που έχει μεγάλες καταναλώσεις, θ' αφήσει ένα σταθερό πρόγραμμα, για ψύλλου πήδημα.....Θα πρέπει να μείνουν σταθερά χαμηλά για μήνες οι τιμές, για να πει να το κάνει...Κι αν ακόμη το κάνει, να ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ έστω να πάει κάπου όπου ΔΕΝ θα έχει ποινή αποχώρησης από ρητροπρόγραμμα....πχ ΔΕΗ και πάλι...). Γενικά δεν το βλέπω να "σταθεροποιούνται" τα πράγματα, πριν βγει ΚΑΙ ο χειμώνας,,,,,,,,,,,,του '23, εγώ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση που μου έδωσες!! Αρχικά πρέπει να μάθω πόσο είναι το penalty που θα μου ζητήσει η nrg για τη διακοπή συμβολαίου κ μετά να κινηθώ ανάλογα για την αλλαγή παρόχου. Δοκίμασα στο excel να βρω τι διαφορές θα έχω με άλλα προγράμματα και με το myhome enter αλλά μάλλον κάποιες τιμές δεν έβαζα σωστά. Μικρές ετήσιες διαφορές αλλά μάλλον εκεί δεν υπολογίζεται η χρέωση αναπροσαρμογής.(?) Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια κ τις πληροφορίες καθώς κ τον korakio που είχε απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέβαλλα επιτυχώς αίτηση μεταφοράς της οικιακής τριφασικής παροχής στην ΔΕΗ στο site της και στο πρόγραμμα myHomeOnline.

Ακολούθησα τα βήματα και τα συμπλήρωσα  σωστά.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ενεργοποιηθώ σωστά και έγκαιρα όπως πιστεύω και θέλω.

Ευχαριστώ για την αμέριστη βοήθεια και προθυμία !

Να είστε όλοι καλά και αυξημένες ευχαριστίες προς τον korakios.

Θα ενημερώσω για την έκβαση.

 

ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xarispgs είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση που μου έδωσες!! Αρχικά πρέπει να μάθω πόσο είναι το penalty που θα μου ζητήσει η nrg για τη διακοπή συμβολαίου κ μετά να κινηθώ ανάλογα για την αλλαγή παρόχου. Δοκίμασα στο excel να βρω τι διαφορές θα έχω με άλλα προγράμματα και με το myhome enter αλλά μάλλον κάποιες τιμές δεν έβαζα σωστά. Μικρές ετήσιες διαφορές αλλά μάλλον εκεί δεν υπολογίζεται η χρέωση αναπροσαρμογής.(?) Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια κ τις πληροφορίες καθώς κ τον korakio που είχε απαντήσει.

Δεν ξέρω πώς το χρησιμοποίησες το εξελάκι του κοράκιου, αλλά δεν μπορείς ακριβώς να συγκρίνεις το Enter της ΔΕΗ με αυτό στο οποίο θα σε έχει από εδώ και πέρα η NRG (για το οποίο καν δεν έχουμε τιμές αρχικής κιλοβατώρας/πάγιο/τρόπο υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής που θα κάνει η NRG - εκτός κι εννοούν ότι σε περνάνε πλέον στο "SMART 46%"...;). Kαι γενικότερα δεν έχει νόημα μια τέτοια σύγκριση, καθώς πχ δεν ξέρουμε πώς θα πάει με τις κρατικές επιδοήσεις από Φλεβάρη (αν πχ τα υπολογίσεις με δεδομένο ότι θα συνεχίσουν, και τελικά κουτσουρευτούν περαιτέρω/κοπούν, δεν βγαίνει σωστό συμπέρασμα...). Είναι εν τω μεταξύ η παροχή στο όνομά σου, και το σπίτι δηλωμένο στο Τaxis ως η 1η σου κατοικία; Γιατί αν όχι, από εδώ και πέρα δεν θα παίρνεις καθόλου επιδότηση...

Το εξέλ έχει δύο φύλλα : στο 1ο συγκρίνονται μεταξύ τους ΣΤΑΘΕΡΑ προγράμματα (όπου φυσικά δεν υπαρχει η έννοια της ρήτρας αναπροσαρμογής), με βάση μία κατανάλωση 1.250kWh/4μηνο. Αν θες να συγκρίνεις με κάποιο σταθερό που ΔΕΝ υπάρχει ήδη στο εξέλ, θα βάλεις τιμές στα χρωματισμένα πεδία (που αντιστοιχούν στο "πρόγραμμά σας"), αφήνοντας τις κιλοβατώρες ως έχουν. Αν πάλι θες να δεις πόσα πραγματικά θα πληρώσεις με βάση δικές σου πραγματικές κιλοβατώρες, κάνεις αλλαγές στα αντίστοιχα κελιά. Δεν μπορείς δηλαδή να βάλεις στο ίδιο φύλλο, τις καταναλώσεις για το ρητροπρόγραμμα που σε έχει πλέον η NRG. Αυτό που ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις, είναι να βάλεις ΕΤΗΣΙΑ κατανάλωση, στο δεύτερο φύλλο, και να δεις πόσο θα σου βγαίνει εκεί η "τελική τιμή" για την "προμήθεια ρεύματος" ΜΟΝΟ - δεν υπολογίζεις και τίς "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις"),,,,αλλά θα πρέπει να κάνεις αλλαγές ΚΑΙ στον τύπο υπολογισμού ρήτρας αναπροσαρμογής,,,,και αυτό είναι μπελάς. Κράτα ότι στο ρητροπρόγραμμα της NRG, θα έχεις ΠΕΡΙΠΟΥ μια διαφορά γύρω στα 175€ τον χρόνο, σε σχέση με το Enter της ΔΕΗ, όπως φαίνεται από τις τιμές με τις deafult 1.250 κιλοβατώρες/4μηνο (τόσες είναι και στα 2 φύλλα) που έχει βάλει ο Κοράκιος, και που άλλωστε είναι περιπου όσες δείχνεις να καις κι εσύ....

Όπως έχουν τα πράγματα, σημασία δεν έχει ο ακριβής υπολογισμός μικροδιαφορών, αλλά η γενική εικόνα. Δηλαδή δεν θα πας ΔΕΗ, "επειδή εκεί θα κερδίσεις συνολικά 50€ το χρόνο" (τυχαίο νούμερο, εσύ μα΄λλον περισσότερα θα κερδίσεις, σαν τελικό αποτέλεσμα), αλλά θα πας επειδή είναι σε σταθερό πρόγραμμα, το πιο φθηνό σταθερό για την ακρίβεια (το βλέπεις κι απ' τις "τελικές τιμές/έτος" στο εξέλ, χωρίς ν' αλλάξεις κάτι εσύ), η πιο "εντάξει" (μέχρι στιγμής) εταιρία/πάροχος, το πιο χαμηλό πάγιο χωρίς αλχημείες τύπου "τόσο το πάγιο, αλλά έχουμε και,,,συνδρομή ή χρέωση φιξντ και αν ξεπεράσετε τις τάδε κιλοβατώρες το μήνα ανεβαίνει κι όλας" κτλ, την πιο χαμηλή ποινή αποχώρησης και συνολική δέσμευση μόνο 12 μήνες. Θα πας επίσης γιατί δεν ξέρεις τί τελικά θα παιχτεί με τις επιδοτήσεις από Φλεβάρη.

Η δε NRG δεν ξέρουμε καν για πόσο χρόνο σε δεσμεύει πλέον : είναι για άλλους 12; Για άλλους 24; Και με τί συντελεστή υπολογισμού; Πάγιο επί υπολειπόμενους μήνες; Πόσοι είναι αυτοί; Και πόσο το ρημάδι το πάγιο; Καθότι ο τελευταίος λογαριασμός σου αναφέρει τις τιμές του "fixed" που σου καταργήσανε.......Ίσως τελικά δεν είναι τόσο μεγάλη η ποινή. Αν πχ είναι τα πάγια, και το παγιο στο "46%" είναι 2-2.5€ και αν θέλουν να το αποπληρώσεις για 24 μήνες, τότε μιλάμε για σχετικά λίγα. Αλλά ΕΙΝΑΙ έτσι....; Τους τα ρωτάς όλα αυτά ("σε τί πρόγραμμα με έχετε βάλει, πώς λέγεται, πόσους μήνες με έχετε δεσμεύσει, πόσο είναι ΟΛΑ τα πάγια που χρεώνετε εκεί, και πόσους μήνες έχω ακόμα και πόσο σκατά τεσπα θέλετε, πείτε μου αφού το υπολογίσετε οι ίδιοι το στεγνό ποσό αν δω τί θα κάνω" κτλ). Όσα όμως και να 'ναι, θα πας κάπου που θα έχεις μεγαλύτερη "ασφάλεια", καθαρότητα, "σιγουριά",,,,,,αν δεν κάνουν κι αυτοί στο 6μηνο καμμιά καγουριά (μέχρι στιγμή πάντως, τους "παλιούς" ΔΕΝ τους έχουν πειράξει...Και θα μπορούσαν, από τον Αύγουστο κι όλας. Ή ΕΣΤΩ από 1/1/22).

1 ώρα πριν, rafm είπε

Υπέβαλλα επιτυχώς αίτηση μεταφοράς της οικιακής τριφασικής παροχής στην ΔΕΗ στο site της και στο πρόγραμμα myHomeOnline.

Ακολούθησα τα βήματα και τα συμπλήρωσα  σωστά.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ενεργοποιηθώ σωστά και έγκαιρα όπως πιστεύω και θέλω.

Ευχαριστώ για την αμέριστη βοήθεια και προθυμία !

Να είστε όλοι καλά και αυξημένες ευχαριστίες προς τον korakios.

...έχε τον νου σου πως όταν εμφανιστεί στο ebill η συγκεκριμένη παροχή θα πρέπει ο ίδιος να ενεργοποιήσεις τα "προαπαιτούμενα" του Home Online και από εκεί (κάρτα, αυτόματη εξόφληση, μηνιαίο ηλεκτρονικό λογαριασμό), γιατί αλλιώς θα βρεθείς στο Γ1...Μη βασιστεις ότι το αιτήθηκες και δήλωσες ότι τα θέλεις. Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που την πάτησαν ακριβώς έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, washcloud είπε

..έχε τον νου σου πως όταν εμφανιστεί στο ebill η συγκεκριμένη παροχή θα πρέπει ο ίδιος να ενεργοποιήσεις τα "προαπαιτούμενα" του Home Online και από εκεί (κάρτα, αυτόματη εξόφληση, μηνιαίο ηλεκτρονικό λογαριασμό), γιατί αλλιώς θα βρεθείς στο Γ1...Μη βασιστεις ότι το αιτήθηκες και δήλωσες ότι τα θέλεις. Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που την πάτησαν ακριβώς έτσι.

Στην διαδικασία υποβολής αίτησης, αφενός μου ζητήθηκε και έκανα είσοδο με τα στοιχεία μου του e-bill (έχω ήδη κωδικούς αφού διατηρώ και άλλους λογαριασμούς στην ΔΕΗ).

Ζητήθηκε να καταχωρήσω την πιστωτική μου κάρτα για την αυτόματη εξόφληση και το έκανα.

Πεδίο για μηνιαίο λογαριασμό νομίζω δεν συνάντησα αλλά γράφηκε ότι το e-contract διέπεται από τους όρους του myHomeOnline που ήταν απαραίτητο να κλικαριστεί.

Άνοιξα τους όρους κι εκεί δηλώνεται η μηνιαία καταβολή συν τις ποινές αποχώρησης κλπ.

Θα έχω τον νου μου γι αυτό που λες, αλλά μήπως γνωρίζεις περίπου πότε εμφανίζεται ο νέος λογαριασμός στο e-bill ;

Επίσης μήπως γνωρίζεις ή κάποιο άλλο  μέλος τα παρακάτω μην κάνω κάποιο σοβαρό λάθος;

Δεν θα υπάρχει e-mail -αλληλογραφία για την πορεία του αιτήματος;

Η Protergia δεν θα "ενδιαφερθεί" για να με κρατήσει ;

Εντέλει εάν πάει κάτι στραβά δεν θα μπορώ να υπαναχωρήσω στις 14 ημέρες;

Νεότερη ενημέρωση: Επικοινώνησα με την ΔΕΗ και μου επιβεβαίωσε πως έχω και δικαίωμα υπαναχώρησης 15 ημερών αλλά και ότι θα με καλέσουν εντός 2 ημερών για επιβεβαίωση και ολοκλήρωση του αιτήματός μου. Χωρίς αυτήν την επικοινωνία δεν προχωρά η μεταφορά παροχής

 

Επεξ/σία από rafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Επισυνάπτω τον τελευταίο λογαριασμό της Volton και αν κάποιος βλέπει κάτι περίεργο στις χρεώσεις ας με ενημερώσει σας παρακαλώ. Είναι ο τέταρτος έναντι λογαριασμός που λαμβάνω και η κατά προσέγγιση κατανάλωση είναι κοντά στις 1000 Kwh. Κι ενώ έχουν προηγηθεί άλλοι τρεις έναντι όπως προανέφερα με τις εξής μετρήσεις,

  1. 519 kwh  20/8 με 20/9
  2. 652 Kwh  20/9 με 20/10
  3. 758 kwh  20/10 με 20/11

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Volton λογαρ..pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...