Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, rafm είπε

Το αρχείο με το excel νομίζω πως στις τιμές δεν ανταποκρίνεται στις τρέχουσες ως προς την ΔΕΗ

τι εννοείς , ακριβώς ?

37 λεπτά πριν, thoumas είπε

Τα φώτα σου φίλε στο εξής:

Επειδή όπως προείπα έως τον Ιούνιο είμαστε κλειστά και η κατανάλωση είναι μηδενική τι προτείνεις  ;;

Να φύγω τώρα και να πάω στο ΔΕΗ my home on line ή μπαίνω σε ένα προγραμμα της ΕΛΙΝ με ρήτρα και μηδενικά πάγια χωρίς δέσμευση και  επί της ουσίας απλά να κερδίσω  χρόνο 5 μηνών (όλο αυτό το διάστημα που έχουμε μηδενική κατανάλωση) και πριν τον Ιούνιο επανεξετάζω τι συμφέρει ;


Επιπρόσθετα σε περίπτωση που κάνω κίνηση τώρα , έχεις  να προτείνεις  κάτι για Γ21 επαγγελματικό προγραμμα .

προφανώς πας σε ρητροπρόγραμμα χωρίς δέσμευση και χωρίς πάγιο κατα προτίμηση

Ιούνη ξαναβλέπεις

Για επαγγελματικό υπάρχουν σταθερά ακριβά που συμφέρυν σε μεγάλες καταναλώσεις

φυσικά πρέπει να κάνεις πρόβλεψη ΤΕΑ (χοντρική) και επιδοτήσεις κράτους για σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, korakios είπε

τι εννοείς , ακριβώς ?

 

Στο πρόγραμμα ΔΕΗ myHomeOnline & myHomeEnter που βλέπουμε στο site της οι τιμές είναι 0,17 & 0,13 με πάγιο 1€ μηνιαίως για το πρώτο και 0,18 & 0,13 με πάγιο3€ μηνιαίως. Συν extra 5% για τους συνεπείς πελάτες.

Στο excel υπολογισμού οι τιμές είναι κατά 50% περίπου χαμηλότερες.

Μήπως κάνω λάθος ;

Τότε χρειάζομαι την βοήθειά σου

ΔΕΗ my home on line.pdf ΔΕΗ my home enter.pdf

Επεξ/σία από rafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rafm είπε

Στο πρόγραμμα ΔΕΗ myHomeOnline & myHomeEnter που βλέπουμε στο site της οι τιμές είναι 0,17 & 0,13 με πάγιο 1€ μηνιαίως για το πρώτο και 0,18 & 0,13 με πάγιο3€ μηνιαίως. Συν extra 5% για τους συνεπείς πελάτες.

αυτές έχω και στο excel

5 λεπτά πριν, rafm είπε

Στο excel υπολογισμού οι τιμές είναι κατά 50% περίπου χαμηλότερες.

κάνε χειροκίνητα για επαλήθευση και αν δεις διαφορά πες μου

ελπίζω να μην μπερδεύεσαι με άσχετα πράγματα όπως ρυθμιζόμενες ,τέλη κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. 'Εχω μια απορία αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πριν "τα βάλω" με την nrg.

Τον περασμένο Ιούνιο και αφού είχα ψάξει διάφορα προγράμματα για να αλλάξω πάροχο κατέληξα στο nrg save 40% + υπηρεσία nrg fixed.(πρόγραμμα το οποίο δεν ήταν εμπορικά διαθέσιμο κ δινόταν μόνο απο τηλεφωνικές προσφορές κτλ)

Μέχρι τώρα οι λογαριασμοί μου φαίνονταν ok μέχρι τον τελευταίο που αφορά περίοδο απο 9/12/21 ως 7/1/22. (Να πω οτι κάθε μήνα στέλνω μετρήσεις kw στην nrg ώστε να λαμβάνω εκκαθαριστικούς λογαριασμούς.) 

Στον τελευταίο λογαριασμό λοιπόν βλέπω μια χρέωση που δεν υπήρχε στους προηγούμενους : Χρέωση αναπροσαρμογής ≈15€.

Είχα την εντύπωση οτι με το παραπάνω συμβόλαιο δε θα είχα τέτοιες χρεώσεις αναπροσαρμογής κτλ. Κάνω λάθος? Αν όχι πως θα μου προτείνατε να προχωρήσω με την εταιρεία? 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, icenex είπε

Μπορω να πω οτι το σπιτι ζεσταινε σχετικα γρηγορα αλλα εχουν περασει και ποσα χρονια απο τοτε και συνηθως εβγαζε 7-10 μερες η φιαλη αναλογως χρησης.Βεβαια δεν θυμαμαι με σιγουρια πανε και 25 χρονια βλεπεις απο τοτε, απλα θυμαμαι που μια φορα στις 15 μερες πηγαιναμε και γεμιζαμε 2 φιαλες.

Επισης περι γεμισματος σε βενζιναδικο τοτε υπηρχαν πρατηρια που σου γεμιζαν τις φιαλες και δεν ητανε παρανομο βεβαια τοτε δεν υπηρχαν αμαξια με αεριο(η απλα δεν ητανε διαδομενο οπως τωρα) αλλα ητανε επι το πληστον για γεμισμα φιαλων, τωρα ειναι παρανομο να γεμιζεις σε πρατηριο και ειδικα αν το αεριο αυτο προοριζεται για αμαξι.Λενε οτι εχει αλλες προδιαγραφες το ενα αεριο απο το αλλο(οτι και να σημαινει αυτο) και μετα αλλαζει ο τροπος γεμισματος στην φιαλη του αμαξιου σε σχεση με του σπιτιου ωστε να ειναι ασφαλεστερο.Φανταζομαι ισχυει και δεν ειναι απλα για να το πουνε ωστε να πουλανε ακριβοτερα και να εισαι αναγκασμενος να παρεις σε υψηλοτερες τιμες.Αν κρινω που στο χωριο μου και γενικα φανταζομαι σε πολλα χωρια πολλοι "πονηροι" αγροτες αντι να βαλουν το πετρελαιο που προοριζεται για οχηματα εβαζαν αυτο απο την δεξαμενη πετρελαιου του σπιτιου τους στα τρακτερ τους και μετα αναρωτιοντουσαν γιατι επαθε ζημια.

Θελω να πιστευω ισχυει οτι λενε και καλυτερα θα ειναι να μην χρειαστει να παρανομησεις και ποσο μαλλον να παιξεις με την ασφαλεια σου για να γλυτωσεις λεφτα, τι να τα κανεις τα λεφτα αν εξαιτιας τους βρεθεις στο χωμα.

Η τέρμα γεμάτη "10κιλη" φιάλη παίρνει ~10.5 κιλά (κι άλλο τόσο ζυγίζει άδεια). Λέω για κιλά και όχι λίτρα, επειδή τις ζυγίζω. Τις γεμίζω σε βενζινάδικο Silk Oil (17€ - προφανώς έχει να κάνει και με τις τιμές μεταξύ βενζινάδικων ανά περιοχές της χώρας) και φυσικά δεν είμαι ο μόνος : χαμός γίνεται και δεν έχω ακούσει για κανένα πρόβλημα (είτε ελέγχου είτε ζημιάς).

Σε σόμπα "Εurolamp" (Leroy, 45€ προ 3ετίας)  με τρεις εστίες, γύρω στο 15ώρο καύση/ημέρα, στην μία εστία (υποφερτό κρύο) βγάζει μαξ 14 μέρες. Φιάλη προγεμισμένη από "μεγάλο" μαγαζί "χρωμάτων/σιδηρικών", στην μία εστία, 18€ (η φθηνότερη στην περιοχή), ίδιες συνθήκες/ώρες, βγάζει το πολύ βδομάδα. Και φυσικά αυτόν τον καιρό, σε μίνι-μάρκετ και άλλα σχετικά μαγαζιά, ο μέσος όρος (περιοχής) 21€ στο νερό (όρεξη να έχεις, βρίσκεις κι ακριβότερα).

Σε δύο εστίες (αρκετό κρύο) δεν την καίω ούτε τόσο συχνά ούτε τόσες ώρες συνεχόμενα καθώς παράλληλα (όταν τσιμπάει το κρύο) ανάβω για λίγες ώρες πρωι/βράδυ ΚΑΙ πετρελαιολέβητα (και για την υγρασία αλλά και για να μην έχω το πάνε-έλα για φιάλες συχνότερα, παρ' όλο που διαθέτω 6 για 2 σόμπες, και το κάνω κάθε περίπου 15 μέρες που το συνδυάζω με στάνταρ διαδρομή προς τους γονείς, καθώς είναι στα 17 χιλιόμετρα) αλλά η γεμισμένη σε βενζινάδικο υπολογίζω να βγάζει γύρω στη βδομάδα (η προγεμισμένη γύρω στις 3.5). Λογικά αν την καίει κάποιος (όπως ο φίλος που έλεγε παγώνει στο εξοχικό του παππού) και στις 3 εστίες για τουλάχιστον το 15ωρο, θα του βγάζει η από αυτόν γεμισμένη γύρω στις 4 μέρες, τις μέρες που θα έχει πολύ κρύο (κι όχι όλο τον χειμώνα). Γενικά ζεσταίνει σχετικά γρήγορα η υγραεριόσομπα (στο 10λεπτο έχει σπάσει το κρύο σε όλο το δωμάτιο και στο μισάωρο είσαι ήδη κομπλέ με την θερμοκρασία που θα έχεις όλη τη μέρα), κι ας μην είναι αερόθερμο/κλιματιστικό ή έστω λάμπες χαλαζία/αλογόνου.

Παράνομο πάντα ήταν, αλλά κάποιοι πάντα το κάνανε (και βενζινάδικα και πελάτες) και ναι έχει να κάνει με τον "αθέμιτο ανταγωνισμό" και απαγορεύεται. Όχι, δεν έχει διαφορά το υγραέριο για αμάξια. Μη σου πω ότι είναι και λιγότερο νοθευμένο (οι προγεμισμένες ενίοτε δεν,,,ανάβουν. Ειδικά όταν έχει πολύ υγρασία η ατμόσφαιρα) και πιο ασφαλές. Το γέμισμα είναι ίδια διαδικασία. Το ΜΟΝΟ που μπορείς να πεις ότι "διακινδυνεύεις", είναι ότι όταν πηγαινοφέρνεις τις ίδιες φιάλες για χρόνια, δεν κάνεις κανέναν έλεγχο μήπως κάτι έχει χαλάσει στον μηχανισμό τους (πχ λογικά έχουν κάτι σαν βαλβίδα αντεπιστροφής πάνω), κάτι που την άλλη μεριά ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ αναλαμβάνει η "εταιρία γεμίσματος" των προγεμισμένων και είσαι εξασφαλισμένος....(...ω ναι, καλά......................................). Ε σε αυτή την περίπτωση, τις δίνεις για μια φορά στα ξερωγώ 2 χρόνια και παίρνεις προγεμισμένες. Λίγη προσοχή μόνο στο λάστιχο και στο "ρολόι" (μπορεί σε 3-4-5 χρόνια να χρειαστεί αλλαγή), στις φλάντζες (χάρτινη ή ελαστική), στο βίδωμα και να μην μένει αναμμένη χωρίς επίβλεψη (μην πας σε γάμο ή γήπεδο και την αφήσεις ανοιχτή) κι όλα καλά. ΚΑΙ φθηνά (με γέμισμα σε βενζινάδικο), σε σχέση με πετρέλαιο και κυρίως ρεύμα. Για "μικρούς" χώρους (δωμάτια κι όχι σαλοτραπεζαρίες), ιδανική.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rafm είπε

Δεν υπάρχει οφειλή. Αγοράζοντας ένα ετήσιο συμβόλαιο στην ΔΕΗ με σταθερή τιμή είτε myHomeΟnline (0.17 ημερ & 0,13 νυκτ) είτε myHomeΕnter (0.18 ημερ & 0,13 νυκτ) προεξοφλώ την παραμονή της μεγαβαττώρας σε επίπεδα άνω των 300€ για να με συμφέρει.

Το σκέφτομαι σωστά ή κάπου κάνω λάθος εκτίμηση ;

Παρεμπιπτόντως ήδη από το pick του Δεκεμβρίου στα 325€/MWh, διαπραγματεύεται σήμερα κάπου στα 204€/Mwh.

...τον Δεκέμβριο είχε και μέρα με 415. Το θέμα είναι η μέση τιμή μηνός. Άρα όσο και να διαπραγματεύεται σήμερα, το ζήτημα είναι ότι είμαστε στην μέση του Γενάρη...

Με άλλα λόγια : είτε πας ΤΩΡΑ (πριν τυχόν αλλάξουν τιμές/όροι από 1/2/22) σε σταθερό ΔΕΗ εξασφαλίζοντας για τουλάχιστον 6 μήνες αυτές τις τιμές, είτε παίζεις ζαριά "να βελτιωθούν τα πράγματα" το επόμενο διάστημα (ΚΑΙ να παραμείνουν σταθερώς βελτιωμένα για όλο το έτος). Για την ώρα πάντως, με το κουτσούρεμα της επιδότησης από Γενάρη, μονο "για βελτίωση" δεν βλέπω να πάμε...

Τέλος η ποινή πρόωρης αποχώρησης στην ΔΕΗ είναι το 1ο 3μηνο 60, το 2ο 40, το 3ο 20 και στον 9ο μήνα μηδέν. Δηλαδή "τίποτα" (δοθέντος ότι στο 6μηνο + μέρα είναι 20). Λάβε το ΚΑΙ αυτό υπ' όψη (=αν αλλάξουν τα πράγματα, φεύγεις εύκολα). Και δεν έχουμε ιδέα αν αυτό αλλάξει (αν ανεβάσουν τις τιμές ποινής) μετά τις 1/2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Αν θες μας ανεβάζεις τον τελευταίο σου λογαριασμό (με σβησμένα τα προσωπικά σου στοιχεία).

 

 

 

 

2 ώρες πριν, xarispgs είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. 'Εχω μια απορία αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πριν "τα βάλω" με την nrg.

Τον περασμένο Ιούνιο και αφού είχα ψάξει διάφορα προγράμματα για να αλλάξω πάροχο κατέληξα στο nrg save 40% + υπηρεσία nrg fixed.(πρόγραμμα το οποίο δεν ήταν εμπορικά διαθέσιμο κ δινόταν μόνο απο τηλεφωνικές προσφορές κτλ)

Μέχρι τώρα οι λογαριασμοί μου φαίνονταν ok μέχρι τον τελευταίο που αφορά περίοδο απο 9/12/21 ως 7/1/22. (Να πω οτι κάθε μήνα στέλνω μετρήσεις kw στην nrg ώστε να λαμβάνω εκκαθαριστικούς λογαριασμούς.) 

Στον τελευταίο λογαριασμό λοιπόν βλέπω μια χρέωση που δεν υπήρχε στους προηγούμενους : Χρέωση αναπροσαρμογής ≈15€.

Είχα την εντύπωση οτι με το παραπάνω συμβόλαιο δε θα είχα τέτοιες χρεώσεις αναπροσαρμογής κτλ. Κάνω λάθος? Αν όχι πως θα μου προτείνατε να προχωρήσω με την εταιρεία? 

Ευχαριστώ.

Λογικά σε γυρίσανε σε ρητροπρόγραμμα χωρίς ειδοποίηση (...; )

Αν ναι, δεν θα προχωρήσεις, θα ΑΠΟχωρήσεις. Φεύγεις αζημίως.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

^ Αν θες μας ανεβάζεις τον τελευταίο σου λογαριασμό (με σβησμένα τα προσωπικά σου στοιχεία).

 

 

 

 

Λογικά σε γυρίσανε σε ρητροπρόγραμμα χωρίς ειδοποίηση (...; )

Αν ναι, δεν θα προχωρήσεις, θα ΑΠΟχωρήσεις. Φεύγεις αζημίως.

Παρακάτω είναι ο τελευταίος λογαριασμός

page1.png

page2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους πολλούς και εγώ που έφαγα τα μούτρα μου με τους εναλλακτικούς ληστές με τελευταία την EFA.

Πριν λίγο έκανα αίτηση στην ΔΕΗ για το πρόγραμμα my home online.

Όλα online έγιναν(μπράβο στην ΔΕΗ)

Τελικά η ποιο τίμια και ξεκάθαρη εταιρεία παρέμεινε η ΔΕΗ.Ολα τα άλλα παπαγαλάκια βλέπω να βάζουν λουκέτο.

Πόσες μέρες κάνει η ΔΕΗ να πάρει την παροχή εκείνη ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά γράφω και σας αξίζουν πολλά μπράβο για τις συμβουλές σας, μόνο που σας ανακάλυψα κάπως αργά . Καμένος από τη ΔΕΗ έκανα το  VOLTON ONE πρόγραμμα και η διαφορά που είχα άξιζε. Το συμβόλαιο έληγε τον Οκτώβριο κι όντας ευχαριστημένος όταν με κάλεσαν για ανανέωση την αποδέχτηκα μιας κι αγνοούσα τα τεκταινόμενα γύρω από τις χρεώσεις. Ήδη έχω πάρει 2 λογαριασμούς έναντι με ενδεικτικές τιμές kwh 787 και 1023 με χρέωση 249 και 350 ευρώ αντίστοιχα, με την  ρήτρα ΟΤΣ να είναι 144,11 και 222,27 ευρώ. Ο μέσος όρος κατανάλωσής μου είναι 2300  KWH ανά τετράμηνο. Επειδή  η ρήτρα αναγράφεται ξερά χωρίς να ξέρω πως προκύπτει, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος; Κανονικά δεν πρέπει να αιτιολογούν,όπως στις υπόλοιπες χρεώσεις με πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, davarisx είπε

Ένας από τους πολλούς και εγώ που έφαγα τα μούτρα μου με τους εναλλακτικούς ληστές με τελευταία την EFA.

Πριν λίγο έκανα αίτηση στην ΔΕΗ για το πρόγραμμα my home online.

Όλα online έγιναν(μπράβο στην ΔΕΗ)

Τελικά η ποιο τίμια και ξεκάθαρη εταιρεία παρέμεινε η ΔΕΗ.Ολα τα άλλα παπαγαλάκια βλέπω να βάζουν λουκέτο.

Πόσες μέρες κάνει η ΔΕΗ να πάρει την παροχή εκείνη ξέρει κανείς?

Αν είναι όλα ενταξει αυτά που σου ζήτησαν γίνεται σε 3-5 ημέρες περιπου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, xarispgs είπε

Παρακάτω είναι ο τελευταίος λογαριασμός

που λέει οτι απο 1/12 χρεώνεσαι ρήτρα και έφευγες αζημίως έως 1/1 χωρίς ρήτρα αποχώρησης

αλλά ψάξε αν έχεις την ειδοποίηση σε παλιότερο λογαριασμό

να ξέρεις οτι για αλλαγή γενικών όρων η εταιρία υποχρεούται να σε ειδοποιήσει 60 μέρες πριν

35 λεπτά πριν, nobody64 είπε

Επειδή  η ρήτρα αναγράφεται ξερά χωρίς να ξέρω πως προκύπτει, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος; Κανονικά δεν πρέπει να αιτιολογούν,όπως στις υπόλοιπες χρεώσεις με πράξη.

γράφει στους όρους προς υπολογίζεται , μπορείς και να ζητήσεις ανάλυση , αλλά καλύτερα αμφισβήτηση (λινκ υπογραφής μου)

είσαι κλασσικά μεταξύ πανάκριβου σταθερού και 0,30 κυμαινόμενο με επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, xarispgs said:

Παρακάτω είναι ο τελευταίος λογαριασμός

...βασικά η προτροπή ήταν για τον xagios, αλλά καλά έκανες κι ανέβασες κι εσύ - στο τέλος του λογαριασμού είναι η ενημέρωση που δεν είχες προσέξει. Δώσε βάση σε ό,τι σου είπε ο Korakios (αν δεν σε είχαν ειδοποιήσει για την αλλαγή στον προηγούμενο ή προ-προηγούμενο λογαριασμό, έχεις πάτημα να φύγεις καταγγέλοντάς τους για μη προειδοποίηση, ζητώντας να μη σου χρεωθεί ποινή αποχώρησης).

Κατά τ' άλλα, ό,τι είπαμε : πας ΔΕΗ σταθερό (Home Online υποχρεωτική αυτόματη εξόφληση - Home Enter υποχρεωτική εγγύηση)(...θα πρότεινα το Έντερ, υπογράφοντάς το σε κατάστημα. Αν βάλεις αυτόματη εξόφληση, θα σου επιστραφεί η εγγύηση).

4 hours ago, davarisx said:

Ένας από τους πολλούς και εγώ που έφαγα τα μούτρα μου με τους εναλλακτικούς ληστές με τελευταία την EFA.

Πριν λίγο έκανα αίτηση στην ΔΕΗ για το πρόγραμμα my home online.

Όλα online έγιναν(μπράβο στην ΔΕΗ)

Τελικά η ποιο τίμια και ξεκάθαρη εταιρεία παρέμεινε η ΔΕΗ.Ολα τα άλλα παπαγαλάκια βλέπω να βάζουν λουκέτο.

Πόσες μέρες κάνει η ΔΕΗ να πάρει την παροχή εκείνη ξέρει κανείς?

Mπορεί και μερικές μέρες - μπορεί και βδομάδες. Έχουν παίξει και τα δυο, οπότε μη βιάζεσαι να την εξυμνήσεις.

 

4 hours ago, nobody64 said:

πρώτη φορά γράφω και σας αξίζουν πολλά μπράβο για τις συμβουλές σας, μόνο που σας ανακάλυψα κάπως αργά . Καμένος από τη ΔΕΗ έκανα το  VOLTON ONE πρόγραμμα και η διαφορά που είχα άξιζε. Το συμβόλαιο έληγε τον Οκτώβριο κι όντας ευχαριστημένος όταν με κάλεσαν για ανανέωση την αποδέχτηκα μιας κι αγνοούσα τα τεκταινόμενα γύρω από τις χρεώσεις. Ήδη έχω πάρει 2 λογαριασμούς έναντι με ενδεικτικές τιμές kwh 787 και 1023 με χρέωση 249 και 350 ευρώ αντίστοιχα, με την  ρήτρα ΟΤΣ να είναι 144,11 και 222,27 ευρώ. Ο μέσος όρος κατανάλωσής μου είναι 2300  KWH ανά τετράμηνο. Επειδή  η ρήτρα αναγράφεται ξερά χωρίς να ξέρω πως προκύπτει, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος; Κανονικά δεν πρέπει να αιτιολογούν,όπως στις υπόλοιπες χρεώσεις με πράξη.

Για ανέβασε μία τον τελευταίο.

Σε κάθε περιπτωση, έχεις πολύ κατανάλωση (δεν σου φτάνει καν η επιδότηση) το ρητροπρόγραμμα είναι θάνατος. Πρέπει να πας σε σταθερό. Έχεις βέβαια και ποινή αποχώρησης, κι αν θυμάμαι καλά, είναι κόλαση. Ή τους ζητάς να σε βάλουν στο σταθερό τους για να μην φύγεις (αλλά θα είναι 24μηνη δέσμευση), ή πληρώνεις αποχώρηση και πας σε σταθερό ΔΕΗ (Έντερ καλύτερα, λέω εγώ). edit : η ποινή αποχώρησης είναι 120. Λιγότερα από όσα θα κερδίσεις (για ένα χρόνο) αν πας Έντερ ΔΕΗ (12 μήνες δέσμευση εκεί). Που σημαίνει ότι στην ουσία μειώνεις ΚΑΙ την δέσμευσή σου έτσι. Και αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ, στο Εντερ θα το περάσουν (Βόλτον αν θυμάμαι καλά, στα σταθερά της δεν το δέχεται). Φύγε για  Έντερ άμεσα.

Κάνε αίτηση για νυχτερινό. ΑΜΕΣΑ (πιθανώς θα καθυστερήσουν).

Δες αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ.

Αν τα κάνεις και τα 3 (ΔΕΗ/νυχτερινό/ΚΟΤ), θα είναι το ιδανικό δυνατό.

Αλλιώς δύσκολη η περίπτωσή σου (o χειρότερος καιρός για να μπεις σε ρητροπρόγραμμα ήταν...). Όπως και να 'χει, φρόντισε να μειώσεις καταναλώσεις, οπώσδήποτε μέχρι να βγει ο χειμώνας (ειδικά αν καις ρεύμα για θέρμανση). Αν δεν είναι η κύρια κατοικία σου (και η παροχή στ' όνομα σου), γιου αρ φακντ (χάνεις ΚΑΙ την επιδότηση).....Ή είναι;

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...