Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, NikolaQ είπε

Να σαι καλά άνθρωπε μου ..ναι τελικά το πήρα απόφαση από Δευτέρα θα κάνω έτοιμα στην ΔΕΗ..τώρα μένει να δω μόνο ποιο πρόγραμμα να προτιμήσω..εσύ αν επιτρέπεται ποιο διάλεξες;

Εγω ήμουν από αυτούς που πρόλαβαν τα φτηνά προγράμματα τα οποία ήταν διαθέσιμα μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Πήγα στην ΕΦΑ με τιμή κιλοβατώρας 0.077 που με τα σημερινά δεδομένα φαίνεται απίστευτη. Πάντως μου έχει έρθει ήδη ειδοποίηση ότι η τιμή αυτή σύντομα θα παψει να ισχύει.

Αυτή τη στιγμή όπως θα έχεις καταλάβει αν διαβασες λίγες σελίδες εδώ, η ΔΕΗ είναι η μόνη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, minaspit7 είπε

Καλησπερα, αγανακτισμενος πελάτης volton και μετά από λίγο διάβασμα εδώ, έστειλα σήμερα, ένα mail αμφισβήτησης λογαριασμού κατανάλωσης (το έγραψα στο χέρι, το πήρα φωτογραφια και το έστειλα με mail). Τους ζητάω επεξήγηση της οτσ, ανάλυση, γιατί δεν ενημερώθηκα κλπ κλπ επίσης ζητάω επιστροφή του ποσού και αποχώρηση αζημιως.

Τι κάνω μετά?

Ποτε πάω στη ΔΕΗ? 

Ποιο πρόγραμμα κάνω στη ΔΕΗ? 

ΔΕΗ κάνεις άμεσα αίτηση (Δευτέρα ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ιδανικά), για το MyHome Enter. Δες τα πιο πάνω ποστ μου για να καταλάβεις γιατί λέω κατάστημα και Εντερ (δεν έχει καμμία σχέση το ότι θα πας ΔΕΗ, με την αμφισβήτηση προς Βόλτον).

Υπ' όψιν ότι αν δεν σκοπεύεις να πληρώσεις τον πιο πρόφατο της Βόλτον, διακινδυνεύεις να μείνεις χωρίς ρεύμα, ακόμη κι αν έχεις ως την διαταγή διακοπής ήδη γίνεις πελάτης ΔΕΗ. Το ότι θα είσαι σε διαδικασία αμφισβήτησης, θεωρητικά "παγώνει" την διαδικασία διακοπής, αλλά επειδή μπουρδ,,,Ελλάδα είμαστε, έχε τον νου σου ότι το διακινδυνεύεις (για κανένα 50άρι, δεν θυμάμαι πάροχο, τα οποία ήταν νομίζω για την ποινή αποχώρησης, που ήταν σε αμφισβήτηση, κόψαν το ρεύμα κάποιου μέσα σε 1-2 μέρες, λίγο πριν τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ παρακαλώ...Μπορεί και να σου το ποστάρει κι ο ίδιος, αν τα δει αυτά...) να μείνεις με κεριά. Από την άλλη, αν μπορείς να εξασφαλίσεις μπαλαντέζα από γείτονα, ρίσκαρέ το...

Πάντως θα πάρει καιρό (μήνες) η αμφισβήτηση. Αν ήταν δική μου υπόθεση, θα τους κατέβαλλα το ποσό πλην το ποσό της ρήτρας (να έχω ένα πάτημα ότι δεν είμαι πιστολέρο δηλαδή κι ότι απλά ζητώ το δίκιο μου) και μετά ό,τι έβρεχε ας κατέβαζε. Κι ακόμη καλύτερα, θα πλήρωνα ΚΑΙ τη ρήτρα (για να δείξω ότι όχι μόνο πιστόλι δεν είμαι αλλά καλόπαιδο) και ΘΑ περίμενα μπας και με διακαιώσουν και πάρω κάτι πίσω ("ρεαλιστικά", πιθανότερο είναι το 50% της αναπροσαρμογής ΚΑΙ την αζήμια αποχώρηση, ΜΕΤΑ από παρέμβαση της όποιας αρχής απεθυνθείς, διότι στην αρχή θα "μιλάς" με την Βόλτον, ειδικά αν λέμε αμφισβήτηση μέσω ΡΑΕ). 

6 ώρες πριν, NikolaQ είπε

Οι πίσω σελίδες του λογαριασμού δεν γράφουν κάτι.. από της 4 σελίδες η 2 τελευταίες είναι διαφήμισης.

Ο Τakoulou που σου το πρότεινε, δεν εννοούσε σελίδες του λογαριασμού, αλλά να διαβάσεις "τις πίσω σελίδες" του παρόντος thread.

1 ώρα πριν, TRILOBYTER είπε

μολις ξαναμπηκα στους λογαριασμους, απο οτι βλεπω ειναι 296 η ρητρα τελικα, για 50 μερες. Βαζω και τον προηγουμενο.

Ολόκληρους να ανεβάζετε τους λογαριασμούς. Λείπουν τμήματα που έχουν σημασία = περίοδοι κατανάλωσης, ονομασία προγραμμάτων, τυχόν πιστώσεις επιδότησης, ενδείξεις έναντι/εκκαθαριστικού, καταναλώσεις σε kWh.... Aν ο λόγος που δεν βάζετε ολόκληρους είναι η αποφυγή δημοσίευσης προσωπικών στοιχείων, απλά να τα σβήνετε αλλά να είναι ολόκληροι οι λογαριασμοί.

(προς άπαντες αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, washcloud είπε

Nαι είναι λογικό, καθώς από τον,,,Ιούλιο (σ' έκαψαν οι φίλοι σου : ακριβώς όταν ξεκίνησε η κόλαση πήγες στην Βατ, κρίμα που δεν βρέθηκε ένας φίλος που να είχε καταλάβει τί είχε ξεκινήσει, να σου πει τότε να πήγαινες σε σταθερό της ΔΕΗ, γιατί τότε ήταν μισοτιμής σε σχέση με σήμερα) ανέβηκαν οι τιμές χονδρικής στα χρηματιστήρια ρεύματος, σταδιακά από τα 50€ την μεγαβατώρα, στα 250 που περίπου είναι τώρα. Που πρακτικά σημαίνει ότι οι λογαριασμοί περίπου διπλασιάστηκαν, στα προγράμματα κυμαινόμενης διατίμησης (αυτό που τελευταία λέει ο κόσμος "ρήτρα αναπροσαρμογής"). Μέχρι το τέλος της άνοιξης ναι, τα ρητροπρογράμματα ήταν φτηνά. Έκτοτε, χέσε μέσα Πολυχρόνη κτλ. Και θα συνεχίσει ο Πολυχρόνης να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι να βγει ο χειμώνας (που έχει αυξημένη ζήτηση, και ό,που αυξημένη ζήτηση και λιγότερη παραγωγή/διάθεση = ανεβασμένες τιμές). Επειδή όμως το ζήτημα είναι πολύ πιο πολυσύνθετο από την "ζήτηση", έχει υπ' όψιν πως όλο αυτό το χάλι με τις τιμές στο ρεύμα, θα πάρει πιθανώς πολύ καιρό ώστε να εξισορροπηθεί/ξαναγυρίσει στα "50€", ΑΝ ποτέ ξαναγυρίσει. Λογικά κατά την άνοιξη θα υπάρχει πτώση, αλλά το θέμα είναι να μείνει σταθερή για μήνες, ώστε να ξαναπάει κάποιος σε ρητροπρόγραμμα. Επίσης υπ' όψιν πως στον λογαριασμό σου, υπάρχει η κρατική επιδότηση (άρχισε να δίνεται από Σεπτέμβρη, με "escalating" συντελεστές, πχ έκπτωση 0,03€ επί της kWh, και τον Δεκέμβρη έφτασε - καθώς και η χονδρική από 130 τον Σεπτέμβρη έφτασε 250 τον Δεκέμβρη - στα 0,165, για τις πρώτες όμως 300kWh του κάθε μήνα. Τις υπόλοιπες 300 πχ που καις εσύ, τις πληρώνεις με περίπου 0,30...Άρα ξέχνα το "0,05" που γράφει ως "αρχική τιμή κιλοβατώρας" το πρόγραμμά σου. Επίσης, δεν σου έχουν βάλει "πίστωση ΤΕΜ" (=η επιδότηση) για τον Γενάρη, οι Βατβολταζτήδες. Που είτε σημαίνει ότι σου χρωστάνε 28,8€ (και ίσως στα αποδώσουν στον επόμενο - να το ΕΧΕΙΣ υπ' όψιν πάντως), είτε σημαίνει ότι πλέον έχεις ΧΑΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ την επιδότηση, αν το σπίτι ΔΕΝ είναι δηλωμένο (στην φορολογική σου) ως η κύρια κατοικία σου (είναι οι νέες διατάξεις για την επιδότηση, από Γενάρη : την παίρνεις μόνο για την κύρια κατοικία, και κουτσουρεμένη πλέον, καθώς έχει "σπάσει" σε δύο σκάλες κατανάλωσης : επιδότηση 0,16 για τις πρώτες 150kWh του μήνα, και 0,12 για τις επόμενες150, κι από εκεί και πέρα, είπαμε : 0,30.....). Αν είσαι με νοίκι και δεν το νοίκιαζες το '20 (η δήλωση του '21 αφορά το έτος '20...), πρόμπλεμ.....

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ : Α) φροντίζεις να μειώσεις δραματικά τις καταναλώσεις σου. Λογικά καις ηλεκτρικά μέσα θέρμανσης (600-τόσες kWh τον μήνα είναι πάρα πολλές, αν είσαι ένα άτομο στο σπίτι), τα οποία προφανώς φέτος είναι οικονομική αυτοκτονία. Αν υπάρχει inverter κλιματιστικό, τουλάχιστον προτίμησε να καις ΜΟΝΟ αυτό, για θέρμανση, και όσο μπορείς περιορισμένα, να βγει τουλάχιστον ο χειμώνας όσο δυνατόν αλώβητα. "Σπατάλες" πλέον στοπ. Θα ανάβεις μόνο τ' απολύτως απαραίτητα.Μείωσε φωτεινότητες σε τηλεόραση/οθόνες και αν υπάρχει σταθερός υπολογιστής, να μην καίει "24/7" όπως κάνουνε οι περισσότεροι (τα online παιχνίδια ειδικά, "τραβάνε πολύ ρεύμα"). Βάλε να κλείνει/να μπαίνει σε "αναστολή" όταν δεν χρησιμοποιείται, και σκέψου μετάβαση σε λάπτοπ (έστω των 300ων €), προκειμένου να τα χαρίζεις στον πάροχο. Αφυγραντήρες και λοιπές "πολυτέλειες", για φέτος έστω κομμένες. Γενικά προσοχή σε συσκευές που "δεν τις πιάνει το μάτι σου" (ψυγείο, καταψύκτης) που δουλεύουν 24/7 και στην τελική, ειδικά αν είναι παλιές ("φτωχής ενεργειακής κλάσης"), παίζει να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά από κλίματιστικό, φούρνο, πλυντήριο, θερμοσίφωνα... 

Β) Κάνε άμεσα αίτηση για νυχτερινό μετρητή (στην εφαρμογή της σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ), εφ' άπαξ κόστος μαζί με τον ΦΠΑ, 42,16€, γκούγκλαρε τα ωράρια του "νυχτερινού", διαφέρουν με την εποχή (πχ αυτό το σιάστημα έχει και δίωρο μεσημεριανό), και προσπάθα να κάνεις χρήση ενεργοβόρων συσκευών μέσα σε αυτά. Εκτ΄ςο απ' την τιμή "νυχτερινής" kWh, θα έχεις μείωση ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" (κοίτα τον λογαριασμό σου). 

Γ) Τσέκαρε αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ (κοινωνικό τιμολόγιο). Γκούγκλαρε τα κριτήρια (εισοδηματικά) και για πιο σιγουριά, μίλα με τον λογιστή σου (που τα ξέρει απ' έξω). Αυτός μάλιστα (επειδή ακριβώς τα ξέρει), ίσως μπορεί με "μαγειρέματα", σε περίπτωση που δεν το δικαιούσαι ως έχει, να αλλάξει κάτι και να το πάρεις (πχ μια κοπέλα πριν βδομάδες εδώ, έλεγε το έχανε για μόλις ΜΙΣΟ Ευρώ ή κάτι τέτοιο, και αυτό μπορείς να το συνεννοηθείς μέχρι και με τον εργοδότη σου ώστε ν' αλλάξει. Θέλει μετά και τροποιητική δήλωση κτλ, αλλά δρόμοι υπάρχουν, γι' αυτό λέω μίλα με λογιστή). Η έκπτωση είναι σημαντική. Έχει όμως όρια κατανάλωσης, γκούγκλαρέ τα (τεσπα για νοικοκυριό ενός ατόμου, σύμφωνα με την φορολογική, είναι 1.400kWh/4μηνο) και προσπάθα να μην τα ξεπερνάς - υπάρχει κι ένα περιθώριο +10% ώστε να μην χάνεις την έκπτωση, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για την ώρα. Το πιο σημαντικό για να βοηθήσει να μην χάνεις την έκπτωση είναι να βάλεις νυχτερινό μετρητή που λέγαμε, καθώς οι kWh της "νυχτερινής" κατανάλωσης, δεν προσμετρούνται. Και με το ΚΟΤ έχεις επιπλέον μείωση στις "Ρυθμιζόμενες". Μελέτα, ψάξου, κάνε ό,τι μπορείς για όλα αυτά, μην τ' αφήνεις.

Δ) Πας ασυζητητί με τέτοιες καταναλώσεις σε πρόγραμμα σταθερή τιμής, και δη της ΔΕΗ : είναι η φθηνότερη δυνατή κατάσταση αυτόν τον καιρό (βιάσου όμως, γιατί η μετάβαση από άλλο πάροχο πιθανώς θα καθυστερήσει, και οι τρέχουσες τιμές και άλλοι όροι τους ισχύουν για νέες ενεργοποιήσεις έως 31/1 - δεν ξέρουμε τί θα γίνει από 1/2 κι έπειτα). Πολλοί που είχαν προσπαθήσει να μπούνε στα σταθερά της ΔΕΗ μέχρι και 2/12/21 (τότε που ήταν μισοτιμής που είπαμε) και ήταν από άλλο πάροχο και μάλιστα κάνανε αίτηση από το "econtract" της ΔΕΗ στο σάιτ της, ενεργοποιήθηκαν ΒΔΟΜΑΔΕΣ μετά, χάνοντας έτσι τις τιμές εκείνες (και ακόμη ρποσπαθούν με καταγγελίες να δικαιωθούν - άλλοι ναι, άλλοι όχι), επειδή ειδικά τότε είχε γίνει χαμός με τις αιτήσεις επιστροφής στην ΔΕΗ. Τώρα δείχνει να έχει στρώσει κάπως η κατάσταση, αλλά ενδέχεται αυτές τις μέρες να έχει πάλι άλλο κύμα επιστροφών λόγω της νεάς προθεσμίας, οπότε βιάσου και μην κάνεις econtract αλλά πάνε σε κατάστημα ΔΕΗ (απ'όπου γίνονται αποδεδειγμένα πιο γρηγορα οι διαδικασίες), κλείνοντας ραντεβού από εφαρμογή για ραντεβού που διατηρούν στο σάιτ τους (ανάλογα την περιοχή/το κατάστημα, έχει ΚΑΙ απογευματινά).

ΑΝ αλλάξουν κάποια στιγμή τα πράγματα (πέσει η τιμή χονδρικής - που δεν φτάνει να πέσει αλλά να ΜΕΙΝΕΙ κάτω για μήνες, οπότε μη βιαστεις να ξανακάνεις αλλαγή σε ρητροπρόγραμμα), που για το '22 εγώ δεν το κόβω, τότε θα σκεφτείς να ξαναπας σε ρητροπρόγραμμα (είτε το Γ1 της ΔΕΗ, είτε και αλλού, ανάλογα τί τιμές θα παίζουν μεταξύ των παρόχων τότε) και η ποινή αποχώρησης θα είναι μικρή : πρώτο 3μηνο 60€, 2ο 40, κ.ο.κ. (στους 3 μήνες και μια μέρα από τώρα δηλαδή, θα μπορείς να φύγεις με ένα 40άρι και στους 6 με 20 - αν δεις στους άλλους, οι ποινές είναι για τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα από 100-150 έως και 200...). Και σε κάθε περίπτωση, είναι μόνο 12 μήνες δέσμευσης (στους άλλους συνήθως 24).

Διάβασε όσα μπορείς από το thread από Νοέμβρη και μετά, και κυρίως όπου βλέπεις να δίνουν συμβουλές οι korakios και ekrepali. Και στα υπόλοιπα σχετικα θρεντς (για ΔΕΗ, για νυχτερινό, για ΚΟΤ κλπ). Κι ας το κάνεις σε διάστημα 1-2 βδομάδων. Και γενικά να φροντίζεις να μπαινεις να βλέπεις εξελιξεις για τους επόμενους μήνες. Παίζουν πολλά που σε ένα ποστ δεν μπορώ να γράψω (και θα πάθει και κανένα εγκεφαλικό ο kirileman :ρ). Ενημερώσου λοιπόν και τώρα και στη συνέχεια.

 

...το μόνο σίγουρο ότι με τέτοιες κατναλώσεις, ότι ΑΥΤΗ τη φορά θα κάνεις την σωστή κίνηση να πας σε ΣΤΑΘΕΡΟ της ΔΕΗ. Να προσέξεις ό,τι θα υπογράψεις να λέει είτε "MyHome Online", είτε "MyHome Enter" κάπου πάνω του, και να μην είναι "χωρίς ονομασία" ή να μην λέει "Γ1". Εκτός βέβαια κι αν κατέβει ο Ιησού Χριστός (αλλιώς εγώ δεν βλέπω σύντομα λύση) και,,,ρίξει την τιμή χονδρικής που από το καλοκαίρι είναι στον,,,Μπαμπά Του (sic).Ε σε αυτή την περίπτωση, μην μας κράξεις, καθώς το ΜΕΛΛΟΝ δεν μπορούμε να το προβλέψουμε,,,,,αλλά δείχνει (για την ώρα) δυσοίωνο για τις τιμές. Αλλά είπαμε : ακόμη κι έτσι, θα έχεις βγάλει τον χειμώνα έχοντας γλυτώσει πολλά από Φλεβάρη/Μάρτη ξερωγώ, και στην χειρότερη θα φύγεις πάνω στο 6μηνο με ένα 20άρι...(πιο νωρίς, εγώ δεν το βλέπω να έχει νόημα να φύγει κανείς - δεν νομίζω να σταθεροποιηθούν τόσο/ΓΙΑ τόσο, οι τιμές). Πρόσεχε εν τω μεταξύ : εσύ δεν θα κόψεις καμμία σύνδεση - θα απευθυνθείς στην ΔΕΗ και θα κάνει αυτή την μετάβαση χωρίς ούτε δευτερόλεπτο διακοπής. Στη Βατ για παράδειγμα δεν θα πεις τίποτα - δεν χρειάζεται (...απλά πιθανώς αυτοί θα σε τρελλάνουν στα τηλέφωνα "προσφορών" όταν δουν ότι η ΔΕΗ αιτείται μετάβασής σου : ΜΑΚΡΥΑ εσύ όμως. Και ειδικά αν πουν να σε ψήσουν με την μεγαλύτερη παραπλάνησή τους, το πρόγραμμα "Zero", που το προωθούν ως "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" και ο κόσμος νομίζει ότι θα πληρώνει λίγα, ενώ στην ουσία παίζουν με τις λέξεις και για την ακρίβεια σε χρεώνουν ακόμη περισότερο...).

 

Σύγκρινέ τα, το ένα θέλει αυτόματη εξόφληση - το άλλο εγγύηση (τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μην τα πολυλαμβάνεις υπ' όψη, πχ τα 30€ δώρο του Ονλάιν) που όμως αν βάλεις αυτόματη εξόφληση θα την πάρεις πίσω ΜΕΤΑ (σε 1-2 λογαριασμούς, ως πίστωση). Δική μου γνώμη, καλύτερο στο Έντερ σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ που λέγαμε, για πιο "ασφαλή" μετάβαση και κυρίως πιο γρήγορη. Αν ήταν αρχές Γενάρη, θα είχα προτείνει το Online. Τώρα είναι η προθεσμία, που καλύτερα (για εμένα) να μην την διακινδυνέψεις. Πχ μπορεί μετά τις 1/2 να αυξήσουν, αν όχι τις τιμές (που για τα δεδομένα της αγοράς, είναι σκοτωμένες ακόμη κι έτσι - οι άλλοι έχουν πλέον τιμές στα σταθερα γύρω στο 0,25 και η Πρωτέργεια που έχει ξεφύγει, στα 0,35 με την πρϋπόθεση μάλιστα της έγκαιρης εξόφληση λογαριασμών, αλλίως πάει στα,,,0,50 : μια μέρα δηλαδή να χάσεις την προθεσμία πληρωμής και τρως αύξηση κιλοβατώρας 40+%...Δηλαδή για εσένα και περίπου 2.500 κιλοβατώρες το 4μηνο, σου λένε "πλήρωσε για μια μέρα που έχασες, 375€ επιπλέον το 4μηνο"...ΠΑΡΑΝΟΙΑ...)  την χρονική δέσμευση, ή/και την ποινή αποχώρησης...

Η επιλογή για ποιο, δική σου, σύμφωνά με τα δικά σου δεδομένα (αν πχ δεν σε χαλάει η εγγύηση 100€ του Έντερ και δεν θες να βάλεις αυτόματη εξόφληση, πάνε σε αυτό και μάλιστα από κατάστημα που είπα. Το Online είναι μόνο για Online ενεργοποιήσεις). Θα χρειαστεί να φτιάξεις ebill account στην ΔΕΗ - αν είχες από πριν και δεν το έχεις ακυρώσει, μετά που θα πας στο κατάστημα, θα τσεκάρεις την άλλη μέρα αν έχει περαστεί η παροχή στο ebill και από εκεί θα ενεργοποιήσεις ό,τι τυχόν θες (πχ για το Online θέλει την αυτόματη εξόφληση, μηνιαίο ηλεκτρονικό λογαριασμό και να δώσεις και αριθμό κάρτας, χρεωστικής ή πιστωτικής για την αυτόματη εξόφληση...).

Άνθρωπε μου τι να σου πω ..είμαι νέος εδώ αλλά χίλια μπράβο να σε χαίρονται οι άνθρωποι σου..φενεται ότι το κάνεις από την καρδιά σου και πραγματικά τα έγραψες τόσο απλοϊκά που μπορώ και εγώ να τα πω σε φίλους μου και να τους βοηθήσω αν το χρειαστούν. Χίλια μπράβο ξανά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pappousgr είπε

Προφανώς καίω παραπάνω απο 300kw/το μήνα ,φαίνεται άλλωστε και στον λογαριασμό που ανεβασα, αλλά το μεγάλο μου ερώτημα είναι το εξής.. ποιο είναι το οικονομικό όφελος που θα εχω αν πάω στο σταθερό της ΔΕΗ?μιας και εγώ δεν έχω ούτε τις γνώσεις μα ούτε και τη δυνατότητα να παρακολουθώ την κατάσταση εκ των προτέρων προκειμένου να αλλάζω προγράμματα?(απο σταθερό σε κυμενομενο).Θα κερδίσω ας πούμε στο χρόνο 50€ 100€ 200€ από το πρόγραμμα που βρίσκομαι τώρα?

...ούτε ακριβώς μπορεί να υπολογιστεί το όφελος όπως το θέτεις (καθώς εξαρτάται από το πώς ΘΑ πάνε τα πράγματα, και μάντεις ΔΕΝ είμαστε για το πώς ΘΑ πάνε - μόνο "εκτιμήσεις" μπορούμε να κάνουμε, ανάλογα με τις πληροφορία και τα γενικά "φίλτρα" που έχει ο καθένας σαν άνθρωπος), ούτε και είναι ΜΟΝΟ ζήτημα "καθαρών ποσών σε Ευρώ". 'Αλλωστε ο λογαριασμός σου είναι ΟΧΤΑΜΗΝΟΥ (φρόντισε να δίνεις ο ίδιος μετρήσεις από εδώ και πέρα, είτε στον πάροχο, είτε στην σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ), ώστε βρέξει-χιονίσει να σου ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ λογαριασμός είτε κάθε μήνα είτε κάθε δίμηνο (όπως σε βολέψει εσένα), ώστε να μην την πατά όπως πολλοί που "ξεχνιούνται" και δεν βάζουν καν στην άκρη λεφτά για λογαριασμούς ΚΑΘΕ μήνα (είτε τους έρχονται λογαριασμοί, είτε όχι), και όταν έρχεται μαζεμένο το μπουγιουρντί "επειδή δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει/δεν είχε πρόσβαση στο ρολόι", είτε επειδή κωλοβάραγε ο πάροχος και δεν έβγαζε έστω έναντι, σκέφτονται μέχρι και το χαρακίρι......

Κατά τ' άλλα : κάνε ΑΜΕΣΑ αίτηση για νυχτερινό μετρητή, από το σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ. Βρες/διάβασε ποστ μου σημερινά/χθεσινα για να καταλάβεις την αξία του. Να φροντίσεις από την στιγμή που θα πληρώσεις τα 42,16€ του εφ' άπαξ κόστους του, και για τουλάχιστον 15 μέρες να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στο ρολόι ώστε αν έρθει απροειδοποίητα το συνεργείο (αν είσαι τυχερός θα σου τηλεφωνήσουν καποια ώρα πριν) να ΜΗΝ φύγει, γιατί μετά μπορεί να κανει και μήνες να ξαναπεράσει (τις πρώτες 10 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ θα,,,"σκιστούν" να περάσουν, γιατί πλέον είναι εγγυημένη υπηρεσία = έχουν ποινή 20€ αν δεν προλάβουν, άρα αν περάσουν και δεν είσαι εκεί και δεν έχουν και πρόσβαση στο ρολόι να το αλλάξουν μόνοι τους, θα δηλώσουν ότι πέρασαν και μετά ξενοιάζουν δια παντός και γενικά καθυστεράνε να βάλουν μετρητές).

Χοντρικά (δεν είμαι σε φάση να σου δώσω μια πιο σωστή εκτίμηση αυτή τη στιγμή και έχει πολλούς παράγοντες για να γίνει σωστή εκτίμηση), αλλά θα γλυτώσεις μπορεί και κατοστάρι ΤΟ ΜΗΝΑ. Σε συνδυασμό με τον νυχτερινό, ακόμη περισσότερα. Και δεν ξέρω αν δικαιούσαι κοινωνικό τιμολόγιο (εισοδηματικά τα κριτήρια-ρώτα λογιστή) με το οποίο κι αν θα έχεις μειώσεις (ρώτα τον λογιστή που ξέρει τα εισοδηματικά σου όσο κανείς άλλος, αν το δικαιούσαι. Κι αν είναι,,,τρόμπας, ρώτα άλλον.)

Επίσης δεν ξέρω αν θα ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ από εδώ και περα την κρατική επιδότηση που υπάρχει (την χάνεις αν δεν ειναι η κύρια κατοικία σου, στην φορολογική), άρα γενικά "μην το συζητάς" και πανε σε κατάστημα ΔΕΗ (ξαναθυμίζω διάβασε ποστ μου σήμερα/χτες για να καταλάβεις γιατί κατάστημα) και υπόγραψε για το σταθερό "Home Enter", και την διαφορά θα την καταλάβεις και μόνος σου στην πορεία. Στο 'ρητροπρόγραμμα' πάντως που είσαι τώρα, είναι ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ οικονομική.

Θα ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθείς εξελίξεις. Να μπαίνεις έστω μια φορά τη βδομάδα εδώ και να διαβάζεις τα thread για το ρεύμα (3-4 είναι τα σχετικά). ΕΣΤΩ "ενδεικτικά", ό,τι σου τραβάει την προσοχή. Να δίνεις βάση σε όσα γράφουν ο Korakios κι ο ekrepali. MHN ξαναμείνεις ΕΝΤΕΛΩΣ ανενημέρωτος, για το από εδώ και πέρα. ΑΝ πχ είχες πάρει χαμπάρι κάπου αρχές Νοέμβρη τί γίνεται με το ρεύμα, θα είχε προλάβει τιμές στην ΔΕΗ ακόμη πιο κάτω και ο σημερινός σου λογαριασμός θα ήταν, πες, ο μισός. 

Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα χρειαστεί να ξαναλλάξεις πρόγραμμα, μέχρι έστω το καλοκαίρι. Κι αν υπάρχει τότε λόγος να το κάνεις, η ποινή αποχώρησης θα είναι "ξεφτίλα" (από 40 ως 20€). Και γενικά τα σταθερά της ΔΕΗ έχουν μόνο 12μηνη δέσμευση, αλλά κοίτα να προλάβεις τους ισχύοντες όρους, τέλος μήνα λήγουν, κι επειδή είσαι από αλλο παροχο, μπορεί η ενεργοποίησή ν' αργήσει να γίνει κι αν αλλάξουν όρους από 1/2, να ενεργοποιηθείς με βάση τους νέους και να μη σε συμφέρουν. Γι' αυτό πας κατάστημα ΔΕΗ όπου γίνονται στάνταρ πιο γρήγορα οι διαδικασίες (κι όπου αποκλειστικά υπογράφεις για το Enter). Και γενικά αν η ηλικία σου είναι προχωρημένη (όπως υποδεικνύει το 'παρατσούκλι" σου) όπως και οι υποχρεώσεις σου στην καθημερινότητα, καλύτερα να επιλέξεις το Έντερ ούτως ή άλλως. Μην κοιτάς "μικρολεπτομέρεις" όπςω πχ τα "30€ δώρο" του άλλου σταθερού της, του "Home Online". To 'Enter" είναι λιγότερο "μπελάς", κι ας ζητά και 100€ εγγύηση (την οποία μπορείς ΚΑΤΟΠΙΝ να την πάρεις πίσω, αν δηλώσεις "παγια εντολή εξόφλησης").

Ό,τι χρειαστείς ρώτα, αλλά έχει κατα νου το τετράπτυχο : α) περιόρισε καταναλώσεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τον χειμώνα β) πάνε Δευτέρα κι όλας σε κατάστημα ΔΕΗ (κλείσε ραντεβού από την εφαρμογή του σάιτ τους) για το Έντερ (μόνο να μην έχεις καμμιά παλιότερη οφειλή στην ΔΕΗ, γιατί θα σε βάλουν να την εξοφλήσεις....) γ) κάνε αίτηση ΑΠΟΨΕ ΚΙ ΟΛΑΣ για νυχτερινο δ) δες για ΚΟΤ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι πιστολέρο, θα τα πληρώσω όλα, (435€ μηνιαίο κόστος τελευταίου λογαριασμου) αλλά το κερατιάτικα 120€ τής ρητρας αποχώρησης δεν τα δίνω. Τι θα μου κάνουν? 

Έκλεισα ραντεβού τη Δευτέρα πάω δεη για το εντερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

Άνθρωπε μου τι να σου πω ..είμαι νέος εδώ αλλά χίλια μπράβο να σε χαίρονται οι άνθρωποι σου..φενεται ότι το κάνεις από την καρδιά σου και πραγματικά τα έγραψες τόσο απλοϊκά που μπορώ και εγώ να τα πω σε φίλους μου και να τους βοηθήσω αν το χρειαστούν. Χίλια μπράβο ξανά 

:-)

Να 'σαι καλά. Αυτό ακριβώς προσπαθώ με τα "σεντόνια" μου, να ενημερώσω ("απλοποιημένα" ΚΑΙ επεξηγηματικά) από καρδιάς, όσο αντέχουν τα δάχτυλα και το πληκτρολόγιό μου όσους προφανώς δεν έχουν ιδέα "για όλα αυτά" και με την σειρά τους να μπορούν να τα πουν και σε άλλους δικούς τους (...υπ' όψιν, οι περισσότεροι θα είναι "στου κουφού την πόρτα"....το ξέρω/το έχω ζήσει το έργο...).

Υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που κατέχουν το ζήτημα ασυζητητί καλύτερα από εμένα (κι εγώ από αυτούς τα έμαθα), και να τους δίνετε βάση όταν μιλάνε - εγώ απλά προσπαθώ να μεταφέρω όσα περισσότερα μπορώ από αυτά (καμμιά φορά και με λάθη), κάνοντάς τα "λιανά" σε όσους μόλις μπήκαν εδώ...

Μόλις τώρα, minaspit7 είπε

Εγώ δεν είμαι πιστολέρο, θα τα πληρώσω όλα, (435€ μηνιαίο κόστος τελευταίου λογαριασμου) αλλά το κερατιάτικα 120€ τής ρητρας αποχώρησης δεν τα δίνω. Τι θα μου κάνουν? 

Έκλεισα ραντεβού τη Δευτέρα πάω δεη για το εντερ. 

...θα αιτηθούν στον ΔΕΔΔΗΕ να σου κατεβάσει τον διακόπτη (τον οποίο καλά θα κάνεις να μην τον ανεβάσεις, γιατί μετά θα μπορούνε να σε καταγγείλουν για ρευματοκλοπή, και είναι κακούργημα, νομικώς). Και ναι, το μπορούν. Κι ας έχεις τότε ήδη πάει ΔΕΗ. Νομίζω ότι κανονικά είναι πάνω από κάποιο ποσό (το είχα δει αλλά δεν το θυμάμαι) και μετά από την έκδοση τριών ληξιπρόθεσμων λογαριασμών (δεν ξέρω κάθε πότε θα βγάζουν τον καθένα, κάθε μήνα; Κάθε δίμηνο; Τετράμηνο; Κι εννοώ τον ίδιο, με τα "120" χρέους), αλλά δεν είναι να βασίζεσαι στο τί είναι νόμιμο, προβλεπόμενο κτλ...ΑΝ δηλαδή είναι να στέκεσαι χωρίς ρεύμα χειμωνιάτικα, τί να το κάνω όταν μετά από κάποιο διάστημα θα δικαιωθείς ακόμη και για αυτό (αν πχ στον κατεβάσουν, ενώ είσαι σε διαδικασία αμφισβήτησης, που σημαίνει ότι θα σκυλιάσεις και θα τους κυνηγάς που το κάνανε, ενώ ήταν παράνομο να το κάνουν, και λογικά σε κάποιες μέρες, μια, δυο, πέντα, δεκα, δεν ξέρω πόσες, ΘΑ βγάλεις άκρη και θα έρθουν να σηκώσουν τον διακόπτη)....

Εκτός κι αν μπορείς να εξασφαλίσεις μπαλαντέζα από γείτονα (αν στο κόψουν) και να το τραβήξεις όσο χρειαστεί...

...εν τω μεταξύ, αν μπεις σε διαδικασία αμφισβητησης ρήτρας αναπροσαρμογής ΚΑΙ ρήτρας αποχώρησης, το πιθανότερο είναι ότι θα κοιτάξουν να σου "χαρίσουν" ΕΣΤΩ την αποχώρηση (άλλωστε δεν είναι λεφτά που δώσανε, όπως με τα λεφτά που δώσανε για την χονδρική της αναπροσαρμογής), και καλα σαν κίνηση "καλής θέλησης" από μέρους τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ζήτησα τα πάντα, αν μου πουν ότι μου χαρίζουν έστω την ρήτρα αποχώρησης όλα καλά. Το θέμα είναι πόσο κάνουν να απαντησουν. Εγώ θα πληρώσω το λογαριασμό τώρα τα 435€  θα πάω για αλλαγη παροχου και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, minaspit7 είπε

Εγώ ζήτησα τα πάντα, αν μου πουν ότι μου χαρίζουν έστω την ρήτρα αποχώρησης όλα καλά. Το θέμα είναι πόσο κάνουν να απαντησουν. Εγώ θα πληρώσω το λογαριασμό τώρα τα 435€  θα πάω για αλλαγη παροχου και βλέπουμε. 

Αν έκανες την διαδικασία "όπως ορίζει το πρωτόκολλο", δηλαδή αρχικά φόρμα παραπόνου στο site του παρόχου, περιμένεις 10 μέρες (νομίζω εργάσιμες), και αν δεν απαντήσουν μέχρι τότε, συνεχίζεις είτε σε ΡΑΕ είτε σε ΣτΚ (είτε εις αμφότερα). Στην πλατφόρμα της ΡΑΕ, θ' απαντήσει ο πάροχος (λέγοντας λογικά his side of the story), κι αν δεν τα βρίσκετε θα ζητήσεις να αναλάβει επιδιαιτησία η ΡΑΕ. Γενικά όλο αυτό, θα πάρει μήνες (ειδικά η αποφαση της ΡΑΕ). 1-2 μεσ' στο νερό.

Αν καλυφθείς με την ποινή αποχώρησης, πιθανώς εντός εβδομάδων (2;3; ) να έχεις "ξεμπερδέψει"...

12 ώρες πριν, george1703 είπε

Χθες που ρώτησα στην ΔΕΗ για το home online ο υπάλληλος μου είπε ότι ισχύει κανονικά το κοτ. Επίσης προς όσους έχουν πρόγραμμα με σταθερή χρέωση παίρνουν την κρατική επιδότηση; ή είναι μόνο γι αυτούς που έχουν ρήτροπρόγραμμα; 

...το θέμα είναι ότι κι άλλοι που έχουν ρωτήσει, τους λένε δεν ισχύει (και άλλοι ότι,,,ισχύει). Ειδικά από το,,,"μιλητό", δεν είναι να βγάζεις συμπεράσματα. Το πολύ να ζητήσεις έγγραφη απάντηση και μάλιστα με "αποδείξεις" (κάποιο επίσημο έγγραφό τους που ν' αναφέρει ότι ναι δέχεται ΚΟΤ το Online).

Kομμένη πλέον η επιδότηση στα σταθερά (όποιοι πήραν - πήραν, μέχρι και Δεκέμβρη). Ανακοινώθηκε προχτές από κυβερνητικά χείλη.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την παρασκευη εκανα σε καταστημα την αιτηση στη ΔΕΗ (αλλαγη παροχου απο προτεργια ).

Ειδα στην αιτηση προμηθειας ηλεκτρικης ενεργειας οτι αναγραφει , παροτι ζητησα προγραμμα χωρις ρητρα , την ενδειξη Γ1.

Σε ερωτηση που εκανα για ποιο λογο παω στο Γ1 , μου απαντησαν οτι αναγκαστικα θα πρεπει να παω εκει και  σε 2-3 ημερες θα μεταβω στο online.

Ισχυει κατι τετοιο η βλακειες μου ελεγαν??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Παιδια την παρασκευη εκανα σε καταστημα την αιτηση στη ΔΕΗ (αλλαγη παροχου απο προτεργια ).

Ειδα στην αιτηση προμηθειας ηλεκτρικης ενεργειας οτι αναγραφει , παροτι ζητησα προγραμμα χωρις ρητρα , την ενδειξη Γ1.

Σε ερωτηση που εκανα για ποιο λογο παω στο Γ1 , μου απαντησαν οτι αναγκαστικα θα πρεπει να παω εκει και  σε 2-3 ημερες θα μεταβω στο online.

Ισχυει κατι τετοιο η βλακειες μου ελεγαν??????

Έτσι ακριβώς που σου τα είπαν είναι, μόνο που θα πρέπει με την κίνηση που εκανες (σε κατάστημα μόνο για Έντερ και Γ1 μπορείς να υπογράψεις) να είσαι alert για να ενεργοποιήσεις ΕΣΥ το Ονλάιν μέσα από το ebill. Αν είχες ebill από παλιότερα να μπαίνεις καθημερινά να ελέγχεις αν εμφανίστηκε η νέα παροχή για να ενεργοποιήσεις το Ονλάιν σε αυτή. Αν δεν είχες, λογικά σου δώσανε κωδικό εταίρου για να φτιάξεις ebill account (κι αν δεν σου δώσανε, πάρε τους τηλέφωνο και ζήτα τον από Δευτέρα - εκτός κι αν σου είπαν θα σου τον στείλουν σε μέιλ ή θα σου τηλεφωνήσουν).

Μαλακία διαδικασία, αλλά αυτήν έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

Αν έκανες την διαδικασία "όπως ορίζει το πρωτόκολλο", δηλαδή αρχικά φόρμα παραπόνου στο site του παρόχου, περιμένεις 10 μέρες (νομίζω εργάσιμες), και αν δεν απαντήσουν μέχρι τότε, συνεχίζεις είτε σε ΡΑΕ είτε σε ΣτΚ (είτε εις αμφότερα). Στην πλατφόρμα της ΡΑΕ, θ' απαντήσει ο πάροχος (λέγοντας λογικά his side of the story), κι αν δεν τα βρίσκετε θα ζητήσεις να αναλάβει επιδιαιτησία η ΡΑΕ. Γενικά όλο αυτό, θα πάρει μήνες (ειδικά η αποφαση της ΡΑΕ). 1-2 μεσ' στο νερό.

Αν καλυφθείς με την ποινή αποχώρησης, πιθανώς εντός εβδομάδων (2;3; ) να έχεις "ξεμπερδέψει"...

...το θέμα είναι ότι κι άλλοι που έχουν ρωτήσει, τους λένε δεν ισχύει (και άλλοι ότι,,,ισχύει). Ειδικά από το,,,"μιλητό", δεν είναι να βγάζεις συμπεράσματα. Το πολύ να ζητήσεις έγγραφη απάντηση και μάλιστα με "αποδείξεις" (κάποιο επίσημο έγγραφό τους που ν' αναφέρει ότι ναι δέχεται ΚΟΤ το Online).

Kομμένη πλέον η επιδότηση στα σταθερά (όποιοι πήραν - πήραν, μέχρι και Δεκέμβρη). Ανακοινώθηκε προχτές από κυβερνητικά χείλη.

Καλημέρα..Λοιπόν εκδόθηκε ο λογαριασμός από watt and volt εκκαθαριστικος και τον εξόφλησα διότι έκλεισα για αύριο Δευτέρα 24/1 ραντεβού στην ΔΕΗ. Τελείωσα με αυτό το κομμάτι. Τώρα εφόσον θα μου κόψουν και το προστημο που φεύγω από w&volt  θα μπω στην ιστοσελίδα τους και θα συμπληρώσω την λίστα παραπόνων λέγοντας τι??εδώ θέλω σχετικά μια βοήθεια σχετικά με τι βήματα θα ακολουθήσω όπως και μετά που λέτε αν δεν μου απαντήσουν  από w&volt θα στείλω σε ΡΑΕ ΣΤΚ. Που θα βρω τα έντυπα και τη θα τους γραψω;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Ειμαι αλλος ενας που ηρθα εδω να κλαφτω και να καταλαβω τι γινεται. Δυστυχως ενω ποτε δεν ειχα φυγει απο τη ΔΕΗ και μαλλιστα 1/1/2020 ειχα παει στο my home enter, μετακομισα τον Απριλιο του 2020 και το σπιτι στο οποιο πηγα ειχε ρευμα απο Φυσικο-Αεριο-Αττικης, οποτε αφου ειχε και καλη χρεωση αλλαξα το ονομα και μπηκα στο προγραμμα με -45% εκπτωση συνεπειας να μη μπλεκω.

Και απο Δεκεμβρη ηρθε ο πελεκης...

Αν καταλαβαινω σωστα απο οσα εχω διαβασει, υπαρχουν προγραμματα (μονο της ΔΕΗ?) που να εχουν μια σταθερη εγγυημενη τιμη κιλοβατορας και ας μην ειναι η φτηνοτερη της αγορας, και προγραμματα που δινουν χαμηλη τιμη κιλοβατορας αλλα εχουν ρητρα αναπροσαρμογης εαν η τιμη του ρευματος επηρεαστει παγκοσμιως. Τετοιο ειναι και το Maxi45 στο οποιο πηγα, σωστα?

Οποτε απο Δεκεμβρη ειδα πρωτη φορα μια χρεωση ονοματι "Προσαρμογη συμφωνα με το αρθρο 10.1" 95ευρω και στο λογαριασμο που βγηκε 10 Ιανουαριου υπηρχε παλι με χρεωση 183 ευρω!

Επειδη τυχαια (δυστυχως) ειχα και αυξημενη καταναλωση τους τελευταιους 2 μηνες, καταρχην ηθελα να ρωτησω, υπαρχει καποιο πλαφον κιλοβατορων που κατω απο αυτες δε γινεται αναπροσαρμογη (και γιαυτο δε μου παρουσιαστηκε Οκτωβρη και Νοεμβρη πχ που ειχα χαμηλη καταναλωση περιπου 250kwh?)? 

Αποκει και περα καλως η κακως τα εχω πληρωσει τα σπασμενα προς το παρον, δεν εχει νοημα καποια αμφισβητηση κλπ που προτεινετε σε αλλους. Αξιζει ομως να μεταβω σε ΔΕΗ αν αυτο το πανηγυρακι προκειται να συνεχιστει κανα 6μηνο και ας πληρωσω ρητρα αποδεσμευσης πριν την 2ετια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

Καλημέρα..Λοιπόν εκδόθηκε ο λογαριασμός από watt and volt εκκαθαριστικος και τον εξόφλησα διότι έκλεισα για αύριο Δευτέρα 24/1 ραντεβού στην ΔΕΗ. Τελείωσα με αυτό το κομμάτι. Τώρα εφόσον θα μου κόψουν και το προστημο που φεύγω από w&volt  θα μπω στην ιστοσελίδα τους και θα συμπληρώσω την λίστα παραπόνων λέγοντας τι??εδώ θέλω σχετικά μια βοήθεια σχετικά με τι βήματα θα ακολουθήσω όπως και μετά που λέτε αν δεν μου απαντήσουν  από w&volt θα στείλω σε ΡΑΕ ΣΤΚ. Που θα βρω τα έντυπα και τη θα τους γραψω;.

Δες τα βήματα στο λινκ της υπογραφής του korakios και γενικά είτε περιμενε απάντηση από αυτόν για το συγκεκριμένο θέμα, είτε απευθύνσου του (και περίεμενε απάντηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετακομίζω σε λίγο καιρό σε νέο ιδιόκτητο διαμέρισμα το οποίο δεν έχει ακόμα ρεύμα. Από αυτά που έχω διαβάσει θα κλείσω myHome enter. Το σπίτι αυτή τη στιγμή δεν έχει ρολόι παρά μόνο το κουτί της παροχής. Αύριο θα καταθέσω στον ΔΕΔΔΗΕ τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μπει ρολόι αλλά με τους ρυθμούς τους άγνωστο πότε θα μπει. Μπορώ παράλληλα να κάνω αίτηση με τον αριθμό παροχής στη ΔΕΗ για να μην χάσω τις τιμές του enter ή πρώτα πρέπει να μπει το ρολόι και μετά να προχωρήσω με τη ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Καλημερα σε ολους.

Ειμαι αλλος ενας που ηρθα εδω να κλαφτω και να καταλαβω τι γινεται. Δυστυχως ενω ποτε δεν ειχα φυγει απο τη ΔΕΗ και μαλλιστα 1/1/2020 ειχα παει στο my home enter, μετακομισα τον Απριλιο του 2020 και το σπιτι στο οποιο πηγα ειχε ρευμα απο Φυσικο-Αεριο-Αττικης, οποτε αφου ειχε και καλη χρεωση αλλαξα το ονομα και μπηκα στο προγραμμα με -45% εκπτωση συνεπειας να μη μπλεκω.

Και απο Δεκεμβρη ηρθε ο πελεκης...

Αν καταλαβαινω σωστα απο οσα εχω διαβασει, υπαρχουν προγραμματα (μονο της ΔΕΗ?) που να εχουν μια σταθερη εγγυημενη τιμη κιλοβατορας και ας μην ειναι η φτηνοτερη της αγορας, και προγραμματα που δινουν χαμηλη τιμη κιλοβατορας αλλα εχουν ρητρα αναπροσαρμογης εαν η τιμη του ρευματος επηρεαστει παγκοσμιως. Τετοιο ειναι και το Maxi45 στο οποιο πηγα, σωστα?

Οποτε απο Δεκεμβρη ειδα πρωτη φορα μια χρεωση ονοματι "Προσαρμογη συμφωνα με το αρθρο 10.1" 95ευρω και στο λογαριασμο που βγηκε 10 Ιανουαριου υπηρχε παλι με χρεωση 183 ευρω!

Επειδη τυχαια (δυστυχως) ειχα και αυξημενη καταναλωση τους τελευταιους 2 μηνες, καταρχην ηθελα να ρωτησω, υπαρχει καποιο πλαφον κιλοβατορων που κατω απο αυτες δε γινεται αναπροσαρμογη (και γιαυτο δε μου παρουσιαστηκε Οκτωβρη και Νοεμβρη πχ που ειχα χαμηλη καταναλωση περιπου 250kwh?)? 

Αποκει και περα καλως η κακως τα εχω πληρωσει τα σπασμενα προς το παρον, δεν εχει νοημα καποια αμφισβητηση κλπ που προτεινετε σε αλλους. Αξιζει ομως να μεταβω σε ΔΕΗ αν αυτο το πανηγυρακι προκειται να συνεχιστει κανα 6μηνο και ας πληρωσω ρητρα αποδεσμευσης πριν την 2ετια?

...ούτε ραντεβού με την γκαντεμιά να είχες...Έφυγες από Εντερ ΔΕΗ (και σπίτι), ΑΚΡΙΒΩΣ τον καιρό που άρχισε "το πανηγυράκι" ρε φίλε....Τσκ. Αυτά είναι...

Τεσπα τουλάχιστον αφού δεν έχεις υψηλές καταναλώσεις, πάλι καλά να λες (αυτοί που έχουν 3 και 4 χιλιάδες κιλοβατώρες τί να πουν - άσε τους επαγγελματίες που τους έρχονται εξτρά ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ € να πληρώσουν...).

Με τις "περίπου πληροφορίες" δεν γίνεται ακριβώς δουλειά, οι αυτούσιοι λογαριασμοί τα λένε καλύτερα - αλλά ας πούμε ΟΚ. Πάμε σ΄αυτά που ρωτάς

ΟΛΟΙ οι πάροχοι έχουν (και) σταθερής τιμής προγράμματα. Της ΔΕΗ είναι  τα φθηνότερα της αγοράς - και από κάθε άποψη καλύτερα στη ΔΕΗ. Το "εγγυημένη" σηκώνει κουβέντα, καθώς οι περισσότεροι πάροχοι έχουν ανεβάσει τιμές μετά το 6μηνο (από την υπογραφή), από το φθινόπωρο και μετά. Δηλαδή αν κάποιος μπήκε πχ στην ΕΦΑ "σου" σε σταθερό της τέλος Ιούλη, αυτές τις μέρες να περιμένει να του αλλάξουν τιμές, καθώς του δίνει το δικαίωμα ο "Κώδικας Προμήθειας" (...ας πούμε "ο Νόμος", πιο απλά) να το κάνει. Δίνει βέβαια δικαίωμα και στον πελάτη αν θέλει να μαζέψει τα κουβαδάκια του και να πάει σ' άλλη παραλία, χωρίς ποινή πρόωρης αποχώρησης. Η ΔΕΗ μέχρι στιγμής πάντως, δεν φαίνεται να έχει διάθεση να το κάνει - δεν έχει αλλάξει τιμές στα παλιά συμβόλαια με σκοτωμένες τιμές. Και γενικά έχει μόνο 12 μήνες δέσμευση και την μικρότερη ποινή πρόωρης αποχώρησης, όταν άλλοι έχουν 24 μήνες και τριπλάσια ποινή (και πάγια "για γέλια", όταν άλλοι τα έχουν μέχρι και 10πλάσια) - γενικά η ΔΕΗ είναι που κάνει το παιχνίδι από το καλοκαίρι.

(...και ναι, το "Μάξι σου", είναι ο ΑΛΛΟΣ τύπος προγραμμάτων, αυτών με την κυμαινόμενη διατίμηση.)

Όσο για Οκτώβρη-Νοέμβρη που ρωτάς, ΜΗΠΩΣ ο τότε λογαριασμός αφορούσε περίοδο κατανάλωσης για πχ μέχρι Αύγουστο; Διότι η ρήτρα αναπροσαρμογής άρχισε να εφαρμοζεται στους περισσότερους από Αύγοτσο και μετά (μιλάω για ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ, όχι πότε σου ερχόντουσαν λογαριασμοί). Επίσης, μήπως ήταν ΕΝΑΝΤΙ του Οκτώβρη-Νοέμβρη; Πάντως όχι, η αναπροσαρμογή δεν έχει να κάνει με το ύψος της κατανάλωσης. Απλά όσο λιγότερο καταναλώνεις, τόσο πιο "μαζεμένα" είναι τα αναπροσαρμοσμένα ποσά, με την έννοια ότι "δεν βγάζουν μάτι" (είναι καθαρά η διαφορά του να παίρνεις πχ ένα κιλό βοδινό με 10€, πράγμα "βατό", και να παίρνεις,,,10 κιλά, όπου το κατοστάρι "το νιώθεις"...). Επίσης, η αναπροσαρμογή δεν είχε όλο αυτό το διάστημα που εφαρμόζεται, την ίδια τιμή χονδρικής : πχ τον Αύγουστο ήταν 120 (€/ΜWh), και τον Δεκέμβρη 240...

Όσο για το τί να κάνεις : εξαρτάται από τις καταναλώσεις σου. Αν έχεις πάνω από 300kWh TON MHNA, καλύτερα να πας σε σταθερό. Αν όχι, κι εκεί να κάτσεις που είσαι (όσο δίνονται επιδοτήσεις), κάτι γίνεται. Τοδε "πανηγυράκι", δύσκολα θα πάει ένα ακόμη 6μηνο, γίνεται ένα γενικό τουρλουμπούκι στην ενέργεια παγκόσμια, και ΜΑΛΛΟΝ προς το χειρότερο θα πάει, παρά στο καλύτερο,,,ή έστω δεν θα ξαναγυρίσει στα πριν του καλοκαιριού του '21. Οπότε ή "σταθερότητα" επιλέγεις (ΔΕΗ και κάποιο από τα 2 σταθερά της - καλύτερα Έντερ), ή ρισκάρεις να δεις "πού θα πάει η δουλειά" στα ρητροπρογράμματα (και στις επιδοτήσεις)σε βάθςο χρόνου...

28 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Καλησπέρα. Μετακομίζω σε λίγο καιρό σε νέο ιδιόκτητο διαμέρισμα το οποίο δεν έχει ακόμα ρεύμα. Από αυτά που έχω διαβάσει θα κλείσω myHome enter. Το σπίτι αυτή τη στιγμή δεν έχει ρολόι παρά μόνο το κουτί της παροχής. Αύριο θα καταθέσω στον ΔΕΔΔΗΕ τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μπει ρολόι αλλά με τους ρυθμούς τους άγνωστο πότε θα μπει. Μπορώ παράλληλα να κάνω αίτηση με τον αριθμό παροχής στη ΔΕΗ για να μην χάσω τις τιμές του enter ή πρώτα πρέπει να μπει το ρολόι και μετά να προχωρήσω με τη ΔΕΗ;

Κάνεις αίτηση αύριο - "δεν έχει σχέση" το ρολόι. Απλά μετά που θα μπει, θα ενεργοποιηθείς και στην  ΔΕΗ.

Του ΔΕΔΔΗΕ ειναι πλέον "εγγυημένη υπηρεσία" (η τοποθέτηση ρολογιού), που σημαίνει αν καθυστερήσουν από το προβλεπόμενο διάστημα (γκούγκλαρε "δεδδηε εγγυημενες υπηρεσιες να δεις πόσο είναι), θα σου...χρωστάνε αποζημίωση (λογικά μετά τις 10 εργάσιμες μέρες είναι εφ' άπαξ 20άρικο). Που σημαίνει ψιλοσκίζονται πια να προλάβουν, οπότε να είσαι εκεί τις επόμενες 2 βδομάδες ή έστω να βρούνε πρόσβαση στο "κουτί" να κάνουν την δουλειά τους, γιατί μετά, αφού θα ε΄χουν "βγάλει την υποχρέωση της επίσκεψης", θα κα΄νουν καιρό να ξαναπεράσουν....Με την ευκαιρία, αν δεν το ζήτησες ήδη, ζήτα να ενεργοποιηθεί το νυχτερινό (ούτςω ή άλλως, ΛΟΓΙΚΑ θα σου βάλουν ψηφιακό μετρητη και απλά θα πρέπει να το ενεργοποιήσουν το νυχτερινό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...