Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια άποψη για το πρόγραμμα zero της watt+volt? Ενας φίλος μου μου το είπε, βλεπω ότι χρεώνει μέχρι το ποσό 10.000kwh 2ευρω της 100kwh, δεν εχει πάγιο, δεν εχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια άποψη για το πρόγραμμα zero της watt+volt? Ενας φίλος μου μου το είπε, βλεπω ότι χρεώνει μέχρι το ποσό 10.000kwh 2ευρω της 100kwh, δεν εχει πάγιο, δεν εχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Έναν τέτοιο φίλο να είχαμε όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Έναν τέτοιο φίλο να είχαμε όλοι.

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφείς? Δεν ισχύουν δηλ αυτά που αναφέρουν στην σελίδα τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια 2 ερώτησεις : 

1)ποιος ειναι ο νόμος που λέει οτι στα νέα συμβόλαια ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να σου δώσει την τιμή που συμφωνήσαμε για 6μήνες (γιατί έκανα αίτηση στην elpedison 31/9/2021 ενεργοποιήθηκα σε αυτούς 7/10/2021 και αυτοί μου στείλανε επιστολή 31/12/2021 οτι σε 60μέρες θα με πάνε σε άλλο πρόγραμμα) οπότε μου τρώνε έναν μήνα και κάτι ψιλά....

2)ξέρει κανένας τι γίνεται με τα double energy προγράμματα σε περίπτωση που σπάσεις το ένα απο τα 2 συμβόλαια λόγω του παρόχου ?(την ίδια ως άνω ημερομηνία έκανα και αίτηση για το φυσικό αέριο στην elpedison-καθώς έτρεχε τότε προσφορά της double energy).Σε περίπτωση που αποχωρήσω απο το ρεύμα τους θα είμαι υποχρεωμένος να κάτσω στο φυσικό αέριο γιατί στο αέριο έχω -50% λόγω double energy που προφανώς αν φύγω θα χαθεί....

και αν φύγω θα μπορώ να φύγω δίχως ρήτρες αποχώρησης? 

γενικά μπέρδεψε πολύ το θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφείς? Δεν ισχύουν δηλ αυτά που αναφέρουν στην σελίδα τους? 

https://www.insomnia.gr/search/?q=zero&quick=1&item=669691&type=forums_topic&sortby=newest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kirileman είπε

Έναν τέτοιο φίλο να είχαμε όλοι.

😂🤣

5 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφείς? Δεν ισχύουν δηλ αυτά που αναφέρουν στην σελίδα τους? 

https://www.insomnia.gr/search/?q=zero&quick=1&item=669691&type=forums_topic&sortby=newest

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

απίστευτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

παιδια 2 ερώτησεις : 

1)ποιος ειναι ο νόμος που λέει οτι στα νέα συμβόλαια ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να σου δώσει την τιμή που συμφωνήσαμε για 6μήνες (γιατί έκανα αίτηση στην elpedison 31/9/2021 ενεργοποιήθηκα σε αυτούς 7/10/2021 και αυτοί μου στείλανε επιστολή 31/12/2021 οτι σε 60μέρες θα με πάνε σε άλλο πρόγραμμα) οπότε μου τρώνε έναν μήνα και κάτι ψιλά....

  

22 ώρες πριν, korakios είπε

Άρθρο 28
Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας

3β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.

 

14 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

2)ξέρει κανένας τι γίνεται με τα double energy προγράμματα

τα αποφεύγουμε πάντα

14 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

σε περίπτωση που σπάσεις το ένα απο τα 2 συμβόλαια λόγω του παρόχου ?(την ίδια ως άνω ημερομηνία έκανα και αίτηση για το φυσικό αέριο στην elpedison-καθώς έτρεχε τότε προσφορά της double energy).Σε περίπτωση που αποχωρήσω απο το ρεύμα τους θα είμαι υποχρεωμένος να κάτσω στο φυσικό αέριο γιατί στο αέριο έχω -50% λόγω double energy που προφανώς αν φύγω θα χαθεί....

πάρε γραπτή απάντηση , υποθέτω οτι αν φύγεις απο το αέριο θα πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης ,

αλλά να αναφέρεις και σε μετέπειτα τυχών καταγγελία οτι αναγκάζεσαι να παραμείνεις σε πρόγραμμα χωρίς προνόμια έμμεσα (για το αέριο)

ζητάς να αποχωρήσεις απο το αέριο ή να παραμείνει το 50%

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφείς? Δεν ισχύουν δηλ αυτά που αναφέρουν στην σελίδα τους? 

Mια χαρά ισχύουν. Μια ερώτηση όμως : εσύ, ΠΟΣΟ έχεις καταλάβει ("από αυτά που λένε στην σελίδα τους") ότι θα πληρώνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Mια χαρά ισχύουν. Μια ερώτηση όμως : εσύ, ΠΟΣΟ έχεις καταλάβει ("από αυτά που λένε στην σελίδα τους") ότι θα πληρώνεις; 

Μα το έγραψε. 2 ευρώ τις 100 κιλοβατώρες. 0,02 δηλαδή. Έχουν 24ωρη τηλεφωνική εξυπηρέτηση να πάρω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παροχη του πατερα μου που τον εχω στnv efa energy απο 04/08/21 στο  fix power ηρθε στον λογαριασμο η γνωστη ειδοποιηση για αλλαγες στις χρεωσεις μετα απο 60 μερες, δικαιωμα αλλαγης προγραμματος ή αζημίως καταγγελια συμβασης κτλ..

Τους παιρνω τηλ. και με ενημερωνουν πως εχω ακομη 1 μηνα περιπου και μετα θα εφαρμοστει η αλλαγη κι οτι μπορω  εφοσον η μηνιαια καταναλωση ειναι μεχρι 450 kwh να παμε σε νεο προγραμμα με 81,50/μηνα +τις ρυθμιζομενες χρεωσεις ~ 25 ευρω απ οτι βλεπω στους λογαριασμους + δημος,ερτ κτλ συνολο 130 ευρω..Πως το βλεπετε βρε παιδια;Mαλλον ασυμφορο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μα το έγραψε. 2 ευρώ τις 100 κιλοβατώρες. 0,02 δηλαδή.

...το 'γραψε, αλλά κάτσε να επιβεβαιώσει, να δούμε τί ακριβώς κατάλαβε.

("θέλω να του δώσω άλλη μία ευκαιρία" :ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Πως το βλεπετε βρε παιδια;Mαλλον ασυμφορο;; 

ναι , κατέβασε το excel της υπογραφής μου και θα καταλάβεις

το πιο σημαντικό είναι να μη φας ρήτρα αποχώρησης τον 6ο μήνα

μετά βλέπεις το τι προγράμματα θα παίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , κατέβασε το excel της υπογραφής μου και θα καταλάβεις

το πιο σημαντικό είναι να μη φας ρήτρα αποχώρησης τον 6ο μήνα

μετά βλέπεις το τι προγράμματα θα παίζουν

Μα γιατι να φαω ρητρα αποχωρησης; το λεει ξεκαθαρα εντος 60 ημερολ.ημερων απο την ενημερωση..εχω να περιμενω 1 λογαριασμο ακομη με χαμηλη χρεωση και μετα το βλεπω εννοειται! Εννοεις πως θα κανουν πονηρια και θα χρεωσουν ρητρα αποχωρησης παρ αυτα;ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

το λεει ξεκαθαρα εντος 60 ημερολ.ημερων απο την ενημερωση..

ναι λέει ξεκάθαρα οτι σε 60 μέρες θα αλλάξει και έχεις δικαίωμα αποχώρησης όπως ορίζει ένα άρθρο

το άρθρο του κώδικα ορίζει 30 μέρες

επομένως κυνηγάς να μείνεις το 6 μηνο και μετά να φυγεις αζημίως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...