Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, naive είπε

Ρίξε μια ματιά στον ακριβή όρο των ρητρών αναπροσαρμογής. Ποιο είναι το άνω όριο αυτή τη στιγμή για το συμβόλαιό σου; Δε μπορείς να την υπολογίσεις ακριβώς, αλλά μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα της επιβάρυνσης με βάση την εξέλιξη τις προηγούμενες χρονιές.
 

ΔΕΗ έχω. Επειδή ο ΗΡΩΝΑΣ έχει ένα πολύπλοκο μαθηματικό τύπο έλεγα μήπως κάποιος είναι ήδη συνδρομητής και μπορεί να μας πει την χρέωση  ΟΤΣ και την κατανάλωση που είχε για τον προηγούμενο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, cls123 είπε

ΔΕΗ έχω. Επειδή ο ΗΡΩΝΑΣ έχει ένα πολύπλοκο μαθηματικό τύπο έλεγα μήπως κάποιος είναι ήδη συνδρομητής και μπορεί να μας πει την χρέωση  ΟΤΣ και την κατανάλωση που είχε για τον προηγούμενο χρόνο.

Είχα πιο παλιά ΗΡΩΝ και έφυγα λόγω της ΟΤΣ, η οποία ήταν και πιο λίγη και πιο ξεκάθαρη. Πλέον ο όρος που έχουν βάλει για εμένα είναι εξαπάτηση. Είναι χαρακτηριστικό που δε μπορείς καν να τον καταλάβεις και ποτέ δε θα είσαι σίγουρος τι πληρώνεις. Πλεόν δεν σου δίνουν καν όρια, σου λένε θα τα βάζουμε όσο θέλουμς κάθε φορά, να μπαίνεις στο site μας να βλέπεις πόσο είναι. Με άλλα λόγια, δε θα βγουν ποτέ χαμένοι, δεν υπάρχει καν ρίσκο για αυτούς, όσο τους λείπει θα χρεώνουν και οι πελάτες δε θα παίρνουν καν χαμπάρι τι έγινε.
Δε σε παραξενεύει που η τιμή στα συμβόλαια που είναι σταθερή είναι 3-4 λεπτά επάνω από αυτή που σου υπόσχονται στα σούπερ φθηνά, που όμως έχουν ρήτρες προσαρμογής; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hf77 είπε

ειναι ολα μαζι!!

 

Για να βγάλεις τι θα κερδίσεις αν φύγεις απο την ΔΕΗ  πήγαινε στους 3 εκκαθαριστικούς λογαριασμούς 365 ημερών  πχ απο 8/2019 εως 8/2020 και άθροισε πόσα πληρώνεις στην ΔΕΗ μονο για αξία ρεύματος οπως στην εικόνα που σου στελνω  χωρίς να υπολογισεις την εκπτωση ΚΟΤ

Μετά να θες να δεις τι  θα πληρωνες πχ με ΕΛΙΝ άθροισε από τους 3 εκκαθαριστικούς λογαριασμούς 365 ημερών της ημερήσιες KWH και να τις πολλαπλασιάσεις  με 0,085 και τις νυχτερινές να τις πολλαπλασιάσεις  με 0,065

Υπολογισε το σύνολο  ποσα θα πληρωνες ημερήσιο +νυχτερινο

Αφαιρεσε το ποσο απο αυτο που θα πληρωνες στην ΔΕΗ και δες τι κερδίζεις

Τα υπολοιπα εκπτώσεις πάγια ΥΚΩ κλπ ειναι τα ιδια για ολους τους παροχους

 

Στιγμιότυπο οθόνης (42).png

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gsisr είπε

Αξίζει από ΔΕΗ που έχω συμβόλαιο να πάω σε ζενίθ; Αέριο έχω ζενίθ

Από ΔΕΗ ναι σίγουρα ,βέβαια εξαρτάται και την κατανάλωση που κάνεις .

Μόλις κοιτούσα παλιούς λογαριασμούς γιατί έλεγα να πάω Ελιν, αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι.

Από 0,06Ε/Kw μαζί με πάγια και ΟΤΣ μου βγαίνει 0,075 με 0,08. Άρα τώρα που λήγει το συμβόλαιο αν τους πιέσω να μου μειώσουν το παγιο ή να κόψουν την ΟΤΣ θα παραμείνω .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Ετοιμαζομαι να ανοιξω εναν φουρνο με takeaway και delivery και ειμαι στην φαση να βαλω το ρευμα στο ονομα μου...
Να ψαξω για καποια εταιρια η να παω να βαλω στην ΔΕΗ να τελειώνω; (Γ22)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Romino12 είπε

Καλησπέρα.
Ετοιμαζομαι να ανοιξω εναν φουρνο με takeaway και delivery και ειμαι στην φαση να βαλω το ρευμα στο ονομα μου...
Να ψαξω για καποια εταιρια η να παω να βαλω στην ΔΕΗ να τελειώνω; (Γ22)

Με συγχωρείς για το σχόλιο αλλά μαγαζί πας να ανοίξεις , είναι δυνατόν να ξεκινήσεις με τέτοια νοοτροπία ?

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα επαγγελματικά. Σίγουρα ειδικά σε μαγαζί θα απέφευγα πρόγραμμα με ΟΤΣ για αρχή ,ώστε να έχω ξεκάθαρη εικόνα στο χρόνο απάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, naive είπε

Δε σε παραξενεύει που η τιμή στα συμβόλαια που είναι σταθερή είναι 3-4 λεπτά επάνω από αυτή που σου υπόσχονται στα σούπερ φθηνά, που όμως έχουν ρήτρες προσαρμογής; 
 

Όχι δε με παραξενέυει καθόλου. Είναι απόλυτα φυσιολογικό καθώς το σταθερό έχει μέσα το "μέση αναμενόμενη" εξτρα χρέωση ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Η ΕΛΙΝ είναι ακόμη χωρίς ΟΤΣ σωστά; Υπάρχει και κάποια άλλη; Είχα ψάξει προ καιρού και τώρα ήρθε η ώρα να φύγω από τη ΔΕΗ! 

Ναι είναι ,όπως και η epledison με fixed και 3.5Ε πάγιο όμως (μάλλον το ακρίβυναν)

2 λεπτά πριν, antykaps είπε

Ενούσα την εκπτωση ΚΟΤ Β 0,045/Κwh που εινια ιδια ανεξαρτήτα παρόχου

Α,οκ ,έχεις δίκαιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Αν και λογικά κάπου θα έχει απαντηθεί στις προήγουμενες 120+ σελίδες)

Από την κατάθεση του ηλεκτρολογικού σχεδίου στη ΔΕΔΔΗΕ πόσες μέρες παίρνει περίπου μέχρι να συνδεθεί το ρεύμα;

Εταιρία: ΕΛΙΝ Περιοχή: Αθήνα

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sakura22 είπε

(Αν και λογικά κάπου θα έχει απαντηθεί στις προήγουμενες 120+ σελίδες)

Από την κατάθεση του ηλεκτρολογικού σχεδίου στη ΔΕΔΔΗΕ πόσες μέρες παίρνει περίπου μέχρι να συνδεθεί το ρεύμα;

Εταιρία: ΕΛΙΝ Περιοχή: Αθήνα

Καλησπερα... Αυτο γινεται μεσα σε 2-3 μερες εφοσον εχεις καταθεσει την ΥΔΕ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, antykaps είπε

Για να βγάλεις τι θα κερδίσεις αν φύγεις απο την ΔΕΗ  πήγαινε στους 3 εκκαθαριστικούς λογαριασμούς 365 ημερών  πχ απο 8/2019 εως 8/2020 και άθροισε πόσα πληρώνεις στην ΔΕΗ μονο για αξία ρεύματος οπως στην εικόνα που σου στελνω  χωρίς να υπολογισεις την εκπτωση ΚΟΤ

Μετά να θες να δεις τι  θα πληρωνες πχ με ΕΛΙΝ άθροισε από τους 3 εκκαθαριστικούς λογαριασμούς 365 ημερών της ημερήσιες KWH και να τις πολλαπλασιάσεις  με 0,085 και τις νυχτερινές να τις πολλαπλασιάσεις  με 0,065

Υπολογισε το σύνολο  ποσα θα πληρωνες ημερήσιο +νυχτερινο

Αφαιρεσε το ποσο απο αυτο που θα πληρωνες στην ΔΕΗ και δες τι κερδίζεις

Τα υπολοιπα εκπτώσεις πάγια ΥΚΩ κλπ ειναι τα ιδια για ολους τους παροχους

Στιγμιότυπο οθόνης (42).png

σε ευχαριστω πολυ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...