Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, jimmmi είπε

Σχετικά με το Watt and Volt Zero έχει κάποιος προσωπική άποψη? Αξίζει για να γλυτώσεις την ρήτρα αναπροσαρμογής?

Ακούγεται ενδιαφέρον νομίζω τώρα που έσκασαν η ρήτρες 

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , δες τα προγράμματα με ρήτρα (που είναι και το zero) ,βάλε τιμές χοντρικής και κάνε σύγκριση και θα καταλάβεις οτι δεν πληρώνεις ρήτρα αλλά όλο το κόστος προμήθειας (χοντρική και λοιπές ταρίφες προσαυξημένες)

Υπόψιν δεν περιλαμβάνει 2 χρεώσεις που ούτε απο την εταιρία δεν ξέρουν να τις αναλύσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , δες τα προγράμματα με ρήτρα (που είναι και το zero) ,βάλε τιμές χοντρικής και κάνε σύγκριση και θα καταλάβεις οτι δεν πληρώνεις ρήτρα αλλά όλο το κόστος προμήθειας (χοντρική και λοιπές ταρίφες προσαυξημένες)

Υπόψιν δεν περιλαμβάνει 2 χρεώσεις που ούτε απο την εταιρία δεν ξέρουν να τις αναλύσουν

Σευχαριστω για την απάντηση. Γράφεις ότι είναι για οικιακά. Αυτό που θέλω τώρα να κάνω είναι είναι Γ21 επαγγελματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, darkman είπε

Καλησπερα φιλε μου δεν εχω ποσταρι  κατι στις τελευταίες 10 σελιδες ισως να εχω βαλει κατι ποιο παλια αλλα δεν θυμαμαι τι ηταν το θεμα εχει περασει οπως βλεπεις τα 1000 ποστ και ειναι δυσκολο να βρω κατι

 

δεν ξερω και δεν τα καταλαβαινω οχι τα 10 ποστ να διαβασω αλλα ουτε τα 100 .  
το ερώτημα μου ειναι απλο λογο οτι η γνωσεις μου στο θεμα ειναι μηδαμινές 

αν ξερεις καποιο παιδι να μου πει παω δεη με τα σημερινά δεδομένα η να κατσω στα αυγουλακια  μου (elpedison)  :) 

...δεν σου είπε να βρεις δικά σου post στο εδώ thread - είπε "να διαβάσεις ΕΣΤΩ από τις τελευταίες 10 σελίδες του thread" (διότι ποστάρονται συνεχώς πράγματα τα οποία θα σου ανοίξουν γενικώς τα μάτια.

ΣΙΓΟΥΡΑ είναι κάπως δύσκολο να μπεις στο πνεύμα, αλλά όσο διαβάζεις τόσο θα καταλαβαίνεις (κυρίως τις απαντήσεις σε ερωτήματα άλλων). Πχ εγώ εδώ και πολλές σελίδες/μέρες γράφω (στην ουσία ξανά και ξανά), post-"σεντόνια", αρκετά αναλυτικά, για βασικά πράγματα που θα βοηθήσουν κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά, να μπει στο νόημα κάποιων πραγμάτων, κι ας είναι απαντήσεις σε ερωτήματα άλλων (που επίσης μπήκαν εδώ χωρίς να γνωρίζουν πολλά). "Τρέχε" με το μάτι σου τις σελίδες προς τα πίσω, μέχρι τουλάχιστον Δεκέμβρη, κι ότι σου κάνει "κλικ", διάβαζέ το λίγο πιο προσεκτικά και σου εγγυώμαι πως θα βοηθηθείς, έστω σε κάποιο βαθμό, έστω κι έμμεσα.

Επίσης καταλαβαίνω πως έχεις 1.000-2 άλλα στο κεφάλι σου (όπως όλοι), πχ μίλησες για μαγαζί, και δεν μπορείς να πολυασχοληθείς με το ζήτημα, αλλά κάνε κι εσυ μια προσπάθεια (διαβάσματος), για λίγες ΜΕΡΕΣ (προφανώς δεν μπορείς να τα καταλάβεις όλα αυτά μέσα σε λίγες ώρες, λογικό είναι).

Την καλή διάθεση για βοήθεια την έχουμε, αλλά προσπαθείστε κι εσείς λίγο να ψαρέψετε για να σας υποδείξουμε σωστότερους τρόπους να το κάνετε, καθώς "να σας δίνουμε ψάρια", δεν πολυέχει νόημα, όπως λέει ένα γνωστό ρητό...

...ΚΑΤΑ Τ' ΑΛΛΑ : ναι, γενικά η ΔΕΗ (ένα παραπάνω που τελειώνει το συμβόλαιό σου) είναι "η καλύτερη επιλογή" από το καλοκαίρι κι έπειτα (πιο πριν, ΔΕΝ ήταν). Κι εννοώ να πας σε κάποιο πρόγραμμά της,  σταθερής τιμής (όχι πρόγραμμα με "ρήτρα αναπροσαρμογής"). Κι ακόμα πιο "τυφλοσούρτικα", να πας σε κατάστημα ΔΕΗ (αναλογα την περιοχή έχει και απογευματινά ραντεβού - στο σάιτ της έχει εφαρμογή για διαθέσιμα ραντεβού) και να υπογράψεις για το σταθερό που λέγεται "MyHome Enter", αφού έχεις καταναλώσεις γύρω στις 1.000kWh τον μήνα. 

Να το κάνεις άμεσα όμως, αν μπορείς κι αύριο κι όλας. Ή έστω την Δευτέρα. Έχε εν τω μεταξύ υπ' όψη ότι ΔΕΝ "καταγγέλλεις την σύμβαση" ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, διότι αυτό ισοδυναμεί με το να ζητήσεις να σου κόψουν το ρεύμα (πράγμα που κάνει κανείς όταν πχ φεύγει από σπίτι που νοικιάζει). Αυτή, ειναι διαδικασία που όταν θες ν' αλλάξεις πάροχο, αναλαμβάνει να κάνει ο νέος παροχος, ώστε να μην μείνεις ούτε δευτερόπλεπτο χωρίς ρεύμα, κατά την μετάβαση.

Τέλος, το επαγγελματικό συμβόλαιο, δεν ξέρω αν πρέπει να το πας κι αυτό στη ΔΕΗ - ξέρω από post του Korakios πως "όλα πλέον τα ίδια είναι" και να μην σε πάρω στον λαιμό μου για επαγγελματικά (εξαρτάται κι όλας αν ΚΑΙ αυτό σου λήγει σύντομα κι αν έχεις και σε αυτό συμφέρουσες τιμές), αλλά στα οκιακά τουλάχιστον, η ΔΕΗ, έστω και με "μικρές" διαφορές (που κοιτώντας το...δάσος κι όχι μόνο το δέντρο, ΔΕΝ είναι τόσο μικρές), είναι το καλύτερο που μπορεί κανείς να επιλέξει (μιλάμε πάντα για "fixed" προγράμματα), σε σχέση με το πώς έχουν τα πράγματα σήμερα και τί προσφέρουν οι άλλοι πάροχοι. Ίσως αυτό να ισχύει και για τα επαγγελματικά. Για τα οποία γενικά ο Korakios έχει πει (τον αναφέρω γιατί είναι από τους πραγματικούς γνώστες σχετικά) "μακρυά από συνδυασμούς προγραμμάτων στην ίδια εταιρία" (υποθέτω κυρίως γιατί παρά το φαινόμενο όφελος τυχόν εκπτώσεων, το ένα καταλήγει να δεσμεύει το άλλο). Αλλά εγώ έτσι γενικά έχω καταλάβει ότι πλέον καλύτερα στην ΔΕΗ, για ό,τι και αν πρόκειται. Καθώς όλο αυτό το διάστημα έχει δείξει να είναι "η πιο εντάξει" (να μην αναλύω - παρ' το όπως στο λέω).

Επισυνάπτω και ένα αρχείο Excel που έχει φτιάξει ο Korakios - έχει τρία φύλλα ("κουμπιά" κάτω αριστερά), με σταθερά, ρητροπρογράμματα και επαγγελματικά. Κατέβασέ το και ρίξε απλά μια ματιά στις "τελικές τιμές" για να συγκρίνεις "με μια ματιά" παρόχους και προγράμματα μεταξύ τους. Δεν είναι το πόσο θα πληρώνεις ΕΣΥ καθώς είναι φτιαγμένο με αναφορά συγκεκριμένες καταναλώσεις (ας πούμε τις μισές από τις δικές σου) και δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία (και αυτό κι αν θέλει μελέτη για να καταλάβεις πώς λειτουργεί) να βάλεις δικές σου τιμές/καταναλώσεις για να δεις ακριβώς τελικές σε σχέση με το τί πληρώνεις σήμερα - όπως είπα, απλά αρκεί να ρίξεις μια ματιά για να δεις έστω αναλογικά, ποιο πρόγραμμα συμφέρει/ποιο όχι...

Και γενικά παρακολούθα το εδώ thread (όπως και αυτό της ΔΕΗ), έστω και όχι καθημερινά, για καιρό από τώρα, για να ενημερώνεσαι για τυχόν εξελίξεις...Υπάρχει κόσμος εδώ που μπορεί να και ΘΑ σε βοηθήσει - αλλά "συν Αθηνά,,,,,," κλπ ;)

Προγράμματα_Ρεύματος (1).xlsx

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimmmi είπε

Σευχαριστω για την απάντηση. Γράφεις ότι είναι για οικιακά. Αυτό που θέλω τώρα να κάνω είναι είναι Γ21 επαγγελματικό

ίδια χρέωση έχει , τουλάχιστον έτσι γράφει στους όρους τελευταία φορά που το κοίταξα

για επαγγελματικά άργησες , ή πας σε κυμαινόμενο με 0,30 τελικής μείον επιδότηση για την οποία παρακολουθείς νεα καθημερινά (όπως και τη χοντρική) ή αν έχεις >~300€ μήνα κατανάλωση πας σε ακριβό σταθερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jimmmi είπε

Σχετικά με το Watt and Volt Zero έχει κάποιος προσωπική άποψη? Αξίζει για να γλυτώσεις την ρήτρα αναπροσαρμογής? Ακούγεται ενδιαφέρον νομίζω τώρα που έσκασαν η ρήτρες 

...δυστυχώς πρόκειται απλά για μάρκετινγκ που παίζει με τις λέξεις. Μακρυά ειδικά από το Zero αλλά και γενικά από την W&V γιατί από το καλοκαίρι έχει δείξει (σε πολλαπλά επίπεδα) ότι είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ φραγκοφονιάδες.

Κατά τ' άλλα, υπάρχουν σε ΟΛΗ την αγορά, μόνο 2 ειδών προγράμματα : αυτά με την κυμαινόμενη διατίμηση/αναπροσαρμογή τιμών (κατόπιν εορτής χρέωση δηλαδή, να το πω μπακάλικα) και αυτά με την "σταθερή" (...παίρνει ΚΑΙ αυτό λίγο νερό, καθώς οι πάροχοι διατηρούν δικαίωμα ν' ανεβάσουν τιμές μετά το 6μηνο από τις υπογραφές - όπως κι εσύ διατηρείς δικαίωμα να φύγεις χωρίς ποινή, αν το κάνουν. Κάποιοι - οι περισσότεροι - το έχουν ήδη κάνει, η ΔΕΗ όχι, γι' αυτό πλέον να κοιτάς μόνο προς ΔΕΗ μεριά. Κι εννοώ τα σταθερά της.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δυστυχώς πρόκειται απλά για μάρκετινγκ που παίζει με τις λέξεις. Μακρυά ειδικά από το Zero αλλά και γενικά από την W&V γιατί από το καλοκαίρι έχει δείξει (σε πολλαπλά επίπεδα) ότι είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ φραγκοφονιάδες.

Κατά τ' άλλα, υπάρχουν σε ΟΛΗ την αγορά, μόνο 2 ειδών προγράμματα : αυτά με την κυμαινόμενη διατίμηση/αναπροσαρμογή τιμών (κατόπιν εορτής χρέωση δηλαδή, να το πω μπακάλικα) και αυτά με την "σταθερή" (...παίρνει ΚΑΙ αυτό λίγο νερό, καθώς οι πάροχοι διατηρούν δικαίωμα ν' ανεβάσουν τιμές μετά το 6μηνο από τις υπογραφές - όπως κι εσύ διατηρείς δικαίωμα να φύγεις χωρίς ποινή, αν το κάνουν. Κάποιοι - οι περισσότεροι - το έχουν ήδη κάνει, η ΔΕΗ όχι, γι' αυτό πλέον να κοιτάς μόνο προς ΔΕΗ μεριά. Κι εννοώ τα σταθερά της.)

Το σπίτι το έκανα ΔΕΗ home Enter με 0,18 σταθερή υποτίθεται. Απλά επειδή θέλω ένα Γ21 δεν το δίνει. Αλλιώς θα το έκανα και εκείνο. Γι'αυτό ψάχνω εναλλακτική από το ΔΕΗ χύμα που είμαι τώρα

25 λεπτά πριν, korakios είπε

ίδια χρέωση έχει , τουλάχιστον έτσι γράφει στους όρους τελευταία φορά που το κοίταξα

για επαγγελματικά άργησες , ή πας σε κυμαινόμενο με 0,30 τελικής μείον επιδότηση για την οποία παρακολουθείς νεα καθημερινά (όπως και τη χοντρική) ή αν έχεις >~300€ μήνα κατανάλωση πας σε ακριβό σταθερό.

Εν ολίγοις μιλάμε για τριπλές τετραπλες τιμές πάνω. Μήπως απλά να αφήσω την ΔΕΗ όπως είναι με ρήτρα, η  είναι εντελώς φλου, δλδ Μπορει να έρθουν τρέλα νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jimmmi είπε

Μήπως απλά να αφήσω την ΔΕΗ όπως είναι με ρήτρα, η  είναι εντελώς φλου, δλδ Μπορει να έρθουν τρέλα νούμερα. 

 

30 λεπτά πριν, korakios είπε

ή πας σε κυμαινόμενο με 0,30 τελικής μείον επιδότηση για την οποία παρακολουθείς νεα καθημερινά (όπως και τη χοντρική) ή αν έχεις >~300€ μήνα κατανάλωση πας σε ακριβό σταθερό.

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ababa641 είπε

Επίσης η πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης δεν θα έπρεπε να είναι στην ανάλυση του λογαριασμού και να φαίνεται οτι αφαιρείται?

...και θα έπρεπε να αναλύτεται και πώς προκύπτει (πάντως είναι όντως το σωστό ποσό για το συγκεκριμένο 3μηνο),,,,,,,αλλά όχι μόνο δεν την έβαλαν στην ανάλυση των χρεώσεων/εκπτώσεων, αλλά,,,δεν στην αφαίρεασν ΚΑΝ 🤪.    ...Γαμάτο....; (...άμα θες αλλάζεις και τον τόνο....:P)

Θύμισε,,,,Μάστερ Σεφ, εκεί που στα τελευταία δευτερόλεπτα πετάνε (κυριολεκτικά), γαρνιτούρες πάνω στο πιάτο, για να πουν ότι πρόλαβαν να τις βάλουν.........:-)

...αν κρίνω δηλαδή το σημείο όπου την "πέταξαν" στην πρώτη σελίδα του λογαριασμού...Και είναι σαν να την,,, έβγαλαν οι κριτές εκτός χρόνου : είτε υπάρχει εκεί είτε όχι, το ένα και το αυτό...

Στείλε τους ένα χεστικό μέιλ, απαιτώντας επανέκδοση με αφαίρεση του ποσού.....

 

5 ώρες πριν, mindscape2 είπε

καλησπέρα, εχω Γ1 οικιακο ΔΕΗ, τελευταιος λογαριασμος με καταναλωση 403 kwh, χρεωση 84 ευρω, εχω χασει λιγο τη μπαλα με τις εξελιξεις, τι με συμφερει να κανω για να πληρωνω λιγοτερα?

Στο θέμα της ΔΕΗ, και πόσταρε λογαριασμό (σβήσε προσωπικά), καθώς χωρίς περίοδο κατανάλωσης (και άλλα διάφορα) τα νούμερα που έδωσες δεν λένε και πολλά.

14 λεπτά πριν, jimmmi είπε

Το σπίτι το έκανα ΔΕΗ home Enter με 0,18 σταθερή υποτίθεται. Απλά επειδή θέλω ένα Γ21 δεν το δίνει. Αλλιώς θα το έκανα και εκείνο. Γι'αυτό ψάχνω εναλλακτική από το ΔΕΗ χύμα που είμαι τώρα

Εν ολίγοις μιλάμε για τριπλές τετραπλες τιμές πάνω. Μήπως απλά να αφήσω την ΔΕΗ όπως είναι με ρήτρα, η  είναι εντελώς φλου, δλδ Μπορει να έρθουν τρέλα νούμερα. 

...οπότε, όσο κι αν ακούγεται κάπως (ειδικά αφού μιλάμε για επαγγελματικό), προσπάθα (σε κάθε περίπτωση) να μειώσεις τουλάχιστον καταναλώσεις, όσο τεσπα γίνεται.

Σταθερό πληρώνεις προκαταβολικά ακριβά για την περιπτωση που θ' ανέβουν/θα μείνουν ψηλά οι τιμές - κυμαινόμενο κάνεις προσευχές ότι θα προλάβουν να πέσουν ΠΡΙΝ πληρώσεις ακριβά (για καιρό)...

Δεν είναι πλέον τόσο θέμα αριθμών, αλλά χαρακτήρα.......(φάση όπως χρηματιστήριο)

11 ώρες πριν, fasmatikos είπε

 

Ενημερώνω ότι μετά τη πρώτη καταγγελία στη ΡΑΕ όπου απάντησαν ότι θα με εντάξουν στο παλιό myHome online, από το νέο που με είχαν βάλει, (με αίτηση μέσω econtract 22/11) όντως αυτό έγινε την ημέρα εξόφλησης του 1ου λογαριασμού (αρχες γενάρη), και μετά τη 2η καταγγελία στη ΡΑΕ (που έτρεχε από 20/12) όπου ζητούσα  διόρθωση του λογαριασμού, όντως αυτό έγινε στον 2ο λογαριασμό που βγήκε εχθές (μου γύρισαν περί τα 20Ε , όσο τα έβγαζα δλδ) και πλέον φαίνονται οι παλαιές καλές χρεώσεις του myHomeOnline! Οπότε παρά την όλη ταλαιπωρία όλα βαίνουν καλώς πλέον.... 

...ο ψυχολόγος πόσο την χρεώνει τελικά την κιλοβατώρα...; :-D

4 ώρες πριν, ababa641 είπε

@korakios όταν κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού, πρέπει να εξοφλήσεις το ποσό και να περιμένεις τι θα σου απαντήσουν?

Δεν το εξοφλείς μέχρι να σου απαντήσουν?

ή

Πληρώνεις το ποσό που θεωρείς εσύ σωστό και περιμένεις την απάντηση για να πληρώσεις οτι υπόλοιπο βγει?
 

...χωρίς να γνωρίζω πώς το λαμβάνουν υπ' όψιν (μπορεί θετικά - μπορεί παπάρια τους), η λογική λέει ότι είναι καλύτερο να πληρώσεις (ΔΕΝ είναι "σαν να αποδέχεσαι κάτι" - είναι περισσότερο σαν να λες "εγώ ήμουν εντάξει με την διαδικασία και πλήρωσα εντός προθεσμίας - σειρά σας τώρα"). Κανονικά ο Κώδικας Προμήθειας προβλέπει, όταν υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης, να ΜΗΝ δίνεται εντολή διακοπής μέχρι την επίλυση της αμφισβήτησης, αλλά μπορείς να βασίζεσαι; Εδώ έχουν ειδοποιήσει πελάτη για διακοπή, ενώ ο πελάτης,,,έχει ΠΕΘΑΝΕΙ, και στην καλύτερη περίπτωση, έχει πάρει άλλο όνομα την παροχή (κι όμως στείλανε εντολή διακοπής σε ΔΕΔΔΗΕ κι ενημέρωση στον πρώην πελάτη ότι θα διακοπεί η...παροχή που πλέον δεν είναι στο δικό του όνομα...). Αν πέσεις σε τίποτα βλήματα (ειδικά από ΔΕΔΔΗΕ που θα κάνει και την διακοπή), άντε μετά να βγάλεις άκρη, έστω κι αν ο Νόμος θα ΕΙΝΑΙ με το μέρος σου,,,,αλλά εσύ χωρίς ρεύμα...

Μαλακία η διαδικασία, αλλά σε γενικές ναι καλύτερα να πληρώσεις πρώτα (όλο το ποσό) και αν είναι μετά περιμένεις επιστροφή....Το "πληρώνω το σωστό", ίσως να το δει θετικά η ΡΑΕ για την έκβαση της αμφισβήτησης - αλλά δεν θα συγκινήσει τον πα΄ροχο που ίσως στείλει εντολή διακοπής (και πάλι "παρανόμως" πιθανώς, καθώς ούτως ή άλλως συντρέχουν και για την διακοπή προϋποθέσεις, πχ ύψος ποσού και το πόσους ληξιπρόθεσμους αφορά,,,,αλλά είπαμε : ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ να μην πέσεις σε μαλάκες; Εναντίον τους θα είναι να κάνουν και καμμιά παράνομη διακοπή - ίσως να μπορείς μετά δικαστικά να τους πα΄ρεις και σώβρακα γι' αυτό - αλλά,,,αντέχεις χωρίς ρεύμα; ΑΝ αντέχεις ΑΝ το κάνουν,,,,παίξε hardball).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Εχω το maxi στο φυσικο αεριο με κιλοβατωρα 0.10 και 45% εκπτωση συνεπειας

Κοτ δεχεται μονο στο basic προγραμμα με κιλοβατωρα 0.092 κι 10% εκπτωση, αλλα λιγοτερο παγιο

Επειδη δικαιουμαι ΚΟΤ. Α, προτεινετε καποια αλλη εταιρια;

Καταναλώσεις περιπου 200-250 το μηνα μαξ

Επεξ/σία από daskala
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, με εξουσιοδότησε ο αδελφός μου , που ζει στην Αθήνα, να κάνω τα χαρτιά για την σύνδεση στην νέα του κατοικία. Σε αυτήν θα έρθει να μείνει μετά από 4μηνο. Ποιο πρόγραμμα, της ΔΕΗ, πιστεύετε ότι του ταιριάζει για τώρα; Γ1 ή το enter; Πιστεύω το 1ο γιατί θα έχει μηδενική κατανάλωση στην αρχή, οπότε δεν θα έχει ρήτρες, μετά έχει ο Θεός. Σας ρωτάω να με διαφωτίσετε, για να μην μου την λέει μετά "τι βλακεία μου έχωσες;"

Τουλάχιστον να είναι για 12 μήνες και μετά ας κάνει ότι θέλει.

Ευχαριστώ για τυχόν γνώμες.

 

Υγ. Δηλώνω ότι είναι ανεύθυνος και τώρα θα μου πει  "βάλε ότι θέλεις", αλλά θα μου την πει αν αργότερα του έρθουν τρελλές χρεώσεις.

Επεξ/σία από viman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

ΚΑΤΑ Τ' ΑΛΛΑ : ναι, γενικά η ΔΕΗ (ένα παραπάνω που τελειώνει το συμβόλαιό σου) είναι "η καλύτερη επιλογή" από το καλοκαίρι κι έπειτα (πιο πριν, ΔΕΝ ήταν). Κι εννοώ να πας σε κάποιο πρόγραμμά της,  σταθερής τιμής (όχι πρόγραμμα με "ρήτρα αναπροσαρμογής"). Κι ακόμα πιο "τυφλοσούρτικα", να πας σε κατάστημα ΔΕΗ (αναλογα την περιοχή έχει και απογευματινά ραντεβού - στο σάιτ της έχει εφαρμογή για διαθέσιμα ραντεβού) και να υπογράψεις για το σταθερό που λέγεται "MyHome Enter", αφού έχεις καταναλώσεις γύρω στις 1.000kWh τον μήνα. 

Είσαι ωραίος που ασχολείσαι  λίγο περισσότερο με σεντόνια, προσωπικά με αυτό σου το σεντόνι βοήθησες και μένα στο δίλημμα  μου.

Με απλά λόγια, για ένα νοικοκυριό με Νυχτερινό ρεύμα ,τετράμηνο κάπου στις 2500 κιλοβατώρες  Στον Ήρων up 4 All η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι το My Home Enter;

Επίσης η διαφορές με το onine plus ποιες είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, daskala είπε

Εχω το maxi στο φυσικο αεριο με κιλοβατωρα 0.10 και 45% εκπτωση συνεπειας

Κοτ δεχεται μονο στο basic προγραμμα με κιλοβατωρα 0.092 κι 10% εκπτωση, αλλα λιγοτερο παγιο

Επειδη δικαιουμαι ΚΟΤ. Α, προτεινετε καποια αλλη εταιρια;

Καταναλώσεις περιπου 200-250 το μηνα μαξ

...να υποθέσω ότι βασίζεσαι στην κρατική επιδότηση (και μάλιστα αυτήν για όσους έχουν ΚΟΤ και είναι "πιο βαρβάτη") σε συνδυασμό με τις μικρές σου ακταναλώσεις και δεν θες σταθερό, αλλά ρητροπρόγραμμα ;

ΣΙΓΟΥΡΑ εν τω μεταξύ συνεχίζεις να παίρνεις επιδότηση από Γενάρη; ΕΙΝΑΙ δηλαδή δηλωμένη η συγκεκριμένη ως κύρια κατοικία σου στην φορολογική του '21; *

...αν ναι, εγώ αρχικά θα έλεγα Γ1 ΔΕΗ (εκτός κι αν υπάρχει θέμα με παλιότερες οφειλές σε αυτήν), καθώς είναι από τα ελάχιστα ρητροπρογράμματα χωρίς χρονική δέσμευση παραμονής, δέχεται ΚΟΤ (και νυχτερινό) και σε σχέση με αυτό που είσαι έρχεται σχεδόν στα ίδια (0,07 η αρχική τιμή κιλοβατώρας, μαζί με 30+5% εκπτώσεις, "ενέργειας" και "συνέπειας" δηλαδή - στην ουσία βγαίνει 12€ ακριβότερα τον χρόνο, αλλά δέχεται το ΚΟΤ σου όπως είπαμε). Άρα αν αλλάξουν τα πράγματα στην πορεία (σταματήσει/κουτσουρευτεί η επιδότηση) και συμφέρουν τα σταθερά, θα μπορέσεις να μεταβείς σε σταθερό της και εύκολα (μεσω ebill), και χωρίς ποινή...

...βέβαια στην ΔΕΗ αν δεν κάνω λάθος θα σου ζητήσουν κι 130 εγγύηση, οπότε μάλλον θα προτιμήσες να παραμείνεις στην ΦΑ, στο Basic που παίρνει (είπες) ΚΟΤ και επίσης δεν έχει χρονική δέσμευση (κι ας βγαίνει κι αυτό με τη σειρά του 12€ ακριβότερο τον χρόνο απ' το Γ1 της ΔΕΗ) και λογικά λόγω "αναγκαστικής μετακίνησης" (ΚΟΤ) δεν θα έχεις ποινή που αφήνεις το Μaxi...

* αν τυχόν συμβαίνει κάτι τέτοιο, πάνε άμεσα σε κατάστημα ΔΕΗ να υπογράψεις για MyHome Enter, γιατί θα βρεθείς να πληρώνεις την κιλοβατώρα αντί για 0,13 που θα την πληρώνεις όταν θα βάλεις ΚΟΤ (τώρα την πληρώνεις 0,17 με την αναπροσαρμογή μείον την επιδότηση), 0,31...

 

5 ώρες πριν, viman είπε

Καλημέρα παιδιά, με εξουσιοδότησε ο αδελφός μου , που ζει στην Αθήνα, να κάνω τα χαρτιά για την σύνδεση στην νέα του κατοικία. Σε αυτήν θα έρθει να μείνει μετά από 4μηνο. Ποιο πρόγραμμα, της ΔΕΗ, πιστεύετε ότι του ταιριάζει για τώρα; Γ1 ή το enter; Πιστεύω το 1ο γιατί θα έχει μηδενική κατανάλωση στην αρχή, οπότε δεν θα έχει ρήτρες, μετά έχει ο Θεός. Σας ρωτάω να με διαφωτίσετε, για να μην μου την λέει μετά "τι βλακεία μου έχωσες;"

Τουλάχιστον να είναι για 12 μήνες και μετά ας κάνει ότι θέλει.

Ευχαριστώ για τυχόν γνώμες.

Υγ. Δηλώνω ότι είναι ανεύθυνος και τώρα θα μου πει  "βάλε ότι θέλεις", αλλά θα μου την πει αν αργότερα του έρθουν τρελλές χρεώσεις.

...όσο ανέυθυνος κι αν είναι, θα έπρεπε ο ίδιος να κάνει τα πάντα από απόσταση, ή ΕΣΤΩ να κοιτάξει να ψαχτεί ο ίδιος και ν' αποφασίσει σε τί είδους πρόγραμμα θέλει να μπει μιας και ξέρει ο ίδιος τις καταναλώσεις που συνηθίζει να κάνει,,,,αλλά τέλος πάντων.

Κατά τ' άλλα, αν δεν πρόκειται να μείνει κανείς στο σπίτι, ας μη βιαστείτε να κάνεις νέα σύνδεση, αλλά αν έχει λόγο να έχει από τώρα το σπίτι ρεύμα,,,,ε ναι, ας βάλεις Γ1 και μετά το 4μηνο ανάλογα πώς θα είναι τα πράγματα, βλέποντας/κάνοντας. Να δώσεις όμως εσύ μέτρηση στην σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ πριν την έκδοση έναντι αν είχε πέρσι κόσμο και καταναλώσεις το σπίτι, μη σας έρθουν (πολλές) εικονικές κιλοβατώρες βασισμένες σε περσινή κατανάλωση κι έχουν,,,ρήτρα και σαλτάρει ο μπρο...(αν και δεν θυμάμαι αν το κάνει η ΔΕΗ αυτό, δηλαδή ρήτρα στους έναντι...). 

44 λεπτά πριν, rackal είπε

Είσαι ωραίος που ασχολείσαι  λίγο περισσότερο με σεντόνια, προσωπικά με αυτό σου το σεντόνι βοήθησες και μένα στο δίλημμα  μου.

Με απλά λόγια, για ένα νοικοκυριό με Νυχτερινό ρεύμα ,τετράμηνο κάπου στις 2500 κιλοβατώρες  Στον Ήρων up 4 All η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι το My Home Enter;

Επίσης η διαφορές με το onine plus ποιες είναι;

Να 'σαι καλά μαν.

...με 2.5 μεγαβατώρες, οποιοδήποτε σταθερό καλύτερα από το ρητροπρόγραμμα που είσαι...Και ναι, για ένα κάρο λόγους, προσωπικά λέω ΔΕΗ Έντερ.

Το Έντερ+ εννοείς, δεν έχει "plus" βερσιόν το Ονλάιν - η διαφορά είναι 14€ το χρόνο και σου παρέχει δωρεάν κάποιες επισκέψεις τεχνικών. Αν νομίζεις ότι αξίζουν, βάλε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, viman είπε

Ποιο πρόγραμμα, της ΔΕΗ, πιστεύετε ότι του ταιριάζει για τώρα; Γ1 ή το enter;

στο άλλο θέμα , δεν ξέρω γιατί βλέπετε στον τίτλο τη λέξη ΔΕΗ χωρίς να διαβάζετε όλο τον τίτλο

10 ώρες πριν, daskala είπε

Εχω το maxi στο φυσικο αεριο με κιλοβατωρα 0.10 και 45% εκπτωση συνεπειας

0,30 με τις ρήτρες πλέον

10 ώρες πριν, daskala είπε

Επειδη δικαιουμαι ΚΟΤ. Α, προτεινετε καποια αλλη εταιρια;

Καταναλώσεις περιπου 200-250 το μηνα μαξ

Γ1 και παρακολουθείς τις επιδοτήσεις

11 ώρες πριν, korakios είπε

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν τηλ απο Ελπεντισον και μου ειπαν 0,58/kwh + ρητρα. Λεει εχουμε την χαμηλότερη ρητρα της αγορας. Της λεω να φανταστω οτι θα την δω στον λογαριασμο ποσο χαμηλη θα ειναι ε; Και της λεω ειστε με τα καλα σας; Η Δεη εχει με περιπου 0.20/kwh χωρις ρητρα. Λεει α ειστε ενημερωμενος...

Το περιεργο ειναι οτι ψαχνοντας στην σελιδα τους ειδα προγραμα για 0,058/kwh και της το ρωτησα πολλες φορες αν ειναι σιγουρη οτι ειναι 58λεπτα/kwh και μου ελεγε ναι. 

Δεν ξερω οτι ναναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...