Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Όχι , αυτό είναι άλλο (ΟΙΚΙΑΚΟ S1N) . Στο

https://www.senergy.gr/wp-content/uploads/pdf/ΕΙΔΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ.pdf
Υπάρχει ξεχωριστή ονομασία "ΟΙΚΙΑΚΟ S1 N FIXED"

Στα fixed προσθέτουν τον όρο "Σταθερή χρέωση χωρίς αναπροσαρμογές."

Μου στείλανε τον κατάλογο και έχει πάγιο 1.5Ε/μήνα (το έχω συμπεριλάβει στο excel) με ίδιες χρεώσεις.

Το θέμα είναι οτι με όρος "Σταθερή χρέωση χωρίς αναπροσαρμογές" μπορεί να εννοηθεί οτι δεν αλλάζει η χρέωση με βάση την κατανάλωση και με προβληματίζει οτι πουθενά δεν αναφέρονται σε ρήτρα αναπροσαρμογής.

59 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Volterra V1N έχει ΟΤΣ σήμερα μίλαγα και εμένα αυτό με ενδιέφερε.

Δεν έχει , αναγραφόταν ξεκάθαρα στους όρους μέχρι πριν 7 ημέρες. Δώσε λινκ
Edit: έχει τελικά...

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αφου η Volterra εχει φθηνοτερη την κιλοβατωρα ημερας ρε Down.

Το εγραψα και παραπανω κοιταξε το λιγο.

Τα αλλαζει site συγκρισης δεν φαινονται λογικα ρε φιλος το ειχα πει και στον korakios σε σχεση με το excel που ειχε δωσει.

Ειδικα οι τιμες απο το allazorevma ειναι εξωπραγματικες δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση.

 

Μόλις τσέκαρα:
https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/volterra-home-v1-night/

Ημέρα 0.08540
Νύχτα 0.07502
με έκπτωση συνέπειας. Πώς είναι φθηνότερη;
 Βλέπε πιο κάτω.

ΥΓ: Αν γράφεις από κινητό και με Τ9, να σε ενημερώσω ότι τα γράφεις που τα γράφεις κωδικοποιημένα, του αλλάζει τα φώτα και ο κορρέκτοράς σου και χρειάζεται αποκωδικοποίηση για να γίνεις κατανοητός. Τουλάχιστον εγώ δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω.

16 λεπτά πριν, korakios είπε

Όχι , αυτό είναι άλλο (ΟΙΚΙΑΚΟ S1N) . Στο

https://www.senergy.gr/wp-content/uploads/pdf/ΕΙΔΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ.pdf
Υπάρχει ξεχωριστή ονομασία "ΟΙΚΙΑΚΟ S1 N FIXED"

Στα fixed προσθέτουν τον όρο "Σταθερή χρέωση χωρίς αναπροσαρμογές."

Μου στείλανε τον κατάλογο και έχει πάγιο 1.5Ε/μήνα (το έχω συμπεριλάβει στο excel) με ίδιες χρεώσεις.

Το θέμα είναι οτι με όρος "Σταθερή χρέωση χωρίς αναπροσαρμογές" μπορεί να εννοηθεί οτι δεν αλλάζει η χρέωση με βάση την κατανάλωση και με προβληματίζει οτι πουθενά δεν αναφέρονται σε ρήτρα αναπροσαρμογής.

Οκ, έχεις δίκιο. Το θυμήθηκα κι εγώ ότι το είχα παρατηρήσει στους όρους. Πάνε μέρες που τα κοίταγα και σήμερα τα κοίταξα στο πόδι.

Το excel σου το κατέβασα, αλλά δεν έβγαλα άκρη που πρέπει να συμπληρώσεις κατανάλωση και το παράτησα. Ίσως μπορούσες να προσθέσεις κάπου μέσα οδηγίες συμπλήρωσης για να είναι πλήρες.

Μήπως τελικά το καλύτερο είναι αυτό που ήθελα να αποφύγω, δηλαδή το ΔΕΗ myHome Enter με τα 100€ δώρo μέχρι 31/12 και μετά τη διετία να ψαχτείς εκ νέου; Λιγότερα ψιλά γράμματα μου φαίνονται στην τελική και αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Ουσιαστικά έχεις 100€/24 μια έκπτωση περίπου 4€ το μήνα σε βάθος διετίας.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το excel σου το κατέβασα, αλλά δεν έβγαλα άκρη που πρέπει να συμπληρώσεις κατανάλωση και το παράτησα. Ίσως μπορούσες να προσθέσεις κάπου μέσα οδηγίες συμπλήρωσης για να είναι πλήρες.

Βγάλε και voltera . Πιο κατέβασες ? Το νυχτερινό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μόλις τσέκαρα:
https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/volterra-home-v1-night/

Ημέρα 0.08540
Νύχτα 0.07502
με έκπτωση συνέπειας. Πώς είναι φθηνότερη;
 Βλέπε πιο κάτω.

ΥΓ: Αν γράφεις από κινητό και με Τ9, να σε ενημερώσω ότι τα γράφεις που τα γράφεις κωδικοποιημένα, του αλλάζει τα φώτα και ο κορρέκτοράς σου και χρειάζεται αποκωδικοποίηση για να γίνεις κατανοητός. Τουλάχιστον εγώ δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω.

 

Οχι εχεις δικιο μην το διαγραφεις εγω εκανα λαθος και μπερδευτηκα ετσι οπως το εχουν στο site.

Για εμενα λες οτι γραφω απο κινητο?

Τι κωδικοποιημενα και Τ9 λες δεν σε καταλαβαινω.

Απο pc γραφω κανονικα.

Εκτος αν δεν απευθυνεσαι σ'εμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Βγάλε και voltera . Πιο κατέβασες ? Το νυχτερινό?

Ναι νυχτερινό, αλλά δεν έβγαλα άκρη που συμπληρώνουμε κατανάλωση. Επίσης, δε βάζεις τα 2 αρχεία στην υπογραφή σου με link να τα βρίσκουμε ευκολότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

 

Το excel σου το κατέβασα, αλλά δεν έβγαλα άκρη που πρέπει να συμπληρώσεις κατανάλωση και το παράτησα. Ίσως μπορούσες να προσθέσεις κάπου μέσα οδηγίες συμπλήρωσης για να είναι πλήρες.

 

Αφου γραφει συγκεκριμενα στο excel:Συμπληρωστε εδω.....

Βαζεις μονο τις κιλοβατωρες σου και τελος ειναι πολυ απλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι εχεις δικιο μην το διαγραφεις εγω εκανα λαθος και μπερδευτηκα ετσι οπως το εχουν στο site.

Για εμενα λες οτι γραφω απο κινητο?

Τι κωδικοποιημενα και Τ9 λες δεν σε καταλαβαινω.

Απο pc γραφω κανονικα.

Εκτος αν δεν απευθυνεσαι σ'εμενα.

 

Το έσβησα γιατί δεν είναι σωστό το πακέτο της solar energy που σύγκρινα. Όχι γιατί έβαλα λάθος τιμές.

Ναι σε εσένα πήγαινε. Λες εδώ πχ.:
 

Αναφορά σε κείμενο

Τα αλλαζει site συγκρισης δεν φαινονται λογικα ρε φιλος το ειχα πει και στον korakios σε σχεση με το excel που ειχε δωσει.

"Τα αλλάζει site σύγκρισης"; Αυτό μοιάζει σαν Τ9. Δεν κατάλαβα τι γράφεις.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ναι νυχτερινό, αλλά δεν έβγαλα άκρη που συμπληρώνουμε κατανάλωση. Επίσης, δε βάζεις τα 2 αρχεία στην υπογραφή σου με link να τα βρίσκουμε ευκολότερα;

Εκεί που λέει "ξεχωριστά" ,δεξιά βάλε ημέρας και δίπλα νύχτας (ετήσια μέτρηση)

Νυχτερινό
https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing
 

Ημέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

Θέλει να προσθέσω και energy4u αλλά δε νομίζω να συμφέρει μιας έχει και πάγιο , μπαίνει και το fixed 4E απο πάνω

 

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ γιατί τώρα τα ξανακοιτάω. Πάνε μέρες που τα είχα τσεκάρει και μου έρχονται ένα-ένα.

Οκ, με μπέρδευε η τελευταία σειρά που λες "αντιγράψτε τα νούμερα πάνω στο κελί". Έχω άλλο πρόβλημα όμως, που τώρα το θυμήθηκα. Εγώ κοιτάω για μονοφασικό. Έχεις excel για αυτή την περίπτωση; Δε θυμάμαι καν αυτή τη στιγμή τι αλλάζει μεταξύ 1Φ/3Φ. Μόνο κάποιο πάγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δε θυμάμαι καν αυτή τη στιγμή τι αλλάζει μεταξύ 1Φ/3Φ. Μόνο κάποιο πάγιο;

Συνήθως το πάγιο ,δεν πρόσεξα ποτέ κάτι άλλο ,αλλά όπως είδες την έκανα την μλκ με τη Voltera επομένως να τσεκάρεις τις τιμές πρώτα ,μη στηρίζεσαι και τόσο στο excel
Αν και είμαι 99% σίγουρος οτι ΔΕΝ είχε ΟΤΣ όταν το έγραφα......

  

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Οκ, με μπέρδευε η τελευταία σειρά που λες "αντιγράψτε τα νούμερα πάνω στο κελί".


Αγνόησέ το :)

 

 

 


 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το έσβησα γιατί δεν είναι σωστό το πακέτο της solar energy που σύγκρινα. Όχι γιατί έβαλα λάθος τιμές.

Ναι σε εσένα πήγαινε. Λες εδώ πχ.:
 

"Τα αλλάζει site σύγκρισης"; Αυτό μοιάζει σαν Τ9. Δεν κατάλαβα τι γράφεις.😁

Ναι ρε λαθος γραπτος λογος μου ξεφυγε.

Εκανα κι εγω λαθος για την Volterra παντως στο εγραψα πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ. Πειραματίστηκα λίγο με το excel σου.

Συμπεράσματα (για πακέτα χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δέσμευση, 3 έως 5 τον αριθμό όλα κι όλα) :

Επανέρχομαι στο αρχικό μου συμπέρασμα. In the long term οικονομικότερη βγαίνει η Solar Energy. Πως να ήταν διαφορετικά άλλωστε, αφού και στο excel σου φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει τις χαμηλότερες χρεώσεις κιλοβατώρας. Τα συμπεράσματα λοιπόν τείνουν πάλι προς αυτά που έβγαζα μέσω του allazorevma.gr. Η wefree τρώει άκυρο μιας και διάβασα εδώ μέσα ότι διατηρεί το δικαίωμα να διακόψει μονομερώς το συμβόλαιο με τις συγκεκριμένες χρεώσεις που υπογράφεται αρχικά. Εφόσον δεν έχεις δέσμευση, μικρό το κακό από τη μία, από την άλλη θα σπαστώ αν μου αυξήσουν τις χρεώσεις χωρίς ενημέρωση και περάσουν κανα δυο μήνες μέχρι να το πάρω χαμπάρι. Δε θέλω να έχω τέτοιες σκοτούρες στο κεφάλι μου.

Για μονοφασικό αν καταλαβαίνω καλά, απλά αφαιρώ τα πάγια που φαίνονται στην αντίστοιχη στήλη, οπότε ακόμα καλύτερα και απλούστερα τα πράγματα σε αυτό το σενάριο.

Επομένως, με βλέπω να κατευθύνομαι ξανά προς solar energy αν η έρευνά σας δε βγάλει κάποιο πονηρό λαβράκι.

Για τη volterra δεν κατάλαβα σε ποιο λάθος αναφέρεστε και οι δύο. Θα κοιτάξω πίσω τώρα τα μηνύματα, γιατί γράφω βιαστικά για να σας προλάβω, μιας και είστε online και είμαστε interactive.:lol:
Edit: Ok, διάβασα. Η volterra έχει ΟΤΣ τελικά. Τη διαγράφω και αυτή. Οδεύω ολοταχώς στη ζεστή αγκαλιά (pun intended) του κ. Σούμπαση🤣, με εναλλακτική την ελίν. Όπως τα υπολόγιζα αρχικά δηλαδή.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Για τη volterra δεν κατάλαβα σε ποιο λάθος αναφέρεστε και οι δύο. Θα κοιτάξω πίσω τώρα τα μηνύματα, γιατί γράφω βιαστικά για να σας προλάβω, μιας και είστε online και είμαστε interactive.

Έχει ΟΤΣ (επιπλέον χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

Έχει ΟΤΣ (επιπλέον χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής)

Ναι, ναι το είδα. Διόρθωσα το τελευταίο μου μήνυμα.

Μόλις διευκρινιστεί ότι δεν παίζει καμμια μαμουνιά με solar energy, μάλλον θα κατευθυνθώ εκεί. Αλλιώς Ελίν. Αν ΚΑΙ αυτοί κρύβουν τίποτα, θα τους διαολοστείλω και τους δύο και θα υπογράψω το MyHome Enter της αγαπημένης μας ΔΕΗ μέχρι 31/12 (για να προλάβω την έκπτωση των 100€) και τα λέμε σε 24 μήνες πάλι.😄

Να τελειώνουμε κάπου, γιατί τα ψιλά γράμματα στους παρόχους ρεύματος δεν έχουν προηγούμενο! Το έχουν κάνει επιστήμη το θέμα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ναι, ναι το είδα. Διόρθωσα το τελευταίο μου μήνυμα.

Μόλις διευκρινιστεί ότι δεν παίζει καμμια μαμουνιά με solar energy, μάλλον θα κατευθυνθώ εκεί. Αλλιώς Ελίν.

Elin μόλις έβαλε κολλητός μου. Δεν ήθελε να σπαζοκεφαλιάζει πολύ.


Τελικά η voltera ΔΕΝ είχε ΟΤΣ , απλά προσοχή τώρα γιατί ακόμα και το allazoreyma και το energycost τη δείχνουν οτι δεν εφαρμόζει ρήτρα...
Πάντως διάβασα σε άλλο site οτι κάποιος μπήκε Ελιν με τι παλιές χρεώσεις ,επομένως δε χάνετε και τίποτα να ρωτήσετε αν γίνεται (ή και στη Volterra)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...