Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Απλά επειδή πολλοί ψάχνονται, καλό θα ήταν να πει κάποιος τις εταιρίες που δίνουν πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ ... έτσι ώστε να περιορίσουμε το ψάξιμο. Ευχαριστώ...

Εχουν περιοριστει ηδη στα excel αλλα και στο allazorevma.

Δεν ειναι πολλα 9-10 αν θυμαμαι καλα στο συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, HERTHAN είπε

......

Στο site του allazorevma οι τιμες που δινει δεν ξερω πως τις υπολογιζουν και βγαινει σχεδον διπλασιο το οφελος οποτε καλυτερα δειτε το αρχειο.

....

 

Ο λόγος που στο allazorevma.gr το ετήσιο όφελος φαίνεται να είναι αυξημένο, είναι ότι στο συγκεκριμένο site έχουν συμπεριλάβει και τα όποια δωράκια υπάρχουν από τους παρόχους και τους μεσάζοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stsp είπε

Ο λόγος που στο allazorevma.gr το ετήσιο όφελος φαίνεται να είναι αυξημένο, είναι ότι στο συγκεκριμένο site έχουν συμπεριλάβει και τα όποια δωράκια υπάρχουν από τους παρόχους και τους μεσάζοντες.

Καλημερα.. Μαλλον αυτο site βγαζει τιμες πολυ παραπανω σε οφελος.. Βγαζει πλεον η ΡΑΕ νεο σχετικο εργαλειο για να γινεται η συγκριση..

 

online εργαλείο σύγκρισης τιμών θα τεθεί σε λειτουργία την ερχόμενη Τετάρτη (9/12), στη διεύθυνση www.energycost.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Να ρωτήσω όσους έχουν ΕΛΙΝ, κάθε πότε παίρνουν λογαριασμό? Είναι μόνο ηλεκτρονικός ή έρχεται και σε έντυπη μορφή?

Μου στείλανε mail ότι 25/9 ολοκληρώθηκε η μεταφορά και είμαι πελάτης τους αλλά δεν έχω πάρει ακόμα λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα,

Να ρωτήσω όσους έχουν ΕΛΙΝ, κάθε πότε παίρνουν λογαριασμό? Είναι μόνο ηλεκτρονικός ή έρχεται και σε έντυπη μορφή?

Μου στείλανε mail ότι 25/9 ολοκληρώθηκε η μεταφορά και είμαι πελάτης τους αλλά δεν έχω πάρει ακόμα λογαριασμό.

 Καλημέρα, 

Εγώ έγινα πελάτης τους 30/9 και μου έστειλαν επίσης μήνυμα ότι είμαι πελάτης τους και ακόμα δεν έχω πάρει λογαριασμό. Τους πήρα μετά από μια εβδομάδα και μου είπαν το εξής. Αυτοί τιμολογούν κάθε 15 του μηνός και επίσης για να εκδοθεί λογαριασμός πρέπει να είναι κατ' ελάχιστο μηνιαίος. Οπότε εγώ δεν μπορούσα να τιμολογηθώ στις 15 Οκτωβρίου, που είχα συμπληρώσει μόλις 16 μέρες στην ελιν,  αλλά στις 15 Νοεμβρίου ώστε να περάσει και μήνας και να μετρήσουν αυτοί στις 15, μου είπαν ότι όπου να ναι θα έρθει τώρα αρχές Δεκεμβρίου αυτός ο λογαριασμός, οπότε αναμένω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα,

Να ρωτήσω όσους έχουν ΕΛΙΝ, κάθε πότε παίρνουν λογαριασμό? Είναι μόνο ηλεκτρονικός ή έρχεται και σε έντυπη μορφή?

Μου στείλανε mail ότι 25/9 ολοκληρώθηκε η μεταφορά και είμαι πελάτης τους αλλά δεν έχω πάρει ακόμα λογαριασμό.

Τι έχεις δηλώσει? να σου έρχεται με mail ή έντυπα?Η έντυπη μορφή χρεώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Τι έχεις δηλώσει? να σου έρχεται με mail ή έντυπα?Η έντυπη μορφή χρεώνεται.

Νομίζω ηλεκτρονικά μόνο, στην αίτηση τα πεδία διεύθυνσης είναι κενά

image.png.01707e88d8959990ef10f9c440ac3f79.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stsp είπε

Ο λόγος που στο allazorevma.gr το ετήσιο όφελος φαίνεται να είναι αυξημένο, είναι ότι στο συγκεκριμένο site έχουν συμπεριλάβει και τα όποια δωράκια υπάρχουν από τους παρόχους και τους μεσάζοντες.

Kαμια σχεση τα εχω συγκρινει με το excel και οι διαφορες ειναι σε καποιες περιπτωσεις σχεδον διπλασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Subzerog7 είπε

Ελίν αξίζει ακόμα ρε παιδιά ? Σκέφτομαι για το FIXED πακέτο. Αυτή και Solar Energy μετά που έχει λίγο χαμηλότερη KW και μικρότερο πάγιο.

Σε νυχτερινό ναι (edit με την προϋπόθεση οτι καις αρκετά στο μειωμένο) ,αλλιώς η Voltera είναι καλύτερη επιλογή.
Η Solar πιστεύω οτι έχει απο τις καλύτερες τιμές μιας και είναι νέα ,αλλά δε νομίζω να έχει βάλει κάποιος εδώ μέσα.

Επίσης κανένας δεν έχει φιλοτιμηθεί να ανεβάσει πρόσφατο λογαριασμό με ΟΤΣ να δούμε πόσο χτυπάν τις ΟΤΣ τώρα που είναι ανεβασμένες .
Δηλαδή προγράμματα με ΟΤΣ με χαμηλό πάγιο και πολύ χαμηλή κιλοβατώρα ενδέχεται και να συμφέρουν έναντι Fixed πακέτων ...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο πολυ ψαξιμο και βαση και καποιων αλλων κριτηριων οπως οι αξιολογησεις των καταστηματων, η εφαρμογη στο κινητο κλπ κλπ, σκεφτομαι να καταληξω στη watt n volt στο liberty home N, το οποιο ειναι στα 0,058 και Νυχτ 0,043 (με συνεπεια στις πληρωμες βεβαια οπως οι περισσοτεροι) εχει παγιο (το βαφτιζουν συνδρομη) στα 49 εως 65  (αναλογα τη διαρκεια 1-3 ετη) και ρητρα ΟΤΣ με πανω οριο στα 45 ( δυστυχως ομως, πλεον η ρητρα υπολογιζεται με πιο συνθετο τροπο σε ολους, που σημαινει πρακτικα οτι ενα ΟΤΣ 50 δεν ειναι 50 αλλα παρακατω οπως αντιστοιχα το 45 κλπ, δεν θα το αναλυσω παραπανω γιατι θα σας μπερδεψω).

Παρολα αυτα, οπως το βλεπω ακομα και με επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ οταν και αν αυτη ενεργοποιειται, με καταναλωση περιπου στα 1700/4μηνο ή 5300/ετος που βαση αυτων υπολογιζω, θα ειναι αρκετα κατω απο ΔΕΗ. Υπαρχει αλλος με αυτο το προγραμμα, η γενικα εμπειριες απο την watt n volt?

 

**To 2019 υπολογισα μεση ΟΤΣ στα 63 περιπου και για το 2020 μεχρι στιγμης (βρηκα προχειρα μεχρι οκτωβρη) γυρω στα 40+.

Επεξ/σία από vamvakoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοβάμαι με το target model μην πάνε στον Θεο οι τιμές και σκέφτομαι μια εκ των  καθετοποιημένων εταιρειών (δηλαδή διαθέτουν δικές τους μονάδες παραγωγής). 
Σκέφτομαι protergia, έχει κανείς να πει εντυπώσεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To νεο εργαλειο συγρισης τιμων ειναι ενεργο

https://www.energycost.gr/

Οποιος θελει μπορει να μπει να συγκρινει.

Ακολουθειτε βημα βημα οτι σας λεει και στο τελος σας βγαζει τα αποτελεσματα.

Μπορειτε να συγκρινεται και για ηλεκτρικο ρευμα αλλα και για φυσικο αεριο.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε η στιγμή της μετακόμισης και πλέον ψάχνω κ εγώ. ήμουν σε πολύ προνομιακό πρόγραμμα (από τα πρώτα της volterra - έχω ξαναγράψει στο παρόν θέμα.)

Εχω νυχτερινό και το σπίτι που θα πάμε θα είναι μεγάλο (περίπου 110τμ αν παίζει ρόλο.)

Βλέπω πολύ ζεστά το νέο πρόγραμμα της ΔΕΗ.  Έχω μιλήσει ήδη με volterra μου είπε (αν τα θυμάμαι καλά γιατί μου τα είπε γρήγορα στο τηλέφωνο περίπου 0,09 χρέωση ημέρας και 0,075 χρέωση νύχτας χωρίς πάγιο).

 Τι θα με συμβουλεύατε; Γενικά σαν καταναλώσεις δεν έχω μεγάλες (όλα led και ενεργειακά στο μέτρο του δυνατού.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...