Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ppetros είπε

Πριν λιγο με πηρε μια κοπελα απο την Protergia σχετικα με την ανανεωση του συμβολαιου.

Οταν της ειπα οτι περιμενω και θα αποφασισω μεχρι τις 20/8 που εχω περιθωριο  μου ειπε οτι ολα τα υπαρχοντα συμβολαια καταργουνται και απο 1/8 ( αν δεν κανω λαθος) θα ισχυουν οι καινουριες τιμες.

Οταν της επεμεινα οτι εγω εχω συμβολαιο χωρις ρητρα μεχρι τελος Αυγουστου και δεν γινεται χωρις προηγουμενη ενημερωση να μου το αλλαξουν εστω και για τον ενα μηνα, δεν ηξερε τι να μου πει..

Ετσι της ειπα να ρωτησει τους προισταμενους και να με ξαναπαρει..

Αλλαξε κατι σχετικα με τη δυνατοτητα να σου αλλαξουν το προγραμα με το ετσι θελω και δεν το γνωριζω ή απλα ψαχνουν για κοροιδα??

Aν δε σου έστειλαν επιστολή για τροποποίηση 2 μήνες πριν, δε μπορούν να σου καταργήσουν το σταθερό.

Αν σε χρεώσουν αλλιώς, θα κάνεις αμφισβήτηση.

To τι θα κάνεις μετά, δική σου απόφαση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εδώ εμένα σκιζοντουσαν και έλεγαν πως με ενημέρωσαν τον Απρίλιο για αλλαγή του σταθερού μου πράγμα που δεν έγινε ποτέ τότε, τους έκανα αναφορά στην ΡΑΕ παραδέχθηκαν ότι όντως δεν με ενημέρωσαν τότε(η αναφορά είναι ακόμα ανοιχτή) , μου έδωσαν μέχρι 31/07(60 ημέρες) προθεσμία για να δω τι θα κάνω και έρχεται ο τελευταίος λογαριασμός με περίοδο 10/5 - 30/06 ο μισός με ρήτρα ο άλλος μισός χωρίς.

Screenshot_2022-07-26-22-31-37-769_gr.heron.myheron.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lazos_21 είπε

μου έδωσαν μέχρι 31/07(60 ημέρες) προθεσμία για να δω τι θα κάνω και έρχεται ο τελευταίος λογαριασμός με περίοδο 10/5 - 30/06 ο μισός με ρήτρα ο άλλος μισός χωρίς.

ξανά αμφισβήτηση επισυνάπτωντας τη συνομιλία μέσω του myrae ζητώντας άμεσα να διορθωθεί σε Χ εργάσιμες

αν περάσουν οι Χ μέρες ξανά myrae απάντηση οτι δεν τηρήθηκε η προθεσμία και αν δεν απαντήσουν άμεσα πατάς "υποστήριξη" για εξέλιξη αιτήματος

Μετά Συνήγορο του Πολίτη κατά ΡΑΕ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω απλά να ανεβάσω τον λογαριασμό στην αναφορά που δεν έκλεισα ποτέ ( λες και ήξερα ότι κάτι δεν θα πάει καλά) να τους θυμίσω αυτά που οι ίδιοι μου έγραψαν και όπως αναφέρεις ότι δεν τήρησαν την προθεσμία που αυτοί έδωσαν.

IMG_20220726_225022.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NEKTOYO είπε

εχω βρει αυτο https://www.tsig.gr/lang-el/electricity

ισχυει ? την γνωμη σας, παρακαλω

όχι , μιας και απο 1/8 καταργούνται τα κυμαινόμενα με ρήτρα και δημοσιεύτηκαν οι νέες τιμές Αυγούστου

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , ή στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lazos_21 είπε

Εδώ εμένα σκιζοντουσαν και έλεγαν πως με ενημέρωσαν τον Απρίλιο για αλλαγή του σταθερού μου πράγμα που δεν έγινε ποτέ τότε, τους έκανα αναφορά στην ΡΑΕ παραδέχθηκαν ότι όντως δεν με ενημέρωσαν τότε(η αναφορά είναι ακόμα ανοιχτή) , μου έδωσαν μέχρι 31/07(60 ημέρες) προθεσμία για να δω τι θα κάνω

 

Το παραδέχτηκαν γραπτώς στη πλατφόρμα της ΡΑΕ;  Ή σε πήρανε τηλέφωνο και σου δώσανε 60 μέρες προθεσμία προφορικώς; Γιατί κι εγώ όσες φορές έκανα καταγγελία στον HΡΩΝ μέσω ΡΑΕ, τηλέφωνο με πήρανε.

Άκυρο τώρα είδα ότι το έχεις γραπτώς.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το παραδέχτηκαν γραπτώς στη πλατφόρμα της ΡΑΕ;  Ή σε πήρανε τηλέφωνο και σου δώσανε 60 μέρες προθεσμία προφορικώς; Γιατί κι εγώ όσες φορές έκανα καταγγελία στον HΡΩΝ μέσω ΡΑΕ, τηλέφωνο με πήρανε.

αφού ανέβασε screenshot 😁

edit : Για τσίπουρα ήσουν 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αφού ανέβασε screenshot 😁

edit : Για τσιπούρα ήσουν 😂

...για μερικά δευτερόλεπτα αυτό διάβαζα και προσπαθούσα να καταλάβω τα λόγια του ποιητή...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αφού ανέβασε screenshot 😁

edit : Για τσίπουρα ήσουν 😂

Πάντως έπεσα μέσα, δε μπορείς να πεις. Παίρνουνε πρώτα τηλέφωνο μπας και πέσουν σε κάνα ψάρακα που δε θα ζητήσει γραπτή επιβεβαίωση και θα πατήσει 'ολοκλήρωση αιτήματος'. Μου φαίνεται πρέπει να τους αφήσω βιογραφικό να πάω να πιάσω δουλειά... δε χρειάζομαι καν εκπαίδευση. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Artman13 είπε

Μια και απο την 1η Αυγούστου αναμένονται "μάχες" με τους παρόχους ,όσοι θέλουμε να φύγουμε, έχει εντοπίσει κανείς σε ποια παράγραφο του ΦΕΚ αναφέρει για την κατάργηση της ρήτρας πρόωρης αποχώρησης; Και γνωρίζει αν έχει βγει στην εφημερίδα της κυβέρνησης;

ν.4951/2022 (ΦΕΚ 129/Α/4-7-2022) άρθρο 138 παράγραφος 4:

[4. Για την εφαρμογή του παρόντος και καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος του:

(α) Η αλλαγή προμηθευτή ή τιμολογίου προμήθειας, συνεπεία της μεταβολής των χρεώσεων προμήθειας δυνάμει της εκάστοτε ανακοίνωσης της παρ. 2, γίνεται αζημίως για τους πελάτες και δεν συνεπάγεται δικαίωμα αποζημίωσης του προμηθευτή λόγω πρόωρης αποχώρησης...]

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, basilis_k6 said:

παγιο?

ως εχει δηλαδη 4.40€

3 hours ago, korakios said:

όχι , η elpedison ήταν αρκετά ακριβότερη σε σχέση με όλους τους άλλους πάροχους

τώρα έχει "κυμαινόμενη" έκπτωση συνέπειας ενέργειας άρα φεύγεις

Με λίγα λόγια οι τιμές που ανακοίνωσαν δεν ισχύουν

ηταν... τωρα ομως μηπως διαφορα ειναι στο 0,01 €?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

ως εχει δηλαδη 4.40€

ηταν... τωρα ομως μηπως διαφορα ειναι στο 0,01 €?

δεν ξερω που ειδε ο κορακιος την κυμενομενη εκπτωση, εγω δεν τη βρηκα. παντως αυτο το 0.16 ειναι εκτίμηση, δηλαδη καμια αξια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...