Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ΝΑΙ, αλλά ήταν πιο χαμηλή και η 'χρέωση'. Τώρα, αυξήθηκε η επιδότηση αλλά αυξήθηκε και η τιμή.

Για αυτό λέω:

Η 'διαφορά' πόσο είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Διορθώστε με αν κάνω λάθος σας παρακαλώ αλλά επειδή διαβάζεται αρκετά το νήμα κάποια πράγματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα..

Home_-_We_Energy.png.7ef09a3e486e27c8508e40f67a472238.png

Μίλησα με We energy για το πρόγραμμα Blue. Κανένα από τα παραπάνω προγράμματα δεν απευθύνεται σε δικαιούχους ΚΟΤ. Το παλικάρι που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι δε με συμφέρει να πάω στην εταιρεία τους, ακυρώσαμε την αίτηση που έκανα και μου είπε να πάω στη ΔΕΗ. Το πρόβλημα μου είναι ότι δε θέλω να κάνω δώρο στη ΔΕΗ την εγγύηση. Εκτός αν άλλαξε κάτι στα κυμαινόμενα της ΔΕΗ από την τελευταία φορά που ήμουν σε αυτούς και επιστρέφουν την εγγύηση με πάγια.

Επεξ/σία από Gogo-36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Μίλησα με We energy για το πρόγραμμα Blue. Κανένα από τα παραπάνω προγράμματα δεν απευθύνεται σε δικαιούχους ΚΟΤ. Το παλικάρι που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι δε με συμφέρει να πάω στην εταιρεία τους, ακυρώσαμε την αίτηση που έκανα και μου είπε να πάω στη ΔΕΗ. Το πρόβλημα μου είναι ότι δε θέλω να κάνω δώρο στη ΔΕΗ την εγγύηση. Εκτός αν άλλαξε κάτι στα κυμενόμενα της ΔΕΗ από την τελευταία φορά που ήμουν σε αυτούς και επιστρέφουν την εγγύηση με πάγια.

Νομίζω δεν υπάρχει εγγύηση για ΚΟΤ στην ΔΕΗ.. Και δεν την χαρίζεις.. Πάρε τηλέφωνο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, αλλά ήταν πιο χαμηλή και η 'χρέωση'. Τώρα, αυξήθηκε η επιδότηση αλλά αυξήθηκε και η τιμή.

Για αυτό λέω:

Η 'διαφορά' πόσο είναι???

Μέχρι σήμερα η ΤΕΑ για Ιούλιο είναι στα 338, άρα εάν η ΔΕΗ εφαρμόζει ΤΕΑ Ιουλίου για καταναλώσεις Ιουλίου, η KWH με ρήτρα πάει στα 0.427 μείον την επιδότηση 0.2, φτάνουμε στα 0.227 τελική. Εάν εφαρμόζει ΤΕΑ Ιουνίου τότε τελική τιμή θα είναι  0.315-0.2=0.115. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Μέχρι σήμερα η ΤΕΑ για Ιούλιο είναι στα 338, άρα εάν η ΔΕΗ εφαρμόζει ΤΕΑ Ιουλίου για καταναλώσεις Ιουλίου, η KWH με ρήτρα πάει στα 0.427 μείον την επιδότηση 0.2, φτάνουμε στα 0.227 τελική. Εάν εφαρμόζει ΤΕΑ Ιουνίου τότε τελική τιμή θα είναι  0.315-0.2=0.115. 

 

49 λεπτά πριν, korakios είπε

στο άλλο θέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην NRG και κατάλαβα ότι η τιμή χρέωσης στο πρόγραμμά μου nrg BASIC N | Οικιακό   πηγαίνει από τον Αύγουστο στις 0,548  €/kWh. Χωρίς την παρουσία τιμής για νυχτερινό τιμολόγιο. Υπάρχει εναλλακτικός πάροχος με καλύτερες τιμές; Λογικά μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς να έχω κάποια ποινή είμαι από το 2017 στην NRG. Αξ'ιζει ο κόπος; ή όλοι βράζουν-με στο ίδιο ζουμί;

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2022-07/nrg_ENERGY PRICES Aug 2022 .pdf

Επεξ/σία από Belial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Belial είπε

Είμαι στην NRG και κατάλαβα ότι η τιμή χρέωσης στο πρόγραμμά μου nrg BASIC N | Οικιακό   πηγαίνει από τον Αύγουστο στις 0,548  €/kWh. Χωρίς την παρουσία τιμής για νυχτερινό τιμολόγιο. Υπάρχει εναλλακτικός πάροχος με καλύτερες τιμές; Λογικά μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς να έχω κάποια ποινή είμαι από το 2017 στην NRG. Αξ'ιζει ο κόπος; ή όλοι βράζουν-με στο ίδιο ζουμί;

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2022-07/nrg_ENERGY PRICES Aug 2022 .pdf

Καλησπέρα.. Ναι εννοείται μπορείς... Να το ψάξεις... Υπάρχουν και φθηνοτεροι παροχοι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Belial είπε

Είμαι στην NRG και κατάλαβα ότι η τιμή χρέωσης στο πρόγραμμά μου nrg BASIC N | Οικιακό   πηγαίνει από τον Αύγουστο στις 0,548  €/kWh. Χωρίς την παρουσία τιμής για νυχτερινό τιμολόγιο. Υπάρχει εναλλακτικός πάροχος με καλύτερες τιμές; Λογικά μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς να έχω κάποια ποινή είμαι από το 2017 στην NRG. Αξ'ιζει ο κόπος; ή όλοι βράζουν-με στο ίδιο ζουμί;

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2022-07/nrg_ENERGY PRICES Aug 2022 .pdf

κατέβασε το excel , βάλε τιμές kw και πάγιο στο "Πρόγραμμά σας" και κατανάλωση ανα τετράμηνα και δες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ολόιδια είναι , λες να τα βάλω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Belial είπε

Είμαι στην NRG και κατάλαβα ότι η τιμή χρέωσης στο πρόγραμμά μου nrg BASIC N | Οικιακό   πηγαίνει από τον Αύγουστο στις 0,548  €/kWh. Χωρίς την παρουσία τιμής για νυχτερινό τιμολόγιο. Υπάρχει εναλλακτικός πάροχος με καλύτερες τιμές; Λογικά μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς να έχω κάποια ποινή είμαι από το 2017 στην NRG. Αξ'ιζει ο κόπος; ή όλοι βράζουν-με στο ίδιο ζουμί;

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2022-07/nrg_ENERGY PRICES Aug 2022 .pdf

Το ότι είσαι από το 2017 σε μια εταιρεία δε σημαίνει ότι δε θα πληρώσεις ποινή αν αποφασίσεις να σπάσεις το υφιστάμενο συμβόλαιο σου, αλλά λόγω της νέας πολιτικής από 01/08 τότε ναι μπορείς να αλλάξεις πάροχο χωρίς ποινή. Σε άλλη περίπτωση και χωρίς να είσαι στο τέλος του συμβολαίου σου, τότε θα πλήρωνες ποινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοράκιε καλησπέρα. Εμένα συμπληρώνεται το 6μηνο στις 8 Σεπτέμβρη (nrg fixed4business 1). Mετά θα μπω κι εγώ σε ένα από τα νέα προγράμματα που ανακοινώθηκαν χθες.
Η επιστολή που μου απεστάλη στις 23/6/2022 μου έδινε 30 μέρες περιθώριο αποχώρησης (έως 23/7/2022) αλλά όπως έχεις πει αυτό είναι παράνομο.

Σε κάθε περίπτωση, αν εγώ θελήσω να φύγω πχ τον Νοέμβριο του 2022, θα πληρώσω ρήτρα αποχώρησης? Δεν έχει πει η κυβέρνηση πως πλέον θα μπορούμε να αλλάζουμε αζημίως παρόχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IBAGASA είπε

Κοράκιε καλησπέρα. Εμένα συμπληρώνεται το 6μηνο στις 8 Σεπτέμβρη (nrg fixed4business 1). Mετά θα μπω κι εγώ σε ένα από τα νέα προγράμματα που ανακοινώθηκαν χθες.
Η επιστολή που μου απεστάλη στις 23/6/2022 μου έδινε 30 μέρες περιθώριο αποχώρησης (έως 23/7/2022) αλλά όπως έχεις πει αυτό είναι παράνομο.

Σε κάθε περίπτωση, αν εγώ θελήσω να φύγω πχ τον Νοέμβριο του 2022, θα πληρώσω ρήτρα αποχώρησης? Δεν έχει πει η κυβέρνηση πως πλέον θα μπορούμε να αλλάζουμε αζημίως παρόχους?

Νομίζω εξαρτάται σε ποιο πρόγραμμα θα 'πέσεις' όταν τελειώσει συμβατικά αυτό που έχεις (και θες να παραμείνεις σε αυτό μέχρι να λήξει βέβαια). Αν 'πέσει' σε κάποιο με κυμαινόμενο λογικά εμπίπτει στην πολιτική που ισχύει από 01/08 και άρα υποθέτω ότι μπορείς να αλλάξεις αζημίως από κει και πέρα όποτε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IBAGASA είπε

Δεν έχει πει η κυβέρνηση πως πλέον θα μπορούμε να αλλάζουμε αζημίως παρόχους?

ναι , σε κυμαινόμενα δεν ισχύει ρήτρα αποχώρησης

1 λεπτό πριν, IBAGASA είπε

Σε κάθε περίπτωση, αν εγώ θελήσω να φύγω πχ τον Νοέμβριο του 2022, θα πληρώσω ρήτρα αποχώρησης?

όχι αν σε βάλουν σε κυμαινόμενο

2 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Κοράκιε καλησπέρα. Εμένα συμπληρώνεται το 6μηνο στις 8 Σεπτέμβρη (nrg fixed4business 1). Mετά θα μπω κι εγώ σε ένα από τα νέα προγράμματα που ανακοινώθηκαν χθες.

βασικά για να δεις πότε ξεκίνησε η εκπροσώπηση δες την αρχική ημερομηνία περιόδου κατανάλωσης του πρώτου λογαριασμού , αυτή ουσιαστικά μετρά

4 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Η επιστολή που μου απεστάλη στις 23/6/2022 μου έδινε 30 μέρες περιθώριο αποχώρησης (έως 23/7/2022) αλλά όπως έχεις πει αυτό είναι παράνομο.

είναι παράνομο γιατί έμμεσα σε αναγκάζουν να χάσεις το 6μηνο , άρα ζητάς να τηρηθεί το 6μηνο με την πραγματική ημερομηνία και η αποχώρηση αζημίως να ισχύσει μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι παράνομο γιατί έμμεσα σε αναγκάζουν να χάσεις το 6μηνο , άρα ζητάς να τηρηθεί το 6μηνο με την πραγματική ημερομηνία και η αποχώρηση αζημίως να ισχύσει μετά

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ισχύει αυτό. Με βάση τους όρους νομίζω ότι και ο πάροχος έχει το δικαίωμα να σπάσει το συμβόλαιό του μαζί σου αν σου δώσει κάποιο notice (και δεν ξέρω και αν χρειάζεται και κάποια δικαιολογία πχ αλλαγή πολιτικής από την κυβέρνηση που είναι εκτός ελέγχου του παρόχου), το οποίο εδώ είναι 30 μέρες. Ίσως και να μην είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...