Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, costacurta είπε

Ρε παιδιά διαβάζω σχόλια κάι έχω χάσει τη μπάλα. Τι συμβαίνει με όλους αυτούς? Κάι εμένα λήγει η δεοετια στα κοντά να μείνω ΔΕΗ και ο Θεός οδηγός η να φύγω?

Σου απάντησα στο θέμα της ΔΕΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι, αυτό δε παίζει... διότι τα τιμολόγια τα στέλνουν στη ΡΑΕ.  Απλά έχουν κρύψει κάποιες λεπτομέρειες απ'τους καταναλωτές.

χαχα

για το χαβαλε τους πηρα τηλεφωνο.Ναι απλη ερωτηση για το παγιο του προγραμματος ζιρο πλας θα ηθελα να κανω,  αφηστε μας το τηλεφωνο σας να καλεσουμε αν διακοπει η συνδεση μας, ναι δεν μπορειτε να μου πειτε ενα νουμερο, οχι αφηστε το τηλεφωνο σας να σας καλεσουμε.

Η δε ξερουν το παγιο, η δεν εχουν ακομα σκριπτ πωλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios στο excel, η τιμή που έχεις βάλει για weblue και wegreen είναι 0,49 αντί για 0,46 που έχουν στη σελίδα τους. Ίσως κάνω κάπου λάθος και να έχει απαντηθεί γιατί δεν το παρακολουθώ ενεργά το θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, clubmaster είπε

@korakios στο excel, η τιμή που έχεις βάλει για weblue και wegreen είναι 0,49 αντί για 0,46 που έχουν στη σελίδα τους. Ίσως κάνω κάπου λάθος και να έχει απαντηθεί γιατί δεν το παρακολουθώ ενεργά το θέμα. 

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/07/We-Blue_August-22-2.pdf

0,48 :)

στο excel μπαίνουν οι αρχικές τιμές και οι τυχών εκπτώσεις μπαίνουν στα τετράμηνα (αναγκαστικά λόγω υπολογισμού σε περίπτωση ΚΟΤ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξει κανείς πάροχο αφού τον επόμενο μήνα μπορεί να έχουν αλλάξει εντελώς τα προγράμματα και πάλι...αξίζει;

Τελικά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξει κανείς πάροχο αφού τον επόμενο μήνα μπορεί να έχουν αλλάξει εντελώς τα προγράμματα και π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CakeNet είπε

Τελικά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξει κανείς πάροχο αφού τον επόμενο μήνα μπορεί να έχουν αλλάξει εντελώς τα προγράμματα και πάλι...αξίζει;

εννοείται , δεν κάνανε κάτι μαγικό , απλά ενσωμάτωσαν τη ρήτρα (όσοι μπορούσαν , πχ elpedison ,volterra και Ηρών δεν μπόρεσαν άρα κατευθείαν έχεις μια μαύρη λίστα)

βάλε στη μαύρη λίστα και προγράμματα που έχουν κυμαινόμενο πάγιο (μέχρι να καταργηθεί) ή ακόμα χειρότερα συνδρομή , επομένως είναι εύκολο να δεις εύκολα τα προγράμματα που απομένουν

όταν βγαίνει μια αξιόλογη διαφορά τιμής , τότε δύσκολο τον επόμενο μήνα να έχει μεγάλη διαφορά με τον προηγούμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται , δεν κάνανε κάτι μαγικό , απλά ενσωμάτωσαν τη ρήτρα (όσοι μπορούσαν , πχ elpedison ,volterra και Ηρών δεν μπόρεσαν άρα κατευθείαν έχεις μια μαύρη λίστα)

βάλε στη μαύρη λίστα και προγράμματα που έχουν κυμαινόμενο πάγιο (μέχρι να καταργηθεί) ή ακόμα χειρότερα συνδρομή , επομένως είναι εύκολο να δεις εύκολα τα προγράμματα που απομένουν

όταν βγαίνει μια αξιόλογη διαφορά τιμής , τότε δύσκολο τον επόμενο μήνα να έχει μεγάλη διαφορά με τον προηγούμενο

υποθέτω η ρυθμιση για παγιο θα μιλαει και για συνδρομη. ουσιαστικά η συνδρομή ειναι πάγιο με άλλη λεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

υποθέτω η ρυθμιση για παγιο θα μιλαει και για συνδρομη. ουσιαστικά η συνδρομή ειναι πάγιο με άλλη λεξη.

η συνδρομή περισσότερο είναι παραθυράκι στη κατάργηση της ρήτρας αποχώρησης , μακάρι να καταργηθεί (και η κυμαινόμενη έκπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Εγώ δεν θέλω να μετακινηθώ από κάποιον πάροχο είναι καινούρια σύνδεση. Το σπίτι όταν λειτουργούσε είχε περίπου 6000kWh κατανάλωση το τετράμηνο. Τι συμφέρει με βάση τα σημερινά δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Neutralss είπε

Καλησπέρα σε όλους! Εγώ δεν θέλω να μετακινηθώ από κάποιον πάροχο είναι καινούρια σύνδεση. Το σπίτι όταν λειτουργούσε είχε περίπου 6000kWh κατανάλωση το τετράμηνο. Τι συμφέρει με βάση τα σημερινά δεδομένα;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59091631

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

εννοείται , δεν κάνανε κάτι μαγικό , απλά ενσωμάτωσαν τη ρήτρα (όσοι μπορούσαν , πχ elpedison ,volterra και Ηρών δεν μπόρεσαν άρα κατευθείαν έχεις μια μαύρη λίστα)

βάλε στη μαύρη λίστα και προγράμματα που έχουν κυμαινόμενο πάγιο (μέχρι να καταργηθεί) ή ακόμα χειρότερα συνδρομή , επομένως είναι εύκολο να δεις εύκολα τα προγράμματα που απομένουν

όταν βγαίνει μια αξιόλογη διαφορά τιμής , τότε δύσκολο τον επόμενο μήνα να έχει μεγάλη διαφορά με τον προηγούμενο

Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχω απορρίψει ήδη και έχω βάλει και τις εταιρείες σε μαύρη λίστα αφού και να τα καταργήσουν τώρα, το πιο πιθανό είναι να μας την φέρουν κάποια στιγμή στο μέλλον.

Εγώ είμαι στην ΕΛΙΝ εδώ και 2+ χρόνια και σκέφτομαι αν αξίζει να μετακινηθώ στην WeEnergy ή στο MyHomeOnline της ΔΕΗ για να έχω το κεφάλι μου τουλάχιστον για 1 χρόνο ήσυχο.  Αλλά και το τελευταίο δεν ξέρω αν το προλαβαίνω σύμφωνα με όσα διάβασα στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CakeNet είπε

 Αλλά και το τελευταίο δεν ξέρω αν το προλαβαίνω σύμφωνα με όσα διάβασα στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.

στο άλλο θέμα, όχι εδώ,

5 λεπτά πριν, CakeNet είπε

Εγώ είμαι στην ΕΛΙΝ εδώ και 2+ χρόνια και σκέφτομαι αν αξίζει να μετακινηθώ στην WeEnergy ή

βάλε κιλοβατώρες , δες τι σου βγάζει το excel και κρίνεις μόνος σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, di maria kun είπε

Παιδιά καλησπέρα συγνώμη αρχικά που εισβαλω στη κουβέντα να ρωτήσω κάτι που πιθανόν έχει ήδη χιλιοερωτηθει. 

Ήμουν στη ζενίθ 2 χρόνια. Λήγει η διετία την άλλη βδομάδα. Είχα ένα με σταθερή τιμή προ πολέμου και πλήρωνα όλο αυτό το διάστημα νορμάλ. (έχω μαζί αέριο/ρεύμα ζενίθ με μια ακόμα μίνι έκπτωση). 

 

Τώρα όπως είναι η κατάσταση τι κάνουμε γενικά τι συμφέρει? Να αρχίσω να ρωτάω σε παροχους για τιμές κιλοβατορας και όποιος είναι πιο φθηνά? Να επιστρέψω ΔΕΗ? Και επίσης να το ψάξω για σταθερή η μεταβαλλομενη? 

Γενικά να αποφεύγεις τα "συνδυαστικά" προγράμματα (ΦΑ με ρεύμα) - καλή ώρα αλλάζεις το ένα και κρεμιέται έτσι και το άλλο.

...όπως είναι η κατάσταση, συμφέρει κυμαινόμενο με επιδοτήσεις (σε κύριες και δευτερεύουσες κατοικίες - όπως αυτές φαίνονται στις φορολογικές ΚΑΙ σε όλη την κατανάλωση, ενώ από Γενάρη μέχρι πρόσφατα ήταν μέχρι τις 300kWh/μήνα) και κάνουμε προσευχές να συνεχίσουν οι επιδοτήσεις (πάνω από 1Δις/μήνα, χλωμό να κρατήσουν για πολύ, άρα σίγουρα θα επαναφέρουν κόφτες, μπορεί κι από Σεπτέμβρη, όπως όριο κατανάλωσης ή/και "κύρια κατοικία" κλπκλπ). Για τον Αύγουστο ΜΟΝΟ όμως (όπου η τιμή της κιλοβατώρας, αν είσαι ΔΕΗ, θα σου βγει 0,15). Τί θα γίνει Σεπτέμβρη, Οκτώβρη κτλ, ένα θεός ξέρει (πού θα φτάσει η τιμή της χοντρικής στα χρηματιστήρια ενέργειας και τί επιδοτήσεις θα δίνονται. ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ πάντως άγριες μέρες, ειδικά τον χειμώνα, γι΄αυτό ΕΧΕΙ ένα νόημα το σταθερό, της ΔΕΗ μόνο που είναι ακόμα στα 0,23 με προοπτική να υπερδιπλασιαστεί από Δευτέρα - άρα ούτως ή άλλως δεν το προλαβαίνεις, γιατί μέχρι να γίνει η αλλαγή παρόχου,,,,ασ' τα).

Σούμα : μονόδρομος το Γ1 της ΔΕΗ. Σχεδόν δηλαδή, καθώς και της We Energy το κυμαινόμενο, καλό είναι για τον Αύγουστο (τί τιμές θα έχουν τον Σεπτέμβρη - διότι πλέον ανακοινώνουν τις τιμές τους ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ, ασχέτως πόσο θα τους βγει το κόστος προμήθειας εκ των υστέρων - δεν ξέρει κανείς, οπότε μπορεί και να,,,χρειαστεί ν' αλλάξεις πάροχο τότε. ή και,,,κάθε μήνα. Το πιθανότερο πάντως είναι η ΔΕΗ να παραμείνει η πιο συμφέρουσα και "ασφαλής" κατάσταση, όπως είναι από πέρσι τέτοιον καιρό. Συνεπώς, έχει μια λογική το πάνε ΔΕΗ και πιθανώς δεν θα χρειαστεί να ξαναλλάξεις. Κλείνεις ραντεβού από αύριο κι όλας για να πας σε κατάστημα την μέρα που είναι να λήξει το ζενιθοπρόγραμμα. Νομίζω καν δεν μπορείς να επιλέξεις Γ1 πια μέσα από το econtract, το οποίο ούτως ή άλλως είναι προς αποφυγή. Αλλιώς, κάνεις ιντερνετικά αίτηση στην We για το Blue (ένα συν της We είναι ότι θέλει 50€ εγγύηση ενώ η ΔΕΗ 100 - πάντως και στις 2 αν βάλεις πάγια, την παίρνεις πίσω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/07/We-Blue_August-22-2.pdf

0,48 :)

στο excel μπαίνουν οι αρχικές τιμές και οι τυχών εκπτώσεις μπαίνουν στα τετράμηνα (αναγκαστικά λόγω υπολογισμού σε περίπτωση ΚΟΤ)

Εννοείς να υπολογίζουμε μόνοι μας τις εκπτώσεις; Γιατί κι εγώ προσπαθώ να κάνω σύγκριση για ένα γνωστό και δε πέφτουν οι τιμές μόνες τους. Παλιά γιατί είχες τις εκπτώσεις και τώρα δε γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...