Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πρόγραμμα ΕΛΙΝ On! Οικιακό, ΚΟΤ και 4.800 kWh τον χρόνο, το υπέροχο Excel του @korakios μού βγάζει όφελος 167 € αν πάω σε ΔΕΗ Γ1. Να το κάνω τώρα ή να περιμένω κάνα μήνα να δω πώς θα εξελιχθούν τα προγράμματα;

Εναλλακτικά, αξίζει να το κοιτάξω για We; Είναι αξιόπιστη ή η προσφορά της είναι απλά κράχτης;

Επεξ/σία από Rhodion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εννοείς να υπολογίζουμε μόνοι μας τις εκπτώσεις; Γιατί κι εγώ προσπαθώ να κάνω σύγκριση για ένα γνωστό και δε πέφτουν οι τιμές μόνες τους. Παλιά γιατί είχες τις εκπτώσεις και τώρα δε γίνεται;

μπαίνουν στα 4μηνα κανονικά , δε χρειάζεται να κάνεις κάτι

παλια δεν είχα ΚΟΤ στα κυμαινόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για επαγγελματίες: Έχετε εμπειρία από WeEnergy.

Έχω Volterra Γ22 αλλά μετά τα τελευταία της χαΐρια, ψάχνω εναλλακτικές. Από το Excel του @korakios οι λύσεις είναι δύο: Ή ΔΕΗ Γ22 ή WEenergy weblue Γ22. Με 17000 κιλοβατώρες το χρόνο, το μυαλό λέει We, καθώς βγάζει κέρδος έναντι της ΔΕΗ 780 €. Αλλά αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστη είναι η We ως προμηθευτής. Γνωρίζει κανείς;

Επίσης, η κατάργηση της ρήτρας αποχώρησης από 1ης Αυγούστου ισχύει και για τα επαγγελματικά;

Επεξ/σία από Rhodion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμία διευκρίνηση για το αν οι επιδοτήσεις θα πιάνουν όλες τις κατοικίες? Ακόμη και αυτές που φαίνονται κενές? Γιατί το μόνο που διάβασα είναι για όλες τις κύριες και μη κατοικίες, χωρίς να διευκρινίζει περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

όταν βγαίνει μια αξιόλογη διαφορά τιμής , τότε δύσκολο τον επόμενο μήνα να έχει μεγάλη διαφορά με τον προηγούμενο

Δεν θα απέκλεια κάποιες εταιρείες να έδωσαν επίτηδες χαμηλές τιμές για τον μήνα Αύγουστο και απο Σεπτέμβριο να υπάρξει αύξηση τιμών και σύγκληση με τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Αν ειναι κενη, τοτε τι καταναλωση εχει;

Δεν είναι κενή. Στο Ε1 είναι δηλωμένη έτσι, κενή και ηλεκτροδοτούμενη. 

Επεξ/σία από garnetakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rhodion είπε

Ερώτηση για επαγγελματίες: Έχετε εμπειρία από WeEnergy.

Έχω Volterra Γ22 αλλά μετά τα τελευταία της χαΐρια, ψάχνω εναλλακτικές. Από το Excel του @korakios οι λύσεις είναι δύο: Ή ΔΕΗ Γ22 ή WEenergy weblue Γ22. Με 17000 κιλοβατώρες το χρόνο, το μυαλό λέει We, καθώς βγάζει κέρδος έναντι της ΔΕΗ 780 €. Αλλά αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστη είναι η We ως προμηθευτής. Γνωρίζει κανείς;

Επίσης, η κατάργηση της ρήτρας αποχώρησης από 1ης Αυγούστου ισχύει και για τα επαγγελματικά;

Επειδη κι εγω σε καμια 20αρια θα πρεπει να δω που θα παω μιας και μου ηρθε ειδοποιηση απο την EFA θεωρω οτι θα καταληξω στην ΔΕΗ μιας και δεν θα μπορω να το πληρωνω το ρευμα με τετοιες τιμες.

Στην ΔΕΗ απλα θα δινω εναντι για να μην μου το κοψουν ενω σε εναλλακτικο δεν μπορει να γινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rhodion είπε

Επίσης, η κατάργηση της ρήτρας αποχώρησης από 1ης Αυγούστου ισχύει και για τα επαγγελματικά;

ναι , για όλα τα κυμαινόμενα

2 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Δεν θα απέκλεια κάποιες εταιρείες να έδωσαν επίτηδες χαμηλές τιμές για τον μήνα Αύγουστο και απο Σεπτέμβριο να υπάρξει αύξηση τιμών και σύγκληση με τις υπόλοιπες.

ναι , οκ όλα τα σενάρια παίζουν , μπορείς όμως να αποχωρήσεις αν κάποια εταιρία κάνει κόλπα

2 ώρες πριν, garnetakos είπε

Υπάρχει καμία διευκρίνηση για το αν οι επιδοτήσεις θα πιάνουν όλες τις κατοικίες? Ακόμη και αυτές που φαίνονται κενές? Γιατί το μόνο που διάβασα είναι για όλες τις κύριες και μη κατοικίες, χωρίς να διευκρινίζει περαιτέρω.

δεν υπάρχουν κριτήρια για τις επιδοτήσεις , όμως πιθανολογώ ότι σύντομα θα μπουν μιας και είναι πολλά τα δις

3 ώρες πριν, Rhodion είπε

Με 17000 κιλοβατώρες το χρόνο, το μυαλό λέει We, καθώς βγάζει κέρδος έναντι της ΔΕΗ 780 €. Αλλά αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστη είναι η We ως προμηθευτής. Γνωρίζει κανείς;

όλοι το ίδιο ρωτάνε , ελάχιστοι μπήκαν πρόσφατα , μικρή εμπειρία , κανένα παρατράγουδο μέχρι στιγμής

_______________________________________

τι βλέπω ? ο Ηρών και watt&volt τα κατέβασαν τα προγράμματα με κυμαινόμενο πάγιο ? 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικα με το Excel, Για να υπολογισω τι ποσο θα πληρώνω ετήσιος αναλογα τα προγράμματα πρεπει να προσθέσω αυτα τα δυο που εχω στα βελακια;
https://prnt.sc/N4LzAwAI3xME
Και αν ναί, υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσθέσω πχ τα τελη του δημου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Μια ερώτηση σχετικα με το Excel, Για να υπολογισω τι ποσο θα πληρώνω ετήσιος αναλογα τα προγράμματα πρεπει να προσθέσω αυτα τα δυο που εχω στα βελακια;
https://prnt.sc/N4LzAwAI3xME
Και αν ναί, υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσθέσω πχ τα τελη του δημου; 

τα τέλη του δήμου και ΕΡΤ είναι άσχετα με το θέμα , αν θες τα προσθέτεις μόνος χειροκίνητα

το πάνω βελάκι δείχνει τις ρυθμιζόμενες και υπολογίζονται αυτόματα (δεν περιέχουν Ειδικό τέλος 5‰)

το κάτω βελάκι είναι κάτω απο τη γραμμή "αγνοήστε τα παρακάτω" άρα και δεν πειράζεις τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios
Ωραια εγω εβαλα πχ τωρα τα δικα μου δεδομένα KW για ενα χρόνο, θελω με καποιο τρόπο να υπολογίσω οσο ποιο κοντα γίνεται τα εξοδα για ενα ετος με τα δεδομενα τα σημερινά,
Δεν υπολογίζονται με αυτα που εχω στην φωτο υπογραμισμενα με κόκκινο , κατι χρώσεις οπως ΥΚΩ,ΕΜΤΕΑΡ κτλπ δεν ειναι σωστα δλδ; 

 

 

SharedScreenshot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Δεν υπολογίζονται με αυτα που εχω στην φωτο υπογραμισμενα με κόκκινο , κατι χρώσεις οπως ΥΚΩ,ΕΜΤΕΑΡ κτλπ δεν ειναι σωστα δλδ; 

ΥΚΩ,ΕΜΤΕΑΡ κτλ είναι στις ρυθμιζόμενες άρα το 111€ (με ΦΠΑ), χωρίς το Ειδικό τέλος 5‰ (μικρή επιβάρυνση)

η τελική +ΦΠΑ είναι η τελική τιμή χρέωση ενέργειας του πάροχου (517€)

4 λεπτά πριν, baspax1 είπε

θελω με καποιο τρόπο να υπολογίσω οσο ποιο κοντα γίνεται τα εξοδα για ενα ετος με τα δεδομενα τα σημερινά

Αν θες να βγάλεις σύνολο τα προσθέτεις 111+517

Spoiler

και προσθέτεις τα δημοτικά τέλη και ΕΡΤ μόος σου αν θες σύνολο , είναι άσχετα με τη χρέωση ενέργειας και το σκοπό του excel που είναι καθαρά για σύγκριση πάροχων . Οι ρυθμιζόμενες απο σπόντα μπήκαν και ο λόγος ήταν να φανεί πόσο κερδίζει κάποιος βάζοντας νυχτερινό

 

20 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πατάς στους όρους & προϋποθέσεις και σε βγάζει στην ίδια σελίδα. 😄

Εεε λογικά θα είναι κάποιος όρος ότι θα δώσουν επιστροφή αν πέσει η χονδρική κάτω από 100-150E/KWH δηλαδή ποτέ.

Βάλανε λινκ

β. Ο Προμηθευτής δύναται, κατά την απόλυτη διακριτική του ευχέρεια, να επιστρέψει προς τον καταναλωτή ένα χρηματικό ποσό, που θα τιτλοφορείται «Επιστροφή WATT+VOLT», σε συνάφεια με το πραγματικό απολογιστικό χονδρεμπορικό κόστος του εκάστοτε μήνα κατανάλωσης.

είμαι σίγουρος οτι θα είναι τόσο διακριτική η έκπτωση που δε θα φαίνεται καν για να μην ενοχλήσουν 😂

_______________________________________________________________________

αλλαγές στο excel , η Ελίν κατάργησε τα smart στα επαγγελματικά/οικιακά , η Ζενίθ πλέον έχει ένα ενιαίο για επαγγελματικά (άγνωστο αν έχει χρέωση ισχύος στο Γ22) και στο οικιακό της έχει κυμαινόμενο πάγιο που λογικά θα το βγάλει σύντομα (με προσοχή μιας και έχει 29€ εφάπαξ χρέωση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheBlackRazor είπε

ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ. Τυχεροί όσοι κλείσαμε 24μηνο με χαμηλή τιμή πριν τον Αύγουστο του 2021.

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα,.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...