Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες καλησπέρα

1)ειμαι ζενιθ με σταθερή χρέωση ενέργειας 0,085 και λεει με προϋπόθεση να μην περνώ τισ 6000kwh ετησιως,αρχικα αυτο πως το βλέπω αν το περνάω?

2)η τιμή που εχω είναι ακριβη?σημερα ο πιο φθηνος παροχος ποσο δίνει??

3)εχω και έκπτωση απο συνδυασμού με αεριού στο 0,0325,ομοιως είναι καλή τιμή και ποσο πανε σήμερα??

 4)με πήραν απο ζενιθ και μου είπαν δεν μπορώ να ανανεώσω στα ιδια συμβόλαια και θα πρέπει αναγκαστικά να αλλαξω,γενικα που αξίζει να παω?επιστροφη δεη?

 

5)στη δεη αν παω έχουν και αεριο να ξανακάνω συνδυασμό με επιπλέον εκπτώσεις και να μην μπλέκω με ξέχωρους παροχους?

 

σορρι για την ραντομνεςς του ποστ είμαστε παντελώς ασχετοι με τα πακέτα οικογενειακως μην κάνουμε καμια κοτσανα υπερχρέωσης

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, NEKTOYO είπε

6000/12=500kwh  λιιιιγο δυσκολο  

αυτό σου έκανε εντύπωση δηλαδή ? 😁

6 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

1)ειμαι ζενιθ με σταθερή χρέωση ενέργειας 0,085 και λεει με προϋπόθεση να μην περνώ τισ 6000kwh ετησιως,αρχικα αυτο πως το βλέπω αν το περνάω?

2)η τιμή που εχω είναι ακριβη?σημερα ο πιο φθηνος παροχος ποσο δίνει??

ρήτρα ΟΤΣ δεν έγραφε ποτέ ο λογαριασμό σου ?

7 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

3)εχω και έκπτωση απο συνδυασμού με αεριού στο 0,0325,ομοιως είναι καλή τιμή και ποσο πανε σήμερα??

στο άλλο θέμα για αέριο

8 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

4)με πήραν απο ζενιθ και μου είπαν δεν μπορώ να ανανεώσω στα ιδια συμβόλαια και θα πρέπει αναγκαστικά να αλλαξω

γιατί συνέφεραν και τα ήθελες ?

10 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

γενικα που αξίζει να παω?επιστροφη δεη?

για ΔΕΗ ρώτα αφού διαβάσεις τις τελευταίες τουλάχιστον 10 σελίδες στο άλλο θέμα

τώρα πλέον τα κυμαινόμενα αλλάζουν ανα μήνα , άγνωστο πόσο ψηλά θα πάνε και πόσο θα καλύψουν οι επιδοτήσεις

τέρμα ψηλά έχει προτεινόμενη ανάρτηση και εκεί κατεβάζεις excel για σύγκριση τιμών

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ωραίος , θα κάνω edit το excel , τελικά δεν τους βγήκε η εκτιμώμενη κυμαινόμενη έκπτωση (που καταργείται) μάλλον 😂

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Του ΗΡΩΝ που είναι;

με κυμαινόμενο πάγιο και κυμαινόμενη έκπτωση , τι περίμενες ? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δηλαδή ο Αύγουστος θα βγει στα θύματά τους στους πελάτες τους 0,30+;;;;

πιστεύω απλά το διόρθωσαν βιαστικά όταν βγάλανε εκτός την κυμαινόμενη έκπτωση , αποκλείεται να χρεώσουν 0,67

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πιστεύω απλά το διόρθωσαν βιαστικά όταν βγάλανε εκτός την κυμαινόμενη έκπτωση , αποκλείεται να χρεώσουν 0,67

Λογικά θα το διορθώσουν. Μετά θα βάλουν κυμαινόμενο πάγιο. Ή το πρόλαβε κι αυτό ο νόμος; Θα βρουν αυτοί κάτι, έχω πίστη στο ελληνικό δαιμόνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό σου έκανε εντύπωση δηλαδή ? 😁

27 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

αρα υποθετω οτι σε μια φυσιολογικη οικογενεια δεν ξεπερναει το οριο των 6000?

15 λεπτά πριν, korakios είπε

ρήτρα ΟΤΣ δεν έγραφε ποτέ ο λογαριασμό σου ?

27 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

 

 

ναι εχει οτς στους λογαριασμους

αν κατάλαβα είναι μια εξτρά χρεωση που ασχέτως αν είμαστε σε σταθερά η κυμαινόμενο την τρωμε??

15 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί συνέφεραν και τα ήθελες ?

28 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

τι εννοεις οτι ηταν ακριβα?ειχα την εντυπωση με αυτα που ακουω δεξια αριστερα για κατι 300-500ευρους λογαριασμους οτι μαλλον ημουν καλα(πληρωνω ανεκαθεν κατα μεσο ορο γυρω στα 100κατι)

17 λεπτά πριν, korakios είπε

για ΔΕΗ ρώτα αφού διαβάσεις τις τελευταίες τουλάχιστον 10 σελίδες στο άλλο θέμα

διαβαζω δεν πολυβγαζω ακρη εχει τοσα διφορουμενα σχολια

 

 

 

κορακιε σορρυ ρε μαν αν είχε μια καλτ αμπαλη οπτική το πρώτο ποστ μου,οπως ανάφερα ειμαι άσχετος  και στις τόσες πληροφορίες χάθηκα,θενκς ενιγουει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Λογικά θα το διορθώσουν. Μετά θα βάλουν κυμαινόμενο πάγιο. Ή το πρόλαβε κι αυτό ο νόμος; Θα βρουν αυτοί κάτι, έχω πίστη στο ελληνικό δαιμόνιο.

par4a138-001

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

πιστεύω απλά το διόρθωσαν βιαστικά όταν βγάλανε εκτός την κυμαινόμενη έκπτωση , αποκλείεται να χρεώσουν 0,67

Άμα σου καταργήσουν το σταθερό παρά τη διαβεβαίωση και σε χρεώσουν 0.67... δε ξέρουν με ποιον έμπλεξαν. 😂

Θα διαβάζουμε σε μερικούς μήνες στις ειδήσεις ότι ο κοράκιος έδωσε στη Volterra το χαριστικό χτύπημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rudigarcia222 είπε

αν κατάλαβα είναι μια εξτρά χρεωση που ασχέτως αν είμαστε σε σταθερά η κυμαινόμενο την τρωμε??

όχι , δυστυχώς θα μπορούσες να είχες 0,10 χωρίς την ΟΤΣ, αλλά άργησες αρκετά

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

τι εννοεις οτι ηταν ακριβα?ειχα την εντυπωση με αυτα που ακουω δεξια αριστερα για κατι 300-500ευρους λογαριασμους οτι μαλλον ημουν καλα(πληρωνω ανεκαθεν κατα μεσο ορο γυρω στα 100κατι)

τα νούμερα σκέτα δε λένε τίποτα μιας και περιλαμβάνουν άλλη κατανάλωση (και άλλος άσχετους φόρους τέλη ΕΡΤ κτλ)

και ναι ήταν ακριβά δυστυχώς στη Zenith , αρκετά μάλιστα

2 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

κορακιε σορρυ ρε μαν αν είχε μια καλτ αμπαλη οπτική το πρώτο ποστ μου,οπως ανάφερα ειμαι άσχετος  και στις τόσες πληροφορίες χάθηκα,θενκς ενιγουει

ωραία , πάμε απλά πράγματα , ρώτα στο νήμα της ΔΕΗ για Γ1 ή το online/enter , εκεί θα σε κατατοπίσει κάποιος αν και το ίδιο ερώτημα έχει υπεραναλυθεί εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έχεις Γ22 κι ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται με το ρεύμα;

To 99% δεν εχει ιδεα και το 0,09% κατι ξερει.

Μενει ενα 0,01% στο οποιο ειμαι κι εγω μεσα αλλα με τις τιμες αυτες δεν σωζεται η κατασταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

παιδες καλησπέρα

1)ειμαι ζενιθ με σταθερή χρέωση ενέργειας 0,085 το ξεχνάς/καταργούνται όλα τα τρέχοντα.έχουν βγει τιμοκατάλογοι όλων για Αύγουστο (άρα από 'δω και πέρα ξεχνάς το "είμαι άμπαλος" και παρακολουθείς ΚΑΘΕ μήνα στις 20 τις νέες τιμές όλων - ιδανικά μέσα από το εξελόφυλλο του Κοράκιου, ΑΝ δεν τον βρούμε σε κα'να λατομείο σκεπασμένο με τιμολόγια ραύματος 😂- και κινείσαι ανάλογα, καθώς πλέον δεν υπάρχει δέσμευση παραμονής στα κυμαινόμενα δια υπουργικής ροπαλοαπόφασης, άρα ναι, μπορεί και να χρειάζεται ν' αλλάζεις πάροχο,,,κάθε μήνα. Στη θεωρία έστω - στην πράξη πας ΔΕΗ και λογικά θα είναι πάντα η φθηνότερη) και λεει με προϋπόθεση να μην περνώ τισ 6000kwh ετησιως,αρχικα αυτο πως το βλέπω αν το περνάω? ...τί εννοείς πώς το βλέπεις; Βλέποντας λογαριασμούς σε βάθος έτους/κοιτώντας κάθε πχ μήνα το ρολόι και υπολογίζοντας...αλλά όπως είπαμε, ξεχνάς τί είχες στην Ζενίθ, από Δευτέρα αλλάζει το σύμπαν.

2)η τιμή που εχω είναι ακριβη?σημερα ο πιο φθηνος παροχος ποσο δίνει??  ο πιο φθηνός (ΔΕΗ) 0,48 (εννοείται ότι η χρεώσεις αναπροσαρμογής είναι πλέον ενσωματωμένες στην τιμή κιλοβατώρας, οπότε το "εικονικό" "0,085" το ξεχνάς ωλτουγκέδα), κι ο πιο ακριβός,,,,0,90, ναι, λολ, πρόκειται για την ΕλπέΓδυσον που κάνει κολπάκια με τιμές παρανοϊκές και ταχαμουδηθενατζήδικες "εκπτώσεις" κατά,,,βούληση, ώστε να πέφτει "θεωρητικά" η κιλοβατώρα λίγο πιο πάνω απ' το 0,48 τςη ΔΕΗδος. Εννοείται από όλες αυτές τις ΤΙΜΑΡΕΣ, αφαιρείς την κρατική επιδότηση, που για ΑΥΓΟΥΣΤΟ θα είναι 0,33 για όλους και 0,37 για τους έχοντες ΚΟΤ. Άρα, ΓΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ, η κιλοβατώρα στη ΔΕΗ θα σου βγει 0,15. Για Σεπτέμρβη,,,έχει ο θεός). Η τιμή που ΕΙΧΕΣ, είπαμε την ξεχνάς. Δες στο κορακιοεξελόφυλλο τί τιμή έχει δώσει για Αύγουστο η Ζενίθ, για να συγκρίνεις πχ με ΔΕΗ (και παρελθόν).

3)εχω και έκπτωση απο συνδυασμού με αεριού στο 0,0325,ομοιως είναι καλή τιμή και ποσο πανε σήμερα??

...γενικά τα "συνδυαστικά" προγράμματα να τ' αποφεύγεις. Πόσο μάλλον που τώρα παίζει ν' αλλάζεις πάροχο ρεύματος κάθε τόσο, άρα θα χάνεις την όποια "και καλά" έκπτωση και θα μένεις με πρόγραμμα αερίου που μπορεί να μη  συμφέρει αν δεν είναι συνδυαστικά με ρεύμα. Μάλλον και τα δυο στη ΔΕΗ πχ αλλά χωρίς την "φυλακή" του συνδυασμού.

 4)με πήραν απο ζενιθ και μου είπαν δεν μπορώ να ανανεώσω στα ιδια συμβόλαια και θα πρέπει αναγκαστικά να αλλαξω,γενικα που αξίζει να παω?επιστροφη δεη? ...γενικά ναι ΔΕΗ. Κι όχι μόνο επειδή "για Αύγουστο είναι η φθηνότερη". Έχουν κάνει άπειρες ματσακονιές οι "εναλλακτικοί" στους πελάτες τους, από πέρσι τέτοιο καιρό που ξεκίνησε η κατρακύλα....Και πάνε και σε κατάστημα (έχει κι απογευματινά ραντεβού), όχι "ιντερνετικά συμβόλαια" για να ξεμπερδέψεις και να γίνει γρήγορα η μετάβαση (να τους πας και φωτό με τις ενδείξεις του μετρητή).

 

5)στη δεη αν παω έχουν και αεριο να ξανακάνω συνδυασμό με επιπλέον εκπτώσεις και να μην μπλέκω με ξέχωρους παροχους?...για αέριο δεν ξέρω εάν η ΔΕΗ είναι το ίδιο "συμφέρουσα", πιθανώς και να είναι. Δες στο σχετικό θρεντ. Αλλά σε γενικές γραμμές "καλύτερα όλα στη ΔΕΗ" (αλλά όχι "συνδυαστικά". Που νομίζω δεν είχε/δεν έχει συνδυαστικά προγράμματα).

 

σορρι για την ραντομνεςς του ποστ είμαστε παντελώς ασχετοι με τα πακέτα οικογενειακως μην κάνουμε καμια κοτσανα υπερχρέωσης

...όπως ήδη είπα, να μπαίνεις "τακτικά" να απρακολουθείς, έστω λίγο, έστω τα Σ/Κ τις εξελίξεις. Γιατί αν (ξανα)μείνεις πίσω, θα σε,,,,κάψει το ρεύμα...

7 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

αρα υποθετω οτι σε μια φυσιολογικη οικογενεια δεν ξεπερναει το οριο των 6000?

...δεν υπάρχει αυτό που έθεσες, όπως το έθεσες. Ο Μ.Ο. κατανάλωσης νοικοκυριών είναι 1.250kWh/4μηνο. Και συνήθως ένα ζευγάρι δύσκολα θα πέσει κάτω από 1.500, αν έχει και παιδιά/άλλα μέλη, οι 2.000 είναι "μεσ' στο νερό" κι εξαρτάται από πόσα επιπλέον μέλη και τί συσκευές και τί συνήθειες, αν υπάρχει ηλιακός, αν υπάρχει νυχτερινό ρεύμα, αν η θέρμανση γίνεται με ηλεκτρισμό, αν υπάρχουν παλιά/ενεργοβόρα κλιματιστικά και ψυγεία κτλ και θεός φυλάξοι για θερμοσυσσωρευτές/θερμοπομπούς/"Κουμτέλ" και πάνω απ' όλα αντλία θερμότητας. Και οι 2.500 θεωρούνται "νορμάλ" για μεγάλη οικογένεια και δη "σπάταλη", κι από και πέρα μιλάμε για 4μηνο χειμώνα με αντλία θερμότητας κτλ. Κοιτάξτε να μάθετε να κάνετε οικονομία όλοι από τώρα, ο χειμώνας προβλέπεται φρίκη, οι επιδοτήσεις είναι ήδη στο 1+ δις τον μήνα (πόσο ν' αντέξουν; ), κάνε αίτηση για νυχτερινό (δες στο σχετικό θρεντ λεπτομέρειες) καθώς εκτός απ' την τιμή του νυχτερινού (δες ωράρια, διαφέρουν κατά εποχή αλλά και περιοχή χώρας) έχεις εκπτώσεις και στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις".

 

ναι εχει οτς στους λογαριασμους ...εμ δεν θα 'χε....;

αν κατάλαβα είναι μια εξτρά χρεωση που ασχέτως αν είμαστε σε σταθερά η κυμαινόμενο την τρωμε??   ΗΤΑΝ. Τώρα ενσωματώθηκε που είπαμε (...αυτό εννοούσαν με το "καταργούμε την ρήτρα αναπροσαρμογής"...😂), και αντιστοιχεί στην αύξηση της χονδρικής που από πέρσι από τα "50€" έχει φτάσει στα 450....Τα δε σταθερά, ΔΕΝ είχαν/έχουν "εξτρά χρέωση" : είχαν μία φιξντ τιμή, που ήταν γενικά λίγο πιο τσιμπημένη από την τρέχουσα χονδρική μείον επιδοτήσεις, και έμπαινες σε τέτοιο θέλοντας να κλειδώσεις τιμή για 12 ή 24 μήνες, στοιχηματίζοντας ότι στο διάστημα αυτό θα ανέβει τόσο η χοντρική που θα σου βγει πιο συμφέρον. Ιδανικό ήταν της ΔΕΗ με 0,10 για 24 μήνες που έπαιζε μέχρι αρχή Δεκέμβρη.

τι εννοεις οτι ηταν ακριβα?ειχα την εντυπωση με αυτα που ακουω δεξια αριστερα για κατι 300-500ευρους λογαριασμους οτι μαλλον ημουν καλα(πληρωνω ανεκαθεν κατα μεσο ορο γυρω στα 100κατι) ...με τους λογαριασμούς όλα σχετικά είναι. Δεν μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθαριστικό στο 4μηνο, έρχονται μικροί ως έναντι, και στην εκκαθάριση (συνήθως 8μηνο) κλάμα (καθώς εμπεριέχονται χρεώσεις αναπροσαρμογής).

διαβαζω δεν πολυβγαζω ακρη εχει τοσα διφορουμενα σχολια

..."διφορούμενα"; Μάλλον εννοείς "ακατανόητα" (επειδή δεν έχεις εμπειρία). Σκρόλαρε μόνο σε όσα "πιάνεις". Και σίγά-σιγά θα μπεις στο νόημα...

κορακιε σορρυ ρε μαν αν είχε μια καλτ αμπαλη οπτική το πρώτο ποστ μου,οπως ανάφερα ειμαι άσχετος  και στις τόσες πληροφορίες χάθηκα,θενκς ενιγουει

..προσπάθα να διαβάζεις λίγο από τα διάφορα θρεντ. Θέλει λίγο για να μπεις στο νόημα, είναι η αλήθεια. Αλλά αν παραμείνεις "αμόρφωτος" με τα περί ρεύματος, πιθανώς θα το πληρώσεις αργότερα....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε

στο άλλο θέμα, όχι εδώ,

βάλε κιλοβατώρες , δες τι σου βγάζει το excel και κρίνεις μόνος σου :)

Μα στο αρχείο τα έβαλα και είδα τι με συμφέρει, αυτό που αναρωτιέμαι είναι ότι...αυτό το μήνα συμφέρει η τάδε εταιρεία...τον επόμενο μήνα αν συμφέρει αυτή που βρίσκομαι τώρα, επιστρέφουμε; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, CakeNet είπε

Μα στο αρχείο τα έβαλα και είδα τι με συμφέρει, αυτό που αναρωτιέμαι είναι ότι...αυτό το μήνα συμφέρει η τάδε εταιρεία...τον επόμενο μήνα αν συμφέρει αυτή που βρίσκομαι τώρα, επιστρέφουμε; 😂

το πιο σημαντικό είναι να αποφύγεις προγράμματα/παγίδες

αν είναι οριακή η διαφορά , όχι , αν είναι μεγάλη ίσως , αν είναι επανειλημμένη σίγουρα, ο καθένας κινείται όπως καταλαβαίνει φυσικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...