Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το πιο σημαντικό είναι να αποφύγεις προγράμματα/παγίδες

αν είναι οριακή η διαφορά , όχι , αν είναι μεγάλη ίσως , αν είναι επανειλημμένη σίγουρα, ο καθένας κινείται όπως καταλαβαίνει φυσικά...

Αυτά τα αποφεύγω γενικώς, σας παρακολουθώ από παλιά άλλωστε, άλλο που δεν γράφω συχνά! Θα μου πεις γιατί δεν πήρα το πρόγραμμα του απέναντι θέματος; Το έβαλα στους γονείς μου, εγώ ετοιμαζόμουν να μετακομίσω σε άλλο σπίτι αλλά χάλασε η συμφωνία ένα 3μηνο μετά και έφαγα διπλή ήττα, οπότε καταλαβαίνεις! Βλακεία μου τελικά βέβαια επειδή το τέλος πρόωρης αποχώρησης είναι μηδαμινό τελικά, ειδικά με τις τιμές που παίζουν πλέον σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας , πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στην elpedison εκ μέρους συγγενικού μου προσώπου για να ρωτήσω ποια είναι η ποινή αποχώρησης από το πρόγραμμα τους και μου ανέφεραν ότι θα πρέπει να δώσω πίσω τις εκπτώσεις συνέπειας του τελευταίου 6μηνου, ρώτησα την κοπέλα εάν αυτό θα ισχύει και από 01/08 και δεν ήξερε να απαντήσει. Γνωρίζουμε κάτι πάνω σε αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Lazos_21 είπε

Καλησπέρα σας , πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στην elpedison εκ μέρους συγγενικού μου προσώπου για να ρωτήσω ποια είναι η ποινή αποχώρησης από το πρόγραμμα τους και μου ανέφεραν ότι θα πρέπει να δώσω πίσω τις εκπτώσεις συνέπειας του τελευταίου 6μηνου, ρώτησα την κοπέλα εάν αυτό θα ισχύει και από 01/08 και δεν ήξερε να απαντήσει. Γνωρίζουμε κάτι πάνω σε αυτό ? 

το 24 ώρες συνέπεια είχε (edit ή to free) ?

αν ναι ισχύει , είναι και καλό παραθυράκι για τη μη ρήτρα αποχώρησης , είμαι σίγουρος θα το αξιοποιήσουν στο νέο πρόγραμμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

το 24 ώρες συνέπεια είχε (edit ή to free) ?

Elpedison συνέπεια day λέει στον λογαριασμό του. Το θέμα είναι εάν μπορούμε να φύγουμε από αυτόν τον βραχνά όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

Screenshot_2022-07-30-16-17-11-248_com.google.android.apps.docs~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Elpedison συνέπεια day λέει στον λογαριασμό του. Το θέμα είναι εάν μπορούμε να φύγουμε από αυτόν τον βραχνά όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

καταρχάς κάνε τους αίτηση για νυχτερινό σήμερα και εξήγησέ τους οτι γενικά χάσανε πολλά λεφτά που δεν κλείσανε σε παλιό σταθερό και δεν είχαν νυχτερινό

το day είναι παλιό πρόγραμμα και δεν το έχω κάπου , δες τους όρους αν αναφέρει την επιστροφή

εύκολο δε θα είναι , πρέπει να ανοίξει αίτημα στη ΡΑΕ ωστε να ισχυριστεί οτι έμμεσα παρακάμπτουν τη νομοθεσία και δεν αφήνουν τον πελάτη να αποχωρήσει

και αν τρομπάρει η ΡΑΕ (που θα τρομπάρει) να ενημερώσει και το υπουργείο

με δικιά τους ευθύνη μπορούν να κινηθούν και έτσι ,όμως αν ισχύει θα πρέπει να έχουν το νου τους αν καταργηθεί στο μέλλον

Πάντως με σχεδόν 1€/kw (edit της εταιρίας) στα νέα προγράμματα και με άγνωστη έκπτωση καλό είναι να φύγουν

Spoiler

και φυσικά να ρίξουν την κατανάλωση , μόνωση , κλιματιστικά κτλ , στα άλλα θέματα

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξυ στο συμβόλαιο που υπάρχει και μου το έστειλε ο άνθρωπος έχει τσεκαρισμενο το night.

55 λεπτά πριν, korakios είπε

δες τους όρους αν αναφέρει την επιστροφή

Αυτό γράφει .

Σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης προμήθειας εκ μέρους του Πελάτη ή του Προμηθευτή λόγω υπερημερίας του Πελάτη ως προς την εξόφληση των ληξιπρόθεσμων 
οφειλών του, πριν την παρέλευση είκοσι τεσσάρων (24) μηνών προμήθειας, ο Πελάτης θα απολλύει την έκπτωση και θα επιβαρύνεται με το ποσό της έκπτωση που έλαβε 
από τον Προμηθευτή τις τελευταίες μέχρι και την καταγγελία εκατόν ογδόντα ημέρες (180) υπολογιζόμενο αναλογικά με αναγωγή στο πλήθος των ημερών. Η επιβάρυνση θα 
αποτυπώνεται στον τελικό Λογαριασμό Κατανάλωσης.

Screenshot_2022-07-30-17-19-04-891_com.google.android.apps.docs~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lazos_21 είπε

Εντομεταξυ στο συμβόλαιο που υπάρχει και μου το έστειλε ο άνθρωπος έχει τσεκαρισμενο το night.

Αυτό γράφει .Σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης προμήθειας εκ μέρους του Πελάτη ή του Προμηθευτή λόγω υπερημερίας του Πελάτη ως προς την εξόφληση των ληξιπρόθεσμων 
οφειλών του, πριν την παρέλευση είκοσι τεσσάρων (24) μηνών προμήθειας, ο Πελάτης θα απολλύει την έκπτωση και θα επιβαρύνεται με το ποσό της έκπτωση που έλαβε 
από τον Προμηθευτή τις τελευταίες μέχρι και την καταγγελία εκατόν ογδόντα ημέρες (180) υπολογιζόμενο αναλογικά με αναγωγή στο πλήθος των ημερών. Η επιβάρυνση θα 
αποτυπώνεται στον τελικό Λογαριασμό Κατανάλωσης.

Spoiler


Screenshot_2022-07-30-17-19-04-891_com.google.android.apps.docs~2.jpg

 

τότε κάνει τις παραπάνω κινήσεις , αρχικά μέσω myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι γίνει θα το κάνω εγώ σύμφωνα με αυτά που μας έχεις-εχετε μάθει από εδώ μέσα και από τις περιπέτειες που είχα με volton & Ήρων. Είναι δεδομένο ότι η ΡΑΕ δεν πρόκειται να επέμβει σε τίποτα, πιο πιθανό να πάρω τηλέφωνο στο υπουργείο και να βγάλουν τροποποιητική για τις ρήτρες πρόωρης αποχώρησης παρά να πάρει θέση η ΡΑΕ στην αναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Ότι γίνει θα το κάνω εγώ σύμφωνα με αυτά που μας έχεις-εχετε μάθει από εδώ μέσα και από τις περιπέτειες που είχα με volton & Ήρων. Είναι δεδομένο ότι η ΡΑΕ δεν πρόκειται να επέμβει σε τίποτα, πιο πιθανό να πάρω τηλέφωνο στο υπουργείο και να βγάλουν τροποποιητική για τις ρήτρες πρόωρης αποχώρησης παρά να πάρει θέση η ΡΑΕ στην αναφορά.

ναι , σίγουρα , δεν αντιλέγω , αλλά επειδή απο το υπουργείο δείξαν οτι πίεσαν για κάποια πράγματα , κάνε πρώτα μέσω myrae μπας και μαζευτούν απο μόνοι τους για να μην πάρει διαστάσεις , όχι οτι θα επέμβει η ΡΑΕ δηλαδή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αυτό που λες θα κάνω τότε για αρχή. Στην αναφορά να γράψω αυτό που αναφέρεις? 

1 ώρα πριν, korakios είπε

πρέπει να ανοίξει αίτημα στη ΡΑΕ ωστε να ισχυριστεί οτι έμμεσα παρακάμπτουν τη νομοθεσία και δεν αφήνουν τον πελάτη να αποχωρήσει

Η φάση είναι ότι τηλεφωνικός μου είπαν ότι δεν έχουν ποινή για την πρόωρη αποχώρηση απλά ζητάνε πίσω τα δώρα που έδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lazos_21 είπε

Καλησπέρα σας , πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στην elpedison εκ μέρους συγγενικού μου προσώπου για να ρωτήσω ποια είναι η ποινή αποχώρησης από το πρόγραμμα τους και μου ανέφεραν ότι θα πρέπει να δώσω πίσω τις εκπτώσεις

  Kλασικοί όροι elpedison, είχα δει και στο αέριο τέτοιο πράγμα...

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

εύκολο δε θα είναι , πρέπει να ανοίξει αίτημα στη ΡΑΕ ωστε να ισχυριστεί οτι έμμεσα παρακάμπτουν τη νομοθεσία και δεν αφήνουν τον πελάτη να αποχωρήσει

Επίσης σε περίπτωση που πάρουν πίσω τις εκπτώσεις για το τελευταίο 6μηνο, παρακάμπτουν και το power pass όπου έχουν υπολογιστεί οι εκπτώσεις και έχουν γίνει εκκαθαρίσεις για την επιστροφή που δικαιούνται οι καταναλωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Η φάση είναι ότι τηλεφωνικός μου είπαν ότι δεν έχουν ποινή για την πρόωρη αποχώρηση απλά ζητάνε πίσω τα δώρα που έδωσαν.

εννοείται οτι θα χρησιμοποιήσουν ότι παραθύρια βρουν ,

3 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Οκ αυτό που λες θα κάνω τότε για αρχή. Στην αναφορά να γράψω αυτό που αναφέρεις? 

και αυτά που λέει ο @ekrepali

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους πάρω πρώτα ένα τηλέφωνο ξανά από Δευτέρα ή Τρίτη να δω αν όντως θα συνεχίσει να ισχύει αυτό και στην συνέχεια θα κάνω αναφορά στο myrae.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lazos_21 είπε

Θα τους πάρω πρώτα ένα τηλέφωνο ξανά από Δευτέρα ή Τρίτη να δω αν όντως θα συνεχίσει να ισχύει αυτό και στην συνέχεια θα κάνω αναφορά στο myrae.

Σας ευχαριστώ πολύ.

  

14 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Η φάση είναι ότι τηλεφωνικός μου είπαν ότι δεν έχουν ποινή για την πρόωρη αποχώρηση απλά ζητάνε πίσω τα δώρα που έδωσαν.

Αναφορά σε κείμενο

Σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης προμήθειας εκ μέρους του Πελάτη, ο Πελάτης θα απολλύει την έκπτωση και θα επιβαρύνεται με το ποσό της έκπτωση που έλαβε από τον Προμηθευτή τις τελευταίες μέχρι και την καταγγελία εκατόν ογδόντα ημέρες (180) υπολογιζόμενο αναλογικά με αναγωγή στο πλήθος των ημερών.

Ποινή πρόωρης αποχώρησης είναι... βαφτίζουν το κρέας ψάρι.

Στη Νομοθετική Ρύθμιση δε διευκρινίζεται αν η ποινή πρόωρης αποχώρησης είναι εφάπαξ ποσό, ή ποσό έκπτωσης ή οτιδήποτε. Λένε απλά ότι φεύγεις αζημίως, δε χωράνε παρερμηνείες και παραθυράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Θα τους πάρω πρώτα ένα τηλέφωνο ξανά από Δευτέρα ή Τρίτη να δω αν όντως θα συνεχίσει να ισχύει αυτό και στην συνέχεια θα κάνω αναφορά στο myrae.

Σας ευχαριστώ πολύ.

καλύτερα κάνε σήμερα την αναφορά και πες τους να απαντήσουν εκεί δίνοντας τον αριθμό πρωτοκόλλου απο το myrae

έστω και στ τηλ σου πούνε "οκ" , εσύ τι πιστεύεις οτι θα γίνει ? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...