Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, baskon είπε

Αν και σε αυτη την περιοδο σαφώς είναι καλύτερα να πας σε σταθερό πρόγραμμα μη λέμε ότι δε κερδίζει τίποτα κάποιος που έχει σοβαρή κατανάλωση. Αν σου δώσουν 100 ευρώ έκπτωση πχ (και 120 ευρω έχει γίνει στο παρελθόν) στην αρχή.. Μετά οι περισσότερες για ένα εξάμηνο δεν εφαρμόζουν ΟΤΣ άρα κερδίζεις άνετα σε αυτό το εξάμηνο άλλα 100-150 ευρώ (ξαναλέω για σοβαρές καταναλώσεις 400+ kwh το μήνα) και μετά έχεις περίπου ίδια τιμή με τη ΔΕΗ ίσως λίγο πάνω ή λιγο κάτω. Στο χρόνο έχεις γλιτώσεις 250 + ευρώ. Και ακόμα και δεσμευση να έχεις μπορείς να φύγεις και να πας σε αλλο πάροχο γιατί η ρητρα είναι συνηθως 50 ευρώ.  Αλλά αν δε θες να αλλάζεις πάροχο και να μετακινείσαι συνεχώς η λύση είναι πρόγραμμα σταθερής χρέωσης.

Σταθερό δεν είναι τίποτα .

Συγκεκριμένα για την elpedison, η επιλογή fixed προγράμματος, για «να εχω το κεφάλι μου ήσυχο» που λέμε, στην πράξη δεν  ισχύσει γιατί η εταιρία στους ειδικο’υς όρους λέει:

  1. "Η έκπτωση εμπρόθεσμης εξόφλησης 15% θα ισχύει εωσότου ο Προμηθευτής ανακοινώσει την διακοπή της συγκεκριμένης έκπτωσης.» 

 

Δηλαδή και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ η εταιρία. Εαν λοιπόν πάει κατι στραβά σου κόβει την έκπτωση.

Εαν πάει κατι στραβά με εμένα απλά μου κόβουν το ρευμα χωρις πολλά πολλά. Στη ΔΕΗ ομως δεν σου κόβουν το ρευμα την επομενη μερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, stsp είπε

Δεν νομίζω οτι μακροπροθεσμα κερδιζει κανεις σημαντικα τελικα. Για 100 ευρω το χρονο και εκεινα Αν οι συνθηκες ειναι ευνοικες και δεν αυξηθει η ΟΤΣ, δεν λέει τιποτα.

Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής λέμε

3 λεπτά πριν, stsp είπε

Συγκεκριμένα για την elpedison, η επιλογή fixed προγράμματος, για «να εχω το κεφάλι μου ήσυχο» που λέμε, στην πράξη δεν  ισχύσει γιατί η εταιρία στους ειδικο’υς όρους λέει:

  1. "Η έκπτωση εμπρόθεσμης εξόφλησης 15% θα ισχύει εωσότου ο Προμηθευτής ανακοινώσει την διακοπή της συγκεκριμένης έκπτωσης.» 

Αναφέρεται ξεκάθαρα στους όρους (έχει αναφερθεί αρκετές φορές και το έχω σημείωση στο excel ,όπως και της WeFree )επομένως διαλέγεις και παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Alstroemeria είπε

Μην είσαι κακός.
Επειδή ψαχνόμαστε θέτουμε 522 ερωτήσεις στα μέλη του insomnia κι αντί για κριτική εκ του ασφαλούς θα περίμενα ενημέρωση για το που μπορεί κανείς να βρει υλικό για να διαβάσει, μιας που αυτή είναι η λύση όπως λες. 
!!!ΧΜ!!!🙄

Γιατί κακός δεν κατάλαβα.

Αν γράφει κάποιος "μου φαίνονται Κινέζικα" του απαντώ την αλήθεια που είναι καλύτερη για τον ίδιο. Να κάτσει ΔΕΗ για να μην μπλέξει με πράγματα που δεν καταλαβαίνει και μετά την πατήσει.

Αν γράψεις ερωτήσεις συγκεκριμένες θα σε βοηθήσουμε. Γι' αυτό σου έγραψα ψάξου πρώτα. Δεν είναι κακία. Είναι η ωμή αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stsp είπε

Εαν πάει κατι στραβά με εμένα απλά μου κόβουν το ρευμα χωρις πολλά πολλά. Στη ΔΕΗ ομως δεν σου κόβουν το ρευμα την επομενη μερα.

Σίγουρα , οι εναλλακτικοί είναι πιο αυστηροί σε διακανονισμούς και ληξιπρόθεσμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες μια βοήθεια για οικιακό Γ1 κανονικό  25KVA χωρίς νυχτερινό ( χωρίς κοτ)  καταναλωση 2200kw το 4 μηνο πληρώνω 260€.Προς τα που να κοιτάξω χωρίς δεσμεση και εξτρά χρεώσεις???Ευχαριστώ.

Τι να προσέξω!!!!

Επεξ/σία από leonar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leonar είπε

Παίδες μια βοήθεια για οικιακό Γ1 κανονικό  25KVA χωρίς νυχτερινό ( χωρίς κοτ)  καταναλωση 2200kw το 4 μηνο πληρώνω 260€.Προς τα που να κοιτάξω χωρίς δεσμεση και εξτρά χρεώσεις???Ευχαριστώ.

Τι να προσέξω!!!!

  

Στις 5/1/2021 στις 5:06 ΜΜ, korakios είπε


Βάλε και νυχτερινό ,κανα 100άρι το χρόνο επιπλέον θα το γλυτώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε korakie καταρχάς σ ΄ευχαριστώ για την γρήγορη και αναλυτική απάντηση!!!Βλέπω έχεις ρίξει πολύ δουλειά στο εξελάκι!!!Εσυ αν θα ήσουν στην θέση μου ποιο θα διαλεγες???Τώρα διαβάζω όλα τα πόστ απο την αρχή για να βγάλω άκρη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, leonar είπε

Φίλε korakie καταρχάς σ ΄ευχαριστώ για την γρήγορη και αναλυτική απάντηση!!!Βλέπω έχεις ρίξει πολύ δουλειά στο εξελάκι!!!Εσυ αν θα ήσουν στην θέση μου ποιο θα διαλεγες???Τώρα διαβάζω όλα τα πόστ απο την αρχή για να βγάλω άκρη!!!

Είσαι σε οριακές καταναλώσεις που μπαίνεις για προγράμματα με υψηλό πάγιο και χαμηλή κιλοβατώρα . Αν πχ σκοπεύεις να καταναλώνεις παραπάνω ρεύμα αλλάζει, αν μόνο το συγκεκριμένο τετράμηνο είχες υψηλή κατανάλωση και μετά πέφτει πας σε άλλα προγράμματα. Το χρόνο πόσο καις ?

Σίγουρα πάντως θα έκανα αίτηση άμεσα για νυχτερινό.

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Είσαι σε οριακές καταναλώσεις που μπαίνεις για προγράμματα με υψηλό πάγιο και χαμηλή κιλοβατώρα . Αν πχ σκοπεύεις να καταναλώνεις παραπάνω ρεύμα αλλάζει, αν μόνο το συγκεκριμένο τετράμηνο είχες υψηλή κατανάλωση και μετά πέφτει πας σε άλλα προγράμματα. Το χρόνο πόσο καις ?

Σίγουρα πάντως θα έκανα αίτηση άμεσα για νυχτερινό.

 

6500 kw σύνολο τον χρόνο.(2200KW μέσω όρο)

Δέν έχω κάποια κατανάλωση το βράδυ μεγάλη!!!

Να κάνω νυκτερινό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leonar είπε

6500 kw σύνολο τον χρόνο.(2200KW μέσω όρο)

Δέν έχω κάποια κατανάλωση το βράδυ μεγάλη!!!

Να κάνω νυκτερινό?

Ναι βάλε νυχτερινό ,εννοείται. Δες και το excel οτι ακόμα και με 10% νυχτερινό να καις ,βγάζεις το κόστος εγκατάστασης τον πρώτο χρόνο

Λοιπόν παίζει και ένα άλλο πρόγραμμα που δεν το έχω βάλει

https://mbc.gr/home-2/nrg-mbc/mbc-nrgsave/

Είναι της NRG ,αλλά με 24μηνη δέσμευση και σου βγάζει 180Ε/έτος κέρδος.

Μιας και έχει ρήτρα αναπροσαρμογής πρέπει να ρωτήσεις αν υπάρχει επιλογή fixed και αν το κόστος της είναι +4Ε/μήνα

Στη θέση σου θα πήγαινα Solar ,είναι μεν καινούρια εταιρία ,αλλά μιας και δεν έχει δέσμευση φεύγεις στον πρώτο λογαριασμό....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γ1 κοτ β. Διάβασα στο ίδιο ποστ ότι μπορώ να βάλω και νυχτερινό το οποίο και θα κάνω. Ήθελα να ρωτήσω γιατί η ΔΕΗ χρεώνει μόνο ένα μέρος απο τους συνολικούς κιλοβατώρες με 0.045 και το αφαιρεί από το σύνολο το οποίο υπολογίζει με 0.11 . Δεν θα έπρεπε όλο να υπολογίζεται εξαρχής με την χρέωση 0.045 του κοτ β; Ορίστε και η χρέωση δύο μηνών επειδή έστειλα την μέτρηση νωρίτερα.

Τέλος υπάρχει φθηνότερη λύση απο την ΔΕΗ με κοτ β; Καίμε στο περίπου 1600-2000kw το τετράμηνο 

IMG_20210110_135719.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LocoD είπε

Έχω γ1 κοτ β. Διάβασα στο ίδιο ποστ ότι μπορώ να βάλω και νυχτερινό το οποίο και θα κάνω. Ήθελα να ρωτήσω γιατί η ΔΕΗ χρεώνει μόνο ένα μέρος απο τους συνολικούς κιλοβατώρες με 0.045 και το αφαιρεί από το σύνολο το οποίο υπολογίζει με 0.11 . Δεν θα έπρεπε όλο να υπολογίζεται εξαρχής με την χρέωση 0.045 του κοτ β; Ορίστε και η χρέωση δύο μηνών επειδή έστειλα την μέτρηση νωρίτερα.

Τέλος υπάρχει φθηνότερη λύση απο την ΔΕΗ με κοτ β; Καίμε στο περίπου 1600-2000kw το τετράμηνο 

IMG_20210110_135719.jpg

Πόσες κιλοβατώρες δικαιούσαι με μειωμένη τιμή λόγω ΚΟΤ ?

Πάνω στο λογαριασμό, γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...