Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Θα έρθει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ για την επανασύνδεση, οπότε μην ασχολείσαι. (θα πάρει και μέτρηση)

Ναι αλλά στο allazorevma λέει ότι άμα βάλω τις μετρήσεις τότε δεν χρειάζεται να έρθει υπάλληλος της ΔΕΗ. Για να γλυτώσω χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Είμαι στην Elpedison με το πρόγραμμα 24 Ώρες Νυχτερινό Night και το συμβόλαιο μου λήγει σε 2-3 μήνες. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου ήρθε 200€. Εάν υπολογίζουμε και τους λογαριασμούς έναντι που είναι αλλα 300€ έχουμε σύνολο 500€ το τετράμηνο. 

 

Οι χρεώσεις έχουν ως εξής:

 

image.png.091f42f5edd04feaa70d8e5ad561aa28.png

image.png.ec1fee4ea8347b77e9548ccfe55ba9a4.png

image.png.f0d614eb03a6120765de838ca6f1b468.png

image.png.df7762bd8a16176c96999eb8fa745e89.png

Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιον άλλο πάροχο που θα γλιτώσω χρήματα (εάν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που έχω ήδη);

Επίσης έχω και μια απορία. Πριν εκδοθεί ο εκκαθαριστικός, είχα πληρώσει λογαριασμοί έναντι αξιας 303.23€. Όταν εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, στην ενότητα Διάφορες Χρεώσεις/Πιστώσεις (Γ), αφαιρέθηκαν μόνο 231.77€, χάνω κάτι?

Επεξ/σία από Sammaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Ξέρει κάποιος να μου πει όταν αλλάζεις από Γ1 σε Γ1Ν (βάλεις δηλαδή νυχτερινό) αν πρέπει μετά να ενημερώσεις τον πάροχο για να αλλάξεις συμβόλαιο ή το κάνει αυτόματα ο ΔΕΔΔΗΕ;

Καλημέρα... Αυτό το κάνει ο Δεδδηε ενημερώνει τον κάθε πάροχο για την αλλαγή που έχει γίνει.. 

5 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλά στο allazorevma λέει ότι άμα βάλω τις μετρήσεις τότε δεν χρειάζεται να έρθει υπάλληλος της ΔΕΗ. Για να γλυτώσω χρόνο. 

Καλημέρα.. Θα έρθει έτσι και αλλιώς τεχνικός από τον Δεδδηε για διαπιστώσει και να παρει τις ενδείξεις.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sammaros είπε

Επίσης έχω και μια απορία. Πριν εκδοθεί ο εκκαθαριστικός, είχα πληρώσει λογαριασμοί έναντι αξιας 303.23€. Όταν εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, στην ενότητα Διάφορες Χρεώσεις/Πιστώσεις (Γ), αφαιρέθηκαν μόνο 231.77€, χάνω κάτι?

Μήπως εννοείς 238,43Ε ?

Περίεργο πάντως , για δες στα 3 έναντι πόσο συνολικά χρεώθηκες ρήτρα αναπροσαρμογής

10 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Ποτε χρεωνεται η ΟΤΣ;;;

Όταν ο πάροχος αγοράζει ακριβά το ρεύμα και συμβαίνει όταν υπάρχει ζήτηση όπου και η χοντρική τιμή του ρεύματος αυξάνεται . Δεν έχει σχέση με την ατομική κατανάλωση του πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μάλλον αρνητική εξέλιξη : η elpedison σταμάτησε τους μηνιαίους εκκαθαριστικους λογαριασμούς με μετρήσεις πελάτη. Δέχεται τις μετρήσεις, αλλά θα είναι έναντι με μηνιαία τιμολόγηση. Η έκπτωση συνέπειας όμως θα φαίνεται συγκεντρωτικά στον επόμενο λογαριασμό από τον εκκαθαριστικο και μετά από μετρήσεις ΔΕΔΔΗΕ δλδ κάθε 4μηνες.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sammaros είπε

Καλησπέρα,

Είμαι στην Elpedison με το πρόγραμμα 24 Ώρες Νυχτερινό Night και το συμβόλαιο μου λήγει σε 2-3 μήνες. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου ήρθε 200€. Εάν υπολογίζουμε και τους λογαριασμούς έναντι που είναι αλλα 300€ έχουμε σύνολο 500€ το τετράμηνο. 

 

Οι χρεώσεις έχουν ως εξής:

 

image.png.091f42f5edd04feaa70d8e5ad561aa28.png

image.png.ec1fee4ea8347b77e9548ccfe55ba9a4.png

image.png.f0d614eb03a6120765de838ca6f1b468.png

image.png.df7762bd8a16176c96999eb8fa745e89.png

Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιον άλλο πάροχο που θα γλιτώσω χρήματα (εάν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που έχω ήδη);

Επίσης έχω και μια απορία. Πριν εκδοθεί ο εκκαθαριστικός, είχα πληρώσει λογαριασμοί έναντι αξιας 303.23€. Όταν εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, στην ενότητα Διάφορες Χρεώσεις/Πιστώσεις (Γ), αφαιρέθηκαν μόνο 231.77€, χάνω κάτι?

Μια χαρά σου βγήκε η χρέωση...περίπου 7,5 λεπτά η kWh.

Τα έναντι που σου πιστώνουν δεν περιλαμβάνουν Δήμους και ΕΡΤ γιατί αυτά δεν εκκαθαρίζονται. Πιστώνονται μόνο ανταγωνιστικά και ρυθμιζόμενα...Τσέκαρε εάν σου υπολογίζουν και την ρήτρα αναπροσαρμογής στα έναντι (εάν όχι, αλλάζουν τα πράγματα λίγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Τα έναντι που σου πιστώνουν δεν περιλαμβάνουν Δήμους και ΕΡΤ γιατί αυτά δεν εκκαθαρίζονται. Πιστώνονται μόνο ανταγωνιστικά και ρυθμιζόμενα...

Στη ΔΕΗ που ήμουν και Ζενιθ που είμαι τώρα πιστώνονταν όλο το ποσό πάντως.
Πρώτη φορά το ακούω

Edit: Άκυρο , δεν το είχα προσέξει καν

Ρώτησα πριν για ρήτρα στα έναντι , μήπως την έχουν αφαιρέσει απο τα έναντι (αν είχε μπει) και δε βγαίνει η πίστωση

Επεξ/σία από korakios
γραμματική!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Στη ΔΕΗ που ήμουν και Ζενιθ που είμαι τώρα πιστώνονταν όλο το ποσό πάντως.
Πρώτη φορά το ακούω

Ρώτησα πριν για ρήτρα στα έναντι , μήπως την έχουν αφαιρέσει απο τα έναντι (αν είχε μπει) και δε βγαίνει η πίστωση

Και η ΔΕΗ πιστώνει μόνο ανταγωνιστικά και ρυθμιζόμενα...στους λογαριασμούς τόσο η ΕΡΤ όσο και οι Δήμοι χρεώνονται βάσει ημερών λογαριασμού (πχ. έναντι 60 ημερών σε χρεώνει 60 ημέρες ΔΤ και ΔΦ). Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό, σε χρεώνει υπολοιπο ημερών (π.χ. για εκκαθαριστικό 121 ημερών σε χρεώνει το υπόλοιπο 61 ημερών για ΔΤ και ΔΦ). Για αυτό και οι Δήμοι-ΕΡΤ δεν πιστώνονται στην εκκαθάριση. 

43 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια μάλλον αρνητική εξέλιξη : η elpedison σταμάτησε τους μηνιαίους εκκαθαριστικους λογαριασμούς με μετρήσεις πελάτη. Δέχεται τις μετρήσεις, αλλά θα είναι έναντι με μηνιαία τιμολόγηση. Η έκπτωση συνέπειας όμως θα φαίνεται συγκεντρωτικά στον επόμενο λογαριασμό από τον εκκαθαριστικο και μετά από μετρήσεις ΔΕΔΔΗΕ δλδ κάθε 4μηνες.

Είναι οι λεγόμενοι εκκαθαριστικοί βάσει ένδειξης καταναλωτή. Δεν σταματούν γιατί ορίζονται στο εγχειρίδιο μετρήσεων του ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Είναι οι λεγόμενοι εκκαθαριστικοί βάσει ένδειξης καταναλωτή. Δεν σταματούν γιατί ορίζονται στο εγχειρίδιο μετρήσεων του ΔΕΔΔΗΕ.

Έναντι λέει :

IMG_20210108_104527.jpg.eabb3ed443afd2027fff308da9ef6cda.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έναντι λέει :

IMG_20210108_104527.jpg.eabb3ed443afd2027fff308da9ef6cda.jpg

Εντάξει, η λογική είναι ίδια. Τα μετρητικά δεδομένα εκκαθαρίζονται από τον ΔΕΔΔΗΕ έτσι και αλλιώς. Η ένδειξη πελάτη δεν είναι ουσία εκκαθάριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Εντάξει, η λογική είναι ίδια. Τα μετρητικά δεδομένα εκκαθαρίζονται από τον ΔΕΔΔΗΕ έτσι και αλλιώς. Η ένδειξη πελάτη δεν είναι ουσία εκκαθάριση. 

Μέχρι και Δεκέμβρη του 20, η ελπεντισον έστελνε μηνιαίους εκκαθαριστικους με βάση μετρήσεις πελάτη. Αυτό τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μια μάλλον αρνητική εξέλιξη : η elpedison σταμάτησε τους μηνιαίους εκκαθαριστικους λογαριασμούς με μετρήσεις πελάτη. Δέχεται τις μετρήσεις, αλλά θα είναι έναντι με μηνιαία τιμολόγηση. Η έκπτωση συνέπειας όμως θα φαίνεται συγκεντρωτικά στον επόμενο λογαριασμό από τον εκκαθαριστικο και μετά από μετρήσεις ΔΕΔΔΗΕ δλδ κάθε 4μηνες.

Ποιός ο λόγος να κάνει μια εταιρεία βήματα πίσω αντί μπροστά; Ύποπτο δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ποιός ο λόγος να κάνει μια εταιρεία βήματα πίσω αντί μπροστά; Ύποπτο δεν είναι;

Το ρώτησα. Η απάντηση είναι ότι τους έσκισαν στα λάθη από πελάτες , είτε πονηριά οπότε έτρεχαν να μαζέψουν τα ασυμαζευτα όταν έπαιρναν την ένδειξη της ΔΕΔΔΗΕ.

Δεν έφερα αντίρρηση γιατί στην μπανανία που ζούμε και κατ' επέκταση τους κατοίκους αυτής, μου φάνηκε πολύ λογικοφανής λόγος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ρώτησα. Η απάντηση είναι ότι τους έσκισαν στα λάθη από πελάτες , είτε πονηριά οπότε έτρεχαν να μαζέψουν τα ασυμαζευτα όταν έπαιρναν την ένδειξη της ΔΕΔΔΗΕ.

Δεν έφερα αντίρρηση γιατί στην μπανανία που ζούμε και κατ' επέκταση τους κατοίκους αυτής, μου φάνηκε πολύ λογικοφανής λόγος.

Οκ, αν είναι έτσι κι εμένα πιστευτό μου φαίνεται. Ο Ελληνάρας αναλαμβάνει δράση ακόμα μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...