Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ababa641 είπε

Μπαίνω στο αλλάζω ρευμα κτλ και βλέπω οτι σε κάποιες εταιρίες άλλα λέει στο αλλάζω ρεύμα και άλλα στο σάιτ των εταιριών όπως πχ για το πάγιο στο ελιν fixed νυχτερινό.

Τί εννοείς εδώ για το πάγιο στην Ελίν; Το πάγιο είναι από τα πιο ξεκάθαρα πράγματα μέσα σε όλον αυτό το χαμό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2021 στις 1:44 ΠΜ, ababa641 είπε

Ξέρει κάποιος αν η έκπτωση 10% στα ΕΛΤΑ οικία Ν ισχύει και για την νυχτερινή χρέωση ?

όχι , μόνο για το ημέρας πλέον
Άκυρο , διάβαζα ΕΛΙΝ αντί ΕΛΤΑ

Στις 9/1/2021 στις 1:44 ΠΜ, ababa641 είπε

Ακούω γνώμες και προτάσεις... :)

Εξαρτάται άμεσα απο τη κατανάλωση που κάνεις :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Πλέον, από πότε; Καινούργιο είναι αυτό;

Απο Σεπτέμβρη , νομίζω δηλαδή οτι πριν εκτός απο μηδενικό πάγιο και καλύτερη κιλοβατώρα ημέρας είχε και καλύτερη τιμή στο νυχτερινό

Ξανά άκυρο , νόμιζα για ΕΛΙΝ αντί ΕΛΤΑ

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, korakios είπε

Έχεις λινκ για το πρόγραμμα?

Τσέκαρε τις ημέρες , μπορεί να ήταν 25 μπορεί 40 κτλ

Ελπίζω να έκανες λάθος και να έβαλες ρυθμιζόμενες , δημοτικά τέλη κτλ

Αν δεν έκανες λάθος ψάξε μήπως συμφέρει να το σπάσεις

Μπα δεν υπαρχει αυτο το προγραμμα πλεον, το πηρα μετα απο πιεση οτι αν δε μου βγαλουν την ΟΤΣ θα εφευγα..

Τι εννοεις να εκανα λαθος με τις ρυθμιζομενες; ολα τα βαλα μεσα, τελικο ποσο πληρωμης, πως θα βγαλουμε ποσο μας χρεωνουν ανα kw;

Παντως απο οσα διαβαζω εδω μεσα, ολες οι εταιριες αλλαζουν τα προγραμματα προς το χειροτερο για μας..

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τι εννοεις να εκανα λαθος με τις ρυθμιζομενες; ολα τα βαλα μεσα, τελικο ποσο πληρωμης, πως θα βγαλουμε ποσο μας χρεωνουν ανα kw;

Ρυθμιζόμενες και δημοτικά τέλη είναι ίδια για όλους. Απο τη στιγμή που δεν έχεις ΟΤΣ στο πρόγραμμά σου τι το ψάχνεις ? Μια χαρά είσαι
0.0659Ε/Kw πληρώνεις . Απλά έχεις ψιλομεγάλο πάγιο

Τα έβαλα στο excel που έχω φτιάξει για να δω τι παίζει και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής (χωρίς ρήτρες), για την κατανάλωση που κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ρυθμιζόμενες και δημοτικά τέλη είναι ίδια για όλους. Απο τη στιγμή που δεν έχεις ΟΤΣ στο πρόγραμμά σου τι το ψάχνεις ? Μια χαρά είσαι
0.0659Ε/Kw πληρώνεις . Απλά έχεις ψιλομεγάλο πάγιο

Τα έβαλα στο excel που έχω φτιάξει για να δω τι παίζει και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής (χωρίς ρήτρες), για την κατανάλωση που κάνεις

καλα τωρα το χειμωνα ανεβαινω σε 2500-3000 kw στο τετραμηνο χαλαρα..Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Τί εννοείς εδώ για το πάγιο στην Ελίν; Το πάγιο είναι από τα πιο ξεκάθαρα πράγματα μέσα σε όλον αυτό το χαμό.

Στο αλλάζω ρευμα γράφει:  Πάγιο 3Φ (ανά τετράμηνο): 0.85 €

Στο σάιτ της Ελιν: Εφαρμόζεται πάγια χρέωση ίση με 0,98€/μήνα για μονοφασική ή 1,88€/μήνα για τριφασική παροχή

 

Εγώ τα θέλω ξεκάθαρα για να μπορώ να συγκρίνω.

Δεν υπονοώ κάτι για την Ελίν αλλά για το αλλάζω ρευμα. Δεν μπορεί να μοιράζει 20ρικα γιατί μας αγαπάει και μόνο σε συγκεκριμένους παρόχους.

Επίσης αν πάρω τα -20€ από την προσφορά μπορώ μετά απο 2 μήνες να πάω σε άλλο πάροχο ή έχει κάτι κρυφό που δεν το ξέρουμε?

Επεξ/σία από ababa641
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Στο αλλάζω ρευμα γράφει:  Πάγιο 3Φ (ανά τετράμηνο): 0.85 €

Στο σάιτ της Ελιν: Εφαρμόζεται πάγια χρέωση ίση με 0,98€/μήνα για μονοφασική ή 1,88€/μήνα για τριφασική παροχή

 

Εγώ τα θέλω ξεκάθαρα για να μπορώ να συγκρίνω.

Δεν υπονοώ κάτι για την Ελίν αλλά για το αλλάζω ρευμα. Δεν μπορεί να μοιράζει 20ρικα γιατί μας αγαπάει και μόνο σε συγκεκριμένους παρόχους.

Επίσης αν πάρω τα -20€ από την προσφορά μπορώ μετά απο 2 μήνες να πάω σε άλλο πάροχο ή έχει κάτι κρυφό που δεν το ξέρουμε?

Ότι αναγράφει στο site και σου στείλουν να υπογράψεις ισχύει 

Αν έχεις αμφιβολίες  άσε το 20αρι  από το allazorevma και κάνε κατευθείαν στην Ελιν 

48 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Καλησπέρα. Μια ερώτηση ... Σε οικία με 2500 kwh περίπου το 4μηνο και Γ1Ν Οικιακό τιμολόγιο τώρα ... προς τα που να κοιτάξω;

Ρίξε μια ματιά σε κάτι excel πίσω , βοηθάνε :) 

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Μπα δεν υπαρχει αυτο το προγραμμα πλεον, το πηρα μετα απο πιεση οτι αν δε μου βγαλουν την ΟΤΣ θα εφευγα..

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι για τη Ζενίθ , μιας και λήγει η σύμβαση σε λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα & Καλή Χρονιά σε όλους.

Σε λίγο καιρό, για πρώτη φορά στη ζωή μου θα νοικιάσω δικό μου σπίτι στο κέντρο της Αθήνας. Μέχρι στιγμής μένω με τον αδελφό μου και η κατανάλωση ρεύματος ετησίως ήταν περίπου 9000-10000 kwh. Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο για 2 άτομα αλλά αυτό ήταν περίπου.
Υποθέτω βέβαια ότι στο νέο σπίτι, μιας που θα ζω μόνη μου, η κατανάλωση ρεύματος θα περιοριστεί αρκετά.
Διάβασα αρκετές σελίδες εδώ μέσα όμως είναι τόσο μεγάλος ο όγκος που ειλικρινά αντί να ξε- μπερδευτώ τελικά μπερδεύτηκα περισσότερο.
Αρχικά θα ήθελα να μάθω, όταν φεύγει κανείς από την ΔΕΗ, τις λοιπές χρεώσεις (ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, ΑΔΜΗΕ κτλ) σταματάς να τις πληρώνεις; Το ρωτάω αυτό γιατί ο άνθρωπος που μένει τώρα στο διαμέρισμα που θα νοικιάσω μου είπε ότι έχει φύγει από τη ΔΕΗ, έχει πάει σε άλλο πάροχο κ μου έκανε εντύπωση πώς για ρεύμα το μήνα πληρώνει περίπου 40 ευρώ (είναι φοιτητής)...απ ότι είπε τουλάχιστον. 
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κανένα ''φέσι'' στη ΔΕΗ από προηγούμενους που για να συνδέσω το ρεύμα θα πρέπει να το πληρώσω εγώ; Θέλω να πω το κάθε ''φέσι'' ακολουθεί τον αριθμό παροχής ή το άτομο;
Επίσης ποια κατά τη γνώμη σας είναι φθηνότερη εταιρεία ρεύματος για σπίτι 35τμ κι ένα άτομο με νορμάλ κατανάλωση ρεύματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 9000-1000 είναι τεράστια κατανάλωση για 2 άτομα. Με τί ζεστένεστε; Με ρεύμα;

Οι λοιπές χρεώσεις είναι κοινές για όλους τους παρόχους και δεν αλλάζουν.

40€ για φοιτητή είναι εφικτά.

Δεν υπάρχει φθηνότερη εταιρεία ρεύματος. Εξαρτάται το πόσο καις. Κανείς δε θα σου απαντήσει χωρίς συγκεκριμένα νούμερα. Σαν γενικός κανόνας πάντως, όσο λιγότερο καις, τόσο λιγότερο το κέρδος να πας σε ιδιώτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

Καλησπέρα & Καλή Χρονιά σε όλους.

Σε λίγο καιρό, για πρώτη φορά στη ζωή μου θα νοικιάσω δικό μου σπίτι στο κέντρο της Αθήνας. Μέχρι στιγμής μένω με τον αδελφό μου και η κατανάλωση ρεύματος ετησίως ήταν περίπου 9000-10000 kwh. Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο για 2 άτομα αλλά αυτό ήταν περίπου.
Υποθέτω βέβαια ότι στο νέο σπίτι, μιας που θα ζω μόνη μου, η κατανάλωση ρεύματος θα περιοριστεί αρκετά.
Διάβασα αρκετές σελίδες εδώ μέσα όμως είναι τόσο μεγάλος ο όγκος που ειλικρινά αντί να ξε- μπερδευτώ τελικά μπερδεύτηκα περισσότερο.
Αρχικά θα ήθελα να μάθω, όταν φεύγει κανείς από την ΔΕΗ, τις λοιπές χρεώσεις (ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, ΑΔΜΗΕ κτλ) σταματάς να τις πληρώνεις; Το ρωτάω αυτό γιατί ο άνθρωπος που μένει τώρα στο διαμέρισμα που θα νοικιάσω μου είπε ότι έχει φύγει από τη ΔΕΗ, έχει πάει σε άλλο πάροχο κ μου έκανε εντύπωση πώς για ρεύμα το μήνα πληρώνει περίπου 40 ευρώ (είναι φοιτητής)...απ ότι είπε τουλάχιστον. 
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κανένα ''φέσι'' στη ΔΕΗ από προηγούμενους που για να συνδέσω το ρεύμα θα πρέπει να το πληρώσω εγώ; Θέλω να πω το κάθε ''φέσι'' ακολουθεί τον αριθμό παροχής ή το άτομο;
Επίσης ποια κατά τη γνώμη σας είναι φθηνότερη εταιρεία ρεύματος για σπίτι 35τμ κι ένα άτομο με νορμάλ κατανάλωση ρεύματος;

Θα πρέπει να κοιτάξεις τις τιμές.. Θέλει ψάξιμο αρκετό.. Γιατί υπάρχουν ανακολουθίες σε μερικά προγραμματα..Ακολουθεί το άτομο που έχει τον αριθμό παροχης στο όνομα του οι οφειλές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

Αρχικά θα ήθελα να μάθω, όταν φεύγει κανείς από την ΔΕΗ, τις λοιπές χρεώσεις (ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, ΑΔΜΗΕ κτλ) σταματάς να τις πληρώνεις;

Όχι , έρχονται κανονικά 

13 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

έχει πάει σε άλλο πάροχο κ μου έκανε εντύπωση πώς για ρεύμα το μήνα πληρώνει περίπου 40 ευρώ (είναι φοιτητής)...απ ότι είπε τουλάχιστον. 

Θα εννοούσε μόνο το ρεύμα , όχι τα υπόλοιπα 

13 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κανένα ''φέσι'' στη ΔΕΗ από προηγούμενους που για να συνδέσω το ρεύμα θα πρέπει να το πληρώσω εγώ;

Άγνωστο αν υπάρχει φέσι ,

 

13 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

Θέλω να πω το κάθε ''φέσι'' ακολουθεί τον αριθμό παροχής ή το άτομο;

Κανονικά όχι , υπάρχουν περιπτώσεις όμως που σε πολλαπλά συνεχόμενα φέσια από διαφορετικά άτομα στον ίδιο αριθμό παροχής να υπάρχει πρόβλημα αλλά αφορά τον ιδιοκτήτη 

13 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

Επίσης ποια κατά τη γνώμη σας είναι φθηνότερη εταιρεία ρεύματος για σπίτι 35τμ κι ένα άτομο με νορμάλ κατανάλωση ρεύματος;

Είναι πολλοί παράγοντες , όπως τι κατανάλωση θα έχεις , αν έχεις νυχτερινό κτλ

Επίσης στο σπίτι που θα είσαι έχει καλή μόνωση ; Κλιματιστικά υπάρχουν και αν ναι είναι σύγχρονα inverter ? Θέρμανση τι θα δουλεύει σαν κύριο μέσο ; Θα δουλεύει και αφυγραντηρας; Μετα πάει και το αν έχει ηλιακό ή απλό θερμοσίφωνα για ζεστό νερό . Υπάρχουν και με υγραέριο όπως και κουζίνες  

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...