Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, LocoD είπε

Δεν θα έπρεπε όλο να υπολογίζεται εξαρχής με την χρέωση 0.045 του κοτ β;

Όχι , δικαιούσαι μέχρι ένα όριο το τετράμηνο

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia-1-jan-2021/enimerwsi-gia-to-kot-1-jan-2021

 

21 λεπτά πριν, LocoD είπε

Τέλος υπάρχει φθηνότερη λύση απο την ΔΕΗ με κοτ β; Καίμε στο περίπου 1600-2000kw το τετράμηνο 

Ναι , ισχύει ακριβώς ότι έχει συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες, αρκεί το πρόγραμμα να υποστηρίζει ΚΟΤ (δες και τα excel )

17 λεπτά πριν, fysikos είπε

Εμενα που μου ερχεται καθε μηνα 44ε η δεη με περιπου 200kwh ειναι οκ; πολλα μου φαινονται

Υπολόγισε μόνο το

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58398042

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Γιατί κακός δεν κατάλαβα.

Αν γράφει κάποιος "μου φαίνονται Κινέζικα" του απαντώ την αλήθεια που είναι καλύτερη για τον ίδιο. Να κάτσει ΔΕΗ για να μην μπλέξει με πράγματα που δεν καταλαβαίνει και μετά την πατήσει.

Αν γράψεις ερωτήσεις συγκεκριμένες θα σε βοηθήσουμε. Γι' αυτό σου έγραψα ψάξου πρώτα. Δεν είναι κακία. Είναι η ωμή αλήθεια.

Διαφορετικός τρόπος σκέψης. Προσωπικά, όποτε γνωρίζω κάτι και βλέπω πως ο άλλος είναι εντελώς άσχετος προσπαθώ να του το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, να τον παραπέμψω σε πηγές ή (αν δεν μου κάνει κόπο) να του δώσω υλικό για μελέτη. Θεωρώ ότι η όποια γνώση (από το πιο ασήμαντο όπως το πως βράζω μπρόκολο μέχρι το πιο σοβαρό) πρέπει να μοιράζεται. Μόνο έτσι προχωράει η κοινωνία. Οποιαδήποτε άλλη στάση στο μυαλό μου μεταφράζεται ως αδιαφορία κι όχι ως ωμή αλήθεια...αλλά δικαίωμά σου να βάλεις όποια ταμπέλα σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφυγε ο Χατζιδάκης και...

Επανήλθε στην "κανονικότητα" το κόστος ρεύματος στη χονδρική
https://www.capital.gr/epixeiriseis/3507633/epanilthe-stin-kanonikotita-to-kostos-reumatos-sti-xondriki

το είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ οτι αφού έφυγε αυτός θα υπάρξει μια εξισορρόπηση.

Σήμερα έστειλα τα δικαιολογητικά για το ΕΛΤΑ οικία Ν.
 

Επίσης όσο αφορά την καταχώρηση ένδειξης στο ΔΕΔΔΗΕ, έκανα μια δοκιμή και μου έβγαλε αυτό... Δεν είναι ακόμη δυνατή η καταχώρηση της ένδειξης του μετρητή σας. Παρακαλούμε προσπαθήστε πάλι κατά το χρονικό διάστημα από 26/03/2021 έως 01/04/2021 .

 

Άρα και στις εταιρείες που λένε οτι δεν έχουν αυτή την υπηρεσία εμείς θα το κάνουμε κανονικά και την ημερομηνία θα την μαθαίνουμε απο τον ΔΕΔΔΗΕ.
Επίσης αναφέρει μέσα στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ: 
Ο μετρητής ενέργειας, ο οποίος αποτελεί συσκευή υψηλής ακρίβειας, βρίσκεται στο ακίνητο του καταναλωτή και η ένδειξή του μπορεί να αναγνωστεί οποτεδήποτε από αυτόν. Οι ημερομηνίες λήψης ένδειξης κάθε μετρητή είναι συγκεκριμένες και γνωστοποιούνται από τη ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ στον εκάστοτε Προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας προκειμένου να τον ενημερώσει. Παρέχεται έτσι η δυνατότητα σε κάθε καταναλωτή να λάβει μόνος του την ένδειξη που αναγράφεται στον μετρητή του τη συγκεκριμένη ημερομηνία και να τη συγκρίνει – επαληθεύσει με την ένδειξη που καταμετρήθηκε από τη ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ.

Επεξ/σία από ababa641
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Έφυγε ο Χατζιδάκης και...

Επανήλθε στην "κανονικότητα" το κόστος ρεύματος στη χονδρική
https://www.capital.gr/epixeiriseis/3507633/epanilthe-stin-kanonikotita-to-kostos-reumatos-sti-xondriki

το είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ οτι αφού έφυγε αυτός θα υπάρξει μια εξισορρόπηση.

Σήμερα έστειλα τα δικαιολογητικά για το ΕΛΤΑ οικία Ν.
 

Επίσης όσο αφορά την καταχώρηση ένδειξης στο ΔΕΔΔΗΕ, έκανα μια δοκιμή και μου έβγαλε αυτό... Δεν είναι ακόμη δυνατή η καταχώρηση της ένδειξης του μετρητή σας. Παρακαλούμε προσπαθήστε πάλι κατά το χρονικό διάστημα από 26/03/2021 έως 01/04/2021 .

 

Άρα και στις εταιρείες που λένε οτι δεν έχουν αυτή την υπηρεσία εμείς θα το κάνουμε κανονικά και την ημερομηνία θα την μαθαίνουμε απο τον ΔΕΔΔΗΕ.
Επίσης αναφέρει μέσα στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ: 
Ο μετρητής ενέργειας, ο οποίος αποτελεί συσκευή υψηλής ακρίβειας, βρίσκεται στο ακίνητο του καταναλωτή και η ένδειξή του μπορεί να αναγνωστεί οποτεδήποτε από αυτόν. Οι ημερομηνίες λήψης ένδειξης κάθε μετρητή είναι συγκεκριμένες και γνωστοποιούνται από τη ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ στον εκάστοτε Προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας προκειμένου να τον ενημερώσει. Παρέχεται έτσι η δυνατότητα σε κάθε καταναλωτή να λάβει μόνος του την ένδειξη που αναγράφεται στον μετρητή του τη συγκεκριμένη ημερομηνία και να τη συγκρίνει – επαληθεύσει με την ένδειξη που καταμετρήθηκε από τη ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ.

Καλησπέρα...Ο Δεδδηε περνάει μια συγκεκριμένη ημερομηνία για την καταμέτρηση... Κάθε τέσσερις μήνες... Αν δεν περάσει για την καταμέτρηση ο Δεδδηε  η υπάρχει κάποιο πρόβλημα όπως βρει κλείδωμενα μπορείς να την δώσεις σε ημερομηνία που αναγράφεται... Αλλά δεν μπορεί  πάντα να γίνεται αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα...Ο Δεδδηε περνάει μια συγκεκριμένη ημερομηνία για την καταμέτρηση... Κάθε τέσσερις μήνες... Αν δεν περάσει για την καταμέτρηση ο Δεδδηε  η υπάρχει κάποιο πρόβλημα όπως βρει κλείδωμενα μπορείς να την δώσεις σε ημερομηνία που αναγράφεται... Αλλά δεν μπορεί  πάντα να γίνεται αυτό..

Το ανέφερα αυτό αντί για τους έναντι λογαριασμούς να καταχωρούμε εμείς την κατανάλωση "ένδειξη πελάτη". 

Για να μην μας έρχεται ο έναντι ένα άσχετο ποσό με την κατανάλωση και στους εκκαθαριστικούς να ψαχνόμαστε τι έγινε...???
Όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα οι λογαριασμοί τόσο καλύτερα...

 

Επεξ/σία από ababa641
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα, 

Διαβάζοντας το Excel του φίλου korakios Με τα νέα δεδομένα φαίνεται ότι  έχει αλλάξει ο υπολογισμός της οριακής τιμής συστήματος σε κάθε παροχο. Έχω 2 ερωτησεις. 

1) Αυτό συμβαίνει επειδή έχουν αναπροσαρμοσει οι παροχοι  το συντελεστή α και β? 

2)περιμενουμε κάποια ενημέρωση  αλλαγης από όλους τους παροχους για την οριακή τιμή συστήματος? 

Τέλος είμαι σε έναν παροχο (δεν θα αναφέρω όνομα) και μου είχαν κάνει έκπτωση 0.066 € όλο το 24ωρο χωρίς πάγιο και μέση οριακη τιμή 45-55. Από εδώ και πέρα ο πάροχος θα έχει 30-40. Συντελεστή α=1,23 και β=7. Και ψάχνω να πάω αλλού. Για μένα επειδή είναι μεταβατική περίοδος νομίζω θα πρέπει να επιλεχθεί κάτι προσωρινο και άρα χωρίς δέσμευση 

ΥΓ .τα έλτα ακόμα και με πάγια εντολή έχουν εγγύηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Σήμερα έστειλα τα δικαιολογητικά για το ΕΛΤΑ οικία Ν.

Ρώτησες τον υπολογισμό της ΟΤΣ πως τον εφαρμόζουν ?
Είχα στείλει email αλλά ακόμα να απαντήσουν

22 λεπτά πριν, kirilas είπε

1) Αυτό συμβαίνει επειδή έχουν αναπροσαρμοσει οι παροχοι  το συντελεστή α και β? 

2)περιμενουμε κάποια ενημέρωση  αλλαγης από όλους τους παροχους για την οριακή τιμή συστήματος? 

1 όχι όλοι

2 δυστυχώς λίγοι το έχουν κάνει (η φυσικό αέριο μάλιστα έχει εξαφανίσει κάθε είδους αναφοράς στο site της )

Υπάρχουν παραδείγματα απο Volterra,Watt&Volt και Ζενιθ ,σε προγράμματα με ΟΤΣ που έχουν, που η αναπροσαρμογή είναι σε εξωπραγματικά πλαίσια


Συγκεκριμένα και προσωπικά για τη Ζενιθ , αύριο που είναι η ημερομηνία λήξης του λογαριασμού ,με 0,054 επιβάρυνση παρακαλώ , απευθύνομαι στο συνήγορο του καταναλωτή και ίσως σε κοινοποίηση ΡΑΕ αν έχει υπολογιστεί διαφορετικά απο τον τύπο που πρέπει εδώ και μήνες να έχουν εφαρμόσει

Ο τύπος είναι εδώ

https://www.energycost.gr/el/functionality/basic-acceptances/operation-receipts-invoice-adjustment-rules

 

Είχα στείλει αίτημα στη Ζενιθ για ανάλυση και μια πήρα οτι το αίτημα καταχωρήθηκε και πρόσφατα οτι προωθήθηκε στο αρμόδιο τμήμα . Λέω να προωθήσω και εγώ στο ΣτΚ...

Κάτι που με ανησυχεί περισσότερο είναι μήπως αφού συμμορφωθούν οι εταιρίες και παρέχουν ξεκάθαρα τον τύπο υπολογισμού ,είναι μήπως μεταβάλλουν το 'β' ανα μήνα ....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται πως από την λειτουργία του targer model που εφαρμόζεται και στο εξωτερικό αναφέρεται ότι  θα έχουν περισσότερο όφελος οι καταναλωτές, για να δούμε τι θα ισχύσει. 

Αν μεταβάλλουν το β κάθε μήνα θα είμαστε όλοι με τα κομπιουτερακια.. 

Επισης ένα respect korakios για την όλη διερεύνηση που έχεις κάνει με τους παροχους. Είνσι αξιοθαύμαστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kirilas είπε

Αν μεταβάλλουν το β κάθε μήνα θα είμαστε όλοι με τα κομπιουτερακια..

Ζενιθ

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

Για τον Δεκέμβριο 2020, οι συντελεστές α και β ορίζονται ως εξής: α = 1,17, β = 19 €/MWh και τα Όρια:  Κάτω=40 €/MWh και Πάνω=50 €/MWh.

Και α και β και κάτω και πάνω !!!!!!! Αν και δεν τα έχει μεταβάλλει , η ΟΤΣ που μου εφάρμοσε ,αφού μου κοινοποιήθηκε η αλλαγή υπολογισμού της τον Σεπτέμβριο , δεν επαληθεύεται με τίποτα....αυτά φοβάμαι πλέον σε προγράμματα με ρητρες . Μακάρι να κάνανε λαθος αλλά και πάλι με τραβάνε άδικα

10 λεπτά πριν, kirilas είπε

Επισης ένα respect korakios για την όλη διερεύνηση που έχεις κάνει με τους παροχους. Είνσι αξιοθαύμαστη. 

Μπα, εγώ ευχαριστώ ,ειδικά όσους τσεκάρανε για τυχών λάθη (που ήταν αρκετά στις αρχές) . Ήταν αγχολυτικό για την καραντίνα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Το ανέφερα αυτό αντί για τους έναντι λογαριασμούς να καταχωρούμε εμείς την κατανάλωση "ένδειξη πελάτη". 

Για να μην μας έρχεται ο έναντι ένα άσχετο ποσό με την κατανάλωση και στους εκκαθαριστικούς να ψαχνόμαστε τι έγινε...???
Όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα οι λογαριασμοί τόσο καλύτερα...

 

Δηλαδη αυτο μπορει να γινει και με εναν παροχο οπως η Ελιν που δεν εχει εφαρμογη για καταχωρηση ενδειξης μετρητη?

Ο βασικος λογος που δεν παω στην Ελιν αυτος ειναι.

Μηπως θα πρεπει να μιλησω μαζι τους πρωτα να το ρωτησω αν γινεται μεσω της ΔΕΔΔΗΕ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alstroemeria είπε

Διαφορετικός τρόπος σκέψης. Προσωπικά, όποτε γνωρίζω κάτι και βλέπω πως ο άλλος είναι εντελώς άσχετος προσπαθώ να του το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, να τον παραπέμψω σε πηγές ή (αν δεν μου κάνει κόπο) να του δώσω υλικό για μελέτη. Θεωρώ ότι η όποια γνώση (από το πιο ασήμαντο όπως το πως βράζω μπρόκολο μέχρι το πιο σοβαρό) πρέπει να μοιράζεται. Μόνο έτσι προχωράει η κοινωνία. Οποιαδήποτε άλλη στάση στο μυαλό μου μεταφράζεται ως αδιαφορία κι όχι ως ωμή αλήθεια...αλλά δικαίωμά σου να βάλεις όποια ταμπέλα σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.

Έχεις παρεξηγήσει το ύφος της απάντησής μου παρ' ότι προσπάθησα να σου εξηγήσω. Δεν πειράζει, πάμε παρακάτω. Αν έχεις ερωτήσεις εδώ είμαστε.

1 ώρα πριν, kirilas είπε

Τέλος είμαι σε έναν παροχο (δεν θα αναφέρω όνομα)

Γιατί αν αναφέρεις πού το κακό;

2 ώρες πριν, ababa641 είπε

Έφυγε ο Χατζιδάκης και...

Επανήλθε στην "κανονικότητα" το κόστος ρεύματος στη χονδρική
https://www.capital.gr/epixeiriseis/3507633/epanilthe-stin-kanonikotita-to-kostos-reumatos-sti-xondriki

το είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ οτι αφού έφυγε αυτός θα υπάρξει μια εξισορρόπηση.

Στο άρθρο δεν υπάρχει πάντως πουθενά συσχέτιση της πτώσης της τιμής με τον Χατζηδάκη. Εσύ που το στηρίζεις ότι υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Ρώτησες τον υπολογισμό της ΟΤΣ πως τον εφαρμόζουν ?
Είχα στείλει email αλλά ακόμα να απαντήσουν

 

Όχι φίλε μου δεν έχω ρωτήσει.
Θέλω κάτι άμεσα για να φύγω από την ΔΕΗ για να γλιτώσω τα 180€ εγγύηση και μετά θα τα δούμε πιο αναλυτικά.

Πιστεύω οτι στα ΕΛΤΑ δεν θα υπάρξει χρέωση ΟΤΣ.

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Δηλαδη αυτο μπορει να γινει και με εναν παροχο οπως η Ελιν που δεν εχει εφαρμογη για καταχωρηση ενδειξης μετρητη?

Ο βασικος λογος που δεν παω στην Ελιν αυτος ειναι.

Μηπως θα πρεπει να μιλησω μαζι τους πρωτα να το ρωτησω αν γινεται μεσω της ΔΕΔΔΗΕ? 

Έτσι πιστεύω γι' αυτό ανέβασα αυτά που γράφουν στο ΔΕΔΔΗΕ.

Ας μας πει κάποιος που έχει αλλάξει πάροχο αν του βγάζει ημερομηνία καταχώρησης στο ΔΕΔΔΗΕ

Επεξ/σία από ababa641
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Πιστεύω οτι στα ΕΛΤΑ δεν θα υπάρξει χρέωση ΟΤΣ.

Online στο site ,στους όρους πάντως γράφει οτι εφαρμόζει , το πως είναι άγνωστο ,επίσης πλέον το άνω όριο δεν έχει και πολύ σημασία μιας και καθορίζεται απο τον τρόπο υπολογισμού

10 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Ας μας πει κάποιος που έχει αλλάξει πάροχο αν του βγάζει ημερομηνία καταχώρησης στο ΔΕΔΔΗΕ

Μίλησα σήμερα με φίλο μου που άλλαξε στην Ελιν, ανα δίμηνο λέει οτι είναι οι ημερομηνίες . Στους 2μήνες μπορεί να κάνει online καταχώριση και στους άλλους 2 κάνει η ΔΕΔΗΕ επι τόπου
Επίσης έχει κάνει την αίτηση μέσω του 'αλλαζωρευμα' και θα μου πει για το 20ρικο όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...