Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Έκανα πριν 3-4 μέρες στο idika και ήρθε σήμερα αυτό:

AΓAΠHTE ΠEΛATH ΣAΣ ENHMEPΩNOYME ΠΩΣ ΣYMΦΩNA ME TA APXEIA ΠOY ΛABAME AΠO TON ΔEΔΔHE, H ΠAPOXH ΣAΣ ME APIΘMO 8-24079789-03 ΣTH ΔIEYΘYNΣH AΓ.AΘANAΣIOΣ 66300 AΓIOΣ AΘANAΣIOΣ ENTAXΘHKE ΣTO KOINΩNIKO TIMOΛOΓIO AΠO TIΣ 28.01.2021 ΠAPAMENOYME ΣTH ΔIAΘEΣH ΣAΣ ΓIA KAΘE ΔIEYKPINIΣH ΣTO THΛEΦΩNO 18101. ME EKTIMHΣH, TMHMA EΞYΠHPETHΣHΣ ΠEΛATΩN.

Εχεις κανει αιτηση στην Nrg εσυ και θα πας εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν σας προλαβαίνω, τι ρέντα ήταν αυτή που είχατε χθες...??? Χαμό κάνατε!!!

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ γράφει επόμενη καταμέτρηση 05/02/2021 οπότε πιστεύω οτι σε 2 εβδομάδες περίπου θα έχω λογαριασμό των ΕΛΤΑ στα χέρια μου.

Θα τον ανεβάσω για να πάρουμε όλοι μια ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Δεν σας προλαβαίνω, τι ρέντα ήταν αυτή που είχατε χθες...??? Χαμό κάνατε!!!

Σημερα Παρασκευη τελευταια μερα αναμενεται μεγαλυτερος χαμος.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Incepted είπε

Ειναι γενικο αυτο ή μονο της εταιρειας ,αν εχεις αποψη

κοίτα , αν γενικά μπαίνεις σε ρυθμίσεις εξόφλησης καλύτερα κάτσε ΔΕΗ γιατί στο δίμηνο οι εναλλακτικοί δίνουν εντολή για αποσύνδεση στο ΔΕΔΔΗΕ.
Αυτό είναι γνωστό γενικότερα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εγινε η αλλαγη του παροχου απο την ΔΕΗ στην Ηρων και μολις εκανα αρχικα την αιτηση ακυρωσης στο ΚΟΤ και μετα νεα αιτηση με τον νεο αριθμο παροχης.

Επισης για πρωτη φορα εβαλα οτι υπαρχει ατομο με μηχανικη υποστηριξη και το οριο απο 2500 κιλοβατωρες ανεβηκε στις 3100 κιλοβατωρες.

Προς μεγαλη μου εκπληξη μολις ειδα και το παρακατω:

5) Ποια επιπλέον έκπτωση εφαρμόζει η ΔΕΗ στους πελάτες ΚΟΤ;

Στα άτομα με μηχανική υποστήριξη που είναι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ Α και Β) η ΔΕΗ από 01.10.2019 παρέχει έκπτωση 50% στην τιμή  χρέωσης ενέργειας του υπόψη τιμολογίου, που υπολείπεται  μετά το ποσό της επιδότησης που χορηγείται από την Πολιτεία, σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ (ΦΕΚ Β/242/01.02.18)

 Aν ισχυει αυτο η τελικη τιμη κιλοβατωρας που θα χρεωνομαι μετα την αφαιρεση του ΚΟΤ και των οποιον αλλων εκπτωσεων θα ειναι 0,01675.😮😮

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπηρχαν καποια παλια χρεη τα οποια βαλαμε σε ρυθμιση προσφατα , το θεμα ειναι μηπως πλεον δεν μπορω ν αλλαξω παροχο λογω αυτων . Κατα τ αλλα πλεον δεν εχω νεες λιξηπροθεσμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Incepted είπε

Ειναι γενικο αυτο ή μονο της εταιρειας ,αν εχεις αποψη

Ειναι στην πολιτικη του καθε παροχου.

Τωρα πως κανουν τους υπολογισμους κτλ. για να το εγκρινουν η οχι δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σημερα εγινε η αλλαγη του παροχου απο την ΔΕΗ στην Ηρων και μολις εκανα αρχικα την αιτηση ακυρωσης στο ΚΟΤ και μετα νεα αιτηση με τον νεο αριθμο παροχης.

Επισης για πρωτη φορα εβαλα οτι υπαρχει ατομο με μηχανικη υποστηριξη και το οριο απο 2500 κιλοβατωρες ανεβηκε στις 3100 κιλοβατωρες.

Προς μεγαλη μου εκπληξη μολις ειδα και το παρακατω:

5) Ποια επιπλέον έκπτωση εφαρμόζει η ΔΕΗ στους πελάτες ΚΟΤ;

Στα άτομα με μηχανική υποστήριξη που είναι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ Α και Β) η ΔΕΗ από 01.10.2019 παρέχει έκπτωση 50% στην τιμή  χρέωσης ενέργειας του υπόψη τιμολογίου, που υπολείπεται  μετά το ποσό της επιδότησης που χορηγείται από την Πολιτεία, σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ (ΦΕΚ Β/242/01.02.18)

 Aν ισχυει αυτο η τελικη τιμη κιλοβατωρας που θα χρεωνομαι μετα την αφαιρεση του ΚΟΤ και των οποιον αλλων εκπτωσεων θα ειναι 0,01675.😮😮

 

Ετσι οπως το ακουω , (0.011 - 0.045)*50% μαλλον θα παει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Σημερα εγινε η αλλαγη του παροχου απο την ΔΕΗ στην Ηρων και μολις εκανα αρχικα την αιτηση ακυρωσης στο ΚΟΤ και μετα νεα αιτηση με τον νεο αριθμο παροχης.

Επισης για πρωτη φορα εβαλα οτι υπαρχει ατομο με μηχανικη υποστηριξη και το οριο απο 2500 κιλοβατωρες ανεβηκε στις 3100 κιλοβατωρες.

Προς μεγαλη μου εκπληξη μολις ειδα και το παρακατω:

5) Ποια επιπλέον έκπτωση εφαρμόζει η ΔΕΗ στους πελάτες ΚΟΤ;

Στα άτομα με μηχανική υποστήριξη που είναι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ Α και Β) η ΔΕΗ από 01.10.2019 παρέχει έκπτωση 50% στην τιμή  χρέωσης ενέργειας του υπόψη τιμολογίου, που υπολείπεται  μετά το ποσό της επιδότησης που χορηγείται από την Πολιτεία, σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ (ΦΕΚ Β/242/01.02.18)

 Aν ισχυει αυτο η τελικη τιμη κιλοβατωρας που θα χρεωνομαι μετα την αφαιρεση του ΚΟΤ και των οποιον αλλων εκπτωσεων θα ειναι 0,01675.😮😮

 

Δες πάντως μήπως ισχύει γενικότερα , αν όχι μάλλον σε βλέπω πίσω στη ΔΕΗ.

Έτσι κι αλλιώς έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης (15 μέρες?) σαν ηλεκτρονική αγορά υπηρεσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα!! Μετά το διαβασματακι που έκανα έκανα μια κρούση για το save40 στην nrg! Μου είπαν για 25€εκπτωση στον πρώτο λογαριασμό και 2μηνες χωρίς οτσ οπότε μετά λέω να ενεργοποιήσω το fix.Λόγω αντλίας θερμότητας τον χειμώνα φθάνω τις 2400-2500kwh το τετράμηνο, και το καλοκαίρι κάπως λιγότερο.Τωρα  είμαι ΔΕΗ οπότε λέω για αλλαγή μπας και γλιτώσουμε τπτ. Για την κατανάλωση μου το θεωρείτε καλή επιλογή σαν πιο ειδικοί? Και αν μπορείτε να μου πείτε αν πρέπει να προσέξω τπτ. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Δες πάντως μήπως ισχύει γενικότερα , αν όχι μάλλον σε βλέπω πίσω στη ΔΕΗ.

Έτσι κι αλλιώς έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης (15 μέρες?) σαν ηλεκτρονική αγορά υπηρεσίας

Τι εννοεις?

21 λεπτά πριν, Incepted είπε

Ετσι οπως το ακουω , (0.011 - 0.045)*50% μαλλον θα παει

Ναι ετσι ακριβως υπολογιζεται απλα με την αρχικη τιμη του προγραμματος που εχω η οποια ειναι 0,0785.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Μου είπαν για 25€εκπτωση στον πρώτο λογαριασμό και 2μηνες χωρίς οτσ

σίγουρος ? γιατί για 4 μήνες έχει αναφερθεί

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τι εννοεις?

για την επιπλέον έκπτωση της ΔΕΗ , ή δεν κατάλαβα σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

για την επιπλέον έκπτωση της ΔΕΗ , ή δεν κατάλαβα σωστά ?

Τωρα καταλαβα....εννοεις αν το κανει μονο η ΔΕΗ και οχι οι υπολοιποι.

Κι ετσι να ειναι παλι φθηνοτερη μου βγαινει η κιλοβατωρα στη Ηρων μιας και τωρα στο 24/7 Νυχτερινο θα εχω 1,90 παγιο και τα 50 ευρω δωρο για τους πρωτους 6 μηνες.

ΔΕΗ:0.03718kwh - Παγιο 1,88

HΡΩΝ:0.0335kwh - Παγιο 1,90 + 50 ευρω δωρο

Αν δω οτι δεν εχω το επιπλεον 50% στην Ηρων τοτε τα βαζω κατω παλι στο 6μηνο μιας και το 24/7 Νυχτερινο ειναι χωρις δεσμευση και τοτε αποφασιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Αν δω οτι δεν εχω το επιπλεον 50% στην Ηρων

αυτό εννοούσα :)
Εντωμεταξύ απο την NRG περίμενα σήμερα να με στείλουν την αίτηση ....

Α, είδα τώρα που βγήκε η ΟΤΣ Δεκεμβρίου , αγγούρι έφαγα, έχουν δίκαιο στη Ζενιθ για τη χρέωση . :( Τώρα το σκέφτομαι για ΣτΚ μιας και δεν έχει πολύ νόημα , το πολύ πολύ να πατήσω οτι δε γνώριζα οτι η ΟΤΣ μπορεί να φτάνει τόσο (0,044 παρακαλώ , 0,104 σύνολο) , δεν ξέρω .

Επεξ/σία από korakios
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...