Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, trika9 είπε

Είμαι ανάμεσα σε volterra και solar fixed αλλά είδα και Nova energy (είδα από πίσω είναι VOLTON)!

Όπως έχω ξανα γράψει υπολογίζω περίπου max 1600kwh το 4μηνο, διακούμαι ΚΟΤΒ 1700kwh, μονοφασικό και δεν έχω νυχτερινό μετρητή!

Είδα ότι η nova έχει 24μηνη δέσμευση σε σχέση με τις άλλες 2 αλλά έχει ανταγωνιστικές τιμές!

Είμαι συνδρομητής NOVA.

Δεν έχει ΟΤΣ, χαμηλό πάγιο και έκπτωση συνέπειας 12%.

Τι λέτε?

Screenshot_1.png

Αν εξαιρέσεις τους 24 μήνες δέσμευση ,καλό φαίνεται . Το 0,08041 είναι με ή χωρίς το 12% ?
Επίσης πρέπει να σκεφτείς οτι στους 24 μήνες θα πρέπει να παραμείνεις και στις υπόλοιπες υπηρεσίες συνδρομητής

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν εξαιρέσεις τους 24 μήνες δέσμευση ,καλό φαίνεται . Το 0,8041 είναι με ή χωρίς το 12% ?
Επίσης πρέπει να σκεφτείς οτι στους 24 μήνες θα πρέπει να παραμείνεις και στις υπόλοιπες υπηρεσίες συνδρομητής

Χωρίς.

 

Screenshot_4.png

Μόλις τώρα, trika9 είπε

Χωρίς.

 

Screenshot_4.png

Η αλήθεια είναι ότι τώρα θα γίνω συνδρομητής NOVA οπότε δεν την γυτώνω την 24μηνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trika9 είπε

Screenshot_4.png

Αυτό δεν επαληθεύει 100% οτι είναι χωρίς το 12%. Καλό είναι να είσαι καχύποπτος και να ζητάς τα πάντα γραπτώς μέσω email .
Μπορεί πχ (ακραίο) το 0,08041 να εννοούν μαζί με το ΚΟΤ σαν τελική .

Κατα τα άλλα αφού λες οτι μπαίνεις και στη Nova , καλό πρόγραμμα φαίνεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

 Κατα τα άλλα αφού λες οτι μπαίνεις και στη Nova , καλό πρόγραμμα φαίνεται

Βασικα για οποιον εχει Nova και ειναι και στο ΚΟΤ ειναι το καλυτερο προγραμμα απ'ολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτήν είναι η απάντηση τους μετά από μερικές μέρες.....ότι να ναι λέω εγώ .δηλαδή εάν δεν ρωτούσα δεν θα το πιστωναν το υπόλοιπο ποσό? Και βέβαια κάθε 4 μήνες περνάει ο υπάλληλος κανονικαν και τσεκαρει τα ρολόγια .άρα εδώ και μήνες τι κάναν Αβάβα.

Screenshot_2021-02-01-17-23-30-321_com.google.android.gm.jpg

Screenshot_2021-02-01-17-55-20-888_com.google.android.gm.jpg

4 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Μετά από επικοινωνία με την Ελίν έπεσε το παρασύνθημα.<<Δεν μπορείτε να παραμείνετε στο τρέχων πρόγραμμα σας(365 νυχτερινό χωρίς οτσ) με τη λήξη του συμβολαίου,θα μεταβειται σε ένα από τα υπάρχοντα>>.Πράγμα που δεν με συμφέρει λόγω κατανάλωσης.Τωρα έχω ευκαιρία να φύγω αζημιως.

Korakios ρίξε πάλι τα excel σου να τα μελετησω.Ευχαριστω.

Αορίστου γίνεσαι αυτόματα.πες να στο στείλουν γραπτό αυτο που σου είπαν και θα καταλάβεις τι εννοώ.εμενα με είχαν προβεί για ένα διάστημα να ανανεώσω -αλλαξω το κατηργημενο πρόγραμμα που έχω.ουτε καν τους είπα εκτός εάν έχουν κάτι καλύτερο και όχι χειρότερο να μου προτείνουν.Δεν με ξανά ενόχλησαν ποτέ.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, danaos7 είπε

Αυτήν είναι η απάντηση τους μετά από μερικές μέρες.....ότι να ναι λέω εγώ .δηλαδή εάν δεν ρωτούσα δεν θα το πιστωναν το υπόλοιπο ποσό? Και βέβαια κάθε 4 μήνες περνάει ο υπάλληλος κανονικαν και τσεκαρει τα ρολόγια .άρα εδώ και μήνες τι κάναν Αβάβα.

Screenshot_2021-02-01-17-23-30-321_com.google.android.gm.jpg

Screenshot_2021-02-01-17-55-20-888_com.google.android.gm.jpg

Αορίστου γίνεσαι αυτόματα.πες να στο στείλουν γραπτό αυτο που σου είπαν και θα καταλάβεις τι εννοώ.εμενα με είχαν προβεί για ένα διάστημα να ανανεώσω -αλλαξω το κατηργημενο πρόγραμμα που έχω.ουτε καν τους είπα εκτός εάν έχουν κάτι καλύτερο και όχι χειρότερο να μου προτείνουν.Δεν με ξανά ενόχλησαν ποτέ.

Δεν χρειάζεται να στείλουν κάτι γραπτά. Εάν θέλει ο πάροχος μπορεί να σου αλλάξει χρέωση ή οικονομικό πρόγραμμα μετά από 6 μήνες από την ενεργοποίηση σου. Εσύ εαν δεν θέλεις μπορείς να αποχωρήσεις... απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν χρειάζεται να στείλουν κάτι γραπτά. Εάν θέλει ο πάροχος μπορεί να σου αλλάξει χρέωση ή οικονομικό πρόγραμμα μετά από 6 μήνες από την ενεργοποίηση σου. Εσύ εαν δεν θέλεις μπορείς να αποχωρήσεις... απλό.

Όχι ακριβώς. Η υποχρέωση της έγκαιρης ενημέρωσης υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι στον Ηρων 3 μήνες στο πρόγραμμα up με εκπτωσει συνέπειας - 45% σε σύνολο 2200κιλωβατορες πλήρωσα 47 ευρό έναντι τον πρώτο μήνα 54 ευρό έναντι στον δεύτερο μήνα και τώρα εκκαθαριστικός 417 ακόμα να καταλάβω πως δουλεύει αυτή η έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giannhsma84 είπε

Καλησπέρα είμαι στον Ηρων 3 μήνες στο πρόγραμμα up με εκπτωσει συνέπειας - 45% σε σύνολο 2200κιλωβατορες πλήρωσα 47 ευρό έναντι τον πρώτο μήνα 54 ευρό έναντι στον δεύτερο μήνα και τώρα εκκαθαριστικός 417 ακόμα να καταλάβω πως δουλεύει αυτή η έκπτωση.

ανέβασε screenshots απο τους λογαριασμούς (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε screenshots απο τους λογαριασμούς (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

 

Screenshot_20210201_223341.jpg

Screenshot_20210201_223315.jpg

1 λεπτό πριν, giannhsma84 είπε

 

Screenshot_20210201_223341.jpg

Screenshot_20210201_223315.jpg

Ο εκκαθαριστικός δεν εκδόθηκε ακόμα βλέπω μόνο το ποσό στο my hrwn αν δεν έχει έκπτωση είναι πολλά τα λεφτά στην ΔΕΗ οταν ημουν πλήρωσα λογαριασμό με 2628 κιλοβατορες 403 ευρό πως γίνετε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, giannhsma84 είπε

Ο εκκαθαριστικός δεν εκδόθηκε ακόμα βλέπω μόνο το ποσό στο my hrwn αν δεν έχει έκπτωση είναι πολλά τα λεφτά στην ΔΕΗ οταν ημουν πλήρωσα λογαριασμό με 2628 κιλοβατορες 403 ευρό πως γίνετε αυτο

περίμενε να βγει πρώτα ο λογαριασμός ,λογικά αύριο θα ανέβει .Μήπως κάνανε λάθος σε χρεώσεις δήμου κτλ .

Μέχρι τώρα καλή χρέωση έχεις , όσο λέει βγαίνει με την έκπτωση συνέπειας,

0,0605 Ε/Kw.

Μετά απο 6 μήνες υπολόγισε να χρεώνεσαι λίγο παραπάνω λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής , εκτός αν εφάρμοσε απο τώρα και για κάποιο λόγο εκτοξεύτηκε . Θα δούμε απο αύριο

Το σημείο Α να κοιτάς αλλά και στο σημείο Γ αν έχει 'ρήτρα αναπροσαρμογής" .

Το Β και Ε είναι ίδια για όλους τους πάροχους

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Μετά από επικοινωνία με την Ελίν έπεσε το παρασύνθημα.<<Δεν μπορείτε να παραμείνετε στο τρέχων πρόγραμμα σας(365 νυχτερινό χωρίς οτσ) με τη λήξη του συμβολαίου,θα μεταβειται σε ένα από τα υπάρχοντα>>.Πράγμα που δεν με συμφέρει λόγω κατανάλωσης.Τωρα έχω ευκαιρία να φύγω αζημιως.

Korakios ρίξε πάλι τα excel σου να τα μελετησω.Ευχαριστω.

Αν δεν κάνεις κάτι ούτε τους απαντάς, τι θα κάνουν; Σου είπαν ότι θα μπεις αυτόματα σε κάποιο συγεκριμένο; Αυτό θέλει διαδικασία και αποδοχή. 
 Ίσως αν ακολουθήσεις αυτή την τακτική να μη σε πάρουν χαμπάρι και να γλιτώσεις κάποιους μήνες τουλάχιστον να περάσει ο χειμώνας.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, naive είπε

Αν δεν κάνεις κάτι ούτε τους απαντάς, τι θα κάνουν; Σου είπαν ότι θα μπεις αυτόματα σε κάποιο συγεκριμένο; Αυτό θέλει διαδικασία και αποδοχή. 
 Ίσως αν ακολουθήσεις αυτή την τακτική να μη σε πάρουν χαμπάρι και να γλιτώσεις κάποιους μήνες τουλάχιστον να περάσει ο χειμώνας.

Αυτό ακριβώς μου είπαν.Αυτόματα θα μπω στο βασικό τους on οικιακό και αν θέλω μετά πάω σε κάποιο άλλο .

Τους έστειλα email να μου απαντήσουν γραπτώς. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.

5 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

 

 

 

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

περίμενε να βγει πρώτα ο λογαριασμός ,λογικά αύριο θα ανέβει .Μήπως κάνανε λάθος σε χρεώσεις δήμου κτλ .

Μέχρι τώρα καλή χρέωση έχεις , όσο λέει βγαίνει με την έκπτωση συνέπειας,

0,0605 Ε/Kw.

Μετά απο 6 μήνες υπολόγισε να χρεώνεσαι λίγο παραπάνω λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής , εκτός αν εφάρμοσε απο τώρα και για κάποιο λόγο εκτοξεύτηκε . Θα δούμε απο αύριο

Το σημείο Α να κοιτάς αλλά και στο σημείο Γ αν έχει 'ρήτρα αναπροσαρμογής" .

Το Β και Ε είναι ίδια για όλους τους πάροχους

Βγήκε και ο εκκαθαριστικός έκπτωση συνέπειας 14.5 ευρό μόνο

Screenshot_20210202_093056.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Αυτόματα θα μπω στο βασικό τους on οικιακό και αν θέλω μετά πάω σε κάποιο άλλο .

Λογικά θα σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν στον λογαριασμό οτι θα αλλάξεις πρόγραμμα και αν διαφωνείς πρέπει να φύγεις αλλιώς είναι σαν να συμφωνείς.

Αν σε ειδοποιήσουν απο τώρα ,τότε όντως μετά τους 24 μήνες θα μπείς στο on οικιακό

58 λεπτά πριν, giannhsma84 είπε

Βγήκε και ο εκκαθαριστικός έκπτωση συνέπειας 14.5 ευρό μόνο

Σωστό είναι , είναι η έκπτωση του προηγούμενου λογαριασμού 33 * 0,45 = 14,85Ε

Στον επόμενο θα πάρεις 252,78*0,45 = 113,75Ε επιστροφή

Απλά έχεις υψηλή αρχική τιμή κιλοβατώρας και στηρίζεσαι αποκλειστικά στη συνέπεια .

Άλλο με απασχολεί , μπορείς να αναβάσεις το πεδίο Γ του εκκαθαριστικού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...