Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αλλαξε το παγιο της Ηρων απο 6,3 σε 6,9 και ειναι οκ.

εγώ φταίω που ήθελα να βοηθήσω τον Ηρών 😛

fixed

 

KOT (πρόχειρο)

https://drive.google.com/file/d/1SL-F7CPMcjIyeAAuYNHwQ61F71r4rv9v/view?usp=sharing

Πάροχοι χωρίς ΟΤΣ (ρήτρα αναπροσαρμογής)

μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

κατεβάζετε τα αρχεία και τα ανοίγετε πχ με LibreOffice ή τα ανοίγετε online ως google έγγραφa

Επεξ/σία από korakios
υπόλοιπα λινκς
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

fixed :)

και πάλι Solar vs Ηρων ......

Πιο φθηνη ειναι η Solar αλλα δεν ανεφερα κατι για την Solar.

Tην εχω διαγραψει ηδη μαζι μετα Ελτα απο το παραδειγμα ετσι κι αλλιως.

Ελιν vs Hρων ειναι για μενα η συγκριση και με τον τροπο που το κανω με το 24/7 νυχτερινο υπολογιζω και το 50αρι δωρο στην αναλογια.Φυσικα και το εξτρα 10% στο αεριο που θα παρω επιπλεον.

Οποτε ειναι ξεκαθαρω οτι με συμφερει η Ηρων και αυτος ηταν και ο τροπος που το σκεφτηκα αρχικα.

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ φταίω που ήθελα να βοηθήσω τον Ηρών 😛

fixed

https://drive.google.com/file/d/1SL-F7CPMcjIyeAAuYNHwQ61F71r4rv9v/view?usp=sharing

Ποιος τον μαμαει τον Ηρων λες κι επειδη πηγα εκει θα τους υποστηριζω κιολας.

Κοιταω απλα τι με συμφερει και να εχουμε σωστα δεδομενα.

Δεν υποστηριζω κανεναν εγω και δεν ειμαι με κανεναν.Επικροτω απλα τις καλες συνεργασιες και συνεργαζομαι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπω να εχω γυρω στα 100 ευρω / 4μηνο εκπτωση με την Ελιν σε σχεση με δεη γιατι δεν μπορω να βαλω και νυχτερινο στη δεη λογω ΚΟΤ οποτε θα παω εκει μαλλον να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι ειναι και μια αξιοπιστη εταιρεια

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Α ναι η ΔΕΗ δεν εχει νυχτερινο ΚΟΤ οποτε πρεπει να βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Incepted είπε

Εγω βλεπω να εχω γυρω στα 100 ευρω / 4μηνο εκπτωση με την Ελιν σε σχεση με δεη γιατι δεν μπορω να βαλω και νυχτερινο στη δεη λογω ΚΟΤ οποτε θα παω εκει μαλλον να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι ειναι και μια αξιοπιστη εταιρεια

Α ναι η ΔΕΗ δεν εχει νυχτερινο ΚΟΤ οποτε πρεπει να βγει

Εγω εχω νυχτερινο και πολλες φορες μου υπολογιζαν και ολες τις κιλοβατωρες με το ΚΟΤ μαζι με τις νυχτερινες.

Νυχτερινο παντως καλα ειναι να βαλεις γιατι γλιτωνεις απο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν υποστηριζω κανεναν εγω και δεν ειμαι με κανεναν.Επικροτω απλα τις καλες συνεργασιες και συνεργαζομαι.

Το ξέρουμε , απλά σε πειράζουμε γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τη Solar και έχεις φάει τέτοιο στράβωμα !

που είναι και ο depeche να μας πει για τα φωτοβολταικά και τις επενδύσεις του Ηρών? δε φάνηκε σήμερα

μου έλειψε και άλλος ο κολλημένος με τις μετοχές της ΔΕΗ , τον αρμέξαν με τις ρήτρες και έδινε πόνο υπερ ΔΕΗ

μέχρι και ο αλλάζωρεύμα αυτοπροσώπως πέρασε

αλλά το οτι φέρατε εδώ το παλικάρι με τον φούρνο ...κλάμμα απο τα γέλια ! καλό τυπάκι , σου λέει βλαμμένα είναι εδώ ,μας χαιρέτησε ευγενικά και έφυγε

πάντως έριξα και μια ματιά στο manual μπας και τον βοηθήσω με το φούρνο!

και τώρα διαβάζω

5 λεπτά πριν, Incepted είπε

Α ναι η ΔΕΗ δεν εχει νυχτερινο ΚΟΤ οποτε πρεπει να βγει

μια με τις ρυθμιζόμενες , μια με αυτό , σαν το βοσκό με το λύκο.
Θα πεις καμια μέρα κάτι σημαντικό που ισχύει και δε θα σε πιστεύουμε :)

έχει ΚΟΤ νυχτερινό η ΔΕΗ

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia-1-jan-2021/enimerwsi-gia-to-kot-1-jan-2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εγω εχω νυχτερινο και πολλες φορες μου υπολογιζαν και ολες τις κιλοβατωρες με το ΚΟΤ μαζι με τις νυχτερινες.

Νυχτερινο παντως καλα ειναι να βαλεις γιατι γλιτωνεις απο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Eμεις εχουμε νυχτερινο μετρητη και ζηταμε απο τη ΔΕΔΔΗΕ να κανει αιτηση για να μετραει και το νυχτερινο , την κανουν αλλα προφανως την απορριπτει η ΔΕΗ γιατι ποτε δεν γραφονται νυχτερινες οι KWh. Νομιζω πως το γραφει κ ολας η ΔΕΗ στο site οτι περνανε ολες σαν ημερησιες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Το ξέρουμε , απλά σε πειράζουμε γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τη Solar και έχεις φάει τέτοιο στράβωμα !

που είναι και ο depeche να μας πει για τα φωτοβολταικά και τις επενδύσεις του Ηρών? δε φάνηκε σήμερα

μου έλειψε και άλλος ο κολλημένος με τις μετοχές της ΔΕΗ , τον αρμέξαν με τις ρήτρες και έδινε πόνο υπερ ΔΕΗ

μέχρι και ο αλλάζωρεύμα αυτοπροσώπως πέρασε

αλλά το οτι φέρατε εδώ το παλικάρι με τον φούρνο ...κλάμμα απο τα γέλια ! καλό τυπάκι , σου λέει βλαμμένα είναι εδώ ,μας χαιρέτησε ευγενικά και έφυγε

πάντως έριξα και μια ματιά στο manual μπας και τον βοηθήσω με το φούρνο!

και τώρα διαβάζω

μια με τις ρυθμιζόμενες , μια με αυτό , σαν το βοσκό με το λύκο.
Θα πεις καμια μέρα κάτι σημαντικό που ισχύει και δε θα σε πιστεύουμε :)

έχει ΚΟΤ νυχτερινό η ΔΕΗ

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia-1-jan-2021/enimerwsi-gia-to-kot-1-jan-2021

Kαλα θα ηταν να μην ισχυαν.. αυτα που διαβαζω γραφω , δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Incepted είπε

την κανουν αλλα προφανως την απορριπτει η ΔΕΗ γιατι ποτε δεν γραφονται νυχτερινες οι KWh.

μήπως εννοείς οτι δεν γράφουν ξεχωριστά τις νυχτερινές κιλοβατώρες στην έκπτωση ή στον λογαριασμό σου γενικότερα? στο λινκ της ΔΕΗ αναφέρει ξεκάθαρα

Η παραπάνω έκπτωση υπολογίζεται στη χρέωση Προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας. Εάν ο πελάτης έχει επιλέξει το Νυχτερινό Οικιακό Τιμολόγιο, τότε η έκπτωση εφαρμόζεται και στη χρέωση Προμήθειας για την κατανάλωση της νύχτας (ώρες μειωμένης χρέωσης), όπως προβλέπεται στην Υπουργική Απόφαση.

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Το ξέρουμε , απλά σε πειράζουμε γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τη Solar και έχεις φάει τέτοιο στράβωμα !

που είναι και ο depeche να μας πει για τα φωτοβολταικά και τις επενδύσεις του Ηρών? δε φάνηκε σήμερα

μου έλειψε και άλλος ο κολλημένος με τις μετοχές της ΔΕΗ , τον αρμέξαν με τις ρήτρες και έδινε πόνο υπερ ΔΕΗ

μέχρι και ο αλλάζωρεύμα αυτοπροσώπως πέρασε

αλλά το οτι φέρατε εδώ το παλικάρι με τον φούρνο ...κλάμμα απο τα γέλια ! καλό τυπάκι , σου λέει βλαμμένα είναι εδώ ,μας χαιρέτησε ευγενικά και έφυγε

πάντως έριξα και μια ματιά στο manual μπας και τον βοηθήσω με το φούρνο!

και τώρα διαβάζω

Ε δεν θελει πολυ σκεψη για την Solar......δεν προκειται να παω σε μια εταιρια που την ακουσα πρωτη φορα πριν λιγο καιρο και δεν ξερω κανεναν που να εχει παει ωστε να μας δωσει ενα feedback.

Μπορει να ειναι καλη χρυση αλλα δεν γινομαι πειραματοζωο για 50-100 ευρω τον χρονο.

Καλα τι να λεμε για τους αλλους.......δεν τα μπορω εγω αυτα μου γυρναει το μυαλο.Παιζει να τους εχω ολους σε λιστα αγνοησης και δεν ξερω καν αν γραφουν και τι γραφουν.

Δεν θελω να μου υποστηριξει τιποτα ο αλλος θελω να ειναι αντικειμενικος σε οτι λεει και σε οτι προτεινει.Ειναι διαφορετικο απο το να κατακρινεις.Θα ειναι πολυ ασχημο για παραδειγμα επειδη εγω πηγα στην Ηρων ολη την ωρα να σπαω μπαλες και να λεω ποσο καλη ποσο φθηνη και ποσο τελεια ειναι για ολους.

Μπορει να ειναι καλη για μενα και να με συμφερει αλλα δεν μπορω να πω ψεματα και να προτεινω σε κοσμο που δεν τον συμφερει.

Για ΔΕΗ τι να υποστηριξω.......ανταρα κακια κι αυτην και το δημοσιο ολο.Δεν τους γουσταρω καθολου και τοσες φορες που τολεω γινομαι γραφικος και πρεπει να το κοψω.

Αν βρεις ακρη με τον φουρνο στειλε κανενα καρβελι ψωμι.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, korakios είπε

μήπως εννοείς οτι δεν γράφουν ξεχωριστά τις νυχτερινές κιλοβατώρες στην έκπτωση ή στον λογαριασμό σου γενικότερα? στο λινκ της ΔΕΗ αναφέρει ξεκάθαρα

Η παραπάνω έκπτωση υπολογίζεται στη χρέωση Προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας. Εάν ο πελάτης έχει επιλέξει το Νυχτερινό Οικιακό Τιμολόγιο, τότε η έκπτωση εφαρμόζεται και στη χρέωση Προμήθειας για την κατανάλωση της νύχτας (ώρες μειωμένης χρέωσης), όπως προβλέπεται στην Υπουργική Απόφαση.

 

Δεν ξερω πως ακριβως να το περιγράψω , το τιμολόγιο ειναι Γ1Ν , πληρωνω πάγιο για νυχτερινό , φαίνονται και οι 2 μετρητες στο λογαριασμό αλλα μονο ο ημερήσιος γράφει KWh ο νυχτερινός ειναι πάντα στάσιμος. Οποτε ολες οι kwh υπολογίζονται στις ημερήσιες

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Incepted είπε

Δεν ξερω πως ακριβως να το περιγράψω , το τιμολόγιο ειναι Γ1Ν , πληρωνω πάγιο για νυχτερινό , φαίνονται και οι 2 μετρητες στο λογαριασμό αλλα μονο ο ημερήσιος γράφει KWh ο νυχτερινός ειναι πάντα στάσιμος. Οποτε ολες οι kwh υπολογίζονται στις ημερήσιες

Πρωτη φορα ακουω αυτο.......αν ειναι δυνατον.

Δηλαδη εσυ εχεις νυχτερινο μετρητη και οι κιλοβατωρες που καις δεν φαινονται στον λογαριασμο?

Ο μετρητης σου το ρολο'ι' δηλαδη μετραει κανονικα?

Εσυ απο τοτε που εβαλες τον νυχτερινο μετρητη δεν ειχες ποτε νυχτερινο ρευμα στον λογαριασμο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

οκ καταλαβα sorry.

Mετα για καλυτερη τιμη σου βγαινει Solar και Ελιν.

Τσεκαρες στο energycost για επιβεβαιωση και στα excel?

 

Αν περιμένεις το energycost να σου βγάλει σωστή σύγκριση σώθηκες!

Ρήτρες λάθος, χρεώσεις λάθος, αποτέλεσμα λάθος...

8 ώρες πριν, korakios είπε

εγώ φταίω που ήθελα να βοηθήσω τον Ηρών 😛

fixed

 

KOT (πρόχειρο)

https://drive.google.com/file/d/1SL-F7CPMcjIyeAAuYNHwQ61F71r4rv9v/view?usp=sharing

Πάροχοι χωρίς ΟΤΣ (ρήτρα αναπροσαρμογής)

μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

κατεβάζετε τα αρχεία και τα ανοίγετε πχ με LibreOffice ή τα ανοίγετε online ως google έγγραφa

η volterra πλέον έχει ενσωματώσει την έκπτωση στην τιμή...0,0899 μέρα και 0,07897 νύχτα με έκπτωση

9 ώρες πριν, korakios είπε

λινκ πιο πάνω . Τώρα αυτό της Ελίν μπορεί να εννοούν είτε δεν εφαρμόζεται καθόλου 10% ή οτι είναι μετά την αφαίρεση ΚΟΤ , δεν ξέρω, το έχω σαν

(αρχική μείον ΚΟΤ) επί συνέπεια

https://www.senergy.gr/rythmizomenes-xrewseis/gia-oikiaki-paroxi-me-nyxterino-metriti-s1plus-s1n/

αυτές είναι σωστές , πάντα έτσι ήταν οι ΥΚΩ , που κολλήσατε ?

Στην Ελίν υπολογίζεται κανονικά έκπτωση συνέπειας + έκπτωση ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Αυτό που είπες στην αρχή κατάλαβαν. 
Εγώ τους έστειλα 6 ερωτήσεις και με απάντησαν την μισή! 
 
Ερώτηση: 
"4) Εφαρμόζεται το Κοινωνικό Τιμολόγιο στα προγράμματα "ΟΙΚΙΑ"?
4α: ΑΝ ΝΑΙ, οι εκπτώσεις 0,075Ε/kwh (ΚΟΤ-Α) και 0,045Ε/kwh (ΚΟΤ-Β) αντίστοιχα, πάνω σε ποιές ονομαστικές τιμές εφαρμόζονται?
Στην τιμή των ΕΛΤΑ (0,0860Ε/kWh πχ) ή στην ονομαστική τιμή της ΔΕΗ (0,115Ε/kWh πχ)?
4β: Πελάτης με ΚΟΤ-Β στο πρόγραμμα "Οικία 1" καταναλώνει 1600kwh/τετράμηνο.
Με δεδομένο οτι το ΚΟΤ-Β έχει όριο τις 1400kwh, πώς θα τιμολογηθεί ο πελάτης?
Μέχρι τις 1400kwh με την έκπτωση ΚΟΤ-Β και οι υπόλοιπες 200kwh με τα 0,0860Ε/kWh του "Οικία 1"?
ή και οι 1600kwh με τα 0,0860Ε?"
 

Απάντηση: 
"το αν δικαιούστε ή όχι ΚΟΤ δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε εμείς,
θα πρέπει να κάνετε την αίτησή σας στο ΗΔΙΚΑ, 
αν ενταχθείτε θα ενημερωθεί ο πάροχός σας για πιο τιμολόγιο δικαιούστε,"

2 πουλάκια κάθονταν!!!
 
Υ.Γ. Για το ebill που λες, στέλνουν ΚΑΙ ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς.
 

Η έκπτωση ΚΟΤ δεν εξαρτάται απο τον πάροχο. Υπαρχουν πολύ συγκεκριμένα όρια που ισχύουν για όλους. 

Συγκεκριμένα. Για το KOT-B 1400 

i) Κατανάλωση <=1400 παίρνεις τιμή ΚΟΤ για όλη την κατανάλωση. 

ii) Κατανάλωση <=1400+10%*1400 (1540) παίρνεις τιμή ΚΟΤ για τις 1400 και τιμή Παρόχου για τις 140

iii) Καταναλωση>1400+10%*1400 είσαι εντελώς εκτός ΚΟΤ και παίρνεις τιμή Παρόχου για όλη την κατανάλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Incepted είπε

Δεν ξερω πως ακριβως να το περιγράψω , το τιμολόγιο ειναι Γ1Ν , πληρωνω πάγιο για νυχτερινό , φαίνονται και οι 2 μετρητες στο λογαριασμό αλλα μονο ο ημερήσιος γράφει KWh ο νυχτερινός ειναι πάντα στάσιμος. Οποτε ολες οι kwh υπολογίζονται στις ημερήσιες

Μήπως έχεις χαλασμένο νυχτερινό μετρητή;

Μήπως δεν είσαι πρώτος ιδιοκτήτης και ο προηγούμενος είχε καταργήσει το νυχτερινό και απλά έχει μείνει ο διπλός μετρητής;

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Μόλις μου ήρθε η σύμβαση από την solar, θα την μελετήσω λίγο και μάλλον @HERTHAN θα θυσιαστω για το καλό όλων μας 😃

'Ηρωας!:lol:

Θα είχα προχωρήσει κι εγώ ήδη, απλά μου μπήκαν ιδέες και για τα ΕΛΤΑ με όλους εσάς που έχω μπλέξει εδώ μέσα.:lol:

Τελικά αυτό με την ΥΚΩ το ξεκαθαρίσαμε; Δε ρωτάς και γι' αυτό;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Πρωτη φορα ακουω αυτο.......αν ειναι δυνατον.

Δηλαδη εσυ εχεις νυχτερινο μετρητη και οι κιλοβατωρες που καις δεν φαινονται στον λογαριασμο?

Ο μετρητης σου το ρολο'ι' δηλαδη μετραει κανονικα?

Εσυ απο τοτε που εβαλες τον νυχτερινο μετρητη δεν ειχες ποτε νυχτερινο ρευμα στον λογαριασμο σου?

Δεν εχω ιδεα γιατι συμβαινει , απλα ξεκινησε να συμβαίνει με την ενταξη στο ΚΟΤ . Εημερωσα ΔΕΔΔΗΕ να το τσεκαρει για να δουμε.

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...