Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Κάπου χάθηκα τώρα,σαν να ζω ένα παράλληλο σύμπαν,άκου εκεί ΔΕΗ πιο φθηνή!!!😂

Έλα ντε , κάθομαι να τον πείσω τώρα που το σκέφτομαι να πάει ΔΕΗ ????!🤣

Σοβαρά πάντως ,εννοείται όπου συμφέρει και να είναι άνετος ο καθένας

11 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Μιλάμε τώρα σε αυτό το συγκεκριμένο του @HERTHAN με το ΚΟΤ με μηχανή υποστήριξη έτσι?

ναι, γιατί (και εγώ δεν το ήξερα) , η ΔΕΗ δίνει επιπλέον 50% έκπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε καν , πάλι υπολογίζεις λάθος τις κιλοβατώρες γιατί θεωρείς οτι αν ανέβει κλίμακα χρεώνονται όλες στην υψηλή τιμή

130Ε/χρόνο χάνεις απο το online χωρίς συνέπεια (οκ , χωρίς να συμπεριλάβω το 50ρικο και αέριο)

2111697153_.png.0bf12672ddc6a34389f90fe2d6c9151e.png

  


 

Oλες στην υψηλη τιμη χρεωνονται.

Εμενα ολοι οι λογαριασμοι μου ειναι με την υψηλη τιμη δηλαδη με 0,11963.

28 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Κάπου χάθηκα τώρα,σαν να ζω ένα παράλληλο σύμπαν,άκου εκεί ΔΕΗ πιο φθηνή!!!😂

Μιλάμε τώρα σε αυτό το συγκεκριμένο του @HERTHAN με το ΚΟΤ με μηχανή υποστήριξη έτσι?

Ναι γιατι σημερα ειδα οτι δινει εξτρα 50% εκπτωση με μηχανικη υποστηριξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Oλες στην υψηλη τιμη χρεωνονται.

πρώτη φορά το ακούω και είναι σημαντικό γιατί στα excel έχω τις πρώτες 2000 στην πρώτη κλίμακα και μόνο τις υπόλοιπες στη δεύτερη κλίμακα

Περιμένω επιβεβαίωση και απο άλλους (θα ρωτήσω και στο άλλο τόπικ της ΔΕΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

πρώτη φορά το ακούω και είναι σημαντικό γιατί στα excel έχω τις πρώτες 2000 στην πρώτη κλίμακα και μόνο τις υπόλοιπες στη δεύτερη κλίμακα

Περιμένω επιβεβαίωση και απο άλλους (θα ρωτήσω και στο άλλο τόπικ της ΔΕΗ)

Οκ ρωτησε το και πες μου γιατι εμενα τουλαχιστον ετσι ειναι.

Αν θες μπορω να στο δειξω και σε λογαριασμο που ειναι ολες οι κιλοβατωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, denis_kos είπε

Η έκπτωση ΚΟΤ δεν εξαρτάται απο τον πάροχο. Υπαρχουν πολύ συγκεκριμένα όρια που ισχύουν για όλους. 

Συγκεκριμένα. Για το KOT-B 1400 

i) Κατανάλωση <=1400 παίρνεις τιμή ΚΟΤ για όλη την κατανάλωση. 

ii) Κατανάλωση <=1400+10%*1400 (1540) παίρνεις τιμή ΚΟΤ για τις 1400 και τιμή Παρόχου για τις 140

iii) Καταναλωση>1400+10%*1400 είσαι εντελώς εκτός ΚΟΤ και παίρνεις τιμή Παρόχου για όλη την κατανάλωση. 

Σην ΔΕΗ ξέρω τί γίνεται. 
Η ερώτηση στα ΕΛΤΑ ήταν αν η έκπτωση του ΚΟΤ-Β είναι επί της τιμής της ΔΕΗ(0,11) ή επί της ονομαστικής τιμής των ΕΛΤΑ(0,086)? 
Για να επιβεβαιώσω γραπτώς οτι όντως είναι 0,086-0,045=0,041 μιας και τα ΕΛΤΑ δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους!
 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Η ερώτηση στα ΕΛΤΑ ήταν αν η έκπτωση του ΚΟΤ-Β είναι επί της τιμής της ΔΕΗ(0,11) ή επί της ονομαστικής τιμής των ΕΛΤΑ(0,086)? 

Η ΔΕΗ τι σχέση έχει ? Είναι πάντα της τιμής του προγράμματος του πάροχου που δέχεται ΚΟΤ (ΕΛΤΑ στη συγκεκριμένη περίπτωση) μείον την έκπτωση ΚΟΤ :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2021 στις 8:29 ΜΜ, korakios είπε

Η ΔΕΗ τι σχέση έχει ? Είναι πάντα της τιμής του προγράμματος του πάροχου που δέχεται ΚΟΤ (ΕΛΤΑ στη συγκεκριμένη περίπτωση) μείον την έκπτωση ΚΟΤ :)

Απλά επειδή πρώτη φορά πηγαίνω σε εναλλακτικό, ήθελα να σιγουρευτώ και γραπτώς από τα ΕΛΤΑ οτι είναι πράγματι 0,086-0,075 (ΚΟΤ-Α) και 0,086-0,045 (ΚΟΤ-Β).
 

Στις 29/1/2021 στις 2:04 ΠΜ, korakios είπε

Η παραπάνω έκπτωση υπολογίζεται στη χρέωση Προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας. Εάν ο πελάτης έχει επιλέξει το Νυχτερινό Οικιακό Τιμολόγιο, τότε η έκπτωση εφαρμόζεται και στη χρέωση Προμήθειας για την κατανάλωση της νύχτας (ώρες μειωμένης χρέωσης), όπως προβλέπεται στην Υπουργική Απόφαση.

 

Εδώ τί εννοείς κοράκιε? 

 

 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, denis_kos είπε

iii) Καταναλωση>1400+10%*1400 είσαι εντελώς εκτός ΚΟΤ και παίρνεις τιμή Παρόχου για όλη την κατανάλωση. 

Για την κατανάλωση νύχτας βρήκα οτι ισχύει κάτι άλλο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/?do=findComment&comment=58439196

9 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Εδώ τί εννοείς κοράκιε? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/page/70/

ρώτα καλύτερα στο άλλο θέμα, μιας και είναι καθαρά για ΚΟΤ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και έναν λογαριασμό Ηρών (με επιφύλαξη) απο άλλο φόρουμ ,

0,021 η ρήτρα και αν δεν είναι απο το πρόγραμμα up! ώστε να βγαίνει 0,082 ,πάει σε επίπεδα ΔΕΗ...1707195304_.png.28d45a03df759c50e0cd6cbc5abae270.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Σε σχεση με το Γ1Ν ειμαι στα ιδια ακριβως.Ελαχιστα κατι ψιλα παραπανω η Ηρων ειναι αν υπολογισω και τα 25 ευρω κερδος καθε χρονο με το 50αρικο.Κι αν υπολογισω και το 10% εξτρα στο φυσικο αεριο ειμαι παραπανω απο το Γ1Ν.Οταν λεω ειμαι παραπανω εννοω οτι εχω περισσοτερο κερδος στην Ηρων.

Μονο με το myhome online εχω σοβαρο κερδος και μονο αν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι μου αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να επιστρεψω τωρα στην ΔΕΗ.

Με το 50αρικο δεν εχω καποια εξτρα δεσμευση και σε περιπτωση που φυγω αργοτερα απλα θα χασω το 10% της επιπλεον εκπτωσης απο το φυσικο αεριο.

Το 50ρικο σίγουρα έχει ρήτρα παραμονής. Αν φύγεις πριν από κάποιο διάστημα επιστρέφεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το 50ρικο σίγουρα έχει ρήτρα παραμονής. Αν φύγεις πριν από κάποιο διάστημα επιστρέφεται...

και εγώ αυτή την άποψη έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 7:57 ΜΜ, takoulou είπε

Καλησπερα.. Περασαν απο τον Δεδδηε για ληφθει η ενδειξη;;

Με πηραν τηλ απο ΔΕΔΔΗΕ  και τους είπα τηλεφωνικα τις ενδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Το 50ρικο σίγουρα έχει ρήτρα παραμονής. Αν φύγεις πριν από κάποιο διάστημα επιστρέφεται...

Δεν με πειραζει αυτο λογικο ειναι κιολας.

Μηπως γνωριζεις ποσο διαστημα ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Question : Αν η KWh αθροιστικά νυχτερινου και ημερησιου δεν ξεπερνανε το οριο του ΚΟΤ-β οι εκπτωση εφαρμοζεται και στο νυχτερινο ; δηλαδη για παραδειγμα στη ΔΕΗ απο 0,07897 παει στα (0,07897 -  0.045) = 0.03397 ; ή τιμολογειται σαν ημερησια χρεωση και η νυχτερινη με 0.11 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Incepted είπε

Question : Αν η KWh αθροιστικά νυχτερινου και ημερησιου δεν ξεπερνανε το οριο του ΚΟΤ-β οι εκπτωση εφαρμοζεται και στο νυχτερινο ; δηλαδη για παραδειγμα στη ΔΕΗ απο 0,07897 παει στα (0,07897 -  0.045) = 0.03397 ; ή τιμολογειται σαν ημερησια χρεωση και η νυχτερινη με 0.11 ;

Ναι η εκπτωση εφαρμοζεται και στο νυχτερινο αν ΔΕΝ ξεπερναει το οριο του ΚΟΤ-Β και τιμολογειται με την ημερησια χρεωση 0,11.

Ενδεικτικα:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...