Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Αυτό με τις ρυθμιζόμενες της νυχτερινής στην solar τι είναι πάλι

Στην αρχή θεώρησα ότι απλά τα γράφουν μαλακισμένα και εννοούν ότι -τουλάχιστον για τις πρώτες 1600 κιλοβατώρες- η χρέωση δεν αυξάνεται (θα καταλάβετε τι σκέφτηκα αν συγκρίνετε τις 2 πρώτες γραμμές από κάθε πίνακα). Αλλά ξανακοιτώντας το μου φαίνεται έχει δίκιο ο φίλος που το εντόπισε.

Θέλει διευκρίνιση από τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκανα μλκ πριν γιατί ξέχασα τη σκάλα της ΔΕΗ. Κάποια στιγμή θα σουλουπώσω το excel να βάζει αυτόματα το ΚΟΤ. προς το παρών πρέπει να διαχωρίσω αρχική τιμή και έκπτωση . Μέχρι να γίνει το ΣΚ δοκιμάστε

https://drive.google.com/file/d/1SL-F7CPMcjIyeAAuYNHwQ61F71r4rv9v/view?usp=sharing

πάτε στο τριφασικό φύλλο, ρυθμιζόμενες μην υπολογίζετε

Η έκπτωση είναι μετά την αφαίρεση του ΚΟΤ και ΔΕΝ λαμβάνει υπόψιν όριο αν το ξεπεράσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@HERTHAN λες να είναι τέτοια περίπτωση ο φίλος; Να του πω να καλέσει τη ΔΕΔΔΗΕ μήπως έχει χαλασμένη γραμμή και παίζει στα 20kVA; Θα έβαλε Σουμπάση χωρίς να μας ρωτήσει ο δυστυχής. :P

 

Δεν κατάλαβα τπτ. Είμαι και καινούργιος εδώ και είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Σε τί ρε; Μήπως έχεις από αυτούς τους φούρνους που περιέγραψα;;;

Aστο τι να σου αναλυω τωρα θα παει δικαστικως το θεμα.

Δεν ειναι να μπλεκεις με δημοσιο σε κανεναν τομεα.Οτι χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thodoris19891 είπε

Δεν κατάλαβα τπτ. Είμαι και καινούργιος εδώ και είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα 

Τίποτα φίλε σόρρυ. Εσωτερικό αστείο του συγκεκριμένου τόπικ. Μη σε μπερδεύουμε.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@HERTHAN λες να είναι τέτοια περίπτωση ο φίλος; Να του πω να καλέσει τη ΔΕΔΔΗΕ μήπως έχει χαλασμένη γραμμή και παίζει στα 20kVA; Θα έβαλε Σουμπάση χωρίς να μας ρωτήσει ο δυστυχής. :P

 

Δεν ξερω τι ειναι αλλα δεν ειναι να μπλεξεις με δημοσιο οταν εσυ τρεχεις με 200 και οι ανθρωποι πανε μπουσουλωντας.

Δεν υπαρχει καμια λογικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Τίποτα φίλε σόρρυ. Εσωτερικό αστείο του συγκεκριμένου τόπικ. Μη σε μπερδεύουμε.:D

Χαχα Οκ. Πάντως αν έχετε κάποια γνώμη για το δικό μου θέμα είναι ευπρόσδεκτη. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Incepted είπε


Απο επικοινωνια με Ελτα μου ειπαν οτι το 10% συνεπειας δεν υπολογίζεται στο ΚΟΤ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!😂😃

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Έκανα μλκ πριν γιατί ξέχασα τη σκάλα της ΔΕΗ. Κάποια στιγμή θα σουλουπώσω το excel να βάζει αυτόματα το ΚΟΤ. προς το παρών πρέπει να διαχωρίσω αρχική τιμή και έκπτωση . Μέχρι να γίνει το ΣΚ δοκιμάστε

https://drive.google.com/file/d/1SL-F7CPMcjIyeAAuYNHwQ61F71r4rv9v/view?usp=sharing

πάτε στο τριφασικό φύλλο, ρυθμιζόμενες μην υπολογίζετε

Η έκπτωση είναι μετά την αφαίρεση του ΚΟΤ και ΔΕΝ λαμβάνει υπόψιν όριο αν το ξεπεράσατε

Και να το ξεπερασεις υπαρχει ενα περιθωριο 10% αν δεν κανω λαθος.

Αλλες φορες εμενα μου υπολογιζε ολες τις κιλοβατωρες με ΚΟΤ και αλλες μονο τις ημερησιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

6600

1700

λινκ πιο πάνω . Τώρα αυτό της Ελίν μπορεί να εννοούν είτε δεν εφαρμόζεται καθόλου 10% ή οτι είναι μετά την αφαίρεση ΚΟΤ , δεν ξέρω, το έχω σαν

(αρχική μείον ΚΟΤ) επί συνέπεια

https://www.senergy.gr/rythmizomenes-xrewseis/gia-oikiaki-paroxi-me-nyxterino-metriti-s1plus-s1n/

αυτές είναι σωστές , πάντα έτσι ήταν οι ΥΚΩ , που κολλήσατε ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Έκανα μλκ πριν γιατί ξέχασα τη σκάλα της ΔΕΗ. Κάποια στιγμή θα σουλουπώσω το excel να βάζει αυτόματα το ΚΟΤ. προς το παρών πρέπει να διαχωρίσω αρχική τιμή και έκπτωση . Μέχρι να γίνει το ΣΚ δοκιμάστε

https://drive.google.com/file/d/1SL-F7CPMcjIyeAAuYNHwQ61F71r4rv9v/view?usp=sharing

πάτε στο τριφασικό φύλλο, ρυθμιζόμενες μην υπολογίζετε

Η έκπτωση είναι μετά την αφαίρεση του ΚΟΤ και ΔΕΝ λαμβάνει υπόψιν όριο αν το ξεπεράσατε

Το ημερησιο της ΔΕΗ κανονικα ειναι 0,07436 για πανω απο 2000 κιλοβατωρες μετα την αφαιρεση ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Το ημερησιο της ΔΕΗ κανονικα ειναι 0,07436 για πανω απο 2000 κιλοβατωρες μετα την αφαιρεση ΚΟΤ.

ναι αυτό είχα κάνει λάθος στην προηγούμενη σελίδα , το λινκ που έχω πάνω είναι το σωστό.

Το έχω στον τύπο υπολογισμού της συνολικής (μπάλωμα τελευταίας στιγμής μιας και η ΔΕΗ το επανέφερε το 21)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...