Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, korakios είπε

Πιο πριν, έχω ποστάρει οτι είναι παράνομο να υπάρχει δέσμευση σε πρόγραμμα που αναπροσαρμόζει τις τιμές , αλλά δεν ξέρω τι παίζει όταν το πρόγραμμα δίνει δυνατότητα με fixed ,σταθερής τιμής ...

Δεν είναι παράνομη η δέσμευση σε μεταβλητό πρόγραμμα εάν αναφέρεται στους ΓΟΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

ΦΕΚ 1364/2020

Η επιβολή όρων, χρεώσεων ή άλλων τελών, που επιβάλλονται σε περίπτωση αλλαγής Προμηθευτή (ρήτρες πρόωρης αποχώρησης), πρέπει να προβλέπεται κατά τρόπο ρητό και διακριτό στη Σύμβαση Προμήθειας. Συστήνεται η σαφής αποτύπωση των σχετικών χρεώσεων πρόωρης αποχώρησης εκφρασμένη σε €, αναλόγως του μήνα αποχώρησης του πελάτη, σε μορφή πίνακα. Οι εν λόγω «ρήτρες πρόωρης αποχώρησης» δύνανται να προβλέπονται μόνο στις συμβάσεις «σταθερού τιμολογίου», που συνάπτονται για προκαθορισμένη διάρκεια (συμβάσεις ορισμένου χρόνου).

Δύνανται να προβλέπονται στις συμβάσεις σταθερού τιμολογίου...το δύναται από το υποχρεούται έχει τρομερή διαφορά...

Δεν είμαι σίγουρος τι θέλεις να πεις, αλλά το "δύνανται να προβλέπονται μόνο" είναι πολύ σαφές και αποκλείει όλες τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αλλαξε προσφατα αυτο στο Nrg save?

Δε γνωρίζω , ίσως να ήταν πάντα έτσι στην nrg. Κάποιος είχε κάνει μέσω mbc.gr , θα ήταν ενδιαφέρον να βρούμε το συμβόλαιο

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα , το 0,10442 ειναι χωρίς το 40% έκπτωση φυσικά

Για το θέμα ρήτρας για πρόωρη αποχώρηση , η ΡΑΕ έχει δώσει οδηγίες και συστάσεις . Δεν έχει γίνει κάποια επιβολή. Είναι απλά ένα χαρτί που μπορεί να βοηθήσει . Δεν είμαι νομικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε γνωρίζω , ίσως να ήταν πάντα έτσι στην nrg. Κάποιος είχε κάνει μέσω mbc.gr , θα ήταν ενδιαφέρον να βρούμε το συμβόλαιο

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα , το 0,10442 ειναι χωρίς το 40% έκπτωση φυσικά

To εχω εγω το συμβολαιο γιατι ειχα κανει αιτηση στην Nrg πριν μου πουνε οτι δεν ισχυει για ΚΟΤ.

111111111111.PNG.1356d0bf56c804df9f1afd62e3ec6f19.PNG

Μπερδευτηκα με το excel που εχει καθαρη τιμη το 0,06265.

Πρεπει να το αλλαξουμε στο excel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρεπει να το αλλαξουμε στο excel.

Έγινε :)

Τώρα που το σκέφτομαι ο πρώτος λογαριασμός θα έρθει φαρμάκι χωρίς την έκπτωση....

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

To εχω εγω το συμβολαιο γιατι ειχα κανει αιτηση στην Nrg πριν μου πουνε οτι δεν ισχυει για ΚΟΤ.

Εννοώ συγκεκριμένα απο την mbc όχι nrg. Αφού σκέφτομαι να τους πάρω τηλ και να κάνω εκεί αίτηση αν δε χρειάζεται συνέπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Έγινε :)

Τώρα που το σκέφτομαι ο πρώτος λογαριασμός θα έρθει φαρμάκι χωρίς την έκπτωση....

Εννοώ συγκεκριμένα απο την mbc όχι nrg. Αφού σκέφτομαι να τους πάρω τηλ και να κάνω εκεί αίτηση αν δε χρειάζεται συνέπεια

Καποιος ειχε κανει απο εδω μεσα αιτηση μεσω της mbc αλλα δεν νομιζω να ισχυει κατι διαφορετικο μιας και το προγραμμα ειναι ιδιο.

Τσεκαρε σε προηγουμενα μηνυματα να δεις ποιος ειναι.

Ο πρωτος λογαριασμος οντως θα ειναι ανεβασμενος.Μακαρι να εδιναν την εκπτωση σε καθε λογαριασμο οπως ειναι και στο φυσικο αεριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Καποιος ειχε κανει απο εδω μεσα αιτηση μεσω της mbc αλλα δεν νομιζω να ισχυει κατι διαφορετικο μιας και το προγραμμα ειναι ιδιο.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι στην mbc έγραφε χωρίς έκπτωση συνέπειας , ήταν σαν αρχική τιμή

11 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τσεκαρε σε προηγουμενα μηνυματα να δεις ποιος ειναι.

Τον βρήκα ! @cambo99 εσένα το συμβόλαιο αναφέρει 0,10442 αρχική τιμή?

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ο πρωτος λογαριασμος οντως θα ειναι ανεβασμενος.Μακαρι να εδιναν την εκπτωση σε καθε λογαριασμο οπως ειναι και στο φυσικο αεριο.

Και ξέχασα να το ρωτήσω, τον έχω ζαλίσει τον άνθρωπο στο chat και email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν είμαι σίγουρος τι θέλεις να πεις, αλλά το "δύνανται να προβλέπονται μόνο" είναι πολύ σαφές και αποκλείει όλες τις υπόλοιπες.

Θέλω να πω πως είναι κατεύθυνση και όχι οδηγία. Το δύναται νομικά σημαίνει πως σου δίνει την δυνατότητα. Δεν σε υποχρεώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε

Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι στην mbc έγραφε χωρίς έκπτωση συνέπειας , ήταν σαν αρχική τιμή

Τον βρήκα ! @cambo99 εσένα το συμβόλαιο αναφέρει 0,10442 αρχική τιμή?

Και ξέχασα να το ρωτήσω, τον έχω ζαλίσει τον άνθρωπο στο chat και email

Εψαξα λιγο σε παλιοτερα post μηπως ειχε ανεβασει κανεις photo απο το site του mbc για το Nrg save.

Θυμαμαι οτι κατι ειχε ανεβασει καποιος.Τσεκαρε μια κι εσυ μηπως μου ξεφυγε και δεν το ειδα.

Ξαναρωτα παλι στο chat.

edit: Τσεκαρε μια σελιδα 194 στο τελευταιο post.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εψαξα λιγο σε παλιοτερα post μηπως ειχε ανεβασει κανεις photo απο το site του mbc για το Nrg save.

Θυμαμαι οτι κατι ειχε ανεβασει καποιος.Τσεκαρε μια κι εσυ μηπως μου ξεφυγε και δεν το ειδα.

βρήκα μέσω google

δεν ξέρω αν το πήρε μέσω nrg ή mbc όμως, @windglider?

ίδια φάση 0,10442 αρχική τιμή

Edit: δεν είδα το δικό σου edit!

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, η έκπτωση του 40% στο Save πού ακριβώς το αναφέρει ότι είναι έκπτωση συνέπειας; Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο από τη σύμβαση που υπέγραψα. Την έκπτωση συνέπειας την αναφέρει μόνο για τα προγράμματα "Basic" και "Basic N".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι από έκπτωση συνέπειας αλλά προωθητική για 24 μήνες, το ανάγραφει,

Απο MBC το δικό μου συμβόλαιο, το υπογράφω σήμερα, έβγαλα φώτο να επισυνάψω αλλά είναι μεγάλες και δεν γίνονται εισαγωγή

Νομίζω κια απευθείας από nrg τα ίδια θα ισχύουν,

Η αρχική τιμή θα είναι και τελική όταν θα τελειώσουν οι 24 μήνες της προσφοράς - 40%

Επεξ/σία από JDimi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vsk είπε

Ρε παιδιά, η έκπτωση του 40% στο Save πού ακριβώς το αναφέρει ότι είναι έκπτωση συνέπειας; Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο από τη σύμβαση που υπέγραψα. Την έκπτωση συνέπειας την αναφέρει μόνο για τα προγράμματα "Basic" και "Basic N".

 

1 λεπτό πριν, JDimi είπε

Δεν είναι από έκπτωση συνέπειας αλλά προωθητική για 24 μήνες, το ανάγραφει,

Απο MBC το δικό μου συμβόλαιο, το υπογράφω σήμερα, έβγαλα φώτο να επισυνάψω αλλά είναι μεγάλες και δεν γίνονται εισαγωγή, 

Νομίζω κια απευθείας από nrg τα ίδια θα ισχύουν,

Η αρχική τιμή θα είναι και τελικά όταν θα τελειώσουν οι 24 μήνες της προσφοράς - 40%

Ειναι μεγάλα τα αρχεία και δεν μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες 

Μη βαράτε , έχω γίνει λίγο παρανοϊκός 😁

Εντωμεταξύ παιδεύομαι με το pdf του συμβολαίου μιας και το libreoffice draw δεν το ανοίγει σωστά , ούτε το gimp βγάζει με τη σειρά τις σελίδες .. Απλά ήθελα να βάλω ψηφιακά ημερομηνία και υπογραφή ,αλλά παίζει να το εκτυπώσω στο τέλος ,να υπογράψω και να τα σκανάρω 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...