Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, doll είπε

Επίσης στην αποδοχή όρων (9) λέει ότι αποδέχομαι τα SMS ακόμα και για τροποποίηση των όρων της σύμβασης!!!!

sms ή και email λέει . Τροποποίηση σύμβασης γίνεται σε όλα τα συμβόλαια σε όλες τις υπηρεσίες . Αν γίνει απλά έχεις το δικαίωμα να μη συμφωνήσεις και φεύγεις χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

Αυτό που σου ζητά ουσιαστικά είναι αν θες να ενημερωθείς μέσω email/sms για οποιαδήποτε τροποποίηση και όχι μόνο μέσω του λογαριασμού σου

34 λεπτά πριν, doll είπε

Αυτό βάλατε ΝΑΙ/ΟΧΙ εσείς? και επίσης στα (7), (8) τι λάβατε σαν ΝΑΙ/ΟΧΙ?

ΝΑΙ έβαλα μιας και δεν έχω όρεξη να διαβάζω το λογαριασμό αν έχει αλλαγή όρων ...

Τα 7,8 ΟΧΙ φυσικά

35 λεπτά πριν, doll είπε

Ερώτηση. Στο συμβόλαιο για nrg save 40% στις B) Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις που υπάρχει?

τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, korakios είπε
59 λεπτά πριν, doll είπε

Ερώτηση. Στο συμβόλαιο για nrg save 40% στις B) Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις που υπάρχει?

τι εννοείς ?

Στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις Β) στο συμβόλαιο εχει ένα πίνακα με τα προγράμματα π.χ. πρώτη στήλη λέει:

nrg Basic, nrg Basic N & Electricity 4U (Ημερήσια Ενέργεια)¹ 0-1600 kWh/4μηνο

και έχει τιμές για ΧΡΕΩΣΗ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ & ΧΡΕΩΣΗ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΙΑΝΟΜΗΣ. Για το πρόγραμμα save 40% δεν έχει όμως καμία αναφορά. Σε ποιές χρεώσεις πηγαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doll είπε

Στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις Β) στο συμβόλαιο εχει ένα πίνακα με τα προγράμματα π.χ. πρώτη στήλη λέει:

nrg Basic, nrg Basic N & Electricity 4U (Ημερήσια Ενέργεια)¹ 0-1600 kWh/4μηνο

και έχει τιμές για ΧΡΕΩΣΗ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ & ΧΡΕΩΣΗ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΙΑΝΟΜΗΣ. Για το πρόγραμμα save 40% δεν έχει όμως καμία αναφορά. Σε ποιές χρεώσεις πηγαίνει?

διάβασε το sticky ,ίδιες είναι οι ρυθμιζόμενες πριν 2 σελίδες αναφέρθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Μετακόμισα σε νέο χώρο πριν 1 εβδομάδα. Το ακίνητο ήταν ήδη ηλεκτροδοτούμενο, η μόνη ενέργεια που χρειάστηκε να κάνω ήταν να πάρω τη ΔΕΗ στο όνομά μου, την μεταφορά την έκανα από την πλατφόρμα της (https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou).

Επικοινώνησε μαζί μου εκπρόσωπος, όπου μου ανέφερε ότι η παροχή πλέον είναι στο όνομά μου (την χρειαζόμουν για το στεγαστικό επίδομα, γι' αυτό και η βιασύνη) με ενημέρωσε για τα προγράμματα της ΔΕΗ και μου ανέφερε ότι στον πρώτο λογαριασμό θα χρειαστεί να πληρώσω μια εγγύηση 130€. Σε 2ο e-mail μου προώθησαν την σύμβαση και το έντυπο συγκατάθεσης. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Να παραμείνω στη ΔΕΗ, ή να προτιμήσω κάποιο ενναλακτικό πάροχο; 

 

Μόλις τώρα, spyros95 είπε

Καλησπέρα σας,

 

Μετακόμισα σε νέο χώρο πριν 1 εβδομάδα. Το ακίνητο ήταν ήδη ηλεκτροδοτούμενο, η μόνη ενέργεια που χρειάστηκε να κάνω ήταν να πάρω τη ΔΕΗ στο όνομά μου, την μεταφορά την έκανα από την πλατφόρμα της (https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou).

Επικοινώνησε μαζί μου εκπρόσωπος, όπου μου ανέφερε ότι η παροχή πλέον είναι στο όνομά μου (την χρειαζόμουν για το στεγαστικό επίδομα, γι' αυτό και η βιασύνη) με ενημέρωσε για τα προγράμματα της ΔΕΗ και μου ανέφερε ότι στον πρώτο λογαριασμό θα χρειαστεί να πληρώσω μια εγγύηση 130€. Σε 2ο e-mail μου προώθησαν την σύμβαση και το έντυπο συγκατάθεσης. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Να παραμείνω στη ΔΕΗ, ή να προτιμήσω κάποιο ενναλακτικό πάροχο; 

Υ.Γ: Ενδέχεται να μην σας έχω δώσει επαρκές context για να μου δώσετε και εσείς τις προτάσεις σας, και με συγχωρείτε εκ'των προτέρων! Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά από παρόχους ενέργειας, είναι και η πρώτη μετακόμιση σε δικό μου χώρο, και τα έχω βρει σκούρα. 

Μόλις τώρα, spyros95 είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2021 στις 12:47 ΜΜ, Aesthe είπε

Καλησπέρα και από μένα.

Μετά από μπόλικο ψάξιμο και με τη βοήθεια των πολύτιμων excelακίων που έχετε φτιάξει (και ευχαριστούμε πολύ γι' αυτά!) αποφάσισα κ γω να κάνω την αλλαγή για nrg save 40%.

Όπως είδα κ σε posts σας, το πρώτο 4μηνο οι ρήτρες δε χρεώνονται. Τους ρώτησα κ γω και μου το επιβεβαίωσαν (το έχω γραπτώς από το chat). Επομένως εφόσον μας δίνεται η δυνατότητα να ενεργοποιήσουμε το fixed οποιαδήποτε στιγμή, λέω να ξεκινήσω με το απλό (non fixed) πρόγραμμα και πριν εκδοθεί ο 5ος λογαριασμός να κλειδώσω βάζοντας fixed. Τι λέτε;

Μου το είπαν και σε μένα στο τηλ. Οπότε για 4 μήνες γλιτώνουμε τα 16Ε. Μετά είναι το καλοκαίρι που δεν έχει ΟΤΣ και κάποια στιγμή προς Νοέμβρη λογικά βάζουμε το fixed... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το excelάκι είναι καταπληκτικό, βλέπω ότι με nrg μπορώ να εξοικονομήσω 220-250Ε τον χρόνο. 

Επικοινώνησα με ΔΕΗ, με ενημέρωσαν ότι είμαι ήδη στο πρόγραμμα My Home Enter, από 11 Μαρτίου που έκανα και την αίτηση για μεταφορά στο όνομά μου. Στον πρώτο λογαριασμό θα χρειαστεί να πληρώσω 130Ε εγγύηση, ενώ θα έχω έκπτωση 50Ε από την εγγραφή μου στο e-bill. Μου φαίνεται περίεργο που είμαι ήδη στο πρόγραμμα, ενώ δεν τους έχω προωθήσει ακόμα υπογεγραμμένα τα έγγραφα που χρειάζονται. Το φάουλ απ' ότι βλέπω είναι στα 40Ε σε περίπτωση διακοπής, δεν ξέρω τι ισχύει με το δικαίωμα υπαναχώρησης. 

Αξίζει να πληρώσω εγγύηση και φαουλ και να πάω στην NRG; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δε μας λες σωστά. Ή έστειλες κάποια υπογραφή χωρίς να το καταλάβεις ή δεν είσαι στο My Home Enter ακόμα. Και τα δύο μαζί δε γίνεται. Κοίτα να το ξεκαθαρίσεις πριν δεσμευτείς για 24 μήνες, έτσι ώστε να μπορέσεις να ζυγίσεις τις εναλλακτικές σου πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ @DownUNDERgroundγια την άμεση ανταπόκριση! Ο ιδιοκτήτης νοίκιαζε το σπίτι βραχυχρόνια, ήταν ήδη πελάτης ΔΕΗ, δεν χρειάστηκε δηλαδή να ακολουθήσω τη διαδικασία επανασύνδεσης ρεύματος. Επειδή χρειαζόταν να έχω τη ΔΕΗ στο όνομά μου για το στεγαστικό επίδομα, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν αλλαγή ονόματος-χρήσης από το site της (link). Η μεταφορά ήταν σχεδόν άμεση, επικοινώνησα μάλιστα με εκπρόσωπο που μου είπε ότι η ΔΕΗ είναι ήδη στο όνομά μου, και ότι θα χρειαστεί να πληρώσω μια εγγύηση με τον 1ο λογαριασμό, ενώ μου προώθησε κάποια έγγραφα, τα οποία έπρεπε να εκτυπώσω, υπογράψω και αποστείλω στη ΔΕΗ (τα οποία δεν τα απέστειλα ακόμα). Πιθανότατα δηλαδή με την αλλαγή ονόματος, επικυρώνουμε το συμβόλαιο. 
Το φάουλ δεν είναι κάτι σπουδαίο -χρηματικά- πάντως. Γνωρίζεις τι γίνεται με την εγγύηση; Την πληρώνω, μαζί με ότι κατανάλωσα αυτές τις 9 ημέρες; Δεν την πληρώνω καθόλου;

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετακόμισα πρόσφατα και άλλαξα πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος (απο ΔΕΗ στη ΖΕΝΙΘ). Σήμερα μου έστειλαν μήνυμα οτι εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός στα 128 ευρώ. Γνωρίζω πως μέσα σ αυτό συμπεριλαμβάνεται εγγύηση 50 ευρώ αλλά θεωρώ πως τα υπόλοιπα 78 είναι πολλά για ένα μήνα ενώ μένω μόνο 2 εβδομάδες στο σπίτι και κάνω ουσιαστικά χρήση του ρεύματος. Περιμένω να σταλεί ο λογαριασμός αναλυτικά για να δώ τι συμβαίνει. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει και κάποιο κόστος επανασύνδεσης μέσα στον πρώτο λογαριασμό? Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d1983 είπε

Περιμένω να σταλεί ο λογαριασμός αναλυτικά για να δώ τι συμβαίνει.

αυτό.

επίσης αν σε υπερχρεώσουν μπορείς να φύγεις ανα πάσα στιγμή

1 ώρα πριν, spyros95 είπε

Πιθανότατα δηλαδή με την αλλαγή ονόματος, επικυρώνουμε το συμβόλαιο. 

ρώτα τον προηγούμενο αν είχε μπει στο enter της ΔΕΗ ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d1983 είπε

Καλησπέρα. Μετακόμισα πρόσφατα και άλλαξα πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος (απο ΔΕΗ στη ΖΕΝΙΘ). Σήμερα μου έστειλαν μήνυμα οτι εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός στα 128 ευρώ. Γνωρίζω πως μέσα σ αυτό συμπεριλαμβάνεται εγγύηση 50 ευρώ αλλά θεωρώ πως τα υπόλοιπα 78 είναι πολλά για ένα μήνα ενώ μένω μόνο 2 εβδομάδες στο σπίτι και κάνω ουσιαστικά χρήση του ρεύματος. Περιμένω να σταλεί ο λογαριασμός αναλυτικά για να δώ τι συμβαίνει. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει και κάποιο κόστος επανασύνδεσης μέσα στον πρώτο λογαριασμό? Ευχαριστώ πολύ 

Τι έχετε συμφωνήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είχαμε αναφέρει κάτι για κόστος επανασύνδεσης. Εγώ μετέφερα και το ρεύμα στη Ζενίθ γιατι υποτίθεται πως θα έχω εκπτωση λόγω και αερίου.Δεν σας φαίνεται μεγάλο το ποσό?

 

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι έχετε συμφωνήσει ?

δεν είχαμε αναφέρει κάτι για κόστος επανασύνδεσης. Εγώ μετέφερα και το ρεύμα στη Ζενίθ γιατι υποτίθεται πως θα έχω εκπτωση λόγω και αερίου.Δεν σας φαίνεται μεγάλο το ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d1983 είπε

Εγώ μετέφερα και το ρεύμα στη Ζενίθ γιατι υποτίθεται πως θα έχω εκπτωση λόγω και αερίου.Δεν σας φαίνεται μεγάλο το ποσό?

Βασικά περίμενε να δεις πρώτα το λογαριασμό γιατί δεν έχει απολύτως κανένα νόημα η συζήτηση . Λογικά η εγγύηση είναι , θα δεις αύριο στο myzenith ή στο app. Το home max έβαλες ?

Ελπίζω στο αέριο να μην είχες το Τ2 και να το άλλαξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...