Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, d1983 είπε

δεν είχαμε αναφέρει κάτι για κόστος επανασύνδεσης. Εγώ μετέφερα και το ρεύμα στη Ζενίθ γιατι υποτίθεται πως θα έχω εκπτωση λόγω και αερίου.Δεν σας φαίνεται μεγάλο το ποσό?

 

δεν είχαμε αναφέρει κάτι για κόστος επανασύνδεσης. Εγώ μετέφερα και το ρεύμα στη Ζενίθ γιατι υποτίθεται πως θα έχω εκπτωση λόγω και αερίου.Δεν σας φαίνεται μεγάλο το ποσό?

Δεν υπάρχει κόστος επανασύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά περίμενε να δεις πρώτα το λογαριασμό γιατί δεν έχει απολύτως κανένα νόημα η συζήτηση . Λογικά η εγγύηση είναι , θα δεις αύριο στο myzenith ή στο app. Το home max έβαλες ?

Ελπίζω στο αέριο να μην είχες το Τ2 και να το άλλαξες

έβαλα το power home max και αεριο έχω Τ2. Απλά η εγγύηση είναι 50 ευρώ τα υπόλοιπα 78 τα θεωρώ πολλά για χρήση 2 εβδομάδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, d1983 είπε

έβαλα το power home max και αεριο έχω Τ2. Απλά η εγγύηση είναι 50 ευρώ τα υπόλοιπα 78 τα θεωρώ πολλά για χρήση 2 εβδομάδων.

Αέριο 5% θα έχεις στη χρέωση προμήθειας ...

θα δεις αύριο το λογαριασμό αναλυτικά όταν εκδοθεί.

πάντως πρόσφατα έφυγα γιατί με ταράξανε στη ρήτρα αναπροσαρμογής Δεκέμβριο και Ιανουάριο ~0,10 έβγαινε με τις εκπτώσεις, απογοήτευση ήταν...

6 μήνες λογικά δε θα έχεις αναπροσαρμογή , επομένως αν δεις απο τον 7ο τίποτα περίεργα φεύγεις χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης .Αν το αλλάξαν δε γνωρίζω

Υπόψιν το home max έχει όριο 6000Kw/έτος ,μετά αλλάζει η χρέωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Αέριο 5% θα έχεις στη χρέωση προμήθειας ...

θα δεις αύριο το λογαριασμό αναλυτικά όταν εκδοθεί.

πάντως πρόσφατα έφυγα γιατί με ταράξανε στη ρήτρα αναπροσαρμογής Δεκέμβριο και Ιανουάριο ~0,10 έβγαινε με τις εκπτώσεις, απογοήτευση ήταν...

6 μήνες λογικά δε θα έχεις αναπροσαρμογή , επομένως αν δεις απο τον 7ο τίποτα περίεργα φεύγεις χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης .Αν το αλλάξαν δε γνωρίζω

Υπόψιν το home max έχει όριο 6000Kw/έτος ,μετά αλλάζει η χρέωση...

Άρα η κοροιδία πάει σύννεφο!Τι να πώ?Ευχαριστώ και θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, d1983 είπε

Άρα η κοροιδία πάει σύννεφο!Τι να πώ?Ευχαριστώ και θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα

 

Φιλε μου η ζενιθ ειναι απο τις πιο ακριβες εταιριες κ σε ρευμα κ σε αεριο . Το προγραμμα που εβαλες εχει ακριβη ΟΤΣ κ πολυ υψηλο παγιο για σπιτι κ οριο στην καταναλωση , αρα δεν συμφερει πουθενα , γιατι αν καις λιγο πλρωνεις 20 ευρω σε παγια το 4μηνο αν καις πολυ εκτοξευεται η τιμη της κιλοβατωρας πανω απο τις 6000 τον χρονο .

Τωρα για το αεριο το Τ2 λενε ολοι οτι ειναι καλο εγω εχω αλλη αποψη λογω της κυμαινομενης τιμης . Υπαρχει για το αεριο αλλη συζητηση στο φορουμ που μπορεις να δεις . Εγω ειμαι στον Ηρων με το φιξ το προγραμμα με 45 % εκπτωση κ ειμαι πολυ καλυτερα απο ζενιθ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Φιλε μου η ζενιθ ειναι απο τις πιο ακριβες εταιριες κ σε ρευμα κ σε αεριο . Το προγραμμα που εβαλες εχει ακριβη ΟΤΣ κ πολυ υψηλο παγιο για σπιτι κ οριο στην καταναλωση , αρα δεν συμφερει πουθενα , γιατι αν καις λιγο πλρωνεις 20 ευρω σε παγια το 4μηνο αν καις πολυ εκτοξευεται η τιμη της κιλοβατωρας πανω απο τις 6000 τον χρονο .

Τωρα για το αεριο το Τ2 λενε ολοι οτι ειναι καλο εγω εχω αλλη αποψη λογω της κυμαινομενης τιμης . Υπαρχει για το αεριο αλλη συζητηση στο φορουμ που μπορεις να δεις . Εγω ειμαι στον Ηρων με το φιξ το προγραμμα με 45 % εκπτωση κ ειμαι πολυ καλυτερα απο ζενιθ .

Με το αέριο δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τη Ζενίθ!!!Με το ρεύμα προβληματίστηκα γιατί είναι και ο πρώτος λογαριασμός. Απο κει και πέρα θα δω τον αναλυτικό λογαριασμό και θα ζητήσω εκ νέου την συμβουλή σας.Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d1983 είπε

Με το αέριο δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τη Ζενίθ!!!Με το ρεύμα προβληματίστηκα γιατί είναι και ο πρώτος λογαριασμός. Απο κει και πέρα θα δω τον αναλυτικό λογαριασμό και θα ζητήσω εκ νέου την συμβουλή σας.Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Δες λιγο κ την συζητηση για το αεριο παντως θα σε βοηθησει.Να εισαι καλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να πηγαίνω και άλλο άτομο στην solar, αντιπρόσωποι καταντησαμε😁.

Ο συγγενής που είναι petrogaz θέλει να πάει εκεί που είναι εγώ "ο ψαγνμενος". Προσπαθώ να τον πάω Ελιν fixed αλλά τίποτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

πως και έτσι ? Η solar έχει καλύτερη τιμή απο Ελιν

Δεν θα του είναι ξένο το όνομα,θα είναι δηλαδή κάτι γνώριμο σαν όνομα και με καλή υποστήριξη όπως ειπώθηκε εδώ και κοντά στην τιμή της solar.Θα του έλεγα για την Nrg  αλλά θα έπρεπε να κάνω την αλλαγή στο 4 μηνο σε fixed εγώ και φοβάμαι πως θα το ξεχνούσα 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Ο συγγενής που είναι petrogaz θέλει να πάει εκεί που είναι εγώ "ο ψαγνμενος". Προσπαθώ να τον πάω Ελιν fixed αλλά τίποτα!!!!

Άμα έχεις όνομα στην πιάτσα...:lol:

Στείλ' τον Ελίν γιατί αλλιώς θα μας βάλεις σε υποψίες για το ποιόν σου.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Δεν θα του είναι ξένο το όνομα,θα είναι δηλαδή κάτι γνώριμο σαν όνομα και με καλή υποστήριξη όπως ειπώθηκε εδώ και κοντά στην τιμή της solar.Θα του έλεγα για την Nrg  αλλά θα έπρεπε να κάνω την αλλαγή στο 4 μηνο σε fixed εγώ και φοβάμαι πως θα το ξεχνούσα 😁

κοίτα και nrg ,μην κοιτάς που είμαι τσίπης και θέλω να γλυτώσω τα 16 ευρώ!, αν τον συμφέρει ας ενεργοποιήσει το fixed απο την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα και nrg ,μην κοιτάς που είμαι τσίπης και θέλω να γλυτώσω τα 16 ευρώ!, αν τον συμφέρει ας ενεργοποιήσει το fixed απο την αρχή

Στην δική του περίπτωση κοίταξα να πω την αλήθεια και το πάγιο,το καλοκαίρι θα λείπει από το σπίτι κανένα 3 μηνο οπότε νομίζω του ταιριάζει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kzaxas είπε

Στην δική του περίπτωση κοίταξα να πω την αλήθεια και το πάγιο,το καλοκαίρι θα λείπει από το σπίτι κανένα 3 μηνο οπότε νομίζω του ταιριάζει περισσότερο.

ίσως και να τον συμφέρει η Volterra . βασικά τα ξέρεις , βαλε στο excel την ετήσια και μετά βλέπεις

Στην Ελιν είναι και ο κολλητός μου , θα τον ρωτήσω αν είναι μήπως συμφέρει και κάρτα καυσίμων σε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2021 στις 7:33 ΜΜ, Kzaxas είπε

Καλησπέρα σε όλους

Ήρθε τελικά ο πρώτος λογαριασμός στην Solar

 

 

Screenshot_20210311-193143~2.png

Screenshot_20210311-193153.png

Και με έκπτωση ΚΟΤ χωρίς να ακυρώσω την παλιά.

Απλά λείπει η νυχτερινή καταμέτρηση λόγου λάθους του συστήματος τούς.

Δωράκι καλωσορίσματος

Καλησπέρα στην παρέα! 
Πήρα κι εγώ τον πρώτο λογαριασμό από Solar αλλά βλέπω διαφορές με @Kzaxas 

1) εγώ πήρα εκκαθαριστικό 28 ημερών αντί για έναντι 37 ημερών, 

2) με χρέωσαν 2 πάγια, 0,35+1,05=1,40E για 28 μέρες ενώ τον @Kzaxas 1,85E για 37 μερες!  

Κατά τ'άλλα δεν σύγκρινα ακόμη τις άλλες χρεώσεις με της ΔΕΗ...


 

insomnia_1.jpg

insomnia_2.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...