Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αδικαιολόγητος;😩

Πάω να γραφτώ. Σάμπως μου έστειλαν τίποτα ρε συναγωνιστή;

ούτε εμένα μου έστειλαν...μόνος μου έκανα εγγραφή όταν ψάχναμε κάτι με τον korakios...

πάντως ας έχει την χαμηλότερη τιμή και να μην εφαρμόσουν ΟΤΣ και δεν με πειράζει που είναι δυσκίνητοι.

οτι θέλεις θα με ρωτάς είτε εδώ είτε σε pm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ababa641 είπε

πάντως ας έχει την χαμηλότερη τιμή και να μην εφαρμόσουν ΟΤΣ και δεν με πειράζει που είναι δυσκίνητοι.

Ε ναι, εννοείται. Γι' αυτό πήγαμε εκεί.

Άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε από άλλο τόπικ, συνδυαστικά με κάτι που είχε γραφτεί εδώ:

Ο νέος μετρητής που αναφέρθηκε, ο ηλεκτρονικός, είναι από αυτούς τους "έξυπνους" με τηλεμέτρηση που δε θα χρειάζεται να περνάει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ;

Αν η απάντηση είναι ναι, έχει νόημα να ψαχτεί κανείς να βάλει τον νέο; Θα γλύτωνε κανείς έτσι τους έναντι ή στην ουσία δεν τους εκμεταλλεύονται ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τηλεμετρηση υπαρχει μονο σε πολυ συγκεκριμενες περιοχες. Νεος μετρητης = ηλεκτρονικος. Για να υπαρχει τηλεμετρηση πρεπει ο μετρητης να εχει και καρτα sim

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Έληξε το συμβόλαιο που είχα με την protergia και μου έστειλαν με email το νέο συμβόλαιο με και καλά έκπτωση 50% το οποίο και ακύρωσα γιατί οι όροι δεν διαβάζονται ούτε με μικροσκόπιο.στο τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν έχουν την δυνατότητα να μου το στείλουν με μεγάλα γράμματα οπωτε επειδή μυρίζονται την π@@στια την κάνω με ελαφρά.

Σκέφτομαι να πάω σε elta energy μιας και είναι από τους λίγους παρόχους που οι όροι είναι ξεκάθαροι και με μεγάλα γράμματα και έχει και υψηλή ΟΤΣ.

Η καταναλώσεις που έχω είναι περίπου 2000kwh το τετράμηνο και έχω μετρητή με νυχτερινό ρεύμα μονοφασικό.

Πιστεύετε αξίζει η μετάβαση σε ΕΛΤΑ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από davarisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, davarisx είπε

Καλημέρα σε όλους.

Έληξε το συμβόλαιο που είχα με την protergia και μου έστειλαν με email το νέο συμβόλαιο με και καλά έκπτωση 50% το οποίο και ακύρωσα γιατί οι όροι δεν διαβάζονται ούτε με μικροσκόπιο.στο τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν έχουν την δυνατότητα να μου το στείλουν με μεγάλα γράμματα οπωτε επειδή μυρίζονται την π@@στια την κάνω με ελαφρά.

Σκέφτομαι να πάω σε elta energy μιας και είναι από τους λίγους παρόχους που οι όροι είναι ξεκάθαροι και με μεγάλα γράμματα και έχει και υψηλή ΟΤΣ.

Η καταναλώσεις που έχω είναι περίπου 2000kwh το τετράμηνο και έχω μετρητή με νυχτερινό ρεύμα μονοφασικό.

Πιστεύετε αξίζει η μετάβαση σε ΕΛΤΑ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημερα.. Καλυτερα να βρεις εταιρεια που να μην εχει ΟΤΣ.. Οι τιμες θα ανεβαινουν το επομενο διαστημα ειπαμε...

 

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/522947/sta-70-57-evro-mwh-i-xondremporiki-ilektrismoy-tin-pempti-18-3-2021

 

https://www.worldenergynews.gr/index.php?id=522616

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, davarisx είπε

Πιστεύετε αξίζει η μετάβαση σε ΕΛΤΑ?

αν καταφέρεις και συνεννοηθείς (υπόψιν το 5ψηφιο χρεώνεται) ίσως να αξίζει αν δεν εφαρμόζουν ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

αν καταφέρεις και συνεννοηθείς (υπόψιν το 5ψηφιο χρεώνεται) ίσως να αξίζει αν δεν εφαρμόζουν ρήτρα

Άρα ξεκάθαρα ποιος είναι ο πιο οικονομικός πάροχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Γνωστος μου ψαχνεται σε νεο σπιτι με ενοικιο για επανηλεκτροδοτηση, και σκεφτεται για εναλλακτικο πάροχο αντι ΔΕΗ. Εγω εχω το home enter Γ1Ν το οποιο και προτεινα να κοιταξει (ειχα προλαβει την προσφορα με τα -100), αλλα ακομα δεν εχουμε σιγουρευτει αν εχει νυχτερινο.


Αυτο που εχω του εχω πει σαν ιδεα ειναι να αποφυγει την ΟΤΣ και λιγο που κοιταξα εδω και στα energymarket/allazwrevma φαινεται καλη επιλογη να ειναι η solar energy και τα ΕΛΤΑ (αν και δεν μπορω να μπω αυτη την στιγμη στα ΕΛΤΑ energy).

Τι θα πρεπει να προσεξει για τα σταθερα προγραμματα? Βλεπω πχ της solar energy το fixed ειναι πρακτικα το χωρις OTΣ? γιατι εχει και ενα λινκ με ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Τελευταιος εκκαθαριστικος ΔΕΗ Γ1 απλο στο παλιο του σπιτι ηταν 697kwh σε περιοδο 31/7-29/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, korakios είπε

Μην ξεχάσεις το Fix να ενεργοποιήσεις :)

Καλησπέρα και από μένα.

Μετά από μπόλικο ψάξιμο και με τη βοήθεια των πολύτιμων excelακίων που έχετε φτιάξει (και ευχαριστούμε πολύ γι' αυτά!) αποφάσισα κ γω να κάνω την αλλαγή για nrg save 40%.

Όπως είδα κ σε posts σας, το πρώτο 4μηνο οι ρήτρες δε χρεώνονται. Τους ρώτησα κ γω και μου το επιβεβαίωσαν (το έχω γραπτώς από το chat). Επομένως εφόσον μας δίνεται η δυνατότητα να ενεργοποιήσουμε το fixed οποιαδήποτε στιγμή, λέω να ξεκινήσω με το απλό (non fixed) πρόγραμμα και πριν εκδοθεί ο 5ος λογαριασμός να κλειδώσω βάζοντας fixed. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, davarisx είπε

Άρα ξεκάθαρα ποιος είναι ο πιο οικονομικός πάροχος?

Ξεκάθαρα κανείς. Το μόνο ξεκάθαρο είναι να διαβάσεις το sticky και να συμπληρώσεις τις καταναλώσεις σου στο excel. Δεν υπάρχει μία απάντηση για όλους. Αν ίσχυε αυτό δε θα υπήρχαν 368 σελίδες σε αυτό το θέμα αλλά 1.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

έχω κατανάλωση με Γ21 Επαγγελματικό, 400kW το 2μηνο / ~2400kW τον χρόνο.

Είμαι ανάμεσα από ΕΛΙΝ electricon ON! BUSINESS 1 Fixed στα 0,0855€ και Elpedison ElectricityBusiness 1 Fixed που πάει στα 0,08600kW. Επιλέγω Fixed για να μην έχω έγνοιες κλπ με την ΟΤΣ, ειδικά τώρα που διάβασα και τα σχόλια σας ότι πρόκειται να αυξηθεί.

Δεν έχω πρόβλημα δέσμευσης συμβολαίου, παρόλα αυτά προτιμάω το χωρίς. Άντε να φύγω επιτέλους από ΔΕΗ.

Η γνώμη σας;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από eselor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eselor είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω κατανάλωση με Γ21 Επαγγελματικό, 400kW το 4μηνο / ~1200kW τον χρόνο.

Είμαι ανάμεσα από ΕΛΙΝ electricon ON! BUSINESS 1 Fixed στα 0,0855€ και Elpedison ElectricityBusiness 1 Fixed που πάει στα 0,08600kW. Επιλέγω Fixed για να μην έχω έγνοιες κλπ με την ΟΤΣ, ειδικά τώρα που διάβασα και τα σχόλια σας ότι πρόκειται να αυξηθεί.

Δεν έχω πρόβλημα δέσμευσης συμβολαίου, παρόλα αυτά προτιμάω το χωρίς. Άντε να φύγω επιτέλους από ΔΕΗ.

Η γνώμη σας;

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα, από προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα την ελιν. Άριστη εξυπηρέτηση. Ξεκάθαρη στους όρους χωρίς ψιλά γράμματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Βλεπω πχ της solar energy το fixed ειναι πρακτικα το χωρις OTΣ? γιατι εχει και ενα λινκ με ρυθμιζομενες χρεωσεις.

οι ρυθμιζόμενες είναι κοινές για όλους και δεν έχουν σχέση με ΟΤΣ

Διάβασε το sticky :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, eselor είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω κατανάλωση με Γ21 Επαγγελματικό, 400kW το 2μηνο / ~2400kW τον χρόνο.

Είμαι ανάμεσα από ΕΛΙΝ electricon ON! BUSINESS 1 Fixed στα 0,0855€ και Elpedison ElectricityBusiness 1 Fixed που πάει στα 0,08600kW. Επιλέγω Fixed για να μην έχω έγνοιες κλπ με την ΟΤΣ, ειδικά τώρα που διάβασα και τα σχόλια σας ότι πρόκειται να αυξηθεί.

Δεν έχω πρόβλημα δέσμευσης συμβολαίου, παρόλα αυτά προτιμάω το χωρίς. Άντε να φύγω επιτέλους από ΔΕΗ.

Η γνώμη σας;

Ευχαριστώ!

Κι εγώ Ελίν ψηφίζω. Φαίνεται πιο ξεκάθαρη και σοβαρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εταιρία έχει και τα σκαμπανεβάσματα , πχ για την Ελιν μέχρι να ενημερωθεί το λογιστήριο για το ΕΛΑΠΕ ,καθυστέρησαν οι λογαριασμοί στις αρχές του έτους ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...