Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τα Επαγγελματικά της Ελίν ήταν φτηνότερα της Volterra (βλ φώτο).

Για τον φίλο που ψάχνεται τώρα (αν δεν ισχύει πλέον το V22 της Volterra)... τα φτηνότερα προγράμματα τα έχει ο Σουμπάσης. B)

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-fixed/

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-s22/

Το Solar Επαγγελματικό Fixed με 0.08 τέτοια εποχή είναι super τιμή για Γ22. Έχει και πάγιο 7ευρώ / μήνα αλλά εντάξει... και πάλι φτηνότερο είναι απ'το Elin Fixed που χρεώνει 0,092 + 0.002 ΕΛΑΠΕ.

To Solar Επαγελματικό S22 έχει χαμηλότερη τιμή 0.065 αλλά με τη χρέωση ισχύος δε βγάζεις άκρη εκτός κι αν κάτσεις να μετρήσεις όλους τους κινητήρες στην επιχείρηση πόσα Watt (επιπλέον συμφωνημένη ισχύ) καίνε στην εκκίνηση και πόσες φορές κάνουν εκκίνηση τη μέρα (άλλα δεδομένα το καλοκαίρι, άλλα τον χειμώνα).

Fixed και πάλι Fixed να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο @pol71

222.jpg

η Volterra δεν εχει προγραμμα χωριs ΟΤΣ αρα παω για ελιν μαλλον ευχαριστω ολουs για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις με κάλεσε εκπρόσωπος της Protergia, έμαθαν ότι υπέγραψα Watt+Volt και θέλουν να μου κάνουν αντιπρόταση. Μου είπε για flat χρέωση 0.088E ανά kWh, χωρίς ΟΤΣ και χωρίς πάγιο + 80 ευρώ πίστωση για δέλεαρ, με 12μηνη δέσμευση.

Φαίνεται συμφέρουσα πρόταση, αλλά δεν έχω βρει πουθενά στο site τους Fixed οικιακό τιμολόγιο - οπότε κάτι μου βρωμάει. Είπε ότι θα μου στείλει αύριο συμβόλαιο και αν θέλω να προχωρήσουμε το αποδέχομαι και ακυρώνω την Watt+Volt στα καπάκια (έχω 1 βδομάδα ακόμα περιθώριο για να ακυρώσω αζημίως το αίτημα αλλαγής παρόχου), διαφορετικά απλά το αγνοώ. Σας έχει γίνει κάποια αντίστοιχη πρόταση όταν πήγατε να αλλάξετε πάροχο? Έχετε υπόψιν αυτό το Fixed οικιακό της Protergia?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2021 στις 10:03 ΠΜ, velissarios1 είπε

Μίλησα με Efa για το energy home fixed και βγαίνει όπως γράφει το excel στα 0,07744 με πάγιο 3,4 και συμβόλαιο 2 ετών. Δεν υπάρχει ΟΤΣ και αν το σπάσεις πριν το 18μηνο ποινή 120€ και πέφτει όσο περνούν οι μήνες (19ος,20ος κλπ). Με πάγια εντολή (δεν δέχεται πιστωτική) δεν έχει εγγύηση. Σκέφτομαι να το προχωρήσω. Υπάρχει κάτι καλύτερο στον ορίζοντα αυτή τη στιγμή;

και εγω σκεφτομαι να παω στην efa, τωρα και 2 βδομαδες αλλα δεν το εχω αποσισει ακομα. γιατι εκει που ειμαι μου κατεβαινει 0,11+ η κιλοβατωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Μόλις με κάλεσε εκπρόσωπος της Protergia, έμαθαν ότι υπέγραψα Watt+Volt και θέλουν να μου κάνουν αντιπρόταση. Μου είπε για flat χρέωση 0.088E ανά kWh, χωρίς ΟΤΣ και χωρίς πάγιο + 80 ευρώ πίστωση για δέλεαρ, με 12μηνη δέσμευση.

Φαίνεται συμφέρουσα πρόταση, αλλά δεν έχω βρει πουθενά στο site τους Fixed οικιακό τιμολόγιο - οπότε κάτι μου βρωμάει. Είπε ότι θα μου στείλει αύριο συμβόλαιο και αν θέλω να προχωρήσουμε το αποδέχομαι και ακυρώνω την Watt+Volt στα καπάκια (έχω 1 βδομάδα ακόμα περιθώριο για να ακυρώσω αζημίως το αίτημα αλλαγής παρόχου), διαφορετικά απλά το αγνοώ. Σας έχει γίνει κάποια αντίστοιχη πρόταση όταν πήγατε να αλλάξετε πάροχο? Έχετε υπόψιν αυτό το Fixed οικιακό της Protergia?

Αν σε συμφέρει προχώρα το . Φυσικά ζήτα το συμβόλαιο με τους όρους

Πάντως

https://www.protergia.gr/sites/default/files/e_1250-29_v1_1_2021_prosfora_promitheias_oikiako_fixed.pdf

γράφει οτι δεν εφαρμόζεται .

Ρώτα αν ισχύει γενικότερα να το βάλω στο excel

Edit SOS  @paulpierce89

Ρώτα (πάντα γραπτή απάντηση) τι εννοούν με το
 

Αναφορά σε κείμενο

 

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ

Η παρούσα προσφορά έχει διάρκεια 30 ημέρες από την παραλαβή της.

 

γιατί αν το 20% ισχύει για 30 μέρες , δεν έχει απολύτως κανένα νόημα

 

15 λεπτά πριν, vasilisx είπε

αλλα δεν το εχω αποσισει ακομα. γιατι εκει που ειμαι μου κατεβαινει 0,11+ η κιλοβατωρα

0,11+ ?????? , τότε ,ακόμα και με την πρόσφατη αύξηση ,τα περισσότερα προγράμματα σε συμφέρουν

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν σε συμφέρει προχώρα το . Φυσικά ζήτα το συμβόλαιο με τους όρους

Πάντως

https://www.protergia.gr/sites/default/files/e_1250-29_v1_1_2021_prosfora_promitheias_oikiako_fixed.pdf

γράφει οτι δεν εφαρμόζεται .

Ρώτα αν ισχύει γενικότερα να το βάλω στο excel

Κοράκιε, για άλλη μια φορά respect, σε ευχαριστώ πολύ που ξετρύπωσες αυτό το έγγραφο από το site τους, φαίνεται πως είναι ακριβώς η προσφορά που μου έκαναν, με 20% έκπτωση συνέπειας. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει στο site τους επειδή είναι προσφορά που γίνεται σε ειδικές περιπτώσεις (όταν καίγονται να κρατήσουν τους πελάτες τους που φεύγουν κατά κύματα??), αλλά εσύ κατάφερες και το βρήκες. Θα κοιτάξω προσεκτικά τους όρους και θα τους συγκρίνω με τη σύμβαση που θα μου στείλουν αύριο. Πάντως φαίνεται ότι είναι έσχατη προσφορά που κάνουν σε πελάτες που φεύγουν και όχι πρόγραμμα που θα διατίθεται στο ευρύ κοινό.

 

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Edit SOS  @paulpierce89

Ρώτα (πάντα γραπτή απάντηση) τι εννοούν με το

 

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ

Η παρούσα προσφορά έχει διάρκεια 30 ημέρες από την παραλαβή της.

 

γιατί αν το 20% ισχύει για 30 μέρες , δεν έχει απολύτως κανένα νόημα

Νομίζω πως εννοούν ότι η προσφορά αυτή στο σύνολο της ισχύει για 30 μέρες, και μετά παύει να ισχύει (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω), το έχω δει και σε άλλα καταστήματα - πχ πρόσφατα πήρα προσφορά από Δρομέα για κάποια έπιπλα γραφείου και είχε και εκεί αντίστοιχο όρο. Δεν με χαλάει σε τίποτα να το ρωτήσω.

Πάντως νομίζω ότι συμφέρει από κάθε άποψη, αν δεν μου διαφεύγουν ψιλά γράμματα. Και ο άγιος (ο Θεός να κάνει την Protergia άγιο) φοβέρα θέλει... Να περιμένω αντιπρόταση από Watt+Volt μόλις τους το ακυρώσω ή να το λήξω εδώ? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paulpierce89 είπε

αλλά εσύ κατάφερες και το βρήκες

Μέσα σε 3 δευτερόλεπτα ! βασικά έκανα αναζήτηση ακριβώς αυτό που έγραψες :

Αναφορά σε κείμενο

Fixed οικιακό της Protergia

και είναι το πρώτο αποτέλεσμα που βγήκε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Μέσα σε 3 δευτερόλεπτα ! βασικά έκανα αναζήτηση ακριβώς αυτό που έγραψες :

και είναι το πρώτο αποτέλεσμα που βγήκε 😁

Είμαι τρομερός στην ψακτική, είχα μπει στο site τους κι εκεί δεν το εμφάνιζε πουθενά. Το PDF όμως είχε μείνει... Να'σαι καλά όπως και να έχει!👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ

Η παρούσα προσφορά έχει διάρκεια 30 ημέρες από την παραλαβή της.

Βάσει κώδικα προμήθειας η ελάχιστη διάρκεια προσφοράς προμήθειας προς μικρούς πελάτες είναι 30 ημέρες. Μετά την παρέλευση των 30 ημερών παύει να ισχύει η προσφορά.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειτα απο επικοινωνια με την efa, και την αποστολή του συμβολαιου για υπογραφή, το ματι μου επεσε εκει, που τι συμαινει, οτι εχω ή δεν εχω το δικαιωμα να φυγω αν αλλαξει τιμολογιακες χρεωσεις;

 

6.4. Ο Προµηθευτής διατηρεί περαιτέρω το δικαίωµα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, µεταβολή της κείµενης νοµοθεσίας και αλλαγή των όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας. Σε αυτήν την περίπτωση όµως ο Προµηθευτής θα ενηµ ερώσει τον Πελάτη µε έγγραφη γνωστοποίηση, στην οποία θα αναφέρεται ο λόγος και οι τροποποιήσεις που επιφέρει, και θα παρέχεται στον Πελάτη χρονικό διάστηµα εξήντα (60) ηµερολογιακών ηµερών για την αποδοχή ή µη των νέων όρων. Στην περίπτωση που ο Πελάτης δεν επιθυµεί την αποδοχή των νέων όρων, καταγγέλλει την παρούσα µε έγγραφο κοινοποιούµενο στον Προµηθευτή εντός της ως άνω προθεσµίας. Άπρακτη παρέλευση της ως άνω προθεσµίας, συνεπάγεται την αποδοχή των τροποποιήσεων από τον Πελάτη και την εφαρµογή τους αµέσως µετά την παρέλευση της εν λόγω προθεσµίας. 6.5. Κατ’ εξαίρεση, η ενηµέρωση σχετικά µε την τροποποίηση των Χρεώσεων Προµήθειας, δύναται να λαµ βάνει χώρα µε τον πρώτο λογαριασµό κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση βάσει ΚΠΗΕ. 6.6. Οι Ρυθµιζόµενες Χρεώσεις, όπως αυτές ενδεικτικά εκτίθενται στην παρ. 5.3 των παρόντων Γενικών Όρων, και οι πάσης φύσεως λοιπές χρεώσεις υπόκεινται µόνο στις µεταβολές του εκάστοτε ισχύοντος ρυθµ ιστικού πλαισίου και είναι ανεξάρτητες από τον έλεγχο του Προµηθευτή, χωρίς να απαιτείται τροποποίηση της παρούσας σύµβασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, vasilisx είπε

επειτα απο επικοινωνια με την efa, και την αποστολή του συμβολαιου για υπογραφή, το ματι μου επεσε εκει, που τι συμαινει, οτι εχω ή δεν εχω το δικαιωμα να φυγω αν αλλαξει τιμολογιακες χρεωσεις;

πάρε μια έγγραφη απάντηση μιας και δεν είναι κατανοητό τι εννοούν (εχει και η Zenith* αντίστοιχο) με τον όρο "µεταβολή της κείµενης νοµοθεσίας και αλλαγή των όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας."

 

*

Αναφορά σε κείμενο

σε περίπτωση που τυχόν ρυθμιστικές ή νομοθετικές παρεμβάσεις δύνανται να εισάγουν νέα είδη πρόσθετων επιβαρύνσεων στην αγορά της προμήθειας, οι οποίες προκύπτουν κατόπιν της κατάρτισης της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα της πλήρους μετακύλησης του εν λόγω μη προϋπολογισθέντος κόστους στους πελάτες του, μόνο εφόσον σχετική πρόβλεψη έχει συμπεριληφθεί στους όρους της Σύμβασης Προμήθειας.

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε μια έγγραφη απάντηση μιας και δεν είναι κατανοητό τι εννοούν (εχει και η Zenith* αντίστοιχο) με τον όρο "µεταβολή της κείµενης νοµοθεσίας και αλλαγή των όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας."

 

*

 

αρα ανεβαζουν οποτε θελουν την τιμη χωρις να μπορω να φυγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasilisx είπε

αρα ανεβαζουν οποτε θελουν την τιμη χωρις να μπορω να φυγω...

δεν νομίζω , αλλά δεν ξέρω όπως ούτε εσύ και αμφιβάλλω αν γνωρίζει όντως κάποιος .

Αν υποθέσουμε μπορούν να γραφούν 10 σελιδούλες για πλάκα

Πάρε έγγραφη απάντηση και ενημέρωσέ μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pol71 είπε

η Volterra δεν εχει προγραμμα χωριs ΟΤΣ αρα παω για ελιν μαλλον ευχαριστω ολουs για την βοηθεια

Solar σου είπα ότι συμφέρει https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-fixed/

Της Ελίν αυτή τη στιγμή είναι πολύ ακριβότερο... τα παλιά Επαγγελματικά είναι μη εμπορικά διαθέσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 9:47 ΠΜ, ekrepali είπε

Στους πελάτες που δεν έχουν το fixed ενεργοποιημένο... επειδή ο χρόνος τρέχει και η ΟΤΣ έχει πάρει φωτιά, θα πρότεινα να στείλουν αυτό το έγγραφο με τα 4ευρώ υπογεγραμμένο και να ζητήσουν ενεργοποιήση.

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2020-03/Ειδικοί όροι_nrg fixed.pdf

Αν η ΝRG το ενεργοποιήσει στα 9, κάνετε αμφισβήτηση της τιμής fixed. Αν αρνηθεί να το ενεργοποιήσει στα 4ευρώ και συνεχίσει να χρεώνει ΟΤΣ, κάνετε αμφισβήτηση στην ΟΤΣ/ρήτρα προσαρμογής. Και επίσης ζητάτε να αποκτήσετε το δικαίωμα καταγγελίας.

 

Τους έστειλα υπογεγραμμένη την αίτηση συνδρομης fixed στα 4€ (είχα κρατήσει το παλιό pdf)

Δεν το δέχτηκαν και μου έστειλαν πίσω προς υπογραφή το νέο με τιμή 9,90€

Σε νεότερη επικοινωνία που είχα είναι ανένδοτοι στο νά ισχύσει η τιμή fixed 4€ σε παλιό πελάτη που δεν το είχε ενεργοποιήσει.

Προέκυψε όμως κάτι νεώτερο από αυτή την νέα επικοινωνία.

Μου δήλωσαν ότι όσοι είχαν ενεργοποιήσει fixed στα 4€ θα συνεχίσουν στα 4€

Όσοι ενεργοποιήσουν στα 9,90€ θα συνεχίσουν στα 9,90€.

Δηλαδή αυτό που λένε είναι ότι αποτρέπεται η αναπροσαρμογή fixed αν ενταχθεις στην όποια τιμή και δεν διακόψεις.

Φυσικά δεν πιστεύω λέξη από όλα αυτά.

Οι άνθρωποι είναι κοινοί απατεώνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, geopro είπε

Προέκυψε όμως κάτι νεώτερο από αυτή την νέα επικοινωνία.

Μου δήλωσαν ότι όσοι είχαν ενεργοποιήσει fixed στα 4€ θα συνεχίσουν στα 4€

Όσοι ενεργοποιήσουν στα 9,90€ θα συνεχίσουν στα 9,90€.

Δηλαδή αυτό που λένε είναι ότι αποτρέπεται η αναπροσαρμογή fixed αν ενταχθεις στην όποια τιμή και δεν διακόψεις.

Αυτό είναι γνωστό . Σήμερα μάλιστα έλαβα το λογαριασμό και είναι όντως στα 4€

Φυσικά δεν ανέφεραν οτι σε 6 μήνες απο τη στιγμή της ενεργοποίησης πάλι θεωρούν οτι μπορούν να το αναπροσαρμόσουν

Τα υπόλοιπα μέσω ΣτΚ όταν και αν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...