Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αναπροσαρμογη που μου κοπανησαν ειναι 13 κατι €, πιο πολλα απο το 9,90 (10,494 με φπα) του παγιου αν το ενεργοποιησω κι απο τον Αυγουστο θα εχουμε κι αλλες αυξησεις. Το αναφερω αν αυτο λεει κατι. Δυστυχως μιλαμε για Απατεώνες...

Επεξ/σία από kleomenis76
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Chat με NRG για το θεμα της Ρητρας Αναπροσαρμογης(!) 

Οχι... δε μιλαει η κορη μου με τις φιλες της (γιατι απο τον τροπο γραφης μπορει αυτο να υποθεσει κανεις).

Δηλαδη τι??

Μηπως θα πρεπει να τους ζητησω και συγνωμη για την  παραλογη απαιτηση μου??????

(Εχω ρε γ*****το το συμβολαιο σκαναρισμενο στο κινητο μου και δεν ειναι ευαναγωστο. Μηπως θυμαται κανεις αν οντως αναφερετε η ΜΗ χρεωση ΟΤΣ στο 1ο 4μηνο καπου? )

1.PNG.3aa9e15a313f6f5e6460bd32a776126f.PNG

Επεξ/σία από panosmgr
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panosmgr είπε

Chat με NRG για το θεμα της Ρητρας Αναπροσαρμογης(!) 

Οχι... δε μιλαει η κορη μου με τις φιλες της (γιατι απο τον τροπο γραφης μπορει αυτο να υποθεσει κανεις).

Δηλαδη τι??

Μηπως θα πρεπει να τους ζητησω και συγνωμη για την  παραλογη απαιτηση μου??????

(Εχω ρε γ*****το το συμβολαιο σκαναρισμενο στο κινητο μου και δεν ειναι ευαναγωστο. Μηπως θυμαται κανεις αν οντως αναφερετε η ΜΗ χρεωση ΟΤΣ στο 1ο 4μηνο καπου? )

1.PNG.3aa9e15a313f6f5e6460bd32a776126f.PNG

Συναδελφε, εγω υπεγραψα μια μερα πριν 20  Απριλιου. Τα ιδια μου ειπανε +οτι στον προηγουμενο λογαριασμο στο τελος αναφερουν για την αναπροσαρμογη. Δυστυχως, οπως εγραψα πριν, το 4μηνο ηταν στο προφορικό!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kleomenis76 είπε

Συναδελφε, εγω υπεγραψα μια μερα πριν 20  Απριλιου. Τα ιδια μου ειπανε +οτι στον προηγουμενο λογαριασμο στο τελος αναφερουν για την αναπροσαρμογη. Δυστυχως, οπως εγραψα πριν, το 4μηνο ηταν στο προφορικό!

Επιβεβαιωμενο πια ..."κλασσικη περιπτωση...απατεωνιάς" (που θα ελεγε και ο μεγας Τσακωνας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, panosmgr είπε

Επιβεβαιωμενο πια ..."κλασσικη περιπτωση...απατεωνιάς" (που θα ελεγε και ο μεγας Τσακωνας)

Ασχετο αλλα σχετικο. Το 2010 πηρα ενα toyta prius υβριδικο. Το κρατος μου ειπε οτι δε θα πληρωνω τελη κυκλοφοριας. Περιττο να σας πω οτι τα τελευταια χρονια πληρωνω 190€ τελη κυκλοφοριας. Δε θετω θεμα αν ειναι σωστο ή αδικο. Το θεμα ειναι οτι το κρατος ειναι αναξιοπιστο και εξ ου οι λιγες επενδυσεις στην Ελλαδα. Και μαζι μ ετο κρατος υπαρχουν και μικροτεροι μικροαπατ..σκοι. Σκεψου τωρα καποιος ξενος να θελει να βαλει εκατομμύρια σε επενδυση και μετα απο λιγους μηνες να του λενε αλλα αντι αλλα ...

Επεξ/σία από kleomenis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panosmgr είπε

Μηπως θυμαται κανεις αν οντως αναφερετε η ΜΗ χρεωση ΟΤΣ στο 1ο 4μηνο καπου?

δεν αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο γιαυτό λέμε να τα έχετε γραπτώς . πχ το έχω αποθηκευμένο απο chat πριν υπογράψω

Φυσικά οι κλήσεις καταγράφονται και μπορείτε να τις ζητήσετε

Το 6μηνο υποχρεωτικής μη μεταβολής της χρέωσης δεν ξέρω αν περιλαμβάνει τη μη χρέωση ρήτρας, περίμενα μέχρι τώρα να τα έχω ξεκαθαρίσει μέσω ΣτΚ αλλά δεν το βλέπω σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Θα τους πληρώσω το ρεύμα κλπ, και θα αφήσω απλήρωτη την ρήτρα για το συμβόλαιο, μέχρι να αποφανθεί ο ΣΤΚ...

Μη το κάνεις ,θα θεωρείται απλήρωτος με δικαίωμα διακοπής ...

Εάν αμφισβητείς χρέωση λογαριασμού με κοινοποίηση της καταγγελίας σε αρμόδια αρχή δεν μπορούν να προβούν σε αίτημα απενεργοποίησης μετρήτη ούτε να διεκδικήσουν αμφισβητούμενη οφειλή...

ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ 4ΜΗΝΟ ΜΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΗΣ ΡΗΤΡΑΣ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ

Εάν στους Γενικούς Όρους Προμήθειας που υπέγραψες αναφέρεται "μη αφαρμογή ρήτρας αναπροσαρμογής κατά το πρώτο 4μηνο", θα πρέπει να σε ενημερώσουν γραπτώς για μεταβολή γενικών όρων και δυνατότητα αζήμιας υπαναχώρησης (είναι αλλαγή Γενικών Όρων και θέλει 60 μέρες προειδοποίηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Mε αυτά που βλέπω και με τις επικείμενες αυξήσεις, με βλέπω αρχές άλλης βδομάδας να την κοπανάω και να την κάνω για καμιά efa ή solar energy

Θα τους πληρώσω το ρεύμα κλπ, και θα αφήσω απλήρωτη την ρήτρα για το συμβόλαιο, μέχρι να αποφανθεί ο ΣΤΚ...

Εγώ ακόμα περιμένω τον αναλυτικό του τελευταίου λογαριασμού από αυτούς για να δω τι θα τους πληρώσω αλλά από ότι φαίνεται δεν θέλουν να πληρωθούν.Και να φανταστείς με το που έμαθα ότι τελικά συνεργάζεται το  fixed με κοτ είχα σκέψεις πώς κακώς έφυγα....βρε ουστ!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο γιαυτό λέμε να τα έχετε γραπτώς . πχ το έχω αποθηκευμένο απο chat πριν υπογράψω

Φυσικά οι κλήσεις καταγράφονται και μπορείτε να τις ζητήσετε

Το 6μηνο υποχρεωτικής μη μεταβολής της χρέωσης δεν ξέρω αν περιλαμβάνει τη μη χρέωση ρήτρας, περίμενα μέχρι τώρα να τα έχω ξεκαθαρίσει μέσω ΣτΚ αλλά δεν το βλέπω σύντομα

Το θέμα είναι όμως ότι πραγματικά είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρα η διαδικασία να πας να διεκδικήσεις 20-30€, άπαξ και στη χρεώσουν...

8/7 έχω καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ, θα δω τι λογαριασμός θα βγει, θα τον πληρώσω και άντε γεια το άλλο πρωί, θα πάω στην πιο φτηνή εταιρία με fixed και χωρίς καμία δέσμευση, και ας μου βγαίνει και λίγο παραπάνω 

Το πάθημα έγινε μάθημα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kleomenis76 είπε

Ασχετο αλλα σχετικο. Το 2010 πηρα ενα toyta prius υβριδικο. Το κρατος μου ειπε οτι δε θα πληρωνω τελη κυκλοφοριας. Περιττο να σας πω οτι τα τελευταια χρονια πληρωνω 190€ τελη κυκλοφοριας. Δε θετω θεμα αν ειναι σωστο ή αδικο. Το θεμα ειναι οτι το κρατος ειναι αναξιοπιστο και εξ ου οι λιγες επενδυσεις στην Ελλαδα. Και μαζι μ ετο κρατος υπαρχουν και μικροτεροι μικροαπε..σκοι. Σκεψου τωρα καποιος ξενος να βαλει εκατομμύρια σε επενδυση και μετα απο λιγους μηνες να του λενε αλλα αντι αλλα ...

Σχετικό στο άσχετο, πότε δεν κατάλαβα γιατί να μην πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας τα ηλεκτρικά. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι για τη συντήρηση των δρόμων που κυκλοφορούν τα αυτοκίνητα. Ας μείωναν τους φόρους εισαγωγής στα ηλεκτρικά, αυτό με τα τέλη όμως το θεωρώ τέρμα παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Καλησπερα 

εχει πάει κανεις στο πρόγραμμα ZERO της watt n volt; 
Άποψεις ; 

Κοίτα να δεις...

Κόστος + 2€/100kWh

Κόστος Ιουνίου

ΤΕΑ=83,00€

ΛΠ+ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ = 11,00€

ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ= 94,00€/mWh

Απώλειες ΧΤ = 1,1371

1.ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ Χαμηλής Τάσης = 106,89€/mWh (94,00*1.1371)

2.ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ WATT n VOLT = 2€/100kWh ή 20€/mWh

3.ΤΕΛΙΚΗ ΧΡΕΩΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ =1+2 = 126,89€/mWh ή 0,12689€/Kwh

Καλό;

Για τον Ιούλιο υπολόγισε περίπου 0,15€/kWh...

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα "χεστηριο" με καμιά 10αρια οργανωμένους με το ίδιο παράπονο και κοινοποίηση και τους 10 μας και στο ΣΤΚ ίσως να μην ήταν κακή ιδέα. Τουλάχιστον να σηκωθούμε να φύγουμε όμορφα κ ωραία.

Γιατί στο τέλος θα φτάσει το πάγιο για fixed στα 20 ευρώ και θα λέμε τι καλά που θα ήταν να είχε ρήτρα αναπροσαρμογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες που δεν έχουν χρονική δέσμευση στο συμβόλαιο μπορούν να αναπροσαρμόζουν το fixed όποτε θέλουν;

By the way με πήρε ένας τύπος και μου λέει εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ σε μεταπωλητή ηλεκτρικής ενέργειας και να εύχεσαι λέει να έχει δέσμευση το συμβόλαιο σου παρά να μην έχει.....μπορείτε να μου εξηγήσετε τι θέλει να πει ο ποιητής;

Επίσης πήγα 3 παροχές ελιν στο fixed δύο με καθόλου κατανάλωση με πάγια εντολή φυσικά και την άλλη που συζητούσα σε προηγούμενο ποστ με μικρή κατανάλωση.....μεγάλο δέλεαρ για μενα το ότι δεν υπάρχει δέσμευση για 24 μήνες γιατί εδώ σε 24 μήνες αλλάζει ο κόσμος ανάποδα.....Και στο σπίτι που μένω με κατανάλωση 3700 ημέρας και 1400 νύχτας σε τριφασικό νύχτας για να μην πληρώνω ρήτρα αποδέσμευσης 95 ευρώ στη βατ το έκανα home fixed στην ίδια εταιρεία.Στον δε πατέρα μου επίσης για να μην πληρώνει ρήτρα 75 ευρώ τον αφήνω με λίγο λιγότερη κατανάλωση από μένα στο ΔΕΗ home enter αφού τσίμπησε ο ίδιος και το κατοσταρικο που στη συνέχεια το καταργήσαμε.Τωρα αν βάλει και η ΔΕΗ ρήτρα το ξαναβλεπω.Για τις άλλες παροχές δεν ξέρω αν έκανα σωστές επιλογές θα φανεί στην πορεία.Το μόνο που περιμένω είναι ότι στην αρχή είχα κάνει αιτήσεις σε 2 παροχές για nrg και αμέσως την επόμενη μέρα έκανα δήλωση υπαναχώρησης αλλά είχε προλάβει ο δεδδηε να πάει.Εξοφλησα προηγούμενους λογαριασμούς στη βατ αλλά δεν ξέρω πρέπει να ανησυχώ μέχρι να μεταφερθω στην ελιν να μη γίνει καμιά στραβή;ακόμα δεν μου έχουνε στείλει τίποτα σαν λογαριασμό από την nrg και από την ελιν μου λένε είναι όλα οκ.Νομιζετε ότι πρέπει να απευθυνθώ κάπου ώστε να σιγουρευτώ ότι όλη η ιστορία της μεταφοράς έχει γίνει σωστά και να μην μπλέξω μεταξύ nrg και ελιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Σχετικό στο άσχετο, πότε δεν κατάλαβα γιατί να μην πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας τα ηλεκτρικά. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι για τη συντήρηση των δρόμων που κυκλοφορούν τα αυτοκίνητα. Ας μείωναν τους φόρους εισαγωγής στα ηλεκτρικά, αυτό με τα τέλη όμως το θεωρώ τέρμα παράλογο.

φιλε μου για να σε προλαβω εγραψα: "Δε θετω θεμα αν ειναι σωστο ή αδικο". Το κρατος μου ειπε οτι δε θα πληρωνω. Εγω την αξιοπιστια θίγω όχι αν ειναι σωστο ή λαθος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...