Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα με Efa για το energy home fixed και βγαίνει όπως γράφει το excel στα 0,07744 με πάγιο 3,4 και συμβόλαιο 2 ετών. Δεν υπάρχει ΟΤΣ και αν το σπάσεις πριν το 18μηνο ποινή 120€ και πέφτει όσο περνούν οι μήνες (19ος,20ος κλπ). Με πάγια εντολή (δεν δέχεται πιστωτική) δεν έχει εγγύηση. Σκέφτομαι να το προχωρήσω. Υπάρχει κάτι καλύτερο στον ορίζοντα αυτή τη στιγμή;

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα ειμαι στην zenith στο επαγγελματικο Γ22 και απο οτι ειδα  μπορω να κανω καταγγελια  καμια ιδεα για καποιο προγραμμα  Γ22 εχει κανειs

Επεξ/σία από pol71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pol71 είπε

καλημερα ειμαι στην zenit στο επαγγελματικο Γ22 και απο οτι ειδα  μπορω να κανω καταγγελια  καμια ιδεα για καποιο προγραμμα  Γ22 εχει κανειs

Zenit Αγιας Πετρουπολης?:P

 

Πλακα κανω......λοιπον εγω ειμαι στην Volterra με Γ22 σε προγραμμα χωρις ΟΤΣ εννοειται κι επισης χωρις παγιο και το σημαντικοτερο χωρις χρεωση ισχυος.Δεν εχει κλιμακες καταναλωσης και δεν εχει και δεσμευση.

Τα υπολοιπα θα τα δεις παρακατω και για οποιαδηποτε απορια μπορεις να μιλησεις μαζι τους.

https://www.volterra.gr/gia-thn-epixeirhsh/ilektriki-energia/business-v22/

Θα ρωτησεις εννοειται και θα επιβεβαιωσεις οτι δεν εχει ΟΤΣ(γιατι μπορει να εχει αλλαξει κατι) και θα το κανεις μεσω email καλυτερα για να εχεις γραπτη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Μίλησα με Efa για το energy home fixed και βγαίνει όπως γράφει το excel στα 0,07744 με πάγιο 3,4 και συμβόλαιο 2 ετών. Δεν υπάρχει ΟΤΣ και αν το σπάσεις πριν το 18μηνο ποινή 120€ και πέφτει όσο περνούν οι μήνες (19ος,20ος κλπ). Με πάγια εντολή (δεν δέχεται πιστωτική) δεν έχει εγγύηση. Σκέφτομαι να το προχωρήσω. Υπάρχει κάτι καλύτερο στον ορίζοντα αυτή τη στιγμή;

Έχει να κάνει και με τις καταναλώσεις του καθενός 

Εμενα έχει φοβηθεί το μάτι μου με τις δεσμεύσεις, λέω να πάω σε καμία εταιρία χωρίς χρονική δέσμευση, και ας μου βγαίνει 2-3 ευρώ παραπάνω τον μήνα…

@korakios είχες κανα update από ΣΤΚ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι 

Επίσης έχω θέμα με το λογαριασμό μιας και εκδόθηκε πριν 3 μέρες αλλά δεν μπορώ να τον κατεβάσω είτε από την εφαρμογή , είτε από browser 
Θα δω μέχρι αύριο μπας και 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εγω ειμαι στην Volterra με Γ22 σε προγραμμα χωρις ΟΤΣ εννοειται κι επισης χωρις παγιο και το σημαντικοτερο χωρις χρεωση ισχυος.Δεν εχει κλιμακες καταναλωσης και δεν εχει και δεσμευση.

Τα υπολοιπα θα τα δεις παρακατω και για οποιαδηποτε απορια μπορεις να μιλησεις μαζι τους.

https://www.volterra.gr/gia-thn-epixeirhsh/ilektriki-energia/business-v22/

Θα ρωτησεις εννοειται και θα επιβεβαιωσεις οτι δεν εχει ΟΤΣ(γιατι μπορει να εχει αλλαξει κατι) και θα το κανεις μεσω email καλυτερα για να εχεις γραπτη απαντηση.

Στα πλεονεκτήματα του προγράμματος λέει "Συμβόλαιο χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς κρυφούς όρους και ρήτρες πρόωρης αποδέσμευσης." Bέβαια μπορεί να θεωρούν ότι την ΟΤΣ τη γράφουν στα φανερά. 😛

Στο κάτω μέρος της σελίδα στο link "Τιμοκατάλογος", λέει στις διευκρινίσεις ότι ο παρών τιμοκατάλογος συνοδεύεται από τους Γενικούς Όρους προμήθειας. https://www.volterra.gr/genikoi-oroi/ Οι οποίοι με τη σειρά τους λένε  ΟΤΣ 35-45 και ρήτρα προσαρμογής (1.19 * μ.ο ΟΤΣ) + 7

Επομένως ναι, πρέπει είτε να έχει γραπτή απάντηση με mail ότι δεν ισχύει η ΟΤΣ / ρήτρα προσαρμογής, είτε να το γράφει ξεκάθαρα στους Ειδικούς Όρους.

Εγώ πιστεύω ότι έχει ΟΤΣ το V22, γιατί η διαφορά στη τιμή προμήθειας με την Ελίν (Fixed Business2 0,092) είναι πολύ μεγάλη. https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/fixed-business-2-reyma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επομένως ναι, πρέπει είτε να έχει γραπτή απάντηση με mail ότι δεν ισχύει η ΟΤΣ / ρήτρα προσαρμογής, είτε να το γράφει ξεκάθαρα στους Ειδικούς Όρους.

Το γράφει στους ειδικούς όρους αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να καταργήθηκε και έβγαλε τα 360 προγράμματα (μάλλον με ρήτρα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Το γράφει στους ειδικούς όρους αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να καταργήθηκε και έβγαλε τα 360 προγράμματα (μάλλον με ρήτρα ) 

Μπορει και να καταργηθηκε αλλα καλυτερα ειναι να μιλησει μαζι τους.

ΟΤΣ δεν ειχε σιγουρα.

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στα πλεονεκτήματα του προγράμματος λέει "Συμβόλαιο χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς κρυφούς όρους και ρήτρες πρόωρης αποδέσμευσης." Bέβαια μπορεί να θεωρούν ότι την ΟΤΣ τη γράφουν στα φανερά. 😛

Στο κάτω μέρος της σελίδα στο link "Τιμοκατάλογος", λέει στις διευκρινίσεις ότι ο παρών τιμοκατάλογος συνοδεύεται από τους Γενικούς Όρους προμήθειας. https://www.volterra.gr/genikoi-oroi/ Οι οποίοι με τη σειρά τους λένε  ΟΤΣ 35-45 και ρήτρα προσαρμογής (1.19 * μ.ο ΟΤΣ) + 7

Επομένως ναι, πρέπει είτε να έχει γραπτή απάντηση με mail ότι δεν ισχύει η ΟΤΣ / ρήτρα προσαρμογής, είτε να το γράφει ξεκάθαρα στους Ειδικούς Όρους.

Εγώ πιστεύω ότι έχει ΟΤΣ το V22, γιατί η διαφορά στη τιμή προμήθειας με την Ελίν (Fixed Business2 0,092) είναι πολύ μεγάλη. https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/fixed-business-2-reyma/

Μπορει και να καταργηθηκε οπως λεει ο korakios.

Ηταν το πιο φθηνο απ'ολα τα Γ22 που ειχα συγκρινει κι αν θυμαμαι καλα μετα απο αυτο ηταν ενα της ΕΛΙΝ.

ΟΤΣ δεν ειχε ποτε αυτο το προγραμμα και επισυναπτω και τους ειδικους ορους.

222222222.PNG.fe4bf566c3cf995c98dd726639db50db.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Tι λέτε για το ZERO της Watt+Volt?

Λένε τιμή χονδρικής + 2€/100KWh.

Yπάρχει παγίδα κάπου?

Υπαρχουν κυριως ναρκες αλλα και C4......στην κυριολεξια ομως.

Μακρια απο προγραμματα που δεν καταλαβαινει κανεις πως μας χρεωνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Tι λέτε για το ZERO της Watt+Volt?

Λένε τιμή χονδρικής + 2€/100KWh.

Yπάρχει παγίδα κάπου?

https://www.insomnia.gr/search/?q=ZERO&item=669691&type=forums_topic&sortby=newest
βασικά ρωτά τους και ποιο το κόστος της χοντρικής και αν δε σου απαντήσουν καταλαβαίνεις το λόγο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μπορει και να καταργηθηκε αλλα καλυτερα ειναι να μιλησει μαζι τους.

ΟΤΣ δεν ειχε σιγουρα.

Μπορει και να καταργηθηκε οπως λεει ο korakios.

Ηταν το πιο φθηνο απ'ολα τα Γ22 που ειχα συγκρινει κι αν θυμαμαι καλα μετα απο αυτο ηταν ενα της ΕΛΙΝ.

 

Τα Επαγγελματικά της Ελίν ήταν φτηνότερα της Volterra (βλ φώτο).

Για τον φίλο που ψάχνεται τώρα (αν δεν ισχύει πλέον το V22 της Volterra)... τα φτηνότερα προγράμματα τα έχει ο Σουμπάσης. B)

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-fixed/

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-s22/

Το Solar Επαγγελματικό Fixed με 0.08 τέτοια εποχή είναι super τιμή για Γ22. Έχει και πάγιο 7ευρώ / μήνα αλλά εντάξει... και πάλι φτηνότερο είναι απ'το Elin Fixed που χρεώνει 0,092 + 0.002 ΕΛΑΠΕ.

To Solar Επαγελματικό S22 έχει χαμηλότερη τιμή 0.065 αλλά με τη χρέωση ισχύος δε βγάζεις άκρη εκτός κι αν κάτσεις να μετρήσεις όλους τους κινητήρες στην επιχείρηση πόσα Watt (επιπλέον συμφωνημένη ισχύ) καίνε στην εκκίνηση και πόσες φορές κάνουν εκκίνηση τη μέρα (άλλα δεδομένα το καλοκαίρι, άλλα τον χειμώνα).

Fixed και πάλι Fixed να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο @pol71

222.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Τα Επαγγελματικά της Ελίν ήταν φτηνότερα της Volterra (βλ φώτο).

222.jpg

Μπορει και να εχεις δικιο γιατι οπως σου ειπα αυτες τις δυο θυμαμαι οτι κοιτουσα μιας και ειχα τσεκαρει ολους τους παροχους.

Υπαρχει περιπτωση τοτε να ειχε τιποτα αλλο η παγιο η χρεωση ισχυος.

Αν οχι δεν θυμαμαι για ποιον λογο ειχα επιλεξει την Volterra.....oτι κι αν σου πω ψεματα θα σου πω.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Για τον φίλο που ψάχνεται τώρα (αν δεν ισχύει πλέον το V22 της Volterra)... τα φτηνότερα προγράμματα τα έχει ο Σουμπάσης. B)

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-fixed/

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-s22/

Το Solar Επαγγελματικό Fixed με 0.08 τέτοια εποχή είναι super τιμή για Γ22. Έχει και πάγιο 7ευρώ / μήνα αλλά εντάξει... και πάλι φτηνότερο είναι απ'το Elin Fixed που χρεώνει 0,092 + 0.002 ΕΛΑΠΕ.

To Solar Επαγελματικό S22 έχει χαμηλότερη τιμή 0.065 αλλά με τη χρέωση ισχύος δε βγάζεις άκρη εκτός κι αν κάτσεις να μετρήσεις όλους τους κινητήρες στην επιχείρηση πόσα Watt (επιπλέον συμφωνημένη ισχύ) καίνε στην εκκίνηση και πόσες φορές κάνουν εκκίνηση τη μέρα (άλλα δεδομένα το καλοκαίρι, άλλα τον χειμώνα).

Fixed και πάλι Fixed να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο @pol71

 

Απιστευτο που εχουμε φτασει με τις τιμες αλλα αν το συγκρινεις με την ΔΕΗ χιλιες φορες σ'εναλλακτικο......οτι γλιτωσεις και ειδικα στα επαγγελματικα(Γ22) δεν ειναι και λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η ελιν σε ολα τα προγραμματα της εχει εγγυηση 100 ευρω την οποία τη γλιτώνεις μετά από πόσο καιρό αν πληρώσεις με πάγια εντολή σε σπίτι που έχει μηδενικές καταναλώσεις γιατί δεν κατοικείται?διοτι πηγα nrg εκανα δηλωση υπαναχωρησης πριν τις 14 μερες αλλα ειχανε παει απο το δεδηε ηδη οποτε τωρα ναι μεν δεν εχω πεναλτι απο την watt and volt αλλα πρεπει απο την αρχη να επιλεξω καινουριο προγραμμα και η watt μου προτεινει τα παρακάτω:

Εσείς τι θα μου προτεινατε να παω στην ελιν στο fixed με μηδενικο παγιο αλλα με εγγυηση μια που εχω μηδενικες καταναλωσεις  η να επιλεξω ενα απο τα παρακατω της watt μια που δεν θα πληρωσω  εγγυηση;

Κατόπιν της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας σας αποστέλλω γραπτώς την αντιπρότασή μας, η οποία αφορά το πρόγραμμα Low, για το οποίο ισχύει:
 

  • Τιμή Ημερήσιας Κατανάλωσης: 0,066€/kWh (με επιβράβευση συνέπειας) ή 0,099€/kWh (χωρίς συνέπεια)  
  • Μηνιαίο Πάγιο: 0,99€
  • Το πρόγραμμα αυτό έχει σαν προϋπόθεση την παραμονή σας στην εταιρεία μας για 24 μήνες
  • Μηδενική Εγγύηση    

 

Αλλιώς, σαν εναλλακτική, υπάρχει το πρόγραμμα Fixed,, τα χαρακτηριστικά του οποίου είναι:
 

  • Τιμή Ημερήσιας Κατανάλωσης: 0,07897€/kWh  (με επιβράβευση συνέπειας) ή 0,105€/kWh (χωρίς συνέπεια)
  • Μέσα στην τιμή της κιλοβατώρας συμπεριλαμβάνεται και η χρέωση της Οριακής Τιμής Συστήματος
  • Μηνιαίο Πάγιο :4,99€
  • Μηδενική Εγγύηση     
  • Το πρόγραμμα αυτό έχει σαν προϋπόθεση την παραμονή σας στην εταιρεία μας για 24 μήνες

 

Στις ανωτέρω χρεώσεις δε συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 6%.

 

Τα ανωτέρω προγράμματα διαθέτουν ρήτρα αποχώρησης σε περίπτωση λύσης της σύμβασης πριν την λήξη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vassilis211973 είπε

Παιδιά η ελιν σε ολα τα προγραμματα της εχει εγγυηση 100 ευρω την οποία τη γλιτώνεις μετά από πόσο καιρό αν πληρώσεις με πάγια εντολή σε σπίτι που έχει μηδενικές καταναλώσεις γιατί δεν κατοικείται

 

Mε πάγια εντολή τα παίρνεις αμέσως πίσω τα 100. Χωρίς πάγια εντολή παίρνεις πίσω το 25% της εγγύσης για κάθε χρόνο παραμονής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...