Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, elen46 είπε

Θα ηθελα να ρωτησω,εαν καποιος το εχει ψαξει,οι τιμες που βγαζει το energycost της ΡΑΕ για τα προγραμματα,ανταποκρινονται στις πραγματικες χρεωσεις του καθενος ή απλα πλησιαζουν τις τιμες?Επισης φανταζομαι οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ειναι εκτος ετσι?

καμια φορά αργεί να ενημερωθεί

58 λεπτά πριν, xaloulis90 είπε

Θελω να αλλαξω παροχο διοτι δεν γινεται αυτο καθως καθε μηνα βαζω τις kwh να εχω ας το πουμε κατι σταθερο, επισης μολις εβαλα και αεριο που θα μου προτειναται να παω ?

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όποιος είναι πελάτης του Ήρων και γνωρίζει πότε εκδίδονται οι έναντι βάσει ιστορικού ας απαντήσει.

Δε με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι πάροχοι, ούτε έχω χρόνο να πάρω τον Ήρων αύριο.

Συγκεκριμένο πράγμα ρωτάω... άμα δε γνωρίζετε την απάντηση, προσπεράστε.

καλα χαλαρωσε λιγο.

δεν ειναι υφος αυτο οταν γραφεις σε φορουμ οπου ζητας βοηθεια.

αυτο που προτεινεις, μπορεις να το κανεις και εσυ. Αν δεν σουκανει η απαντηση .... προσπερασε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

καμια φορά αργεί να ενημερωθεί

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Ειναι ομως οι τιμες πραγματικες,δηλαδη αφορουν την αξια ρευματος ή εμπεριεχουν και ρυθμιζομενες χρεωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elen46 είπε

Ειναι ομως οι τιμες πραγματικες,δηλαδη αφορουν την αξια ρευματος ή εμπεριεχουν και ρυθμιζομενες χρεωσεις?

Δεν το έχω ψάξει για επαλήθευση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, skiace είπε

καλα χαλαρωσε λιγο.

δεν ειναι υφος αυτο οταν γραφεις σε φορουμ οπου ζητας βοηθεια.

αυτο που προτεινεις, μπορεις να το κανεις και εσυ. Αν δεν σουκανει η απαντηση .... προσπερασε.

Ζητώ συγγνώμη για το ύφος, λάθος μου. Όπως είπα δεν έχω καθόλου χρόνο να πάρω τον Ήρων εντός εργάσιμων ωρών αυτή τη βδομάδα και στα email αργούν πολύ να απαντήσουν. Θέλω να ξέρω στο περίπου τις ημερομηνίες έκδοσης έναντι (αν γνωρίζει κάποιος παλιός) γιατί αν έχει παρέλθει, τότε σαν νέος πελάτης θα μου εκδώσουν τον άλλο μήνα. Άν όχι, τότε θα εκδοθεί λογαριασμός σε μερικές μέρες και πρέπει να βάλω στο πρόγραμμα να μαζέψω λεφτά σε περίπτωση που αργήσω να πάρω πιθανά επιστρεφόμενα χρήματα από Ελίν, ειδικά αν χρειαστεί να κάνω και αμφισβητήσεις για την έκπτωση συνέπειας. Και πάλι sorry σε όλους...

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ζητώ συγγνώμη για το ύφος, λάθος μου. Όπως είπα δεν έχω καθόλου χρόνο να πάρω τον Ήρων εντός εργάσιμων ωρών αυτή τη βδομάδα και στα email αργούν πολύ να απαντήσουν. Θέλω να ξέρω στο περίπου τις ημερομηνίες έκδοσης έναντι (αν γνωρίζει κάποιος παλιός) γιατί αν έχει παρέλθει, τότε σαν νέος πελάτης θα μου εκδώσουν τον άλλο μήνα. Άν όχι, τότε θα εκδοθεί λογαριασμός σε μερικές μέρες και πρέπει να βάλω στο πρόγραμμα να μαζέψω λεφτά σε περίπτωση που αργήσω να πάρω πιθανά επιστρεφόμενα χρήματα από Ελίν, ειδικά αν χρειαστεί να κάνω και αμφισβητήσεις για την έκπτωση συνέπειας. Και πάλι sorry σε όλους...

Παλιος πελατης της ηρων(2018-2020),οι λογσριασμοι εκδιδονταν απο τις 16-25 του μηνα.Τωρα δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και αν ηταν για ολους αυτες οι ημερομηνιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2021 στις 1:29 ΜΜ, korakios είπε

δε σε κατάλαβα

Δηλαδή υπάρχει εγκλωβισμός. Ολοι θα εχουν πιά ρητρα ΟΤΣ άρα η ρισκαρεις ή παίρνεις fixed κάποιας εταιρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δηλαδή υπάρχει εγκλωβισμός. Ολοι θα εχουν πιά ρητρα ΟΤΣ άρα η ρισκαρεις ή παίρνεις fixed κάποιας εταιρίας?

αν "Ολοι θα εχουν ρητρα ΟΤΣ" δε θα υπάρχει fixed

τώρα υπάρχουν προγράμματα με ρήτρα ή χωρίς

άρα υπάρχει επιλογή, επομένως δεν υπάρχει "εγκλωβισμός"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2021 στις 5:29 ΜΜ, akismei είπε

Μολις μιλησα με ελιν αναφορικα με το προγραμμα μου (elin fixed οικιακο). Μου ανεφεραν οτι συνεχιζει κανονικα να ισχυει για τους παλιους με τις παροχες που ειχε π.χ. χωρις δεσμευση, αοριστου χρονου και χωρις ΟΤΣ. Απλα δεν ειναι πια διαθεσιμο για νεα συμβολαια.

 

Στις 20/8/2021 στις 11:43 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Μήπως πρέπει να γίνει μια οργανωμένη αποστολή καταγγελιών ΚΑΙ για αυτό από εδώ μέσα; Επειδή μας αφορά όλους, θα μπορούσαν να φύγουν αρκετά μέηλς.

Αν ήταν για κάποιο μεγάλο πάροχο θα συμφωνούσα, για την Ελίν συγκεκριμένα διαφωνώ να προχωρήσουμε σε τέτοια κίνηση. Βλέπω τον αύξοντα αριθμό των εκδοθέντων λογαριασμών, είναι κάπου 65000. Αν το διαιρέσεις διά 24 (2 χρόνια) το πελατολόγιο είναι περίπου 3000 άτομα (ίσως και λιγότερα μετά τις αποχωρήσεις τον Ιούλιο). Εμείς κι εμείς δηλαδή που διαβάζουμε το thread εδώ και σε 3-4 ακόμα forums με μικρότερη συμμετοχή.

Μια μαζική καταγγελία για επαναφορά του Fixed θα βοηθήσει καμιά 500ριά άτομα που ίσως επιλέξουν την Ελίν μελλοντικά (εξαρτάται κι απ'τη τιμή προμήθειας που θα βάλουν). Aντιθέτως μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ σε εμάς τους παλιούς αν κάνουν πάλι αναπροσαρμογή της τιμής.

Αν είναι λοιπόν να βοηθήσουμε τους νέους πελάτες, θεωρώ καλύτερα στην παρούσα φάση να τους κατευθύνουμε προς  Protergia, Solar, EFA... παρά να βγάλουμε τα μάτια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη συμπυκνωμένη πληροφορία που αποτυπώνεται στους πίνακες του excel. Μπράβο!

Μια ασήμαντη παρατήρηση. Βλέπω ότι η σελίδα της ΔΕΗ με το Γ1 έχει αλλάξει και θέλει διόρθωση ο σύνδεσμος στα αρχεία excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αν ήταν για κάποιο μεγάλο πάροχο θα συμφωνούσα, για την Ελίν συγκεκριμένα διαφωνώ να προχωρήσουμε σε τέτοια κίνηση. Βλέπω τον αύξοντα αριθμό των εκδοθέντων λογαριασμών, είναι κάπου 65000. Αν το διαιρέσεις διά 24 (2 χρόνια) το πελατολόγιο είναι περίπου 3000 άτομα (ίσως και λιγότερα μετά τις αποχωρήσεις τον Ιούλιο). Εμείς κι εμείς δηλαδή που διαβάζουμε το thread εδώ και σε 3-4 ακόμα forums με μικρότερη συμμετοχή.

Μια μαζική καταγγελία για επαναφορά του Fixed θα βοηθήσει καμιά 500ριά άτομα που ίσως επιλέξουν την Ελίν μελλοντικά (εξαρτάται κι απ'τη τιμή προμήθειας που θα βάλουν). Aντιθέτως μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ σε εμάς τους παλιούς αν κάνουν πάλι αναπροσαρμογή της τιμής.

Αν είναι λοιπόν να βοηθήσουμε τους νέους πελάτες, θεωρώ καλύτερα στην παρούσα φάση να τους κατευθύνουμε προς  Protergia, Solar, EFA... παρά να βγάλουμε τα μάτια μας.

Αν και δε συμφωνώ ούτε με τη λογική που αναφέρεις, παρ' όλ' αυτά δε μίλαγα να κάνουμε καταγγελία προς συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά στη ΡΑΕ εναντίον όλων όσων έχουν τυχόν εξαφανίσει τελείως τα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ, όπως υποχρεούνται να έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, popopo είπε

Μια ασήμαντη παρατήρηση. Βλέπω ότι η σελίδα της ΔΕΗ με το Γ1 έχει αλλάξει και θέλει διόρθωση ο σύνδεσμος στα αρχεία excel.

θα φύγει απο εβδομάδα το Γ1/ΓΝ1 γιαυτό δεν ασχολήθηκα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αν και δε συμφωνώ ούτε με τη λογική που αναφέρεις, παρ' όλ' αυτά δε μίλαγα να κάνουμε καταγγελία προς συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά στη ΡΑΕ εναντίον όλων όσων έχουν τυχόν εξαφανίσει τελείως τα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ, όπως υποχρεούνται να έχουν.

Επισης να προσθεσω πως μπορει να γινει καταγγελια και για το target model αλλα και για την χονδρικη ρευματος....Πρωτη φορα στα χρονικα εχει αυξηθει η χοντρικη τοσο.Πριν γινει αυτο με το target model μας ελεγαν πως ειναι προς οφελος του καταναλωτη αλλα γινεται ακριβως το αντιθετο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bill27 είπε

Επισης να προσθεσω πως μπορει να γινει καταγγελια και για το target model αλλα και για την χονδρικη ρευματος....Πρωτη φορα στα χρονικα εχει αυξηθει η χοντρικη τοσο.Πριν γινει αυτο με το target model μας ελεγαν πως ειναι προς οφελος του καταναλωτη αλλα γινεται ακριβως το αντιθετο... 

Τί καταγγελία να κάνεις γι' αυτό; Με τί νομικό πάτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Τί καταγγελία να κάνεις γι' αυτό; Με τί νομικό πάτημα;

Να κατεργηθει εντελως το νεο συστημα δλδ το target model επειδη αλλα μας ελεγαν πριν και αλλα γινονται τωρα,να κανουμε και copy paste τις δηλωσεις τους....Γενικα θα καταγγειλουμε πως δεν ειναι συνφερον προς τον καταναλωτη και ολα αυτα που μας ελεγαν δεν ηταν τιποτα αλλο απο ψευδη...παραπλανηση καταναλωτη καθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...